Obce tradycji chrześcijańskiej, ale popularne, ponieważ pomaga zapełnić pewną pustkę - tak zadomowione również w Polsce święto Halloween ocenił metropolita warszawski ksiądz kardynał Kazimierz Nycz. Jak podkreślił, "nie ma innego sposobu walki z Halloween niż powrót do własnych tradycji".
- Jeżeli człowiek poważnie myśli o swojej wierze, to będzie dbał o to, żeby żadnych erzaców, które często są dramatycznie sprzeczne z myślą chrześcijańską, w swoje życie nie wprowadzać - zaznaczył kardynał Nycz w wywiadzie. Dodał, że "nie ma innego sposobu walki z Halloween jak to, żebyśmy powracali do własnych tradycji i zwyczajów".
"Zaprzepaściliśmy piękną tradycję modlitwy kontemplacyjnej"
- Widzę tu analogię z faktem, że wiele osób nagle zaczęło interesować się duchowością Dalekiego Wschodu opartą na buddyzmie i religiach azjatyckich. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zaprzepaściliśmy piękną tradycję modlitwy kontemplacyjnej - podkreślił hierarcha.
Zdaniem kardynała, "mając takie skarby i nie używając ich, stwarzamy lukę, bo człowiek nie może żyć w pustce".
Halloween "obce tradycji chrześcijańskiej"
Na pytanie, czy Halloween to niepokojący trend, kardynał odpowiedział: - Przede wszystkim Halloween jest obce tradycji chrześcijańskiej. Moda na świętowanie Halloween przyszła do nas z Zachodu i stała się popularna, ponieważ zapełniła pewną pustkę.
Hierarcha zaznaczył również, że jako Polacy "mamy od wieków trwającą tradycję kultu świętych i modlitwy za zmarłych".
- Musieliśmy coś zaniedbać w przeżywaniu tych dwóch świątecznych dni, skoro tak łatwo zaakceptowaliśmy święto, które jest niechrześcijańskie - ocenił metropolita.
"Piękny powrót do zwyczaju kultu świętych"
Kardynał odniósł się także do organizowanych przez wiele polskich parafii imprez pod hasłem "Marsz Wszystkich Świętych".
- Te wszystkie pochody ludzi przebranych za świętych, które przechodzą ulicami miast 29 listopada, to piękny powrót do zwyczaju kultu świętych - ocenił. Dodał, że "nie chciałby nazywać tego odtrutką na Halloween, ale jednym ze sposobów na dotarcie z tradycją do dzieci i młodzieży". - Wykorzystajmy to, że dzieci lubią się przebierać i uczestniczyć w zabawach, żeby przybliżyć im tradycję - poradził metropolita.
"Dzieci lubią nastrój cmentarza"
Zdaniem kardynała w przybliżaniu najmłodszym zwyczajów chrześcijańskich należy wykorzystać również to, że "dzieci lubią nastrój cmentarza".
- Zabierzmy je tam. Nie bójmy się, że przestraszą się myśli o śmierci, bo ona jest częścią życia - podsumował hierarcha.
Autor: JZ//now / Źródło: PAP