Nie żyje Irena Morawska. Reportażystka stworzyła m.in. "Balladę o lekkim zabarwieniu erotycznym"

Autor:
kgo//am
Źródło:
Facebook/Mariusz Szczygieł, PAP

Nie żyje Irena Morawska, reporterka i dokumentalistka. Wraz z mężem Jerzym Morawskim stworzyła filmy i seriale, m.in. popularną 12-odcinkową "Balladę o lekkim zabarwieniu erotycznym". Miała 68 lat.

Irena Morawska zmarła 23 sierpnia. Informację podał magazyn "Press". W mediach społecznościowych wspomnienie o zmarłej zamieścił dziennikarz i reportażysta Mariusz Szczygieł. Jak napisał, Morawską poznał w 1990 roku, gdy oboje pracowali w dziale reportażu "Gazety Wyborczej". "Przywoziła 'z terenu' (tak lubiła mówić) historie o upadku fabryki czy kataklizmie we wsi, a my czekaliśmy na nie jak na jakieś zagraniczne słodycze. Pisała tak, że pobudzała nasze zmysły" - podkreślił Szczygieł.

ZOBACZ TEŻ: Wolfgang Petersen nie żyje. Był twórcą między innymi "Niekończącej się opowieści" i "Troi"

Kim była Irena Morawska?

Irena Morawska urodziła się 14 czerwca 1954 roku w Ciechanowie. Pracę jako dziennikarka rozpoczęła w latach 80. na łamach czasopisma "Nowa Wieś". Od roku 1990 do 1999 była związana z "Gazetą Wyborczą". Zajmowała się tam głównie tematyką społeczną.

Od 2000 roku wraz z mężem Jerzym Morawskim tworzyła filmy i seriale dokumentalne. Najpopularniejsze z nich to m.in. "Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym", "Czekając na sobotę", "Serce w węgla" czy "Czas wojowników". Była autorką scenariusza do popularnej telenoweli dokumentalnej "Chłopaki do wzięcia". Pisała też reportaże prasowe - "Jak Emilię z Kalabrii od złej pani wykradłam" jej autorstwa uznawany jest za jeden z najważniejszych reportaży lat 90.

"Autentyczność tych dokumentów brała się na pewno z tego, że Irena nawiązywała rewelacyjny kontakt ze swoimi bohaterami" - zaznaczył w swoim wpisie Szczygieł.

Za swoją pracę Morawska otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Była m.in. laureatką nagrody "Rzeczpospolitej" im. Dariusza Fikusa, nagrody "Złoty nurt" oraz Dyplomu Honorowego na Festiwalu Mediów.

ZOBACZ TEŻ: Piotr Balicki nie żyje. Prezenter, dziennikarz i konferansjer walczył z nowotworem

Autor:kgo//am

Źródło: Facebook/Mariusz Szczygieł, PAP

Pozostałe wiadomości