Rozmowy Joe Bidena i Andrzeja Dudy. Biały Dom: przywódcy omówili znaczenie wartości demokratycznych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl
Biden: Chciałem podziękować panu prezydentowi za to, jak Polska pomaga narodowi Ukrainy. Jest to niezwykłe
Biden: Chciałem podziękować panu prezydentowi za to, jak Polska pomaga narodowi Ukrainy. Jest to niezwykłe
wideo 2/26
Biden: Chciałem podziękować panu prezydentowi za to, jak Polska pomaga narodowi ukraińskiemu. To, co zrobiliście jest niezwykłeTVN24

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Andrzej Duda spotkali się w Pałacu Prezydenckim. W części otwartej dla mediów przed rozmowami delegacji Duda dziękował za "spektakularne posunięcie", jakim była wizyta Bidena w Kijowie. Amerykański przywódca podziękował zaś za polską pomoc dla uchodźców i nazwał ją "niezwykłą". - Żelazne zobowiązanie Stanów Zjednoczonych i partnerów do wspierania Ukrainy przetrwa - dodał.

Joe Biden przyjechał limuzyną zwaną "bestią" do Pałacu Prezydenckiego z hotelu Marriott w centrum stolicy tuż po godzinie 13.

JOE BIDEN W POLSCE. CZYTAJ RELACJĘ W TVN24.PL

Na dziedzińcu przywitał go prezydent Andrzej Duda, a później między innymi premier Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Andrzej Duda przywitał się z członkami amerykańskiej delegacji.

Joe Biden i Andrzej DudaJakub Szymczuk/KPRP

Później orkiestra wojskowa odegrała hymny Stanów Zjednoczonych i Polski.

Po oficjalnym powitaniu prezydenci Polski i USA weszli do pałacu na "rozmowy w wąskim gronie", jak mówił o nich m.in. szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Według zapowiedzi w spotkaniu Bidena i Dudy uczestniczyli doradcy obu prezydentów: doradca do spraw bezpieczeństwa Jake Sullivan oraz właśnie Przydacz.

Andrzej Duda: spektakularne niezwykle posunięcie

Następnie odbyła się rozmowa, której towarzyszyły delegacje.

- Chciałem podziękować za pańską wczorajszą wizytę w Kijowie. To było spektakularne niezwykle posunięcie, strategiczne i polityczne, niezwykle ważny sygnał polityczny, przede wszystkim dla Ukrainy - w ogromnym stopniu, jestem przekonany - wzmacniający morale obrońców Ukrainy - oświadczył Andrzej Duda.

Jak ocenił, "to był także niezwykły gest pokazany naszym sojusznikom w NATO i w ogóle, ludziom, którzy stoją po stronie wolnego świata i całej światowej opinii publicznej, a także tym, którzy łamią międzynarodowe zasady, którzy napadli na suwerenne, niepodległe państwo, jakim jest Ukraina, którzy bombardują domy, którzy niszczą infrastrukturę służąca na co dzień ludziom do normalnego życia".

- Myślę tutaj niestety o naszych europejskich sąsiadach, myślę o Rosji, o władzach Rosji, o prezydencie (Władimirze) Putinie - powiedział prezydent.

Według Dudy wizyta Bidena w Kijowie to "znak tego, że wolny świat nie zapomina". - Mało - że wolny świat i największy jego lider, prezydent Stanów Zjednoczonych, jest przy nich - podkreślał.

Prezydent: wczorajsza wizyta to był znak tego, że wolny świat nie zapomina, że największy jego lider jest przy obywatelach Ukrainy
Prezydent: wczorajsza wizyta to był znak tego, że wolny świat nie zapomina, że największy jego lider jest przy obywatelach Ukrainy

Prezydent: dla nas wszystkich to jest niezwykle ważna wizyta, symboliczna

- Cieszymy się ogromnie, że możemy pana gościć w Polsce. To dla nas także jest niezwykle ważny znak bezpieczeństwa - mówił dalej polski prezydent i przypomniał, że w środę ma się odbyć spotkanie w z sojusznikami ze wschodniej flanki NATO w formacie Bukareszteńskiej Dziewiątki.

