Karczewski o odrzuceniu zaproszenia przez PO: zdumiewające

[object Object]
PO nie przyjdzie na konsultacjetvn24
wideo 2/35

PO nie przyjmuje zaproszenia do prezydenta Andrzeja Dudy na spotkanie z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat zmian dotyczących sądownictwa. - To zdumiewające - ocenił w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"PO nie przyjmuje zaproszenia do prezydenta Andrzeja Dudy. To zdumiewające" - napisał Karczewski na Twitterze. Jak dodał, absencja Grzegorza Schetyny w styczniu na spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim "skończyła się dla PO kompromitacją".

Karczewski nawiązał do spotkania, które zorganizował w związku z kryzysem politycznym w Sejmie. Od 16 grudnia 2016 r. w sali plenarnej Sejmu przebywali posłowie PO i Nowoczesnej, którzy rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił wtedy obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r. Opozycja podkreślała, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum.

Zaproszenie od prezydenta

W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. W związku z jednym z rozwiązań zawartych w projekcie dotyczącym KRS prezydent przygotował również projekt zmian w konstytucji. Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli klubów na poniedziałek na godz. 16 na konsultacje w sprawie zmian w ustawie zasadniczej.

Udział w konsultacjach zapowiedzieli przedstawiciele klubów PiS, Kukiz'15 i PSL. Klub Nowoczesnej nie podjął jeszcze decyzji, czy skorzysta z zaproszenia prezydenta.

PO nie weźmie udziału w spotkaniu

W spotkaniu nie weźmie udziału przedstawiciel PO. Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział, że Platforma nie widzi żadnych podstaw, by w tym momencie rozmawiać o zmianie konstytucji. Jak dodał, posłowie Platformy nie wezmą udziału w zaproponowanych przez prezydenta konsultacjach, bo - jak ocenił - sam Andrzej Duda nie traktuje ich poważnie. - Jeśli zaproszenie na konsultacje dociera o godz. 12.36 SMS-em, to oznacza, że nie mają to być poważne rozmowy polityczne, a jedynie pozór rozmowy - stwierdził rzecznik PO.

Autor: MarNie/sk/jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości