Onet: jest zawiadomienie do prokuratury w sprawie koncertu Andrei Bocellego w TVP

Źródło:
Onet
Tusk o Jacku Kurskim: okrył się hańbą na resztę życia, większej kary nie będzie
Tusk o Jacku Kurskim: okrył się hańbą na resztę życia, większej kary nie będzieTVN24
wideo 2/5
Tusk o Jacku Kurskim: okrył się hańbą na resztę życia, większej kary nie będzieTVN24

Koncert TVP "Cud życia" z udziałem włoskiego tenora Andrei Bocellego, który wyemitowano w 2021 roku, kosztował co najmniej 4,5 miliona złotych - pisze Onet. Telewizja publiczna za czasów Jacka Kurskiego miała podpisać umowy na organizację tego i kilkudziesięciu innych koncertów z firmą gwiazdora disco polo, choć miała swoją Agencję Kreacji Rozrywki i Oprawy. Nowa ekipa TVP złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie organizacji koncertu "Cud życia".

4 kwietnia 2021 roku podczas Świąt Wielkanocnych w TVP wyemitowano koncert "Cud życia". To wtedy widzowie rządowej wówczas telewizji mogli obejrzeć występ włoskiego artysty Andrei Bocellego. Tenor zaśpiewał wielkie przeboje, w tym hit "Con te partirò (Time to say goodbye)".

Sukcesem koncertu chwalił się ówczesny szef TVP Jacek Kurski. "Koncert Andrei Bocellego 'Cud życia' obejrzały 4 mln widzów. Dziękuję Maestro i jego staffowi, kreacji i produkcji TVP, orkiestrze Filharmonii Podlaskiej, chórowi WOK za stworzenie, a widzom telewizji polskiej - za wspólne przeżycie tego wspaniałego wydarzenia duchowo-artystycznego" - napisał Kurski 5 kwietnia 2021 roku na platformie X.

Onet: koncert w TVP za 4,5 miliona złotych

Jak pisze Onet, koncert "Cud życia" w 2021 roku kosztował niemal 4,5 miliona złotych. Kwota - jak twierdzi Onet - 4 milionów 338 tysięcy 795 złotych widnieje w umowie, jaką 12 marca 2021 (zaledwie dzień przed nagraniem koncertu) ówczesna szefowa Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP podpisała ze spółką World Media.

Telewizja miała wynająć zewnętrzną firmę World Media, choć posiadała własną Agencję Kreacji Rozrywki i Oprawy, w której zatrudnionych jest prawie 60 osób.

Andrei Bocellemu towarzyszyli artyści z Opery i Filharmonii Podlaskiej, a także Warszawskiej Opery Kameralnej. World Media mial podpisać umowy z artystami 9 i 10 marca 2021 roku, kilka dni przed zawarciem umowy z TVP.

Jak podaje Onet, w kosztorysach koncertu pojawiają się też podwykonawcy World Media (WM Capital i WM Horeca - obie z siedzibą w Iłowie na Mazowszu), powiązani kapitałowo z tą firmą. Najwięcej pieniędzy dostał jednak kolejny pośrednik, czyli spółka Stars of Poland. Z trzech milionów złotych przelanych tej firmie, 2,3 miliona (500 tysięcy euro) miał otrzymać Andrea Bocelli.

Informator Onetu twierdzi, że "górna granica gaży dla takiego artysty za taki koncert to około 250 tysięcy euro".

Andrea BocelliShutterstock

Onet: 40 koncertów dla TVP

Onet pisze, że Stars of Poland pojawia się w kosztorysach jeszcze co najmniej 20 koncertów organizowanych przez World Media dla TVP. Jej siedziba mieści się w jednym z bloków na warszawskim Wawrzyszewie. Jednak w Krajowym Rejestrze Sądowym jest informacja, że wcześniej była zarejestrowana w mieszkaniu na Pradze Południe. Pod tym samym adresem mieści się dziś spółka World Media - pisze portal.

Jak dowiedział się Onet, prezesem i większościowym udziałowcem World Media jest Robert Klatt - twórca i lider zespołu Classic grającego disco polo. Klatt przez lata zajmował się też popularyzowaniem tej muzyki w mediach. W napisach końcowych koncertu "Cud życia" Klatt wyświetlał się jako współscenarzysta razem z Mikołajem Dobrowolskim i Tomaszem Klimkiem. Ten ostatni został też umieszczony w rubryce "reżyser". Klimek, który przez lata związany był z Polsatem, to były mąż Joanny Kurskiej - przypomina Onet.

Według informacji, do których dotarł portal, do 2019 roku World Media zorganizowała dla TVP ponad 40 koncertów, w tym "Benefis zespołu Boys", "Wakacyjna trasa Dwójki", "Cała Polska śpiewa Janowi Pawłowi II" czy "Murem za polskim mundurem" i wspominany już "Cud życia". Jak podał Onet, przychód World Media w 2018 roku wyniósł 9,1 miliona złotych, rok później 15,6, w 2020 roku (pandemia) 11,9, w 2021 roku aż 24,5, a w 2022 roku 26,7 miliona złotych.

Sylwester Marzeń w Zakopanem

Onet podkreśla też, że zespół Classic Roberta Klatta występował również jako gwiazda na koncertach TVP. Według informacji portalu za występ na Sylwestrze Marzeń 2021/22 zespół zarobił 50 tysięcy złotych.

Klatt nie tylko był gwiazdą imprezy. Jego spółka miała podpisać trzy dni przed Sylwestrem Marzeń umowę, w której World Media pojawia się jako firma zapewniająca występ w Polsce Jasona Derulo - głównej gwiazdy tamtej edycji Sylwestra Marzeń w Zakopanem - pisze Onet.

Z informacji Onetu wynika, że umowa opiewała na 622 tysiące dolarów (około 2,5 miliona złotych). To o tyle zaskakujące, że rok później Telewizja Polska ściągnęła na Sylwestra do Polski zespół Black Eyed Peas, podpisując umowę z amerykańskim agentem kapeli bez żadnych polskich pośredników. Tyle że wtedy nie było już na Woronicza Jacka Kurskiego - zauważa portal.

Nowa ekipa TVP złożyła zawiadomienie do prokuratury

Krótko po odejściu Jacka Kurskiego z TVP przestała współpracować z World Media. Jak informuje nieoficjalnie Onet, pomiędzy 2019 a 2022 rokiem spółka Roberta Klatta otrzymała z Telewizji Polskiej przelewy w wysokości blisko 60 milionów złotych. Kolejny prezes telewizji Mateusz Matyszkowicz ostatecznie pozbył się również Tomasza Klimka.

W sprawie organizacji koncertu "Cud życia" nowa ekipa TVP złożyła zawiadomienie do prokuratury. Biuro prasowe Telewizji Polskiej potwierdziło Onetowi, że doniesienie zostało złożone w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. TVP poinformowała też, że podpisała w ostatnich latach 55 umów z World Media. "Nieznane są przyczyny zlecania tak dużej liczby przedsięwzięć firmie World Media" - podała telewizja publiczna w komunikacie dla portalu.

Według informacji Onetu w zawiadomieniu mowa jest o możliwym działaniu na szkodę spółki i sprowadzeniu niebezpieczeństwa wyrządzenia jej znacznej szkody majątkowej.

Kurski: firma Klatta była kreatywna i pomysłowa

Jacek Kurski na pytania zadane przez Onet mówił, że do World Media miała przekonać go "rzadko spotykana w branży kreatywność i pomysłowość jak choćby m.in. w przypadku propozycji zorganizowania koncertów kolęd za granicą, ale w miejscach bliskich sercom milionów Polaków jak Wilno, Lwów czy Chicago", a firma Klatta miała mieć "wyjątkowo dobre kontakty z managerami zagranicznych gwiazd".

Skalę współpracy z World Media Jacek Kurski tłumaczył Onetowi faktem, że "rzadko zmienia się tych, którzy się sprawdzają". Były prezes TVP mówił też, że Mateusz Matyszkowicz zrezygnował z usług firmy Klatta "z potrzeby odróżnienia się" od poprzednika.

"Wyszło gorzej i drożej. TVP jak dziecko we mgle zapłaciła za występ Mel C, a artystka zrezygnowała z występu na Sylwestrze po podpisaniu umowy i otrzymaniu zapłaty. Na tym samym wydarzeniu doszło do skandalu z zespołem Black Eeyed Peas, (któremu zapłacono z góry kwotę dwukrotnie wyższą niż jakąkolwiek wydatkowana w czasach mojej prezesury na jakąkolwiek gwiazdę) i który pomimo tego dopuścił się niestosownej demonstracji ideologicznej na scenie, sprowadzając TVP do roli bankomatu i petenta" - napisał Kurski w odpowiedzi na pytania Onetu.

Autorka/Autor:ek/kab

Źródło: Onet

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Książę Harry, młodszy syn brytyjskiego króla Karola III, przyznał w rozmowie z telewizją ITV, że jego walka z tabloidami była główną przyczyną zerwania stosunków z resztą rodziny królewskiej. Stwierdził też, że jego wygrana w grudniu zeszłego roku z Mirror Group Newspapers, wydawcą kilku tabloidów, była "monumentalnym zwycięstwem".

Książę Harry o głównej przyczynie zerwania kontaktów z rodziną królewską

Książę Harry o głównej przyczynie zerwania kontaktów z rodziną królewską

Źródło:
BBC

Po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena z wyścigu o Biały Dom wszystko wskazuje na to, że kampania w wyborach prezydenckich w 2024 roku między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem rozpoczyna się bez wyraźnego lidera - donosi stacja CNN, która opublikowała wyniki najnowszego sondażu wyborczego.

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

Źródło:
CNN

42-letnia Polka została skazana przed sądem w Hanowerze na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Kobieta sądzona była w procesie dotyczącym nielegalnego wyścigu samochodowego w Barsinghausen w 2022 roku. W trakcie wyścigu doszło do wypadku, w którym zginęło dwoje dzieci.

Polka skazana na dożywocie w Niemczech

Polka skazana na dożywocie w Niemczech

Źródło:
PAP, Stern

883 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otrzymaliśmy wyraźny sygnał, że Chiny popierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz potwierdzenie, że nie dostarczają Rosji uzbrojenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wizytę szefa MSZ swego kraju Dmytra Kułeby w Chinach. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

Źródło:
PAP

Płonie Park Narodowy Jasper w Kanadzie. W środę płomienie objęły swoim zasięgiem pobliski kurort, zmuszając mieszkańców i turystów do ewakuacji. Strażacy próbują opanować ogień, zanim dotrze on do krytycznej infrastruktury, w tym rurociągu transportującego produkty naftowe.

Płonie park narodowy i położony w nim kurort

Płonie park narodowy i położony w nim kurort

Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Rosyjski śmigłowiec wojskowy Mi-28 rozbił się w czwartek w obwodzie kałuskim na południowy zachód od Moskwy. Zginęła cała załoga - podała agencja informacyjna Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.

Katastrofa rosyjskiego śmigłowca. "Załoga zginęła"

Katastrofa rosyjskiego śmigłowca. "Załoga zginęła"

Źródło:
Reuters

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

- Podwyżka akcyzy wejdzie już w przyszłym roku, ponieważ ekonomiczna dostępność papierosów w Polsce radykalnie wzrosła - poinformował w TVN24 minister finansów Andrzej Domański. - Aspekty zdrowotne są absolutnie priorytetowe. Wiemy, że dostępność papierosów jest bardzo wysoka, bardzo młodzi ludzie również sięgają po wyroby tytoniowe. Chcemy to w pewien sposób ograniczyć - tłumaczył.

"Mamy drugie najtańsze papierosy w Unii". Minister finansów: będą droższe

"Mamy drugie najtańsze papierosy w Unii". Minister finansów: będą droższe

Źródło:
TVN24

Popularny plac zabaw w Ogrodzie Saskim zamknięty. Na zlecenie Zarządu Zieleni wykonawca miał wymienić drewniane palisady otaczające zabawki. Prace wstrzymano, bo wątpliwości urzędników budzi "jakość zastosowanym materiałów" oraz "sposób wykonania prac".

Miał być szybki remont. Są wątpliwości co do "jakości materiałów" i "sposobu wykonania prac"

Miał być szybki remont. Są wątpliwości co do "jakości materiałów" i "sposobu wykonania prac"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

Prezydent USA Joe Biden ocenił w przemówieniu do narodu, że USA są "w punkcie zwrotnym". Powiedział, że planuje spędzić następne sześć miesięcy na wykonywaniu swojej pracy, koncentrując się na obniżeniu kosztów życia rodzin, rozwoju gospodarki, obronie wolności osobistych i praw obywatelskich, od prawa do głosowania po prawo wyboru.

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Joe Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w waszych rękach

Źródło:
PAP

Profilaktyka to klucz do zdrowia, a badanie piersi doskonale się z tym łączy. Tym razem to akcja skierowana do młodych, bo ich rak też dotyka. Zaledwie jedna trzecia uprawnionych do bezpłatnych badań kobiet faktycznie z nich korzysta. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

Źródło:
TVN24

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Roman Giertych zapowiada wystąpienie kolejnego sygnalisty na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS. Kampania Kamali Harris bije rekordy pod względem zgromadzonych środków. Premier Izraela Benjamin Netanjahu apelował w amerykańskich Kongresie o powołanie nowego sojuszu przeciwko Teheranowi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek, 25 lipca.

Zapowiedź Giertycha, rekord Harris, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Zapowiedź Giertycha, rekord Harris, twarde stanowisko Netanjahu. Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Źródło:
PAP, TVN24

W czwartek o godzinie 16 zostanie przedstawiony raport z prac komisji śledczej w sprawie wyborów kopertowych - przekazał były przewodniczący tej komisji, europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. Mówił, że złożonych zostanie kilkanaście zawiadomień do prokuratury, które będą dotyczyć między innymi byłego premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dodał, że tym politykom grozi "do 10 lat pozbawienia wolności". W ich kontekście przytoczył dwa artykuły Kodeksu karnego, o których ma być mowa w zawiadomieniach.

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Joński: będą zawiadomienia do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wskazuje na dwa artykuły 

Źródło:
TVP Info, tvn24.pl, PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Do tragicznego zdarzenia doszło na plaży w Dziwnówku. Nie żyje 48-latek, który wszedł do wody mimo czerwonej flagi.

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Była czerwona flaga, wszedł do wody, by się ochłodzić. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Senat chce uwzględnić tak zwane prawo Romea i Julii w zmieniającej definicję zgwałcenia nowelizacji Kodeksu karnego. Chodzi o relację seksualną między małoletnimi, których wiek jest zbliżony do tak zwanego wieku zgody, czyli do 15 lat. - Sprzeciw musi budzić stworzenie pola dla choćby potencjalnej odpowiedzialności dzieci jak za zbrodnię za czyny związane z wzajemnymi relacjami seksualnymi w wieku zbliżonym do tak zwanego wieku zgody - podkreślała rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Prace nad zmianą definicji gwałtu. Senat chce uwzględnić prawo Romea i Julii

Źródło:
PAP

Roman Giertych zapowiada, że "jeżeli nie zdarzy się nic niespodziewanego", to w czwartek na posiedzeniu zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS wystąpi "kolejny sygnalista". "Wiele już rzeczy o PiS słyszałem, ale ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach" - napisał Giertych na platformie X.

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Giertych zapowiada kolejnego sygnalistę. "Ta opowieść zmroziła mi krew w żyłach"

Źródło:
tvn24.pl

"W pokoju obok" - anglojęzyczny debiut Pedro Almodovara, "Queer" Luki Guadagnino, "Maria" Pablo Larraina, a nade wszystko druga część filmu, który triumfował w Wenecji w 2019 roku - "Joker: Folie à Deux" Todda Phillipsa, znajdą się w Konkursie Głównym zbliżającego się festiwalu filmowego w Wenecji. Na czele jury, w którym zasiada między innymi Agnieszka Holland, stanie francuska gwiazda kina Isabelle Huppert.

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Nowe filmy Pedro Almodovara i Luki Guadagnino w Konkursie Głównym. Ale Wenecja najbardziej czeka na "Jokera 2"

Źródło:
Biennale Cinema 2024, "Variety", "IndieWire", tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl