Straż Graniczna poinformowała, że w miniony weekend na granicy Polski i Białorusi odnotowała "kilka kolejnych przypadków agresywnego zachowania". Zamieściła również nagranie z obszaru objętego stanem wyjątkowym. Dziennikarze nie mają do niego dostępu.
Straż Graniczna we wtorek zamieściła na swoim koncie na Twitterze film, na którym widać osoby stojące po białoruskiej stronie granicy. Osoby te rzucają między innymi grubymi gałęziami w samochód Straży Granicznej.
"W miniony weekend na granicy Polski i Białorusi zanotowaliśmy kilka kolejnych przypadków agresywnego zachowania migrantów w stosunku do funkcjonariuszy SG, żołnierzy WP oraz policjantów" - przekazała Straż Graniczna. "Tym razem na szczęście nikomu nic się nie stało. Ucierpiał 'tylko' samochód służbowy" - dodał w rozmowie z PAP chor. Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Straży Granicznej.
"Wczoraj po północy w okolicach Bobrówki w pow. hajnowskim kilkudziesięciu policjantów pojechało na pomoc żołnierzom, zaatakowanym przez dużą grupę osób z terytorium Białorusi" – poinformował we wtorek zespół prasowy podlaskiej policji.
Według podanych przez policję informacji, na miejsce przyjechali też funkcjonariusze SG. "Agresorzy rzucali kamieniami w kierunku żołnierzy i funkcjonariuszy. Na widok kolejnych policyjnych radiowozów wsiedli do białoruskich ciężarówek i odjechali. Podczas tego ataku zakłócana była policyjna łączność radiowa i telefoniczna. Pomimo porysowanych kasków ochraniających głowy policjantów, żaden z funkcjonariuszy nie został ranny" - opisała zdarzenie policja.
CZYTAJ RAPORT: Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
Napięta sytuacja na granicy
W poniedziałek strażnicy graniczni zanotowali 684 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Za pomoc w przekraczaniu granicy zatrzymano dwie osoby - obywatela Ukrainy oraz obywatela Egiptu.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 29 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
W związku ze stanem wyjątkowym na teren pasa przygranicznego nie mają wstępu dziennikarze. Dlatego są zmuszeni opierać się na oficjalnych informacjach podawanych przez pograniczników i władze państwowe.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Straż Graniczna