Katarzyna Kotula została ministrą ds. równości w rządzie Donalda Tuska. Polityczka Lewicy od wielu lat angażuje się w walkę o prawa człowieka, w tym między innymi prawa kobiet i osób wykluczonych. Co warto o niej wiedzieć?
Katarzyna Kotula znalazła się w składzie nowego rządu Donalda Tuska i odpowiada za sprawy dotyczące równości. Kotula została ministrą-członkinią Rady Ministrów, czyli tzw. ministrą bez teki.
Katarzyna Kotula - życiorys
Katarzyna Kotula urodziła się w 1977 roku w Gryfinie. W dzieciństwie trenowała tenis w klubie Energetyk Gryfino. W 2016 roku uzyskała tytuł magistra filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez około 20 lat pracowała jako nauczycielka języka angielskiego w swoim rodzinnym mieście.
Kotula od wielu lat aktywnie angażuje się w działalność społeczną. Znana jest szczególnie z walki o prawa kobiet i osób wykluczonych. Jest współzałożycielką Komitetu Społecznego "Jesteśmy", mającego na celu wprowadzenie i stosowanie w Polsce Konwencji ONZ dotyczącej osób z niepełnosprawnością. Organizowała i brała udział w różnych protestach i wydarzeniach związanych z obroną praw człowieka. Jest jedną z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, angażuje się także w obronę ofiar pedofilii w Kościele.
W 2022 roku wyznała, że jako nastoletnia tenisistka "co najmniej kilkanaście razy" padła ofiarą molestowania przez swojego ówczesnego trenera Mirosława Skrzypczyńskiego i szefa Polskiego Związku Tenisowego w latach 2017-2022. Zachęcała wówczas jego inne ofiary do ujawnienia prawdy i deklarowała im swoje wsparcie. - Jestem głosem tych wszystkich ofiar, które są zastraszone, szantażowane, które się boją albo są dziś dorosłe i zamknęły ten rozdział wiele lat temu i z różnych powodów nie chcą do tego wracać - mówiła w rozmowie z Moniką Olejnik w "Kropce nad i".
Działalność polityczna
W 2019 roku Kotula zaangażowała się w tworzenie partii Wiosna Roberta Biedronia. W tym samym roku startowała z jej list w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie uzyskała mandatu. W październiku 2020 roku została rzeczniczką prasową ugrupowania. Po rozwiązaniu Wiosny w 2021 roku przeszła do Nowej Lewicy.
Po raz pierwszy Kotula została posłanką w 2019 roku. Startowała wówczas z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Szczecinie i uzyskała 7557 głosów. W 2023 roku została po raz drugi wybrana do Sejmu z wynikiem 33 122 głosów, tym razem startując z Gdańska z listy Nowej Lewicy. W bieżącej kadencji jest przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz zasiada w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Na swojej stronie internetowej deklaruje, że do jej głównych priorytetów należą prawa kobiet, osób z niepełnosprawnością i osób LGBTQ+, przemyślana polityka senioralna, opłacalna praca, świeckie państwo, usługi publiczne wysokiej jakości, ochrona przyrody i dostępne mieszkania.
ZOBACZ TEŻ: Skład rządu Donalda Tuska. Kto w nim zasiądzie?
Źródło: tvn24.pl