Polscy dyplomaci na Kubie w "szeroko zakrojonej akcji" ratowania Żydów. Nowe ustalenia

Warszawa. Dwaj Żydzi w getcie
Niemcy utworzyli w Warszawie getto dla ludności żydowskiej

Konsulat RP w Hawanie na Kubie w okresie Holokaustu pomagał w czasie wojny w ucieczce z okupowanej Europy polskim obywatelom pochodzenia żydowskiego - wynika z ustaleń doktor Alicji Gontarek z Biura Badań Historycznych IPN. "Konsulat i poselstwo w Hawanie były ostatnim ogniwem skomplikowanej i wieloetapowej ewakuacji Żydów z Europy Zachodniej" - czytamy w artykule badaczki z Instytutu Pamięci Narodowej.

Ustalenia doktor Gontarek opublikowane w nowym czasopiśmie naukowym Instytutu Pamięci Narodowej "Polish-Jewish Studies" zawarte są w artykule pod tytułem "Polskie przedstawicielstwo konsularno-dyplomatyczne w Hawanie a sprawa uchodźców żydowskich na Kubie podczas II wojny światowej".

Pomoc Żydom, którzy przybyli na Kubę z okupowanej Europy - jak czytamy w tekście - była jedną z najważniejszych spraw dla polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Hawanie na Kubie w czasie II wojny światowej.

"Na wyspę dostało się około 2 tysiące Żydów obywateli polskich i tych, których dokumenty poświadczały ich polskie pochodzenie"

"Polskie przedstawicielstwo konsularno-dyplomatyczne na Kubie w okresie II wojny światowej niespodziewanie stanęło przed wielkim wyzwaniem, jakim był problem uchodźczy w regionie karaibskim. Na wyspę dostało się bowiem około 2 tys. Żydów obywateli polskich i tych, których dokumenty poświadczały ich polskie pochodzenie" - napisała w konkluzji artykułu Gontarek, dodając, że zagadnienie to zdominowało prace polskiej reprezentacji dyplomatycznej w tym regionie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Warszawa. Mieszkańcy getta
Warszawa. Mieszkańcy getta
Źródło: NAC (Sygnatura: 3/2/0/-/6180/1)

Przez pierwsze lata II wojny światowej formalną opiekę nad obywatelami polskimi na Kubie sprawował "na odległość" Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku (przed wojną działał tam także Konsulat Honorowy RP), jednak po decyzji polskich władz w 1942 roku, by wzmocnić struktury dyplomatyczne na Kubie, od marca tego roku przedstawicielstwem kierował doświadczony dyplomata Jan Drohojowski, a od października 1942 roku Kazimierz Roman Dębicki. Obu dyplomatom towarzyszył skromny personel urzędniczy.

Uchodźcy na Kubę w okresie wojny - jak się szacuje - w 95 proc. byli Żydami. Przybyli oni na Kubę głównie z Włoch, Francji, Belgii i Portugalii, legitymując się "egzotycznymi wizami tranzytowymi", wystawionymi głównie we Francji oraz w mniejszym stopniu w Belgii przez konsulaty honduraskie, gwatemalskie, haitańskie i chińskie. Przybysze dysponowali ponadto certyfikatami wydanymi przez konsulaty polskie lub Offices Polonaises na terenie Francji nieokupowanej. W artykule znajduje się na przykład ciekawy opis szczęśliwego przybycia w 1942 roku na Kubę statków St. Thomé i Serpa Pinto, na pokładzie których znajdowali się uchodźcy żydowscy.

Historia "podobna do losu statku St. Louis z tą różnicą, że nie zakończyła się tragicznie dla pasażerów"

"Na obu jednostkach znajdowali się pasażerowie pochodzenia żydowskiego, którzy pochodzili z Polski i nie tylko. Historia St. Thomé wydaje się bliźniaczo podobna do losu statku St. Louis z tą różnicą, że nie zakończyła się tragicznie dla pasażerów" - czytamy w artykule Gontarek, która przypomina, że dramatyczna historia uchodźców ze statku St. Louis, którzy wypłynąwszy w 1939 roku z portu niemieckiego, po długiej podróży tuż u brzegów USA zostali odprawieni z powrotem na teren III Rzeszy, jest często przytaczaną opowieścią ilustrującą bierność świata zachodniego w obliczu wojennych cierpień Żydów.

Warszawa. Bazar w getcie
Warszawa. Bazar w getcie
Źródło: NAC (Sygnatura: 3/2/0/-/6175/1)

Polscy obywatele żydowskiego pochodzenia - jak wynika z analizy Gontarek - w związku z ludobójczą polityką III Rzeszy w Europie mogli liczyć ze strony polskich dyplomatów na pomoc, mimo że dysponowali oni ograniczonymi możliwościami finansowymi. Polska placówka sumiennie wykonywała swoje zadania: interweniowała u władz Kuby w sprawie obywateli polskich, starała się też o wizy, dbała o aspekty formalno-biurokratyczne i integrowała uchodźców wokół spraw polskich. Ponadto polskie przedstawicielstwo podejmowało próby aktywizacji społecznej Żydów, którzy byli uchodźcami z Polski.

Rodzaj i zakres pomocy przedstawicielstwa polskiego na Kubie był - jak zauważa badaczka - uwarunkowany dwoma czynnikami: rozwojem sytuacji międzynarodowej i narastającą falą uchodźców z Europy. "Aby realizować politykę polską na tym terenie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych musiało dokonać transformacji przedstawicielstwa dyplomatycznego, zmieniając jego charakter z symbolicznego i gospodarczego na pełną misję dyplomatyczną, z poselstwem na czele. Swoim zakresem terytorialnym Poselstwo RP w Hawanie obejmowało także Haiti, Republikę Dominikany i Jamajkę" - przypomniała Gontarek.

Warszawa. Zasieki z drutów kolczastych w getcie
Warszawa. Zasieki z drutów kolczastych w getcie
Źródło: NAC (Sygnatura: 3/2/0/-/6181/1)

Co ciekawe, polskie struktury stykały się z niechęcią władz kubańskich zależnych od Stanów Zjednoczonych, które blokowały napływ uchodźców.

Paszporty nielegalnie wystawiała słynna Grupa Aleksandra Ładosia

Pomoc ze strony konsulatu RP w Hawanie była uzgodniona z polityką rządu polskiego w Londynie. "Na rzecz uchodźców polskich legitymujących się dokumentami poświadczającymi ich związek z Karaibami działało polskie MSZ oraz placówki poselskie RP w Europie Zachodniej (w Hiszpanii, Portugalii i Szwajcarii). Dzięki ich wspólnemu zaangażowaniu, a także współpracy z Jointem oraz Wielką Brytanią uratowano setki Żydów" - stwierdziła Gontarek, której tekst uzupełnia lista Żydów z paszportami haitańskimi sporządzona w 1944 roku przez Poselstwo RP w Bernie. Paszporty te nielegalnie wystawiała słynna już Grupa Aleksandra Ładosia, czyli polscy dyplomaci i przedstawiciele organizacji żydowskich, którzy w ten sposób ratowali Żydów w okresie Holokaustu.

Uliczny handlarz z getta sprzedający tam garnki
Uliczny handlarz z getta sprzedający tam garnki
Źródło: NAC (Sygnatura: 3/2/0/-/6149/1)

"Konsulat i poselstwo w Hawanie były ostatnim ogniwem skomplikowanej i wieloetapowej ewakuacji Żydów z Europy Zachodniej za ocean. Celem tej szeroko zakrojonej akcji było uratowanie możliwie największej liczby Żydów ze Starego Kontynentu" - podsumowała dr Gontarek.

Warszawa. Przesiedlanie Żydów do getta
Warszawa. Przesiedlanie Żydów do getta
Źródło: NAC (Sygnatura: 3/2/0/-/6177/1)

Nowy periodyk "Polish-Jewish Studies", który IPN planuje wydawać co roku w języku polskim i angielskim, poświęcony jest relacjom polsko-żydowskim oraz dziejom społeczności żydowskiej na ziemiach polskich w XX w. Czasopismo zostało podzielone na trzy działy: "Studia", "Recenzje/Polemiki" oraz "Kronikę".

Premiera pierwszego numeru czasopisma

"Mamy nadzieję, że tematyka poruszona w roczniku PJS spotka się z żywym odzewem środowisk naukowych. Zachęcamy historyków specjalistów, a także badaczy z dziedzin pokrewnych, którzy zajmują się obszarem studiów żydowskich, do nadsyłania tekstów. Jesteśmy również otwarci na młodych badaczy, regionalnych pasjonatów historii czy nauczycieli" - napisał w imieniu redakcji historyk doktor Tomasz Domański, który specjalizuje się w problematyce polsko-żydowskiej.

Warszawa. Most nad ul. Chłodną łączący dwie części getta
Warszawa. Most nad ul. Chłodną łączący dwie części getta
Źródło: NAC (Sygnatura: 3/2/0/-/6176/1)

Getto

Krystyna Budnicka
Źródło: tvn24
Krystyna Budnicka
Krystyna Budnicka
Teraz oglądasz
Hanna Wehr
Hanna Wehr
Teraz oglądasz
Marian Kalwary
Marian Kalwary
Teraz oglądasz
Katarzyna Meloch
Katarzyna Meloch
Teraz oglądasz
Agata Bołdok
Agata Bołdok
Teraz oglądasz
Czytaj także: