TVN24 | Polska

Kaczyński: popieraliście protesty, macie krew na rękach. Niedzielski: manifestacje nie zwiększyły liczby zachorowań

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
tvn24.pl
Awantura w Sejmie. Wielichowska pokazuje połamaną legitymację, odpowiada Jarosław Kaczyński
Awantura w Sejmie. Wielichowska pokazuje połamaną legitymację, odpowiada Jarosław KaczyńskiTVN24
wideo 2/22
TVN24Awantura w Sejmie. Wielichowska pokazuje połamaną legitymację, odpowiada Jarosław Kaczyński

Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w środę, że opozycja "ma krew na rękach", bo popierała protesty Strajku Kobiet. - Wszystkie te demonstracje, które popieraliście, kosztowały już życie wielu osób - mówił. Dzień wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na konferencji, że wzrost mobilności związany z protestami "nie przekładał się na wzrost liczby zachorowań".

W środę wieczorem w Sejmie posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Wielichowska wyszła na mównicę i pokazała swoją połamaną legitymację poselską. Jak mówiła, dokument zniszczył policjant, który "naruszył jej nietykalność cielesną" podczas protestu Strajku Kobiet. - Podpalił pan emocje w środku pandemii. Co pan dzisiaj zrobił z Warszawą? Sejm jest wielką twierdzą, niech pan wyjdzie i powie, co pan robi - zwróciła się do Jarosława Kaczyńskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Następnie marszałek Sejmu ogłosiła dziesięciominutową przerwę w obradach. Mimo ogłoszonej przerwy Kaczyński wyszedł na mównicę i zabrał głos, marszałek Elżbieta Witek włączyła mu mikrofon. - Najpierw zdejmijcie te błyskawice esesmańskie. To po pierwsze. A po drugie, jest tak, że wszystkie te demonstracje, które popieraliście, kosztowały już życie wielu osób. Macie krew na rękach. Łamiecie artykuł 165 [Kodeksu karnego, chodzi o sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego - przyp. red.]. Nie powinno być was w tej izbie. Dopuściliście się zbrodni - powiedział.

§ 1. Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach: 1) powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, (...) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Posłowie opozycji skandowali: "Będziesz siedział". Kaczyński wrócił na mównicę i odpowiedział: - Jeżeli w Polsce będzie praworządność, to wielu z was będzie siedziało.

Awantura w Sejmie. Wielichowska pokazuje połamaną legitymację, odpowiada Jarosław Kaczyński
Awantura w Sejmie. Gawkowski o pobiciu Czarzastego przez policję, odpowiada Jarosław KaczyńskiTVN24

Niedzielski: wzrost mobilności związany z protestami nie przełożył się na wzrost liczby zachorowań

Słowa Kaczyńskiego o tym, że popierane przez opozycję demonstracje "kosztowały już życie wielu osób", stoją w sprzeczności z wtorkową wypowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Na konferencji prasowej minister mówił między innymi, że wprowadzone przez rząd ograniczenia wpłynęły na mniejszą aktywność i mobilność społeczeństwa, która jest mierzona za pomocą lokalizowania telefonów komórkowych. - Mieliśmy do czynienia z kilkoma sygnałami, które zaburzały ten spadek [mobilności - przyp. red.]. To sytuacje, które dotyczyły protestów czy zgromadzeń związanych z 11 listopada - wskazywał.

Zaznaczył jednak, że "na szczęście oddziaływanie tego nie przekładało się na jakiś wzrost liczby zachorowań".

Niedzielski: wzrost mobilności związany z protestami nie przełożył się na wzrost liczby zachorowań
Niedzielski: wzrost mobilności związany z protestami nie przełożył się na wzrost liczby zachorowańTVN24

Koronawirus w Polsce

W Polsce od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem u ponad 796 tysięcy osób. Z powodu COVID-19 zmarło do tej pory 12 088 osób.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 23 975 nowych infekcjach. Resort przekazał też informację o śmierci 637 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. To najwyższy dzienny bilans zmarłych od początku epidemii.

Autor:ads//now

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości