Izba Dyscyplinarna a wypłata pieniędzy z KPO. Dyskusja w "Kawie na ławę"

Źródło:
TVN24
Dziambor: projekt prezydencki to jest po prostu rebranding
Dziambor: projekt prezydencki to jest po prostu rebrandingTVN24
wideo 2/10
Dziambor: projekt prezydencki to jest po prostu rebrandingTVN24

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, mówiąc w "Kawie na ławę" w TVN24 o sytuacji wokół Izby Dyscyplinarnej i wypłacie unijnych pieniędzy, powiedział, że "to nie jest tak, że sprawa jest ostatecznie zakończona". - Robiliście wszystko przez ostatni rok, by te pieniądze do Polski nie trafiły - zwrócił się do niego Borys Budka, szef klubu Koalicji Obywatelskiej. Artur Dziambor z Konfederacji, stwierdził, że projekt prezydencki, zakładający likwidację Izby Dyscyplinarnej, "to jest po prostu rebranding".

OGLĄDAJ "KAWĘ NA ŁAWĘ" W INTERNECIE W TVN24 GO

Komisja Europejska do tej pory potrąciła ze środków dla Polski 111 milionów euro kar za Izbę Dyscyplinarną - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24. To równowartość około 514 milionów złotych. Ostatnie potrącenie miało miejsce w maju.

W czerwcu nastąpi kolejne potrącenie, tym razem z trzeciego wezwania do zapłaty, w wysokości 30 mln euro. W lipcu czeka nasz kraj kolejne potrącenie w wysokości 33 mln euro, co jest efektem czwartego wezwania do zapłaty. Polska w kolejnych tygodniach może się też spodziewać następnych wezwań. Łączna naliczona kara przekracza 200 mln euro (925 mln zł), licząc od 3 listopada.

Tymczasem w Sejmie trwają prace nad ustawą, która przewiduje likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej, czego domaga się Komisja Europejska.

Jabłoński: to nie jest tak, że sprawa jest ostatecznie zakończona

O sytuacji wokół Izby Dyscyplinarnej i wypłacie unijnych pieniędzy dyskutowali politycy w "Kawie na ławę" w TVN24.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do kwestii ewentualnej akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską, mowił, że "to nie jest tak, że sprawa jest ostatecznie zakończona", a kwestia zgody na uruchomienie unijnych funduszy "jest otoczona zasadą wzajemnego zaufania". - Zasadą jest, że jak umawiamy się na coś - zarówno w ramach koalicji, jak i w rozmowach z Komisją Europejską - to należy dotrzymywać słowa - dodał.

Jak mówił dalej, zaufanie między polskim rządem a Komisją Europejską "w ostatnich miesiącach bardzo mocno wzrosło, w zakresie nie tylko dotyczącym Krajowego Planu Odbudowy, ale także w innych sprawach". - Natomiast oczywiście cały czas pamiętamy, że w przeszłości miały miejsce takie sytuacje, że dogadywaliśmy się na pewne sprawy, a następnie, niestety ze strony Komisji Europejskiej, nie było realizacji pewnych obietnic - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

- Niestety, mamy do czynienia z próbą wywrócenia tego porozumienia przez te partie, tych polityków, którzy uważają, że ten konflikt jest dla nich korzystny politycznie, którzy uważają, że dalsze trwanie tego sporu może spowodować, że ich partie polityczne będą na tym zyskiwały - stwierdził.

Jabłoński: to nie jest tak, że sprawa jest ostatecznie zakończona
Jabłoński: to nie jest tak, że sprawa jest ostatecznie zakończonaTVN24

Budka: robiliście wszystko przez ostatni rok, by te pieniądze do Polski nie trafiły

Borys Budka, szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, mówił, że "żaden z posłów PiS-u nie poparł uworzenia Funduszy Odbudowy, kiedy to było głosowane w Parlamencie Europejskim". - 20 posłów waszego klubu, PiS, głosowało przeciw ratyfikacji, w tym ministrowie waszego rządu (...) i grozili zerwaniem koalicji - zwrócił się do Jabłońskiego.

- Robiliście wszystko przez ostatni rok, by te pieniądze do Polski nie trafiły. Miliard złotych w przyszłym tygodniu to będzie koszt waszego uporu w sprawie Izby Dyscyplinarnej i nierespektowania wyroku TSUE. To jest miliard, który Polacy stracili na tym, co robiliście przez ostatni rok - mówił dalej Borys Budka.

Odniósł się także do prezydenckiego projektu ustawy w sprawie Sądu Najwyższego, nad którym trwają parlamentarne prace. - Dzisiaj ta ustawa - mówię z pełną odpowiedzialnością - nie spełnia wymogów, o których mowa w stanowisku Komisji Europejskiej, (...), będziemy w drugim czytaniu zgłaszać poprawki, które pozwolą zrealizować wyrok TSUE - powiedział.

Budka: robiliście wszystko przez ostatni rok, by te pieniądze do Polski nie trafiły
Budka: robiliście wszystko przez ostatni rok, by te pieniądze do Polski nie trafiłyTVN24

Biedroń: macie całą serię błędów, które popełniliście

Robert Biedroń, europoseł, przedstawiciel Nowej Lewicy, mówił, że u władzy jest "pierwszy rząd od 18 lat obecności Polski w Unii Europejskiej, który pieniędzy nie dowiózł". - Nie dowieźliście dlatego, że po prostu zrobiliście bałagan w Polsce, który trzeba uporządkować. Przypomnę, to dotyczy to nie tylko Izby Dyscyplinarnej - zwrócił się do przedstawicieli obozu rządowego.