Zdaniem Dudy "dla nas wszystkich to jest niezwykle ważna wizyta, symboliczna, tutaj, w regionie". - My nie odbieramy jej tylko po prostu jako Polacy, jako wizyty u nas. To jest wizyta w naszym regionie połączona z wizytą w Kijowie. To jest bardzo mocny sygnał odpowiedzialności, które Stany Zjednoczone nieustannie mają na sobie za bezpieczeństwo Europy i świata - dodał.

Duda: dla nas wszystkich to jest niezwykle ważna wizyta, symboliczna
Duda: dla nas wszystkich to jest niezwykle ważna wizyta, symboliczna

Duda stwierdził także, że "Stany Zjednoczone wielokrotnie już pokazały swoją odpowiedzialność za sprawy europejskie w czasie pierwszej wojny światowej, w czasie drugiej wojny światowej, w czasie zimnej wojny, za każdym razem doprowadzając do powrotu reguł demokratycznych, za każdym razem doprowadzając do tego, że ludzie stawali się wolni, że mogli wrócić do normalnego życia".

- Wszyscy patrząc na to, co pan zrobił wczoraj, wierzymy w to, że Ameryka jest w stanie ład światowy utrzymać, upilnować i pokazać wszystkim napastnikom, którzy chcą zniszczyć innym ludziom życie, być zaborczy wobec innych państw, którzy chcą niewolić inne narody, że nie ma zgody demokratycznej wspólnoty, którą reprezentują Stany Zjednoczone, na takie zachowanie, na takie działanie - oznajmił.

Przekonywał też, że "to jest także wielki sygnał dla światowych i amerykańskich inwestorów ta pańska obecność, to wystąpienie pana prezydenta, że Polska jest bezpieczna, że jest to kraj, do którego można spokojnie przybywać z drugiej strony globu". - Te odległości nie wydają się takie duże, więc niektórym może się wydawać, że może tutaj też jest niebezpiecznie. Polska jest bezpieczna dzięki obecności armii Stanów Zjednoczonych, dzięki obecności wojsk państw NATO, dzięki także i naszym staraniom we wzmacnianie zdolności obronnych Polski - kontynuował.

Ocenił, że wizyta Joe Bidena jest sygnałem dla całego świata i dowodem na to, jak "ogromną wagę sojuszniczą przywiązują Stany Zjednoczone do naszej części Europy". - Z drugiej strony, w pewnym sensie jest to dla nas potwierdzenie tego, że działamy dobrze. Że nasze działania, które podejmujemy w ostatnim czasie wobec Ukrainy (...) to jest słuszna droga i że mamy w tym zakresie wsparcie USA - ocenił Andrzej Duda.

Duda o polskiej prezydencji w UE i zacieśnianiu więzi z USA

- Chcemy, by prezydencja Polski w UE w 2025 r. odbywała się pod hasłem zacieśniania więzi transatlantyckich; w maju podejmiemy uchwałę w tej sprawie - zapowiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem.

Mówił również, że "w 2025 roku będzie polska prezydencja w Unii Europejskiej". - Chcemy, i podejmiemy jeszcze w tym roku, w maju, uchwałę w tej sprawie, (...) że chcemy, aby nasza prezydencja odbywała się pod hasłem zacieśniania więzi transatlantyckich. Więcej Ameryki w Europie, silniejsze więzi UE z USA, więcej współpracy między UE i USA w kwestiach gospodarczych, kwestiach bezpieczeństwa, tym wszystkim, co jest dla nas ogromnie ważne - zapowiedział.

Dodał, że Stany Zjednoczone pokazują, że "to ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i przyszłego rozwoju naszego kontynentu". - My w Polsce, tak ogromnie doświadczeni na przestrzeni ostatnich stuleci naszych historii, nie mamy co do tego żadnych wątpliwości - podkreślił Duda.

Joe Biden: żelazne zobowiązanie Stanów Zjednoczonych i partnerów do wspierania Ukrainy przetrwa

Amerykański przywódca nawiązał między innymi do polskiej pomocy ukraińskim uchodźcom. - Chciałem podziękować panu prezydentowi za to, jak Polska pomaga narodowi Ukrainy. Jest to niezwykłe, to, co zrobiliście - powiedział Biden. Dodał, że "żelazne zobowiązanie Stanów Zjednoczonych i partnerów do wspierania Ukrainy przetrwa".

- Nasze siły będą w Polsce, w tej chwili tworzymy nowe strategiczne partnerstwo, mamy zamiar zbudować nowe elektrownie jądrowe i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski na pokolenia - wyliczał.

Jak mówił, "jest bardzo wiele wyzwań, przed którymi stoimy i którym będziemy musieli wspólnie stawiać czoła, ale jestem przekonany, że je przezwyciężymy". Ocenił, że relacje między USA a Polską to "relacje o krytycznym znaczeniu". - Mam nadzieję, że będziemy mogli je kontynuować - dodał.

Biden: Chciałem podziękować panu prezydentowi za to, jak Polska pomaga narodowi Ukrainy. Jest to niezwykłe
Biden: Chciałem podziękować panu prezydentowi za to, jak Polska pomaga narodowi ukraińskiemu. To, co zrobiliście jest niezwykłeTVN24

Biden: Stany Zjednoczone potrzebują Polski, tak samo jak Polska potrzebuje Stanów Zjednoczonych

Amerykański przywódca podziękował za zaproszenie do Polski w tym szczególnym momencie. Przypomniał też o swojej wizycie w naszym kraju w ubiegłym roku. - Odwiedziliśmy bazę, w której polscy i amerykańscy żołnierze służyli ramię w ramię, pokazując naszą siłę do odstraszania wszelkiej agresji wobec NATO - wspominał.

- Wyraźnie powiedziałem, że Stany Zjednoczone potrzebują Polski, tak samo jak Polska potrzebuje Stanów Zjednoczonych. Nasza rola w świecie wykracza poza Europę. Musimy mieć bezpieczeństwo w Europie, to podstawowa kwestia i o największej konsekwencji - mówił prezydent.

Kancelaria Prezydenta RP tuż przed godziną 16 poinformowała o zakończeniu rozmów.

Biały Dom: przywódcy omówili znaczenie wartości demokratycznych

W związku ze spotkaniem prezydentów Biały Dom wydał oświadczenie, w którym napisano, iż "w przededniu pierwszej rocznicy brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę przywódcy zastanawiali się nad wspólnymi wysiłkami na rzecz wsparcia Ukrainy, nałożenia konsekwencji na Rosję i wzmocnienia NATO".

"Prezydent Biden pochwalił ogromne wsparcie narodu polskiego dla przyjęcia ponad 1,5 miliona ukraińskich uchodźców do swoich społeczności" - czytamy.

"Ponadto przywódcy omówili rosnącą współpracę ich krajów w sektorze energetycznym, w tym cywilnej energetyki jądrowej, nasze silne dwustronne stosunki obronne oraz znaczenie wartości demokratycznych, które leżą u podstaw sojuszu transatlantyckiego" - poinformował Biały Dom.

Także Kancelaria Prezydenta RP wydała komunikat na temat spotkania. "O wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski oraz współpracy sojuszniczej i relacjach dwustronnych rozmawiali dziś w Warszawie Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Biden" - przekazano. Zrelacjonowano także przemówienia Dudy z części dostępnej dla mediów.

Kolejne punkty wizyty Bidena

O godzinie 17.30 w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie Biden wygłosił przemówienie do narodu polskiego.

W środę, z udziałem prezydenta USA odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli formatu zrzeszającego państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W spotkaniu weźmie udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Autorka/Autor:ads, akr/adso

Źródło: TVN24, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczyk/KPRP

Pozostałe wiadomości

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Nie jest to kandydat obywatelski. Miałam deja vu, cały czas widziałam w nim Andrzeja Dudę - mówiła w TVN24 o kandydacie PiS na prezydenta politolożka dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene. Socjolog dr hab. Wojciech Rafałowski ocenił, że "w pewnym momencie zapomnimy w trakcie tej kampanii, że to jest kandydat obywatelski".

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl