Polska wśród najmniej innowacyjnych państw w Unii. Ale szybko goni konkurentów

Źródło:
Komisja Europejska, tvn24.pl
Mateusz Morawiecki wziął udział w niemiecko-polsko-czeskim Forum Nauki "Transgraniczne Innowacje dla Europy Środkowej"
Mateusz Morawiecki wziął udział w niemiecko-polsko-czeskim Forum Nauki "Transgraniczne Innowacje dla Europy Środkowej"TVN24
wideo 2/8
Mateusz Morawiecki wziął udział w niemiecko-polsko-czeskim Forum Nauki "Transgraniczne Innowacje dla Europy Środkowej"TVN24

Polska znalazła się na czwartym od końca miejscu w tegorocznej edycji Europejskiego Rankingu Innowacyjności. Gorzej wypadły tylko Łotwa, Bułgaria i Rumunia. Jednocześnie jednak Polska okazała się jednym z dwóch państw notujących największy postęp w zakresie innowacyjności, poprawiając w ciągu 7 lat swój wynik o 11,3 procent.

W Europejskim Rankingu Innowacyjności 2022 Polska zajęła 24. miejsce na 27 państw Unii Europejskiej, osiągając wynik wynoszący 60,5 proc. unijnej średniej. Gorzej wypadły tylko Łotwa, Bułgaria i Rumunia. Te cztery państwa, wraz z Chorwacją, Węgrami i Słowacją znalazły się w siódemce krajów, których wyniki wyniosły mniej niż 70 proc. średniej unijnej, czyli najmniej w stawce.

ZOBACZ TEŻ: Połowę zysków pochłonie nowy podatek. Wiceminister o tym, kto go zapłaci

Polska nisko, ale poprawia wyniki

Wśród mocnych stron Polski wyróżniono zasoby intelektualne (odsetek ludności z wyższym wykształceniem), mobilność pracowników, inwestycje w cyfryzację, m.in. w łącza szerokopasmowe. Z kolei wśród polskich słabości znalazło się niedoinwestowanie technologii środowiskowych, brak nakładów na prace badawczo-rozwojowe, brak wsparcia pracowników naukowych czy mała liczba absolwentów studiów doktoranckich i innowacji w zakresie biznesu.

Jeśli chodzi o bilans ostatnich siedmiu lat, eksperci zauważyli poprawę w zakresie innowacji dla projektów biznesowych, rządowego wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw czy szkoleń informatycznych. Pogorszyły się natomiast wyniki w zakresie technologii związanych ze środowiskiem, wydatków na innowacje niezwiązane z badaniami czy wydatki na innowacje w przeliczeniu na pracownika.

W ciągu ostatniego roku doceniono ponadto wzrost zatrudnienia w innowacyjnych firmach i zwiększoną liczbę zagranicznych studentów studiów doktoranckich. Eksperci zaznaczyli, że luka między Polską a pozostałymi państwami UE w zakresie innowacyjności zmniejsza się. Poprawa względem zeszłego roku wyniosła 4,3 proc., a względem 2015 r. - 11,3 proc., co w porównaniu do innych państw jest bardzo dobrym rezultatem. 

ZOBACZ TEŻ: "Baltic Pipe ma swoją funkcję, to nie jest pomnik rury"

Europa goni konkurentów

W rankingu państwa zostały podzielone na cztery grupy: liderów innowacji, silnych innowatorów, umiarkowanych innowatorów i wschodzących innowatorów. W tegorocznej edycji względem 2021 r. wyniki polepszyło 19 państw UE - najbardziej Czechy, Irlandia i Finlandia, a w ośmiu państwach sytuacja się pogorszyła - najbardziej w Estonii, ale i we Francji, Włoszech, w Niemczech, Luksemburgu, Rumunii, na Łotwie i Malcie.

Najbardziej rozwiniętym pod względem innowacyjności krajem w UE pozostaje Szwecja, która odnotowała wynik wynoszący 135 proc. średniej unijnej. Powyżej 125 proc. średniej znalazły się też Finlandia, Dania, Holandia i Belgia. Te państwa określono mianem liderów innowacji.

Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Austria, Cypr i Francja są silnymi innowatorami (100-125 proc. średniej UE). Umiarkowanymi innowatorami (70-100 proc. średniej UE) są natomiast Estonia, Słowenia, Czechy, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Malta, Litwa i Grecja, a wschodzącymi (poniżej 70 proc. średniej) Węgry, Słowacja, Łotwa, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Polska. Dwa ostatnie państwa, czyli Chorwacja i Polska, w ciągu ostatnich siedmiu lat odnotowały największy postęp w porównaniu do innych państw.

Unia Europejska jako całość poprawia swoje wyniki względem globalnych konkurentów, nadal wyprzedzają ją jednak Australia, Kanada, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Od 2021 roku UE wyprzedziła natomiast pod względem innowacyjności Japonię. Ogólnie unijna innowacyjność poprawiła się o około 10 proc. przez ostatnie siedem lat.

Europejski Ranking Innowacyjności

Europejski Ranking Innowacyjności publikowany jest co roku od 2001 r. Jego celem jest porównanie poziomu innowacyjności między państwami członkowskimi UE w takich dziedzinach jak rozwój cyfrowy, inwestycje w projekty badawcze czy poziom zatrudnienia przy innowacyjnych projektach.

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: Komisja Europejska, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości
ABW chciała inwigilować Pegasusem liderki Strajku Kobiet. Na jedną dostała zgodę

ABW chciała inwigilować Pegasusem liderki Strajku Kobiet. Na jedną dostała zgodę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Huragan Milton dotarł do zachodnich wybrzeży Florydy w środę wieczorem czasu lokalnego jako huragan kategorii 3. Wraz z nim stan nawiedziły tornada, wiatr o prędkości ponad 165 km/h i gwałtowne powodzie. Poziom wody w Zatoce Meksykańskiej wzrósł w pobliżu Sarasoty o ponad 2,4 metra.

Huragan Milton uderzył we Florydę

Huragan Milton uderzył we Florydę

Źródło:
PAP

Dla nastolatków nie ma bezpiecznej ilości spożywanego alkoholu. Nie powinno być na to zgody i przyzwolenia - jest to nielegalne i naganne. Dane mówią jednak coś zupełnie innego. 80 procent nastolatków w wieku 15-16 lat piło alkohol i to głównie piwo, a ponad 30 procent doświadczyło stanu upojenia. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Psychoterapeuci mówią: nie ma takich cudów

Psychoterapeuci mówią: nie ma takich cudów

Źródło:
TVN24

Huragan Milton dotarł do Florydy. Prokurator generalny złożył wniosek o uchylenie immunitetu posła Łukasza Mejzy. Najwyższa Izba Kontroli zaprezentuje w czwartek raport dotyczący afery wizowej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 10 października.

Huragan, zagrożony immunitet, nowa strategia

Huragan, zagrożony immunitet, nowa strategia

Źródło:
PAP, TVN24

Roman Giertych, przewodniczący zespołu do spraw rozliczeń PiS, przekazał w "Kropce nad i" w TVN24, że w czwartek rano odbędzie się "duża konferencja prasowa" kierowanego przez niego zespołu. Ma ona dotyczyć - jak stwierdził - "haraczu ojca Rydzyka".

Zapowiedź Giertycha w sprawie Rydzyka. Szczegóły "szokujące"

Zapowiedź Giertycha w sprawie Rydzyka. Szczegóły "szokujące"

Źródło:
TVN24

Jak alarmuje WWF Polska w 15. edycji raportu Living Planet Report 2024, pozostało już tylko 27 procent żyjącej planety. Eksperci określają ten wynik "katastrofalnym" i ostrzegają przed zbliżającymi się punktami krytycznymi dotyczącymi degradacji środowiska na całym świecie. W opinii ekspertów dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

27 procent. Tyle żyjącej planety nam pozostało

27 procent. Tyle żyjącej planety nam pozostało

Źródło:
WWF Polska

Przy rondzie Tybetu na Woli doszło do potrącenia pieszego. 47-letni mężczyzna z poważnymi obrażeniami został zabrany do szpitala. Sprawca wypadku uciekł. Po południu 31-latek podejrzewany o potrącenie został zatrzymany przez policję. Polska Agencja Prasowa podała, że jest to kierowca autobusu, który spadł kilka lat temu z mostu Grota-Roweckiego. Nieoficjalnie potwierdziliśmy tę informację.

31-latek zatrzymany po potrąceniu pieszego to kierowca autobusu, który cztery lata temu spadł z mostu

31-latek zatrzymany po potrąceniu pieszego to kierowca autobusu, który cztery lata temu spadł z mostu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prezydent USA Joe Biden podczas spotkania na temat huraganu Milton odniósł się do wysuwanych przez niektórych republikańskich polityków spiskowych teorii – między innymi do oskarżeń o to, że rząd kontroluje pogodę. Biden i wiceprezydentka Harris ostrzegli, że huragan może być "burzą stulecia".

Twierdzi, że władze USA kontrolują pogodę. "To jest więcej niż śmieszne"

Twierdzi, że władze USA kontrolują pogodę. "To jest więcej niż śmieszne"

Źródło:
PAP

Nie żyje Ratan Tata, emerytowany prezes jednej z największych korporacji w Indiach, Tata Sons - donosi Reuters. Sławę przyniosły mu odważne przejęcia i dynamiczny rozwój biznesu. Miał 86 lat.

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Źródło:
Reuters, tvn24.pl.

14-letnia dziewczynka została potrącona w Zielonej Górze w rejonie przejścia dla pieszych przez samochód osobowy. Stan poszkodowanej jest określany jako krytyczny. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

14-letnia dziewczynka potrącona na przejściu dla pieszych. Jest w stanie krytycznym

14-letnia dziewczynka potrącona na przejściu dla pieszych. Jest w stanie krytycznym

Źródło:
PAP

Białoruski reżim zarekwirował stary dom rodzinny pełniącego obowiązki dyrektora Biełsatu Alaksieja Dzikawickiego - powiadomiło centrum Wiasna. Dzikawicki w rozmowie z TVN24 BiS ocenił, że to "cena za walkę z dyktaturą". Dodał, że bardzo wierzy w to, iż kiedyś uda się odzyskać dom, choć "będzie to możliwe dopiero w wolnej Białorusi". 

Stalin nie zabrał domu, zrobił to Łukaszenka. "Cena walki z dyktaturą"

Stalin nie zabrał domu, zrobił to Łukaszenka. "Cena walki z dyktaturą"

Źródło:
TVN24 BiS, PAP

x-kom i Neonet podpisały umowę inwestycyjną, przewidującą docelowe przejęcie Neonetu przez x-kom, po uprzednim uzyskaniu niezbędnych zgód antymonopolowych i zatwierdzeniu układu z wierzycielami Neonetu - podał x-kom w komunikacie prasowym.

Szykuje się duże przejęcie na rynku marketów z elektroniką

Szykuje się duże przejęcie na rynku marketów z elektroniką

Źródło:
PAP

Pięć osób trafiło na Krecie do szpitala po tym, jak wypili drinki omyłkowo zrobione z detergentu - informują lokalne media. Do zdarzenia doszło w pięciogwiazdkowym hotelu na Krecie, w sprawie wszczęte zostało śledztwo.

Barman pomylił się, robiąc drinka, pięć osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Barman pomylił się, robiąc drinka, pięć osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Źródło:
ftnnews.com, neakriti.gr
"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Nabici w butelkę. Co prokuratura zarzuca Januszowi Palikotowi

Nabici w butelkę. Co prokuratura zarzuca Januszowi Palikotowi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl