Papierosy powinny być w ogóle niedostępne z powodów cenowych, trzeba pokazywać, że to jest coś zupełnie nieracjonalnego - przekonywał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Zdradził również, ile jego zdaniem powinna kosztować paczka papierosów w Polsce.
Główny Inspektor Sanitarny mówił w poniedziałek w "Rozmowie Piaseckiego" między innymi o tym, jaka jest skala występowania chorób związanych z paleniem papierosów. - Siedemdziesiąt tysięcy ludzi umiera z powodów chorób odtytoniowych. Nakłady na leczenie chorób odtytoniowych są zupełnie niewyobrażalne - stwierdził.
Papierosy w Polsce "oczywiście powinny być bardzo drogie"
Jak przekonywał gość TVN24, "trzeba pokazywać, że to jest coś zupełnie nieracjonalnego". Na pytanie, czy w związku z tym należałoby podnosić akcyzę na wyroby tytoniowe lub wprowadzić zakaz palenia w miejscu publicznym, odpowiedział, że "oba mechanizmy są niezwykle skuteczne i powinny być prowadzone równolegle". - Niezwykle cieszę się, że rząd jest w tej sprawie pryncypialny i rzeczywiście podnosi akcyzę - dodał.
Pinkas mówił o tym, że papierosy "powinny być w ogóle niedostępne z powodów cenowych". Dopytywany, ile w takim razie powinna wynosić cena paczki papierosów, odpowiedział: "sto złotych". Zaznaczył jednak, że mówi to żartobliwie.
- Nie chcę tego powiedzieć poważnie, ale oczywiście powinny być bardzo drogie - podkreślił. - Doskonale wiemy, że mechanizmy państwowe, interwencyjne, są bardzo skuteczne. One są tak samo skuteczne, jak dobra edukacja i sprowadzenie tego do sytuacji, że ktoś, kto pali, to jest po prostu obciach - kontynuował.
"Mamy trend spadkowy"
Pinkas dodał jednak, że nie jest w stanie wyobrazić sobie sytuacji, w której w Polsce byłaby zakazana sprzedaż papierosów. - Polska to jest mądry kraj, potrafimy prowadzić akcje edukacyjne. Możemy doprowadzić do tego, że [palenie papierosów - przyp. red.] będzie niemodne - przekonywał.
Gość TVN24 przywoływał również statystyki dotyczące palenia papierosów wśród Polaków. - Obecnie pali "tylko" 24 procent Polaków. Jeszcze kilkanaście lat temu paliło 52 procent Polaków. Akcje edukacyjne, (...) wielki wysiłek wszystkich lekarzy i profesjonalistów opieki zdrowotnej, ale także inspekcji sanitarnej, która odegrała tutaj nieprawdopodobnie dużą rolę, doprowadziły do sukcesu. Mamy trend spadkowy - zwracał uwagę Główny Inspektor Sanitarny.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock