Premier Donald Tusk odebrał z rąk przedstawicieli Związku Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju. - Mam nadzieję, że w każdym polskim domu wszyscy będą w stanie pomyśleć o tym, że pokój, szczęście, radość, miłość będą nam towarzyszyć nie tylko w Wigilię, nie tylko w święta, ale też przez kolejne dni i lata - powiedział.
Uroczystość odbyła się w kancelarii premiera. "Betlejemskie Światło Pokoju to znak wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami" - przypomniała KPRM.
Naczelniczka ZHP Martyna Kowacka przypomniała, że tegoroczne hasło akcji Betlejemskiego Światła Pokoju to "czyńmy pokój".
- Z tym hasłem w tym toku przekazujemy Betlejemskie Światło Pokoju. Harcerki i harcerze ZHP chcą tym zachęcić nas wszystkich do tego, aby na chwilę się zatrzymać, czym jest pokój; to nie tylko brak wojny, ale także pokój wewnętrzny. (...) Właśnie z tymi życzeniami - wewnętrznego pokoju i aby znaleźć czas na zatrzymanie się, wręczamy Betlejemskie Światło Pokoju - mówiła, wręczając lampion ze Światłem premierowi Tuskowi.
Tusk: dzisiaj słowo "pokój" wyraża pragnienie wszystkich na Ziemi
Tusk przyznał, że "to wzruszający i wiele mówiący zbieg okoliczności, że pierwsze oficjalne posiedzenie nowego rządu poprzedzone jest tą tradycyjną uroczystością".
- Macie rację, dzisiaj słowo "pokój" wyraża pragnienie wszystkich na Ziemi, a tu w Polsce chyba szczególnie mocne, także tego pokoju wewnętrznego. Niestety znowu na świecie znów jest wojna, też w pobliżu świętych dla nas miejsc, ale słowa o tym, że potrzebujemy tego wewnętrznego pokoju, w każdym z nas, w naszych domach, w naszej ojczyźnie, wygaszenia złych emocji, będą dla nas mottem dzisiaj, i przez te wszystkie miesiące i może lata, kiedy przyjdzie nam odpowiadać za naszą ojczyznę - mówił Tusk.
Szef rządu wyraził nadzieję, że "być może dzięki temu ogniowi i waszej obecności te pragnienia i słowa o potrzebie pokoju i wzajemnego zrozumienia może dotrą do nas wszystkich, tych, którzy rządzą, tych, którzy oczekują od władzy dobrych rzeczy, może skuteczniej niż słowa polityków będą oddziaływać na rzeczywistość".
- Będę pamiętał wieczór wigilijny i mam nadzieję, że w każdym polskim domu wszyscy będą w stanie pomyśleć o tym, że pokój, szczęście, radość, miłość będą nam towarzyszyć nie tylko w Wigilię, nie tylko w święta, ale też przez kolejne dni i lata. Jeszcze raz wam serdecznie dziękuję. Ten płomień tutaj będzie bezpieczny. Nie widziałem nigdzie gaśnicy ani posła Brauna, więc chyba wszystko będzie w najlepszym porządku.
Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie kolędy przez harcerzy i członków Rady Ministrów, którzy następnie udali się na posiedzenie rządu.
Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 roku. Akcji od 1987 roku patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z Groty Betlejemskiej, miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 roku. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Szwecji.
Źródło: PAP, TVN24