TVN24 | Polska

Minister spraw zagranicznych złożył rezygnację

TVN24 | Polska

Autor:
ads/ja
Źródło:
PAP
Jacek Czaputowicz złożył w czwartek na ręce premiera rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych
TVN24Jacek Czaputowicz złożył w czwartek na ręce premiera rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, zrezygnował w czwartek ze stanowiska - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dodano, że szef resortu uznał, że "po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji". To czwarta rezygnacja w rządzie od początku tygodnia.

Jacek Czaputowicz złożył w czwartek rezygnację z funkcji ministra spraw zagranicznych na ręce premiera Mateusza Morawieckiego. Pełnił tę funkcję od 9 stycznia 2018 roku.

"Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej" - przekazało MSZ.

W połowie lipca w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Czaputowicz powiedział: - Kilka miesięcy temu umówiliśmy się z premierem Mateuszem Morawieckim na kontynuowanie mojej misji do wyborów prezydenckich. Pytany, czy są naciski w obozie władzy, aby odszedł, szef MSZ zaprzeczył: - Ale uważam, że to jest dobry moment na zmianę na czele naszej dyplomacji.

Premier przyjął dymisję

Jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, Mateusz Morawiecki przyjął dymisję Czaputowicza i "dziękuje za jego prace". Zapowiedział też, że następca na fotelu szefa dyplomacji "zostanie przedstawiony w najbliższym czasie wraz z nowym Ministrem Zdrowia".

Czwarta rezygnacja w rządzie w tym tygodniu

Wcześniej w tym tygodniu rezygnację ze swoich funkcji złożyło troje innych członków rządu. W poniedziałek zrezygnował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, a we wtorek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski oraz wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Jacek Czaputowicz - kim jest?

Jacek Czaputowicz w czasach PRL współpracował z Komitetem Obrony Robotników, był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, liderem ruchu Wolność i Pokój. Po 1989 roku był dyrektorem departamentu w MSZ, szefem Akademii Dyplomatycznej, zastępcą szefa Rady Służby Cywilnej i dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

Czaputowicz jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystki (dzisiejszej Szkoły Głównej Handlowej). Prace doktorską i habilitacyjną poświęcił stosunkom międzynarodowym. Od 2016 roku jest profesorem nauk społecznych. Nominację profesorską wręczył mu prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński nazwał go "eksperymentem"

We wrześniu 2017 roku premier Beata Szydło powołała Czaputowicza na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych odpowiedzialnego za sprawy prawne i traktatowe. Ministrem spraw zagranicznych w rządzie Mateusza Morawieckiego został na początku stycznia 2018 roku.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał w jednym z wywiadów, że miał plany, aby resortem spraw zagranicznych pokierowała inna osoba niż Jacek Czaputowicz. - Niestety, niemal w ostatniej chwili wycofała się z pełnienia tej misji. Z tego punktu widzenia kandydatura pana ministra Czaputowicza jest pewnym eksperymentem, ale wierzę, że udanym - podkreślił Kaczyński

Autor:ads/ja

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości