Rozległy uraz głowy - to mogło spowodować śmierć generała Władysława Sikorskiego - dowiedziało się RMF FM, które dotarło do wstępnych wyników ekshumacji. Uraz najprawdopodobniej został spowodowany uderzeniem w element samolotu podczas katastrofy. Tymczasem IPN podkreśla, że nie ma jeszcze kompelsowej opinii na temat śmierci naczelnego wodza.
Zgon generała nastąpił w kilkadziesiąt sekund po upadku maszyny do morza. W płucach wodza nie stwierdzono śladów wody, zatem śmierć mogła nastąpić jeszcze przed zatonięciem samolotu.
Potwierdziło się też, że generał miał w kilku miejscach złamane nogi. Nie jest też raczej prawdziwa hipoteza o otruciu, bo badania toksykologiczne nie wykazały żadnych śladów substancji chemicznych.
IPN: to nie są miarodajne wyniki
Jednak IPN zaznacza, że jeszcze nie powstała komleksowa opinia skupiająca wszystkie informacje uzyskane dzięki ekshumacji zwłok gen. Władysława Sikorskiego. Przedstawiciele pionu śledczego Instytutu podkreślają, że dopóki taka opinia nie będzie gotowa, wszelkie informacje na temat przyczyn śmierci generała są przedwczesne i nie do końca miarodajne. Na pełne wyniki pracy ekip medycznych trzeba jeszcze poczekać.
- Dopiero dziś do medyków sądowych miał trafić materiał z Instytutu Radiologii, niezbędny do zweryfikowania niektórych informacji. Także materiał z tomografii komputerowej nie został ostatecznie opracowany – powiedziała naczelnik pionu śledczego katowickiego IPN, prok. Ewa Koj.
Nie zginął od kuli
Na oficjalne wyniki sekcji musimy zatem poczekać do 29 stycznia. Wcześniej prezes IPN Janusz Kurtyka zdradził niektóre szczegóły i uciął trwające od wielu lat spekulacje. Powiedział, że można zdecydowanie wykluczyć teorie o strzale w czaszkę czy uduszeniu generała. - Wiemy na pewno, że nie został uduszony w taki sposób, aby zostały naruszone kości przełyku. Być może został uduszony inaczej - mówił Kurtyka na początku grudnia.
Wstępne wyniki sekcji ujawniły też, że generał odniósł obrażenia typowe dla katastrof komunikacyjnych - m.in. wielokrotne złamania kości podudzia obu nóg generała, skrętne złamanie trzonu kości udowej, obustronne złamania żeber oraz poważny uraz czaszki w okolicy prawej skroni i oczodołu – w tym miejscu znaleziono też niewielkie drewniane drzazgi.
Ekshumacja szczątków generała
Wydobycie szczątków generała Sikorskiego odbyło się 25 listopada zeszłego roku. Trumna z ciałem naczelnego wodza została wyciągnięta z grobowca na Wawelu i przewieziona do Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie, gdzie po jej otwarciu specjaliści dokonali oględzin zwłok. 26 listopada trumna z ciałem Sikorskiego ponownie spoczęła na Wawelu.
Źródło: RMF FM, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24