- Macie całą serię błędów, które popełniliście, (...) siedzicie w Brukseli na karnym jeżyku. Macie w Komisji Europejskiej swojego komisarza, macie swojego premiera w Radzie Europejskiej, macie największą delegację narodową (z Polski - red.) w Parlamencie Europejskim, a nie macie nic do powiedzenia - mówił dalej Biedroń.

Biedroń: macie całą serię błędów, które popełniliście
Biedroń: macie całą serię błędów, które popełniliścieTVN24

Dera: zakończeniem całej procedury powoływania sędziów jest akt prezydenta

- Jeżeli chodzi o polski porządek prawny, polską konstytucję i wszystkie orzeczenia sądownictwa europesjkiego, nikt z nich nie podważył tego, że prezydent powołuje sędziów - podkreślał Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta.

- W żadnym orzeczeniu nie znajdziecie tego, że ktokolwiek podważyłby powołanie sędziów, to jest fundament - mówił do przedstawicieli opozycji.

Przekonywał, że "zakończeniem całej procedury powoływania sędziów jest akt prezydenta". - Nikt nie jest w stanie go podważyć. Cokolwiek panowie tu powiecie, nikt tego nie podważa, włącznie z Komisją Europejską - dodał.

Dera: zakończeniem całej procedury powoływania sędziów jest akt prezydenta
Dera: zakończeniem całej procedury powoływania sędziów jest akt prezydentaTVN24

Pasławska: doszło do dealu jak w starej recydywie

Urszula Pasławska z PSL-Koalicji Polskiej, odnosząc się do projektu ustawy dotyczącego liwidacji Izby Dyscyplinarnej, mówiła, że "ma wątpliwości, czy Komisja Europejska uruchomi środki po przyjęciu tej ustawy".

- Natomiast myślę, że ta cała sytuacja z ubiegłych tygodni pokazuje jedno - doszło do dealu jak w starej recydywie, z ręki do ręki - "najpierw my wybierzemy waszych 15 sędziów, a później my zagłosujemy za ustawą o Sądzie Najwyższym" - mówiła, odnosząc się do głosowań nad powołaniami sędziów do nowej KRS i do poparcia dla prezydenckiego projektu.

- To jest w ogóle tragedia, jak państwo traktujecie Polskę, jak myślicie o polskiej przyszłości, o pieniądzach z KPO. Najważniejsze są dla was tak naprawdę osobiste posady i osobiste interesy. Tragedią Polski jest to, że na 18 lat uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej, przez 9 lat ministrem sprawiedliwości jest pan Zbigniew Ziobro - mówiła dalej.

Dziambor: projekt prezydencki to jest po prostu rebranding

Artur Dziambor z Konfederacji, odnosząc się do sporu wokół Izby Dyscyplinarnej i związanego z nim braku wypłaty unijnych środków, powiedział, że "grzechy są po obu stronach" - zarówno tej rządowej, jak i opozycyjnej.

- Głosowanie w Parlamencie Europejskim przeciwko Polsce, za tym, żeby utrzymać sankcje, to się kiedyś nazywało zdrada dyplomatyczna. Dzisiaj czegoś takiego nie ma, nie ma też honoru w polityce. Głosowanie na zewnątrz Polski przeciwko Polsce powinno być odpowiednio ocenione, już moim zdaniem w tym momencie również karnie, niestety. I nie da się tego wytłumaczyć tym, że wy się tak strasznie z tym PiS-em nie lubicie, bo ja też się z PiS-em nie lubię, a nigdy bym sobie nie pozwolił na to, żeby w Brukseli mówić cokolwiek przeciwko Polsce - stwierdził.

Odnosząc się do nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej, zwrócił się do polityków obozu rządowego: - Ta izba od początku była gigantycznym grzechem waszej strony.

- Ten projekt prezydencki to jest po prostu rebranding. Troszkę się obawiam, że się dużo nie zmieni. A jeśli się dużo nie zmieni, to znaczy, że wracamy do tego, co cały czas mówiliśmy, że to należy zupełnie inaczej ułożyć - dodał.

Autorka/Autor:mjz/dap

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Nie jest to kandydat obywatelski. Miałam deja vu, cały czas widziałam w nim Andrzeja Dudę - mówiła w TVN24 o kandydacie PiS na prezydenta politolożka dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene. Socjolog dr hab. Wojciech Rafałowski ocenił, że "w pewnym momencie zapomnimy w trakcie tej kampanii, że to jest kandydat obywatelski".

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jego kandydaturę przedstawił historyk i publicysta, profesor Andrzej Nowak. - Jestem gotowy do tego, aby reprezentować wszystkich Polaków - zapewnił Nawrocki.

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Źródło:
TVN24

O naszej decyzji zdecydowały osobiste zalety pana doktora - mówił Jarosław Kaczyński o powodach wyboru Karola Nawrockiego na kandydata PiS na prezydenta. - Uznaliśmy, że to najlepszy kandydat - mówił prezes PiS i przekonywał, że szef IPN "jest człowiekiem przenikliwym, człowiekiem zdrowego rozsądku".

PiS postawiło na Nawrockiego. Kaczyński: muszę wyjaśnić nasze motywy

PiS postawiło na Nawrockiego. Kaczyński: muszę wyjaśnić nasze motywy

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl