Bitwa Sasina z Morawieckim o upadający bank. Ujawniamy kulisy

Źródło:
tvn24.pl
Restrukturyzacja Getin Noble Banku. Oświadczenie Leszka Czarneckiego
Restrukturyzacja Getin Noble Banku. Oświadczenie Leszka CzarneckiegoTVN24
wideo 2/5
Restrukturyzacja Getin Noble Banku. Oświadczenie Leszka CzarneckiegoTVN24

Sprawa banku Getin stanowiła ważny element ostatniej rozgrywki o władzę w rządzie i wewnątrz PiS - wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. To, że bank nie upadł w niekontrolowany sposób, wzmocniło premiera Mateusza Morawieckiego, a osłabiło wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

O zaostrzającym się konflikcie wewnątrz rządu oraz w samym PiS media informują od kilku tygodni, komentowali go politycy - także samej Zjednoczonej Prawicy.

Według tych doniesień wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin - popierany przez obóz m.in. Beaty Szydło, Elżbiety Witek i Zbigniewa Ziobro - niemal otwarcie starł się z premierem Mateuszem Morawieckim

- Morawiecki był na krawędzi. Musiał się zgodzić na dymisję swojego bliskiego współpracownika, Michała Dworczyka. Przez kilka dni właściwie już nie był premierem. Elżbieta Witek jako kandydatka na jego następczynię była tak pewna swego, że na spotkaniu już rozdzielała resorty w nowym rządzie. Wcześniej długo rozmawiała z prezesem – ujawnia tvn24.pl polityk z otoczenia szefa rządu.

Bankier Sasina

Nasi rozmówcy - zastrzegając sobie anonimowość - wskazują, że jednym z kluczowych pól sporu między tymi politykami była sprawa Getin Noble Banku. Niekontrolowany upadek dużego banku byłby mocnym ciosem dla całego systemu finansowego i kolejnym poważnym problemem dla szefa rządu.

- Pierwotny plan zakładał, że PKO BP przejmie Getin. Na podobnych zasadach, jak wcześniej Pekao S.A. wchłonęło poprzedni bank Leszka Czarneckiego, czyli Idea Bank. Ludzie premiera są przekonani, że to minister Jacek Sasin paraliżował ten pomysł - usłyszeliśmy od jednego z doradców premiera.

Według tej wersji, w ostatnich miesiącach PKO BP powiedziało jednak "nie" takiemu pomysłowi. Ostatecznie miało to się stać, gdy w sierpniu gabinet prezesa tego banku zajął Paweł Gruza. Wcześniej ten 45-letni syn znanego reżysera był wiceministrem finansów w rządzie Beaty Szydło, a następnie m.in pracował w zarządzie KGHM.

Wskazówkę z kim naprawdę jest mu politycznie blisko odkryli dziennikarze tvn24.pl i programu "Czarno na białym". Z ich analizy wpłat na ostatnią kampanię wyborczą wynika, że Gruza wsparł maksymalną dozwoloną kwotą - 30 tysięcy zł - samego Jacka Sasina. Zapytany przez reportera tvn24.pl, czy jest człowiekiem Morawieckiego, czy może Sasina, odmówił komentarza. 

Cała rozmowa z Grzegorzem Łakomskim o materiale "Do spółki z premierem. Darowizna na Mateusza Morawieckiego"
Cała rozmowa z Grzegorzem Łakomskim o materiale "Do spółki z premierem. Darowizna na Mateusza Morawieckiego"TVN24

Wstrząs dla systemu bankowego

Według naszych informacji fiasko planu z przejęciem Getin przez PKO BP mocno zachwiało pozycją Morawieckiego. Dlatego, że ogłoszenie upadku tego banku - czyli przejęcie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny - oznaczałoby wstrząs dla całego sektora finansowego. 

- Całość obciążyłaby BFG, który z miejsca musiałby wypłacić depozyty gwarantowane klientom do wysokości 100 tysięcy euro. Około pięciu miliardów depozytów firm całkowicie by przepadło, co byłoby kolejnym ciosem w wiarygodność systemu - mówi jeden z naszych rozmówców.

Dlatego, po wycofaniu się PKO BP, środowisko premiera Mateusza Morawieckiego musiało wypracować nowy pomysł rozwiązania problemu. W mediach pojawiały się przecieki, że gotów do przejęcia Getin będzie Orlen. Jednak przejęcie banku przez "podmiot niebędący bankiem" nadal nie jest możliwe w polskim prawie.

Plan B

Ostateczny plan rozwiązania problemu Getin miał powstać wśród bliskich współpracowników premiera, m.in. szefa Komisji Nadzoru Finansowego, Jacka Jastrzębskiego oraz szefa Polskiego Funduszu Rozwoju, Pawła Borysa. 

Polega on na przeniesieniu działalności GBN  do "banku pomostowego", którego właścicielami są Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz System Ochrony Banków Komercyjnych. To specjalny podmiot, który w czerwcu tego roku utworzyło osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce: ING Bank Śląski, Alior, Millenium, PKO BP, Pekao, BNP Paribas, mBank i Santander. 

- W ten sposób ciężar finansowy został rozłożony także poza sam BFG. Ten już wyłożył siedem miliardów, a kolejne 3,5 dołożyło konsorcjum banków. Powodzenie tej operacji uratowało premiera, przynajmniej na razie - usłyszeliśmy od jednego z polityków Prawa i Sprawiedliwości.

UPADŁOŚĆ GETIN NOBLE BANK. CO TRZEBA WIEDZIEĆ >>>

"Wszystkie depozyty klientów są bezpieczne". CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Podatkiem w banki

Również jako element tej samej "wojny" ludzie premiera potraktowali propozycję ministra Sasina, by wszystkie "duże spółki" obłożyć dodatkowym, specjalnym podatkiem. 

- Moja propozycja jest taka, żeby to był podatek 50 proc. Mam nadzieję, że rząd to przyjmie. To bardzo wysoki podatek, który da budżetowi państwa 13,5 miliarda. Te pieniądze będą w całości pokryte na ulżenie Polakom w trudnym momencie spowodowanym kryzysem, wojną na Ukrainie, ale również polityką klimatyczną i energetyczną Unii Europejskiej - tłumaczył sam wicepremier Sasin w wywiadzie dla "Gościa Wiadomości" TVP.

- Tyle, że ten podatek uderzyłby również w banki, które właśnie szukały miliardów na pokrycie problemów z Getinem - mówi nasz rozmówca z otoczenia premiera.

Skazany Getin

Los Getin Noble Bank został właściwie przesądzony rok temu, gdy Komisja Nadzoru Finansowego odrzuciła kolejny już plan naprawy banku, który od kilku lat mierzył się z problemami (spadek współczynników kapitałowych, pogarszające się wyniki finansowe banku). Kilka miesięcy później także KNF wprowadziła do banku kuratora.

Następnym ciosem - szacowanym przez sam bank na około 150 milionów - było wprowadzenie wakacji kredytowych. A koniec zapowiedziała decyzja KNF o nałożeniu maksymalnego wymiaru kary (20 milionów) na spółki Leszka Czarneckiego, którą ogłoszono w ostatni czwartek. Według nadzoru biznesmen powinien wspomóc finansowo swój bank. "Mogłoby to nastąpić przez dokapitalizowanie przez dotychczasowych akcjonariuszy lub znalezienie inwestora zewnętrznego. Taka sytuacja nie nastąpiła" - brzmi fragment komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego.

Precyzyjniej, urzędnicy wytknęli Czarneckiemu, że jedenaście lat temu złożył oświadczenie, iż będzie pokrywał stabilność finansową banku. Urzędnicy KNF, którego szefem jest Jacek Jastrzębski, czyli zaufany człowiek premiera Mateusza Morawieckiego.

- Decyzja o ukaraniu Czarneckiego za oświadczenie sprzed 11 lat to sytuacja bez precedensu. W każdej licencji bankowej czy maklerskiej jest wymaganie, ile minimalnego kapitału powinien mieć dany podmiot, który w oświadczeniu zobowiązuje się do dokapitalizowania spółki do określonego terminu. Standardowo to trzy lata. Widziałem też oświadczenia na pięć lat, ale dłuższych terminów albo oświadczeń bezterminowych nie widziałem. W przypadku Czarneckiego KNF przez 11 lat nie reagowała, by nagle nałożyć na niego karę w niemal najwyższym możliwym wymiarze - mówi nam jedna z osób ze świata banków.

Afera KNF i "plan Zdzisława"

"Odmówiłem zapłacenia rządzącym łapówki, a oni ukarali mnie na wszystkie możliwe sposoby" - napisał w piątek w swoim oświadczeniu Leszek Czarnecki, nawiązując do przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Dodał, że "'plan Zdzisława' został zrealizowany i bank przejęto" oraz że w dzisiejszej Polsce "brak jest miejsca na duży biznes, który nie jest powiązany z partią rządzącą lub nie posiada wsparcia silnego kraju".

Biznesmen odnosi się do ujawnionej w 2018 roku przez "Gazetę Wyborczą" rozmowy, w której szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski podczas spotkania w cztery oczy miał zaoferować mu układ. W zamian za przychylność szef KNF - według słów Czarneckiego - oczekiwał zatrudnienia wskazanego prawnika z wynagrodzeniem w wysokości około 40 milionów złotych, co miało skutkować przychylnością Komisji Nadzoru Finansowego w czasie realizacji programu naprawczego Getin Noble Banku. W ujawnionym nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmena szef KNF pokazał mu kartkę, na której napisał "1 procent", co miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

W rozmowie pojawił się także wątek Zdzisława Sokala - ówczesnego prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i przedstawiciela prezydenta Andrzeja Dudy w KNF. Marek Chrzanowski mówił, iż ma on "swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę, zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych". - Zawsze działam w granicach i w oparciu o prawo. Absolutnie nie prowadziłem żadnego lobbingu i działałem zgodnie z przepisami prawa - komentował po ujawnieniu nagrań Sokal.

W dniu ujawnienia nagrań szef KNF podał się do dymisji. 27 listopada 2018 roku został zatrzymany na dwa miesiące. 31 grudnia 2019 roku Chrzanowski został oskarżony z art. 231 paragraf 2 Kodeksu karnego, który dotyczy przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Autorka/Autor:Robert Zieliński, Grzegorz Łakomski//bebi

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Burze przechodziły w środę nad Polską. Do wieczora strażacy wyjeżdżali do interwencji ponad 1200 razy, głównie w związku z podtopieniami i zniszczeniami wywołanymi przez silny wiatr. Szczególnie niebezpieczna sytuacja panowała na Górnym Śląsku, gdzie burze zmiotły dachy i połamały słupy wysokiego napięcia.

Zerwane dachy, połamane słupy. Ponad 1200 interwencji strażaków

Zerwane dachy, połamane słupy. Ponad 1200 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

- Dostaliśmy dowody w związku z Funduszem Sprawiedliwości z Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam jest to wszystko wyszczególnione. Musimy to wszystko przeanalizować, każdy z członków PKW - mówił Ryszard Kalisz w "Faktach po Faktach". - Jeżeli informację przesyła minister sprawiedliwości, trudno tych dowodów nie traktować poważnie - dodał członek Państwowej Komisji Wyborczej.

Kalisz: PKW dostała dowody w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Musimy to przeanalizować

Kalisz: PKW dostała dowody w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Musimy to przeanalizować

Źródło:
TVN24

Po raz drugi małopolscy radni nie wybrali nowego marszałka województwa. Kandydatem był poseł PiS Łukasz Kmita, były wojewoda. - Nastąpiła zdrada ideałów Prawa i Sprawiedliwości - skomentował.

Porażka posła PiS. Województwo nadal bez marszałka

Porażka posła PiS. Województwo nadal bez marszałka

Źródło:
tvn24.pl

Wstrząsająca historia lekarza z Gorzowa Wielkopolskiego. Wrócił do pracy w szpitalu po tym, jak wyszedł z aresztu. Po dwóch miesiącach za kratami okazało się, że areszt dla niego nie był zasadny. Dwa tysiące lekarzy z całej Polski napisało list, w którym podkreślają, że zasadny nie jest też zarzut zabójstwa. Doktor Kadukha odłączył terminalnie chorego pacjenta od aparatury podtrzymującej życie. Do prokuratury doniósł na niego kolega z tego samego szpitala.

Usłyszał zarzut zabójstwa, w areszcie spędził dwa miesiące. Lekarz z Gorzowa wrócił do pracy

Usłyszał zarzut zabójstwa, w areszcie spędził dwa miesiące. Lekarz z Gorzowa wrócił do pracy

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie aktora i byłego prezentera telewizyjnego - podało Radio Zet. Bartłomiej M. został skazany za gwałt na 16-latce. Wyrok jest prawomocny

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Źródło:
Radio Zet, tvnwarszawa.pl

- Zarzuty wobec posła Marcina Romanowskiego dotyczą przede wszystkim działania w ramach zorganizowanej grupy, mającej na celu popełnianie przestępstw przez ustalone osoby. To także zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków związane z gospodarowaniem mieniem publicznym - mówił w TVN24 zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Jak dodał, politykowi Suwerennej Polski grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

"Za te wszystkie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat"

"Za te wszystkie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat"

Źródło:
TVN24

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP

Tysiąc złotych brutto miesięcznie - tyle otrzymają od 1 lipca pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi do lat trzech. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w tej sprawie.

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Źródło:
PAP

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie bronił polityków Suwerennej Polski jeszcze przez chwilę. Wyssie, co uzna za wartościowe. Na końcu w oślej ławce będzie chciał zostawić Ziobrę, Romanowskiego, Wosia - stwierdził w "Faktach po Faktach" senator KO Krzysztof Kwiatkowski. - Z Suwerennej Polski mało co zostanie, prawdopodobnie nic - ocenił Ryszard Petru z Polski 2050.

Kaczyński "wyssie z Suwerennej Polski to, co uzna za wartościowe"

Kaczyński "wyssie z Suwerennej Polski to, co uzna za wartościowe"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli słyszymy, że zarzuty dla posła Marcina Romanowskiego oznaczają zagrożenie wyrokiem do lat 15, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że chodzi o naprawdę poważne przestępstwa - powiedziała w "Kropce nad i" wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer (KO). Komentując aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) zaznaczył, że "nie zostały ujawnione wydatki z wszystkich funduszy rozdawniczych, które uruchomił PiS".

"PiS liczył, że nigdy nie przegra i nigdy nikt nie sprawdzi, co oni robią"

"PiS liczył, że nigdy nie przegra i nigdy nikt nie sprawdzi, co oni robią"

Źródło:
TVN24

Prokuratura uchyliła część środków zapobiegawczych wobec dwóch żołnierzy, którzy usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień po strzałach oddanych w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlasie) na granicy z Białorusią.

Decyzja prokuratury w sprawie żołnierzy zatrzymanych po strzałach na granicy

Decyzja prokuratury w sprawie żołnierzy zatrzymanych po strzałach na granicy

Źródło:
tvn24.pl

14-latek od dwóch dni był poszukiwany. Ratownicy wyłowili jego ciało z rzeki Soły w Broszkowicach w gminie Oświęcim. Śledczy ustalają dokładne okoliczności zdarzenia.

Z rzeki wyłowili ciało chłopca

Z rzeki wyłowili ciało chłopca

Źródło:
PAP

Szczęśliwym finałem zakończyły się czterodniowe poszukiwania 83-latki z gminy Gostynin. W akcję zaangażowali się policjanci i pies tropiący. W odnalezieniu seniorki pomógł też dron. - Kobieta leżała w tak wysokich i gęstych zaroślach, że stojące kilka metrów od niej osoby nie były w stanie jej dostrzec - opisała policja.

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Źródło:
PAP

Woda z zalanej po burzy ulicy Przyczółkowej wdarła się do autobusu miejskiego linii 519, jadącego z Powsina do centrum Warszawy. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

"Powódź" w miejskim autobusie

"Powódź" w miejskim autobusie

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Policjanci odnaleźli w środę przed południem zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Jej poszukiwania trwały od piątku. Ciało kobiety odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania, około 10 kilometrów od domu. Funkcjonariusze zatrzymali jej męża, który zgłosił jej zaginięcie. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter Faktów TVN, kobieta chciała się rozwieść z mężczyzną.

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci odnaleźli zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Ciało odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania. Mąż kobiety został zatrzymany. 15 czerwca zgłosił jej zaginięcie. Ciało kobiety znaleziono około 10 kilometrów od domu.

Poszukiwana 39-letnia Natalia nie żyje. Zatrzymano jej męża

Poszukiwana 39-letnia Natalia nie żyje. Zatrzymano jej męża

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku rekordowa liczba milionerów może opuścić Wielką Brytanię - piszą zagraniczne media. Krezusów miałaby "zmusić" do opuszczenia kraju przede wszystkim zapowiadana przez prowadzącą w sondażach Partię Pracy reforma podatkowa. Nadchodzące wyborcze rozstrzygnięcie może znacząco zmniejszyć atrakcyjność kraju, będącego niegdyś ziemią obiecaną dla najbogatszych.

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Źródło:
CNN

Rolnik z Wielkiej Brytanii opowiedział mediom, jak po pół wieku odzyskał swój zegarek znanej luksusowej marki, o którym myślał, że został zjedzony przez krowę. - Nie myślałem, że kiedykolwiek jeszcze go zobaczę - przyznał James Steel w rozmowie z BBC.

"Zjedzony przez krowę" cenny zegarek odnaleziony po 50 latach

"Zjedzony przez krowę" cenny zegarek odnaleziony po 50 latach

Źródło:
BBC, Daily Star

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek, który zdobył mandat do europarlamentu z ramienia PiS, stawił się w środę w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie i został przesłuchany w charakterze świadka - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba. - Wpłynęły bardzo interesujące dokumenty, które są cały czas analizowane - mówił Skiba. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk w "Tak jest" powiedział, że Obajtek był przesłuchany w charakterze świadka, ale "charakter może się zmienić". - Będzie decydował o tym prokurator referent po zgromadzeniu pełnej dokumentacji - dodał.

Daniel Obajtek stawił się w warszawskiej prokuraturze

Daniel Obajtek stawił się w warszawskiej prokuraturze

Źródło:
PAP

56-latek poszukiwany 19 listami gończymi i dwoma europejskimi nakazami aresztowania został zatrzymamy w czeskich Pardubicach. Ma na koncie liczne oszustwa i przywłaszczenia, a w więzieniu spędzi co najmniej 17 lat.

Szukali go 19 listami gończymi, w więzieniu spędzi 17 lat

Szukali go 19 listami gończymi, w więzieniu spędzi 17 lat

Źródło:
PAP

Spar Group, właściciel Spar Polska, podjął decyzję o opuszczeniu polskiego rynku. Spółka znalazła już nowego nabywcę, który przejmie sklepy oraz będzie kontynuował rozwój biznesu pod tym samym szyldem. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Pożary szaleją w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. W środę lokalne władze poinformowały, że ogień przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby. Płomienie strawiły do tej pory obszar o powierzchni przekraczającej osiem tysięcy hektarów i wciąż nie zostały opanowane.

Popiół spadał jak śnieg. "Nie wiem, czy jeszcze mamy dom"

Popiół spadał jak śnieg. "Nie wiem, czy jeszcze mamy dom"

Źródło:
Reuters, NM Fire Info, Ruidoso News

Kevin Costner opowiedział o spotkaniu z księciem Williamem, podczas którego następca tronu zdradził mu, co o nim sądziła księżna Diana. Aktor przywołał też pamięcią swoje spotkanie z księżną.

Kevin Costner o niezwykłym wyznaniu księcia Williama. Aktor relacjonuje rozmowę w cztery oczy

Kevin Costner o niezwykłym wyznaniu księcia Williama. Aktor relacjonuje rozmowę w cztery oczy

Źródło:
People, TVN24

Dziewięcioletni Lorenzo Somaschini zmarł kilka dni po wypadku na torze w Brazylii. Informację o śmierci dziecka przekazał organizator wyścigów motocyklowych.

Wypadek na torze. Nie żyje dziewięcioletni motocyklista

Wypadek na torze. Nie żyje dziewięcioletni motocyklista

Źródło:
Reuters

Trwają poszukiwania 73-letniej turystki z Francji, która w piątek zaginęła na greckiej wyspie Sikinos. Tego samego dnia kobieta miała przesłać właścicielowi hotelu wiadomość sugerującą, jakoby uległa wypadkowi. Lokalne służby prowadzą też akcję poszukiwawczą jej 64-letniej znajomej.  

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Źródło:
 ANT1, BBC, MEGA, Parapolitika, skai.gr, Tanea,, tvn24.pl

Rząd podczas środowego posiedzenia przyjął projekt ustawy wspierającej działania wojska, policji i Straży Granicznej. Dokument reguluje między innymi "kwestię użycia broni w szczególnych sytuacjach".

Użycie broni "w szczególnych sytuacjach". Jest decyzja w sprawie projektu

Użycie broni "w szczególnych sytuacjach". Jest decyzja w sprawie projektu

Źródło:
PAP, KPRM, X

Janusz Kowalski poinformował w środę rano, że odchodzi z Suwerennej Polski. "Teraz skupiam się na merytorycznej pracy w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości" - napisał. W 2022 roku zapowiadał, że prędzej zrezygnuje z bycia posłem niż z bycia członkiem partii Zbigniewa Ziobry, wówczas Solidarnej Polski. Suwerenna Polska opublikowała w mediach społecznościowych komentarz.

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Janusz Kowalski odchodzi. Jest komentarz Suwerennej Polski

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Janusz Kowalski, który ogłosił odejście z Suwerennej Polski, był jednym z najbardziej znanych i aktywnych polityków partii Zbigniewa Ziobry. W przeszłości zasłynął między innymi z kłótni z Michałem Kołodziejczakiem, zagrzewania do wiwatów z mównicy sejmowej czy kłopotów z tekstem polskiego hymnu. Kowalski niejednokrotnie wywoływał też kontrowersje swoimi wypowiedziami między innymi o relacjach z Unią Europejską czy szczepionkach.

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Najsłynniejsze aktywności Janusza Kowalskiego. Kłótnie, wiwaty, kontrowersyjne poglądy

Źródło:
tvn24.pl

Kończy się kompletowanie kierownictwa policji. Nadzór nad pionem kryminalnym obejmie wkrótce Tomasz Michułka, a rektorem Akademii Policji zostanie Agata Malasińska-Nagórny - wynika z informacji tvn24.pl.

Kolejne zmiany na szczytach policji

Kolejne zmiany na szczytach policji

Źródło:
tvn24.pl
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Zielona granica" znalazła się w dziesiątce najlepszych filmów pierwszego półrocza 2024 roku według amerykańskiego magazynu "The Hollywood Reporter". Nagradzana produkcja Agnieszki Holland została doceniona między innymi za "bezbłędną realizację".

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Źródło:
The Hollywood Reporter, PAP, tvn24.pl