Pamięć o ofiarach Holokaustu. "Część naszej narodowej tożsamości, historii Europy i świata" 

Źródło:
PAP

"Pamięć i prawda o zagładzie Żydów musi trwać i być przestrogą dla każdego kolejnego pokolenia" - oznajmił prezydent Polski Andrzej Duda. W piątek jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. "Pamięć o ofiarach Holokaustu to część naszej narodowej tożsamości, historii Europy i świata" - dodał premier Mateusz Morawiecki.

"27 stycznia, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Pamięć i prawda o Zagładzie Żydów musi trwać i być przestrogą dla każdego kolejnego pokolenia" - napisał prezydent Andrzej Duda w mediach społecznościowych.

Od 2005 roku 27 stycznia jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia w 1945 roku z rąk III Rzeszy został odbity obóz Auschwitz, z którego uwolniono siedem tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów - w tym pół tysiąca dzieci.

Obchody 78. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w TVN24 GO

Sześć milionów ofiar

"Sześć milionów - to liczba ofiar Holokaustu. Jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Wielka część zamordowanych w Zagładzie to obywatele polscy" - nawiązał do tragedii szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

"Pamięć o ofiarach Holokaustu to część naszej narodowej tożsamości, historii Europy i świata. Nauczka, przestroga i symbol. Zgoda na trwanie totalitaryzmu i rozwój imperializmu zawsze kończy się tak samo. Dramatem milionów" - napisał Morawiecki. "Dziś musimy twardo i razem przeciwstawić się zbrodniczym demonom, które ponownie dokonują ludobójstwa na wschodzie Europy. Z szacunku dla ofiar Holokaustu i z mądrością wyciągniętą z tej tragedii" - podkreślił.

"Pamiętajmy, że na wschodzie Putin buduje kolejne obozy. Solidarność i konsekwentne wsparcie Ukrainy to skuteczne metody na zapewnienie, by historia nie zatoczyła koła" - dodał premier.

"Dziś 78. rocznica oswobodzenia Auschwitz – największej w dziejach fabryki ludzkiego zła. Ofiarom tego piekła jesteśmy winni wieczną pamięć. Niemieckim katom zaś – wieczne potępienie. To nigdy nie może się powtórzyć" - napisał szef rządu na Twitterze.

"Jesteśmy myślami z wszystkimi ofiarami tego bezprecedensowego niemieckiego ludobójstwa - napisał z kolei w mediach społecznościowych wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dodając, że jego resort dba o to, aby pamięć o wydarzeniach sprzed prawie 80 lat nie zginęła. 

Historyczna odpowiedzialność Niemiec

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przypomniał o historycznej odpowiedzialności Niemiec za wymordowanie milionów Żydów w czasach narodowego socjalizmu. "Cierpienia sześciu milionów niewinnie zamordowanych Żydów nie zostały zapomniane, podobnie jak cierpienia ocalałych” – napisał na Twitterze.

"W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypominamy o naszej historycznej odpowiedzialności" – podkreślił kanclerz.

"Dziś znowu odbywa się ludobójstwo Ukraińców"

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny przypomniał w piątkowym wpisie na kanale Telegram, że obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau wyzwolili żołnierze I Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. "Składamy hołd pamięci ofiarom Holokaustu. Podzielamy ból narodu żydowskiego i wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku nazistowskiego terroru podczas drugiej wojny światowej" – napisał Załużny na kanale Telegramie.

Zdaniem generała, tragedia Holokaustu powinna stać się ostrzeżeniem dla ludzkości. "Powinna, ale nie została… Dziś znowu w samym centrum Europy odbywa się ludobójstwo Ukraińców" – zaznaczył Załużny, nawiązując do rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Teren byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (wideo archiwalne)
Teren byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (wideo archiwalne)TVN24

Meloni: "Holokaust to otchłań ludzkości"

"Zło dotknęło także do głębi nasz kraj wraz z hańbą ustaw rasowych z 1938 roku" - napisała premier Włoch Giorgia Meloni, odnosząc się do lat faszystowskiego reżimu Benito Mussoliniego. "Holokaust to otchłań ludzkości" - dodała Meloni i zapewniła o determinacji w walce z antysemityzmem.

Przywołując 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz premier zaznaczyła: "Dziś Włochy upamiętniają ofiary, obejmują ich bliskich, oddają hołd odwadze wszystkich sprawiedliwych, którzy ryzykowali swoim życiem lub je stracili, by ratować innych i chylą czoła przed ocalonymi za ich niestrudzoną służbę niesienia świadectwa".

Wspomnienia ocalałych

Eva Umlauf, Żydówka i była więźniarka Auschwitz wspominała w czasie obchodów 78. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, że ran zadanych przez prześladowanie, przemoc, niewolę nie da się tak łatwo wyleczyć. - Zranieni przez Auschwitz wiedzą, że to, co przeżyli, na zawsze będą nosić w sobie. Niezależnie od tego, ile czasu upłynie; niezależnie, czy potrafią o tym rozmawiać, czy nie; niezależnie, czy swoje doświadczenia zachowają dla siebie, czy przekażą kolejnemu pokoleniu; niezależnie od tego, czy są zranionymi ofiarami czy sprawcami – mówiła.

- Stojąc w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, z przerażeniem słucham wiadomości o wojnie na Wschodzie. Wojska rosyjskie, która nas tu wyzwoliły, teraz prowadzą wojnę na Ukrainie. Dlaczego? - pytała z kolei była więźniarka Auschwitz Zdzisława Włodarczyk.

Miejsce zagłady Żydów

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Więźniowie witali ich jako wyzwolicieli.

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na cele Hezbollahu w głębi i na południu Libanu. Wcześniej władze w Tel Awiwie zapowiadały odwet po tym, jak w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan zginęło 12 osób, w tym dzieci.

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

Źródło:
PAP

Szef MON odniósł się do nagrania, na którym zarejestrowane miało zostać wulgarne i agresywne zachowanie podpułkownika Wojska Polskiego. - To skandaliczne zachowanie, wobec którego zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy turnieju olimpijskiego. Męska reprezentacja Polski w siatkówce pokonała Egipt. Hezbollah przeprowadził atak na Wzgórza Golan. Na A4 doszło do śmiertelnego wypadku. Maleje przewaga Donalda Trumpa nad Kamalą Harris. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

886 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. W Rosji spłonęły trzy śmigłowce wojskowe, wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze starają się ukryć przyczyny i skutki wybuchów i pożarów, które temu towarzyszyły. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

Były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Zjednoczonej Prawicy Samuel Pereira sprostował na portalu X nieprawdziwe informacje o Borysie Budce. Chodzi o wpisy z 2019 roku dotyczące tego, że podczas debaty w Telewizji Polskiej, pokazując rachunek z apteki, polityk KO rzekomo miał skłamać na temat leku, który nie był refundowany dla dziecka po przeszczepie.

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl