Szef PiS Jarosław Kaczyński powiedział w niedzielę, że w prokuraturze wymieni osoby, o których usłyszał, że "dostają po głowie" w związku ze swoją działalnością. Jak stwierdził, termin jego przesłuchania w prokuraturze nie jest jeszcze znany.
Decyzję o przesłuchaniu Kaczyńskiego w śledztwie dotyczącym śmierci gen. Sławomira Petelickiego, podjęto po medialnej wypowiedzi szefa PiS. W zeszłym tygodniu mówił on o istnieniu "krótkiej listy osób, które bardzo dużo mówią i są w związku z tym zagrożone".
"Zrobiło to na mnie wrażenie"
Prezes PiS powiedział w niedzielę w Poznaniu, że o wypowiedzi w sprawie grupy zagrożonych osób przypomniał sobie po śmierci gen. Petelickiego.- To jest moja rozmowa z pewną osobą, która wymieniając kilka nazwisk powiedziała, że kilka osób zaczęło dużo mówić i wszystkie "dostają po głowie". Nie w sensie fizycznym, ale mają jakieś śledztwa, procesy, coś złego dzieje się w ich życiu. Wymieniła kilka znanych nazwisk, wśród nich Petelickiego. Ja nie zrozumiałem tego, że chodzi o zagrożenie życia, uczciwie mówiąc niespecjalnie zwróciłem na to uwagę, póki nie doszło do śmierci generała. Wtedy to sobie przypomniałem i zrobiło to na mnie wrażenie. Dlatego to powiedziałem - powiedział Kaczyński.- Nie chcę mówić, co to za osoby, powiem to w prokuraturze. Nie jest to nic sensacyjnego, tych nazwisk łatwo się domyślić. Z racji pełnionych funkcji na początku lat 90. mieli bardzo duży dostęp do informacji - dodał.Żona Petelickiego w sobotę tydzień temu znalazła go w podziemnym parkingu wielorodzinnego budynku, w którym mieszkał, na warszawskim Mokotowie. Znaleziono przy nim broń, z której padł strzał.Kaczyński przyjechał do Poznania w związku z przyznaniem mu przez Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego (AKO) Medalu Przemysła II. Polityk jest pierwszym laureatem medalu.W skład kapituły przyznającej medal weszli m.in. Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kilar, prof. Andrzej Nowak, Janusz Śniadek i Ernest Bryll.Akademicki Klub Obywatelski powstał w Poznaniu. Celem AKO jest - według jego działaczy - propagowanie postaw upowszechniających nowoczesny polski patriotyzm, który łączy pamięć o dokonaniach i tradycjach z działaniami na rzecz rozwoju kraju i przyszłych pokoleń. W jego składzie są profesorowie różnych poznańskich uczelni i Polskiej Akademii Nauk.
Autor: nsz/tr / Źródło: PAP