Wiceminister cyfryzacji odchodzi z resortu. Zostanie wiceprezesem PGE

TVN24 | Polska

Autor:
akr,js/dap
Źródło:
PAP, tvn24.pl, TVN24
Wiceminister cyfryzacji o korzyściach wprowadzenia sieci 5G (mat. archiwalny)TVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSWiceminister cyfryzacji o korzyściach wprowadzenia sieci 5G (wypowiedź z 2019 roku)

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk odchodzi ze stanowiska. "Miało być na chwilę, na jeden projekt, a wyszło prawie 5 lat" - napisała we wtorek w mediach społecznościowych. Informację o odejściu potwierdziło Ministerstwo Cyfryzacji. Buk od 1 września będzie wiceprezesem PGE do spraw regulacji, o czym poinformowała spółka energetyczna. Osoby na tym stanowisku zarabiają rocznie ponad milion złotych brutto rocznie.

O rezygnacji z pełnionego stanowiska wiceminister cyfryzacji Wanda Buk poinformowała we wtorek na Twitterze. "Miało być na chwilę, na jeden projekt, a wyszło prawie 5 lat. Kończąc swoją przygodę z administracją, dziękuję przełożonym i współpracownikom za wspaniały, intensywny czas. Miałam do Was ogromne szczęście" - napisała.

Informację przekazaną przez Buk potwierdziło Polskiej Agencji Prasowej Ministerstwo Cyfryzacji. Zastrzegło przy tym, że formalnie wiceminister do końca sierpnia jest jeszcze na urlopie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wcześniej tego samego dnia o swojej rezygnacji poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. W poniedziałek natomiast z resortu zdrowia odszedł wiceminister Janusz Cieszyński.

Buk będzie wiceprezesem PGE do spraw regulacji

Wieczorem we wtorek PGE wydała komunikat, w którym przekazała, że "zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. ('PGE', 'Spółka') informuje, że 18 sierpnia 2020 r. Rada Nadzorcza PGE podjęła uchwałę o powołaniu pani Wandy Buk w skład Zarządu XI kadencji od 1 września 2020 r. i powierzeniu jej funkcji Wiceprezesa Zarządu ds. Regulacji".

Według życiorysu zamieszczonego w komunikacie PGE, Wanda Buk ma tytuł adwokata, jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydziału Francuskiego Prawa Biznesowego w Université de Poitiers we Francji. Jest również absolwentką Międzynarodowych Stosunków Militarnych w Akademii Sztuki Wojennej, Europejskiej Akademii Dyplomacji, studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej oraz organizowanego przez Center for Leadership we współpracy z Uniwersytetem Harvarda - programu Leadership Academy for Poland. Rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Sztuki Wojennej. Pracowała w kancelariach prawnych, gdzie realizowała projekty infrastrukturalne, w tym również te finansowane ze środków publicznych oraz doradzała podmiotom z rynku regulowanego. Zasiadała w Radach Nadzorczych: Nask 4 Innovation sp. z o.o., NUW sp. z o.o. i Mana Solid Invest sp. z o.o.

Spółka dodała w komunikacie, że Wanda Buk złożyła oświadczenie, iż jej działalność prowadzona poza PGE nie jest konkurencyjna w stosunku do działalności spółki oraz że nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej jako wspólnik w spółce cywilnej, spółce osobowej oraz jako członek organu spółki kapitałowej oraz nie uczestniczy w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu.

Ile zarabia wiceprezes zarządu PGE?

Przejście do zarządu państwowej spółki oznacza dla Wandy Buk duży wzrost zarobków. Wiceministrowie w polskim rządzie, jak wyliczył Konkret 24, zarabiają średnio 145 080 złotych brutto rocznie.

Ministerstwo Cyfryzacji w odpowiedzi na pytania TVN24 dotyczące zarobków Buk w resorcie, poinformowało, że na stanowisku podsekretarza stanu przysługuje jej wynagrodzenie miesieczne, na które składa się wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny, ustalane przy zastosowaniu mnożników kwoty bazowej. Według ustawy budżetowej na rok 2020 wynosi ona 1 789, 42 złotych.

Mnoży się ją przez określoną wartość 4,4 w przypadku wynagrodzenia zasadniczego i 1,2 w przypadku dodatku funkcyjnego. Oznacza to kwotę 10 020,75 złotych brutto miesięcznie.

Wiceprezesi zarządu PGE, jak wynika z sprawozdania za 2019 rok, zarobili 1 124 549 złotych brutto.

Biuro prasowe PGE pytane o wysokość wynagrodzenia jakie będzie otrzymywać od 1 września BUK, przekazało TVN24, że "wynagrodzenie wszystkich Członków Zarządu zostanie opublikowane w Sprawozdaniu Zarządu za 2020 r."

Czytaj więcej na Konkret 24: Zarobki zarządów największych spółek Skarbu Państwa za czasów PO-PSL i PiS. Analiza >>>

Dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa, później wiceminister

Wanda Buk pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji od 10 lipca 2018 roku. Jako wiceminister nadzorowała departamenty polityki międzynarodowej i telekomunikacji oraz Biuro Ministra w zakresie spraw wynikających ze stosunku podległości wobec ministra Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Była też członkiem Komitetu Stałego Rady Ministrów, Komitetu ds. Unii Europejskiej oraz Zespołu ds. Programowania Prac Rządu.

Wcześniej, w latach 2016-2018, Wanda Buk pełniła funkcję dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Odpowiadała za realizację projektów finansowanych przez UE, obejmujących m.in. budowę infrastruktury IT i telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp do szybkiego internetu, rozwój usług elektronicznych o wysokiej dostępności i jakości, cyfryzację w administracji i kulturze, poprawę kompetencji cyfrowych.

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk odchodziTVN24

Autor:akr,js/dap

Źródło: PAP, tvn24.pl, TVN24