Stoltenberg: Polska jest przykładem dla innych krajów

[object Object]
Jens Stoltenberg o roli Polski w NATOtvn24
wideo 2/20

Przystąpienie Polski do NATO jest i było dobre dla Polski, ale również dla NATO. Polska stanowi przykład dla wielu krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, inwestując 2 procent PKB w obronność - podkreślił w piątek w Warszawie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Szef NATO uczestniczył w piątek w debacie zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i German Marshall Fund, przy wsparciu Departamentu Dyplomacji Publicznej NATO. Debata z udziałem m.in. byłej amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright i szefa MSZ Jacka Czaputowicza była poświęcona historycznemu rozszerzeniu Sojuszu sprzed 20 lat oraz obecnym wyzwaniom stojącym przed NATO.

List od prezydenta

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski odczytał list, który Andrzej Duda skierował do uczestników konferencji.

"Powojenna historia Europy byłaby bez wątpienia inna, gorsza gdyby nie NATO. (...) Wraz z podpisaniem w Waszyngtonie Traktatu Północnoatlantyckiego stworzona została sojusznicza obrona przed zagrożeniami ze strony sowieckiego totalitaryzmu, ale także położony został fundament pod spełnienie marzeń o Europie zjednoczonej, wolnej i cieszącej się trwałym pokojem, Europie zespolonej sojuszniczymi więziami ze Stanami Zjednoczonymi" - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, kiedy 50 lat po powstaniu NATO (w 1999 roku) Polska, Czechy i Węgry wstępowały do Sojuszu, "te marzenia się potwierdzały i wypełniały".

"Zawsze powinniśmy pamiętać o tej niezmiennej zbieżności celów powołania i rozszerzenia NATO. To pogłębia w nas świadomość, że Sojusz nie jest tylko odpowiedzią na bieżące zagrożenia, i nie ma wyłącznie wymiaru wojskowego, ale jest zarazem przedsięwzięciem skierowanym w przyszłość o wymiarze strategicznym i cywilizacyjnym" - napisał Andrzej Duda.

Zauważył, że dzięki członkostwu w NATO Polska mogła się wyrwać z "pułapki nieprzyjaznej dla nas historii, która niejednokrotnie, tworząc w regionie próżnię bezpieczeństwa, otwierała dostęp zagrożeniom dla naszej wolności i niepodległości".

Podkreślił, że dla umacniania bezpieczeństwa Polski i innych krajów naszego regionu bardzo ważne jest zwiększanie obecności sił amerykańskich. "Pragniemy, aby obecność wojsk USA w Polsce traktować jako część strategii NATO i aby poprzez umacnianie wspólnego bezpieczeństwa przynosiła ona pożytki całemu regionowi" - oświadczył prezydent.

Jak napisał, kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego mają więzi łączące Stany Zjednoczone i Europę, które "są fundamentem działania NATO, podstawą jego siły i skuteczności".

"Dziś może bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy dążyć do poprawienia politycznego klimatu w relacjach transatlantyckich" - dodał prezydent.

"Przystąpienie Polski do NATO jest i było dobre dla Polski"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że Polska w ciągu 20 lat obecności w Sojuszu była bardzo zaangażowanym jego członkiem, "pomagającym wzmacniać Sojusz i budować partnerstwo transatlantyckie". - Polska uczestniczy w licznych misjach NATO, stanowi też przykład dla wielu krajów, inwestując 2 procent PKB w obronność. W tym samym czasie Sojusz Północnoatlantycki jest zaangażowany w Polsce, Polska jest objęta gwarancjami bezpieczeństwa NATO, które zwiększyło też swoją obecność w Polsce - zauważył.

Stoltenberg zaznaczył, że w Polsce mamy rotacyjną obecność wojsk amerykańskich, Polska jest też miejscem, gdzie zostanie zlokalizowana część amerykańskiego systemu tarczy antyrakietowej. - Przystąpienie Polski do NATO jest i było dobre dla Polski, ale również dla NATO. Przystąpienie do Sojuszu było suwerenną decyzją państw i jest to też jasny komunikat płynący z NATO o tym, że nasze drzwi są otwarte - powiedział szef Sojuszu.

Przypomniał, że w 2017 r. do NATO przystąpiła Czarnogóra. - A więc od 1949 roku (kiedy powstał Sojusz Północnoatlantycki) podwoiliśmy liczbę państw członkowskich - podkreślił Stoltenberg.

"Jedność, solidarność i zdecydowanie"

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że w ciągu 70 lat istnienia Sojusz Północnoatlantycki przeszedł wiele prób. "Obecnie stoimy wobec podobnych zagrożeń związanych z pociskami rakietowymi, z drugiej strony pojawiły się nowe zagrożenia jak terroryzm, wojna hybrydowa, dezinformacja" - mówił szef MSZ.

Podkreślił, że "podstawą Sojuszu Północnoatlantyckiego były i są trzy wartości: jedność, solidarność i zdecydowanie". - Trzymanie się tych trzech zasad jest podstawą naszej przyszłości, to właśnie one stanowią kamień węgielny stabilności i powodzenia NATO - dodał. Czaputowicz wskazał, że solidarność odzwierciedla artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o tym, że atak na jednego z członków NATO jest w istocie atakiem na cały Sojusz.

Według szefa MSZ współpraca transatlantycka jest niezbędna dla bezpieczeństwa wszystkich krajów Sojuszu. - Stany Zjednoczone potrzebują Europy, podobnie jak Europa potrzebuje Stanów Zjednoczonych, tylko razem, a nie osobno będziemy w stanie bronić naszych wartości - zaznaczył minister.

Przekonywał, że "w obliczu niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz konfliktu rosyjsko-ukraińskiego NATO musi kontynuować realizację zobowiązań podjętych na szczytach w Newport, w Warszawie i w Brukseli". - Nie możemy się zatrzymać, ponieważ cały czas pojawiają się nowe wyzwania, a nasza wiarygodność będzie zależała od naszej umiejętności sprostania im - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Wskazywał na konieczność odpowiedniego wyposażenia sił lądowych, morskich i powietrznych państw NATO, tak by Sojusz był zdolny do odpowiedniego reagowania na wszelkie potencjalne zagrożenia. - Musimy znaleźć sposób na lepsze reagowanie na zagrożenie hybrydowe w obszarze cyberbezpieczeństwa, terroryzmu i dezinformacji - dodał szef MSZ.

Albright: to powinno być partnerstwo

O konieczności umacniania więzi transatlantyckich mówiła też była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright. Jak podkreśliła, Europa i Stany Zjednoczone "muszą współpracować, muszą rozmawiać". Wyraziła przekonanie, że konflikt między Brukselą a Waszyngtonem w kwestii handlu nie przełoży się na współpracę w sferze bezpieczeństwa. - Czasem trudno nam się zrozumieć. W USA trudno jest zrozumieć Europę, kto tak naprawdę jest u steru i dlaczego jest to biurokracja bez twarzy w Brukseli - dodała.

Albright podkreśliła, że "ważne jest zobowiązanie do przeznaczenia 2 proc. PKB na obronność, ale ważne są też wartości". - Gdy czytamy preambułę Traktatu Północnoatlantyckiego, mamy tam mowę o wartościach i o demokracji. I tutaj sytuacja mnie niepokoi. Musimy pamiętać, że można mieć 2 procent PKB na obronność, ale trzeba mieć 100 procent wydatków na demokrację i sojusze demokratyczne - podkreśliła. Jak dodała, niepokoi ją też "trochę patriarchalne nastawienie Europy Zachodniej wobec Europy Wschodniej i Środkowej". - A to powinno być partnerstwo- - mówiła Albright.

"NATO to coś więcej niż organizacja"

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher wskazywała na potrzebę zachowania "czujności". - Toczy się wojna Rosji z Ukrainą i cały czas podkopywana jest wiarygodność Sojuszu, to jest rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć - powiedziała amerykańska dyplomatka.

- Jeżeli ktokolwiek kiedyś zapyta, czym jest NATO i jaką rolę odgrywa w nim Ameryka, można mu powiedzieć: jesteśmy jednym i tym samym. NATO to coś więcej niż organizacja, NATO jest czymś znacznie potężniejszym, stoi za pewną ideą - jest to idea wolności - oświadczyła Mosbacher.

Ambasador przypomniała, że na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku, na którym zapadła decyzja o zwiększeniu obecności w Polsce i państwach nadbałtyckich. Zaznaczyła, że podczas swej niedawnej wizyty w Polsce sekretarz stanu Mark Pompeo zaznaczył, że "NATO jest gotowe działać, jeżeli będzie to konieczne".

Autor: akr, mjz//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24