Potężna kara za Izbę Dyscyplinarną. Bruksela potrąciła ponad pół miliarda złotych ze środków dla Polski

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mueller: uważamy, że Izba Dyscyplinarna powinna zostać zlikwidowana
Mueller: uważamy, że Izba Dyscyplinarna powinna zostać zlikwidowanaTVN24
wideo 2/4
TVN24Mueller: uważamy, że Izba Dyscyplinarna powinna zostać zlikwidowana

Komisja Europejska do tej pory potrąciła ze środków dla Polski 111 milionów euro kar za Izbę Dyscyplinarną - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24. To równowartość około 514 milionów złotych. Ostatnie potrącenie miało miejsce 18 maja, w wysokości 42 milionów euro.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej latem 2021 roku zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

Maciej Sokołowski, korespondent TVN24, poinformował, że Komisja Europejska do tej pory wystawiła cztery wezwania do zapłaty na sumę 174 mln euro. "111 mln euro zostało już potrącone ze środków dla Polski" - wskazał Sokołowski.

Komisja 24 marca powiadomiła Polskę o zamiarze potrącenia pierwszej zaległości w wysokości 69 mln euro. Potrącenie tej kwoty ze środków przygotowanych dla Polski nastąpiło 8 kwietnia. Z kolei 29 kwietnia KE powiadomiła Polskę o zamiarze potrącenia drugiej zaległości w wysokości 42 mln euro. "18 maja nastąpiło potrącenie tej kwoty ze środków przygotowanych dla Polski" - przekazał Maciej Sokołowski.

Korespondent TVN24 poinformował, że w czerwcu nastąpi kolejne potrącenie, tym razem z trzeciego wezwania do zapłaty, w wysokości 30 mln euro. W lipcu czeka nasz kraj kolejne potrącenie w wysokości 33 mln euro, co jest efektem czwartego wezwania do zapłaty. Polska w kolejnych tygodniach może się też spodziewać następnych wezwań.

Licznik bowiem cały czas bije. Łączna naliczona kara to już 199 mln euro (920 mln zł), licząc od 3 listopada do dziś.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej w Sejmie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października 2021 roku warunek, by w polskim Krajowym Planie Odbudowy znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Latem ubiegłego roku likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej zapowiadał wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Także premier Mateusz Morawiecki mówił, że ta izba zostanie zlikwidowana.

W Sejmie nadal trwają jednak prace nad zmianami przepisów dotyczących Sądu Najwyższego.

Sejmowa komisja sprawiedliwości od początku kwietnia rozpatruje dwa projekty - prezydenta i posłów PiS, ale to ten Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Podczas czwartkowego posiedzenia, członkowie komisji zarekomendowali prezydencki projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt trafi teraz do drugiego czytania, które zaplanowane jest na najbliższym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu - w dniach 25-26 maja.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jolanta Wojcicka / Shutterstock

Pozostałe wiadomości