Polska

Hollande na Westerplatte? 11 prezydentów potwierdziło przybycie do Polski

Polska

Fakty TVNPreyzdent Francji nie ma jeszcze gotowego kalendarza na początek maja

Rocznica zakończenia II wojny światowej zbliża się wielkimi krokami. Kto pojawi się na obchodach 7 maja na Westerplatte i czy Polska, która chciała stworzyć wydarzenie będące "konkurencją" dla obchodów Dnia Zwycięstwa w Moskwie 9 maja, przyciągnie tych polityków, którzy co roku odwiedzali z reguły Władimira Putina? Materiał "Faktów" TVN.

WIĘCEJ INFORMACJI I MATERIAŁÓW NA STRONIE "FAKTÓW" TVN

Władimirowi Putinowi nie udało się przekonać do przyjazdu do Moskwy żadnego z polityków krajów Unii Europejskiej i wygląda na to, że wielu z nich przyleci nad Bałtyk, by uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Polsce.

Hollande? Może. Cała Europa Środkowo-Wschodnia na pewno

Jak nieoficjalnie dowiedziały się "Fakty" TVN - przyjazd do kraju rozważa prezydent Francji Francois Hollande, choć jego ambasador w Polsce mógł tylko powiedzieć przed kamerą, że "nie potwierdza i nie zaprzecza" takim informacjom.

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie mówi się też, że do Polski zawita najprawdopodobniej jeden z członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Wiadomo natomiast, że obok prezydenta Bronisława Komorowskiego i przedstawicieli rządu 7 maja na Westerplatte pojawią się wszyscy prezydenci krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a zatem: Słowacji, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii, a także - co w kontekście obecnej sytuacji w Europie jest najistotniejsze - Ukrainy.

Tego dnia będą uczestniczyli w debacie historyków, w czasie której swoje przemówienia wygłoszą m.in. prof. Władysław Bartoszewski i Norman Davis, a o godz. 17.00 złożą kwiaty pod pod pomnikiem poległych stoczniowców.

O północy z 7 na 8 maja rozpoczną się zaś główne uroczystości na Westerplatte.

Autor: adso/ja / Źródło: Fakty TVN