Nawrocki rozmawiał z Hołownią. O "trzech zasadniczych rzeczach"

Hołownia i Nawrocki
Nawrocki rozmawiał z Hołownią. O "trzech zasadniczych rzeczach"
Źródło: TVN24
Prezydent elekt Karol Nawrocki spotkał się w czwartek z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Po rozmowie przekazał, że dotyczyła ona zaprzysiężenia oraz inicjatyw ustawodawczych, które zamierza składać i ustawy medialnej. Hołownia wyraził nadzieję, że regularne spotkania marszałka z prezydentem "będą stałym elementem pejzażu politycznego w Polsce".

Jak relacjonował reporter TVN24 Sebastian Napieraj, prezydent elekt pojawił się w Sejmie krótko przed godziną 13.

Około 13.50 Nawrocki opuścił gabinet i rozmawiał z dziennikarzami. Jak przekazał, "spotkanie dotyczyło trzech zasadniczych rzeczy" i było "bardzo udane".

- Rozmawialiśmy oczywiście o 6 sierpnia, o zaprzysiężeniu, o tym co nastąpi, gdy zostanę już oficjalnie prezydentem. Dotyczyło też moich inicjatyw ustawodawczych - powiedział. Zaznaczył, że "to będzie aktywna prezydentura po 6 sierpnia, więc inicjatywy ustawodawcze będą trafiać do pana marszałka, do polskiego Sejmu".

- Dyskusja dotyczyła także rzeczy, która bardzo mnie interesuje, a więc nowej ustawy medialnej - dodał.

Był pytany, jakie ustawy zamierza składać. - Będę realizował mój program z kampanii wyborczej. Będzie to ustawa dotycząca Centralnego Portu Komunikacyjnego. W pierwszym miesiącu zajmę się także propozycjami rolnymi. Wierzę, że uda się też w sposób konkretny przygotować rozwiązania podatkowe, a więc rozpocznę realizację kontraktu podatkowego - kontynuował.

I oznajmił: - Już w sierpniu wyjdę z inicjatywami ustawodawczymi, ale będzie to pewien kilkumiesięczny cykl konkretnych propozycji.

Pytany zaś o spotkanie z szefem rządu Donaldem Tuskiem, ocenił, że "będzie konieczne". - Oczywiście nie wykluczam takiego spotkania, choć nie możecie być też państwo zdziwieni tym, że wcale nie spieszę się do spotkania z panem premierem Donaldem Tuskiem, którego konsekwentnie uznaję za najgorszego premiera po roku 1989 roku. Ale Polacy oczekują tego, że prezydent z premierem będą rozmawiać i będą współpracować w sprawach, które są ważne dla naszej narodowej wspólnoty - dodał Nawrocki.

Hołownia: rozmawialiśmy o szczegółach zaprzysiężenia

Marszałek Sejmu powiedział dziennikarzom, że było to dobre spotkanie i wyraził nadzieję, że regularne spotkania marszałka z prezydentem "będą stałym elementem pejzażu politycznego w Polsce".

- Rozmawialiśmy oczywiście o szczegółach zaprzysiężenia. To jest dość skomplikowana pod względem choreografii uroczystość polityczna. W ogóle cały ten dzień, co do minuty jest już rozpisywany przez Kancelarię Sejmu, przez kancelarię pana prezydenta - przekazał.

holownia
Hołownia o tematach rozmowy z Nawrockim
Źródło: TVN24

Oznajmił też, że poruszyli temat inicjatyw ustawodawczych Nawrockiego. - Prezydent zapowiedział, że jeszcze w sierpniu ma być ich kilka i że zamierza składać inicjatywy ustawodawcze dotyczące w zasadzie wszystkich swoich obietnic wyborczych, które składał. Te inicjatywy ustawodawcze oczywiście będą poddawane mechanizmowi konsultacji społecznych. Pan Prezydent został przeze mnie zapoznany z tym mechanizmem - dodał.

- Poza tym rozmawialiśmy o ustawie medialnej - kontynuował, wskazując, że Polska 2050 chce przygotować taką ustawę "w porozumieniu z koalicjantami, w porozumieniu z przewodniczącym Rady Mediów Narodowych, żeby była do zaakceptowania przez prezydenta". - Dlatego, że tylko w tej sytuacji dojdzie do realnego uzdrowienia sytuacji w mediach publicznych, jeżeli prawo wejdzie w życie i będziemy w stanie realnie zrobić potężny krok do przodu, jeśli chodzi o sytuację w mediach publicznych - dodał.

Wskazał, że dyskusja dotyczyła też relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Na co Hołownia "zwrócił uwagę"

Wcześniej kancelaria Sejmu opublikowała na X komunikat, w którym napisano, że "tematem rozmów była organizacja i przebieg Zgromadzenia Narodowego zwołanego na 6 sierpnia 2025 r. w celu odebrania przysięgi od prezydenta elekta, jak również przyszłe relacje prezydenta elekta z Sejmem". "W szczególności omawiano ewentualne inicjatywy ustawodawcze, których wniesienie do Sejmu prezydent elekt wielokrotnie zapowiadał" - czytamy.

"Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwrócił uwagę na fakt, że od listopada 2024 r. wszystkie projekty ustaw wnoszone do Sejmu przez Prezydenta RP, posłów, Senat oraz grupy obywateli są poddawane 30-dniowym konsultacjom on-line, co stwarza obywatelkom i obywatelom znakomitą przestrzeń do wypowiedzenia się na temat proponowanych rozwiązań" - dodano.

Hołownia - przekazano - "zwrócił uwagę na konieczność przyjęcia w najbliższym czasie wielu ważnych ustrojowo ustaw, w tym dotyczących praworządności, a także radiofonii i telewizji". "Marszałek Sejmu i prezydent elekt poruszyli również problematykę związaną ze stosunkami międzynarodowymi i bezpieczeństwem państwa. Marszałek Sejmu wskazał na strategiczne znaczenie aktywnego członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO oraz wsparcia dla aspiracji europejskich Ukrainy" - dodano.

Zaprzysiężenie Nawrockiego

W Monitorze Polskim opublikowano 19 lipca postanowienie marszałka Sejmu w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego.

Zapisano w nim, że Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w Warszawie w sali posiedzeń Sejmu 6 sierpnia o godzinie 10. Hołownia ogłosił to bezpośrednio po tym, jak 1 lipca nieuznawana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego stwierdziła ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku.

Prezes tej nieuznawanej izby Krzysztof Wiak wskazał wówczas w uzasadnieniu, że duża liczba wniesionych protestów wyborczych nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów, zaś żadne z ustalonych uchybień nie miało wpływu na ogólny wynik wyborów.

W II turze wyborów prezydenckich popierany przez PiS Karol Nawrocki, zdobywając 50,89 procent głosów, pokonał kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał 49,11 procent.

OGLĄDAJ: TVN24 HD
pc

TVN24 HD
NA ŻYWO

pc
Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Czytaj także: