Funkcjonariusz ABW o Pegasusie: według mojej wiedzy nigdy nie zostało wydane świadectwo

Źródło:
PAP, TVN24
Funkcjonariusz ABW o akredytacji bezpieczeństwa dla systemu Pegasus
Funkcjonariusz ABW o akredytacji bezpieczeństwa dla systemu PegasusTVN24
wideo 2/3
Funkcjonariusz ABW o akredytacji bezpieczeństwa dla systemu PegasusTVN24

Funkcjonariusz ABW i ekspert z zakresu bezpieczeństwa w użytkowaniu systemów typu Pegasus zeznaje w środę przed sejmową komisją śledczą. Przesłuchanie jest w pełni zanonimizowane. Przekazał między innymi, że według jego wiedzy "w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nigdy nie zostało wydane świadectwo (bezpieczeństwa - red.) dla systemu pod nazwą Pegasus dla CBA".

W środę odbywa się posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. Posłowie przesłuchują na nim funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - eksperta z zakresu bezpieczeństwa w użytkowaniu systemów typu Pegasus.

Jak informowała jeszcze przed posiedzeniem przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), funkcjonariusz najpierw zostanie przesłuchany na posiedzeniu jawnym, a od godziny 15 przesłuchanie ma być kontynuowane na posiedzeniu zamkniętym.

Ze względu na to, że dane identyfikujące funkcjonariusza stanowią informację niejawną, przesłuchanie jest w pełni zanonimizowane. W czasie części jawnej posiedzenia agent ABW znajduje się w innym pomieszczeniu niż komisja, a pokazywany obraz i dźwięk są zmodyfikowane.

Świadek: nigdy nie zostało wydane świadectwo dla systemu pod nazwą Pegasus

Przesłuchanie funkcjonariusza ABW, nazywanego przez komisję świadkiem nr 1, rozpoczęło się od złożenia przez niego przysięgi. Nie skorzystał z możliwości swobodnej wypowiedzi, więc rozpoczęto rundę pytań.

Sroka pytała, czy osoby, które podjęły decyzje o tym, żeby dopuścić system Pegasus, którego elementy znajdowały się poza granicami kraju, miały pełną świadomość, jak wygląda jego architektura oraz czy dane pozyskiwane za pomocą tego systemu były bezpieczne. Sroka pytała również o to, czy ABW wykonała akredytacje bezpieczeństwa tego systemu.

Świadek zaznaczył, że zgodnie z przepisami akredytacja bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych polega na kompleksowej ocenie bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Podkreślił jednocześnie, że "zgodnie z ustawową definicją systemu teleinformatycznego jest to zespół współpracujących ze sobą urządzeń teleinformatycznych i oprogramowania".

- Tutaj należałoby zadać sobie pytanie, czy potoczne rozumienie określania systemu Pegasus jest zbieżne z jego ustawową definicją - mówił. - Dlatego że z doniesień medialnych wynika bardziej, że tutaj posłużono się pewną usługą lub oprogramowaniem zakupionym od strony trzeciej, a nie systemem teleinformatycznym w podstawowym rozumieniu. Czyli nie czymś, co jest przedmiotem akredytacji bezpieczeństwa teleinformatycznego - dodał.

Wyjaśnił, że każda akredytacja prowadzona jest na wniosek podmiotu, czyli jednostki organizacyjnej, która tworzy taki system. - Zgodnie z dokumentacją bezpieczeństwa - analizowaną czy to w ABW, czy SKW i wynikami audytu - wydawane jest ewentualne świadectwo w przypadku pozytywnej oceny dokumentacji, jak i pozytywnych wyników audytu bezpieczeństwa systemu - zaznaczył.

Funkcjonariusz ABW o akredytacji bezpieczeństwa dla systemu Pegasus
Funkcjonariusz ABW o akredytacji bezpieczeństwa dla systemu PegasusTVN24

Na pytanie o to, czy dysponent systemu zwrócił się do ABW o przeprowadzenie sprawdzeń, odparł: - Zgodnie z moją wiedzą w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nigdy nie zostało wydane świadectwo (bezpieczeństwa - red.) dla systemu pod nazwą Pegasus dla CBA.

Zeznał ponadto, że zgodnie z art. 48 ust. 1 Ustawy o ochronie informacji niejawnych systemy teleinformatyczne przeznaczone do przetwarzania informacji niejawnych podlegają akredytacji. Jednak w art. 51 wspomnianej ustawy znajdują się pewne wyłączenia z obowiązku akredytacji.

Poinformował również, że to w 2022 roku "wprowadzono drobne, ale bardzo znaczące zmiany", jeżeli chodzi o treść przepisów mówiących o wyłączeniach z obowiązku akredytacji.

Pytany o to, czy system Pegasus powinien zostać akredytowany odpowiedział: - Nie mam wiedzy, czy wszystkie elementy systemu Pegasus między rozpoczęciem jego użytkowania przez CBA a 2022 rokiem znajdowały się w strefach (ochronnych - red.), czy poza nimi.

- Natomiast jeżeli jakikolwiek element systemu znajdował się w strefach ochronnych i w takim systemie były przetwarzane informacje niejawne, a całość spełnia wymogi systemu teleinformatycznego, to obowiązkiem kierownika jednostki organizacyjnej było przedłożenie dokumentacji i rozpoczęcie procesu akredytacji takiego systemu - ocenił.

Świadek: nigdy nie zostało wydane świadectwo dla sytemu pod nazwą Pegasus dla CBA
Świadek: nigdy nie zostało wydane świadectwo dla sytemu pod nazwą Pegasus dla CBATVN24

Może Jarvis? "Taka nazwa na żadnym świadectwie akredytacji również się nie pojawiła"

Wiceszef komisji Marcin Bosacki (KO) zapytał, czy skoro ABW nie wydała akredytacji na prośbę CBA dla systemu, który nazywałby się Pegasus, to "wydała, bądź odmówiła wydania, czy w ogóle uzyskała prośbę na inny lub inaczej nazywający się system". Jak mówił, mogłaby być to na przykład nazwa Jarvis, bo tak w służbach nazywano Pegasusa.

- Taka nazwa na żadnym świadectwie akredytacji również się nie pojawiła - oświadczył funkcjonariusz.

Czy wydano akredytację na system Jarvis? "Taka nazwa na żadnym świadectwie akredytacji również się nie pojawiła"
Czy wydano akredytację na system Jarvis? "Taka nazwa na żadnym świadectwie akredytacji również się nie pojawiła"TVN24

Agent wyjaśniał, że kwestia tego, czy system Pegasus powinien podlegać akredytacji, zależy od tego, czy przetwarzane dane mogły stanowić informacje niejawne. - Informacjom nadaje się klauzulę, jeżeli ich nieuprawnione ujawnienie utrudni wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych prowadzonych w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa. Informacja, która została wyciągnięta za pomocą tego typu oprogramowania, nie była w swojej naturze informacją niejawną na początku - mówił.

W jego ocenie sam fakt odbycia przez dwie osoby rozmowy telefonicznej lub poprzez komunikator internetowy, oraz treść tej rozmowy, nie stanowią informacji niejawnej. - Ktoś może nie chcieć, żeby to wypłynęło, natomiast to, że jedna osoba dzwoniła do drugiej, czy komunikowali się za pomocą komunikatorów jawnych, internetowych, w myśl ustawy jest informacją jawną - mówił.

Dopytywany o to, co w przypadku podsłuchiwania posłów, którzy mieli dostęp do informacji niejawnych, odparł, że nieważne, kto był podsłuchiwany i jakie miał poświadczenia, "nie miał prawa na prywatnych urządzeniach przetwarzać informacji niejawnych".

- Od tego są systemy informatyczne posiadające akredytację - zaznaczył.

Funkcjonariusz ABW wskazywał, że nie ma zapisu ustawowego, zgodnie z którym, aby można było przetwarzać informacje niejawne, poszczególne elementy systemu czy oprogramowanie muszą podlegać certyfikacji. - Jako przykład podam system operacyjny Windows. Nigdy nie był przedmiotem certyfikacji w ABW, a jest wykorzystywany do przetwarzania informacji niejawnych - dodał.

Podkreślał też, że zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych to kierownik jednostki organizacyjnej ma obowiązek zapewnienia ochrony informacji niejawnych, w szczególności zorganizowania i zapewnienia funkcjonowania takiej ochrony. W przypadku CBA jest to szef Biura.

Świadek: staramy się, żeby wdrażany system uzyskał akredytację

Świadek pytany, ile czasu zajmuje akredytacja systemów teleinformatycznych, odpowiedział, że według ustawodawcy proces ten trwa maksymalnie rok od złożenia kompletnej dokumentacji. Przyznał także, że nie przypomina sobie przypadków odmowy udzielenia akredytacji.

- My, jako służba, staramy się doprowadzić do tego, żeby system, który jest wdrażany w jakiejś jednostce organizacyjnej, uzyskał tę akredytację. Staramy się prowadzić ten proces, aby poinstruować organizatora tak, aby można było spełnić wymagania funkcjonalne jednostek, które użytkują systemy pozyskujące informacje niejawne w sposób bezpieczny - tłumaczył.

Świadek zeznał ponadto, że nie ma ustawowego obowiązku zwracania się do ABW z pytaniami o akredytację jeszcze przed zebraniem kompletnej dokumentacji. Przyznał jednak, że on sam "budując niestandardowy system, który kosztował wielkie pieniądze, zwróciłby się do podmiotu akredytującego z pytaniem, w jaki sposób przygotować się do akredytacji już wcześniej, na etapie projektowania systemu".

Wiceszef komisji Witold Zembaczyński (KO) pytał świadka, czy CBA lub inne służby przedstawiały lub konsultowały z ABW procedury bezpiecznej eksploatacji Pegasusa już w trakcie użytkowania. - Nic mi na ten temat nie wiadomo, żeby taka sytuacja miała miejsce - odpowiedział funkcjonariusz.

Świadek wielokrotnie podkreślał, że nie ma pełnej wiedzy "odnośnie konstrukcji i zasad wykorzystywania systemu teleinformatycznego, którego częścią składową miałby być Pegasus lub samego systemu pod tą nazwą". Jednocześnie zaznaczał, że "jakikolwiek opis systemów teleinformatycznych, przetwarzających informacje niejawne w zakresie funkcjonalności i wdrożonych zabezpieczeń sam w sobie stanowi informację niejawną". Zapewnił jednak, że na pytania dotyczące informacji niejawnych odpowie na posiedzeniu zamkniętym, które zaplanowano na godzinę 15 w środę.

Sroka: możemy stwierdzić, że system Pegasus powinien posiadać akredytację

- Po dzisiejszym posiedzeniu komisji możemy stwierdzić, że system Pegasus powinien posiadać akredytację - oceniła Sroka po serii pytań. Dodała, że Pegasus był systemem teleinformatycznym, który w 2017 roku znajdował się w strefie ochronnej i który przetwarzał informacje niejawne.

Oceniła, że w 2022 roku - kiedy to zmieniono przepisy dotyczące akredytacji - "próbowano zatuszować błąd, który popełniono w 2017 roku i tutaj niewątpliwie można wysunąć wnioski, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa przez ówczesnego szefa CBA".

Po zakończeniu przesłuchania w trybie jawnym komisja zajęła się wnioskami formalnymi. Zdecydowała o skierowaniu dwóch wniosków dowodowych. Pierwszy z nich adresowany jest do Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia. Komisja prosi w nim o zgodę na przedstawienie odpisów wszystkich dokumentów, zarówno jawnych, jak i niejawnych, a także udzielenie pisemnych wyjaśnień w zakresie wskazanym w treści wniosku komisji z 22 lutego br., czyli związanych m.in. z zakupem, akredytacją i użytkowaniem systemu Pegasus.

Przewodnicząca poinformowała, że w związku z kolejnymi informacjami dotyczącymi systemu Hermes i niepełną odpowiedzią otrzymaną z Ministerstwa Sprawiedliwości, komisja złoży wniosek do prokuratora regionalnego w Rzeszowie Jaromira Rybczaka o przedstawienie pisemnych wyjaśnień w zakresie zakupu oprogramowania Hermes w 2021 r. za kwotę ok. 15 mln zł.

CZYTA WIĘCEJ W TEKŚCIE PREMIUM: Tajemnice Hermesa. Ujawniamy, kto sprzedał prokuraturze Ziobry system do inwigilacji

Jak wyjaśniła, PK odpowiadając na wniosek komisji 21 maja poinformowała, że w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie prowadzone jest "śledztwo w sprawie trybu dokonania zakupu przez Prokuraturę Krajową zasadności nabycia, a także naruszeń zasad użytkowania systemu automatyzacji procesu gromadzenia informacji z otwartych źródeł". W związku z tym komisja wniesie o przesłanie całości materiału z prowadzonego śledztwa.

System śledzący Hermes, zakupiony przez PK, służy do gromadzenia i analizowania dużych ilości danych z otwartych źródeł, w tym z sieci telekomunikacyjnych, mediów społecznościowych i ruchu w internecie.

ZOBACZ TAKŻE: Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

CZYTAJ TEŻ: Kontrola w Prokuraturze Krajowej. Chodzi o Hermesa

Komisja śledcza do spraw Pegasusa

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedza w środę Warszawę. Po rozmowach z premierem Donaldem Tuskiem spotka się w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Szef kancelarii Zełenskiego przekazał, że wśród tematów będą "wojna, broń, sankcje, historia, osłabienie rosyjskiej energetyki jako narzędzia finansowania wojny".

Zełenski w Warszawie. "Wszyscy potrzebują słabego Putina i silnej Europy"

Zełenski w Warszawie. "Wszyscy potrzebują słabego Putina i silnej Europy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Najemnicy rosyjskiej formacji Grupa Wagnera to "po prostu dzieci" w porównaniu z północnokoreańskimi żołnierzami - ocenia wojskowy ukraińskiej 80 Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej, walczącej w obwodzie kurskim w Rosji. Jego zdaniem żołnierze Kima są "wyjątkowo wytrzymali, mają bardzo dobre wyszkolenie fizyczne i są stabilni moralnie". Według szacunków szefa rady rezerwistów wojsk lądowych Iwana Tymoczki, rosyjskie zgrupowanie w tym przygranicznym regionie, gdzie trwa ofensywa Ukraińców, liczy już 50-60 tysięcy wojskowych.

W porównaniu z nimi wagnerowcy to "po prostu dzieci"

W porównaniu z nimi wagnerowcy to "po prostu dzieci"

Źródło:
Kyiv Post, Kanał 24, tvn24.pl, PAP

W środę zgodnie z zapowiedzią marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów prezydenckich, które odbędą się 18 maja. To otwiera drogę do oficjalnego rozpoczęcia kampanii wyborczej. Hołownia po raz pierwszy o dacie wyborów informował już 8 stycznia.

Jest postanowienie marszałka Sejmu w sprawie wyborów

Jest postanowienie marszałka Sejmu w sprawie wyborów

Źródło:
TVN24

Najlepszym liceum w Polsce, według Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025, jest ponownie warszawskie XIV LO im. Stanisława Staszica. Najlepszym technikum kolejny raz zostało Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie.

Oto najlepsze licea i technika w Polsce. Jest nowy ranking "Perspektyw"

Oto najlepsze licea i technika w Polsce. Jest nowy ranking "Perspektyw"

Źródło:
perspektywy.pl, tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły w ujęciu rocznym o 4,7 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej we wstępnym szacunku GUS podawał, że inflacja wyniosła 4,8 procent rok do roku.

Tak rosną ceny w Polsce. Najnowsze dane

Tak rosną ceny w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Burmistrz Głogówka zaprosił Elona Muska do zakupu zabytkowego zamku o wielonarodowej historii. "Nawet jeżeli Musk nie będzie chciał kupić naszego zamku, odnieśliśmy sukces zwracając uwagę mediów na prawdziwy problem, jakim jest uratowanie tego typu obiektów przed zniszczeniem" – stwierdził Piotr Bujak.

Zaoferował Elonowi Muskowi kupno zabytkowego zamku na Opolszczyźnie. Burmistrz zwraca uwagę na problem

Zaoferował Elonowi Muskowi kupno zabytkowego zamku na Opolszczyźnie. Burmistrz zwraca uwagę na problem

Źródło:
PAP

Mąż Switłany ponad dwa lata temu został schwytany przez Rosjan. Niespodziewanie kobieta otrzymała telefon - rosyjscy agenci próbowali przekonać ją obietnicami uwolnienia męża do zdrady Ukrainy – pisze BBC. Według dziennikarzy służby specjalne Rosji próbują zwerbować około 50 procent członków rodzin ukraińskich jeńców.

Czekają na wieści o bliskich, dostają telefon. "Graj na czas, nagraj wszystko"

Czekają na wieści o bliskich, dostają telefon. "Graj na czas, nagraj wszystko"

Źródło:
PAP

Spółdzielnie obawiają się, że nie dostaną dotacji na budowę miejsc schronienia, a finansowanie ich ze środków własnych będzie oznaczać konieczność podwyższania czynszów - informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

"Konsekwencją tego będzie wzrost czynszów"

"Konsekwencją tego będzie wzrost czynszów"

Źródło:
PAP

Zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem, które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje - napisał we wtorek w oświadczeniu przeor Jasnej Góry ojciec Samuel Pacholski. To jego pierwszy komentarz do wydarzeń, które miały miejsce w trakcie pielgrzymki kibiców z udziałem Karola Nawrockiego, kandydata PiS w wyborach prezydenckich.

Przeor Jasnej Góry pierwszy raz o pielgrzymce z udziałem Nawrockiego

Przeor Jasnej Góry pierwszy raz o pielgrzymce z udziałem Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Trudne warunki atmosferyczne spowodowały w nocy z wtorku na środę opóźnienia kilkudziesięciu pociągów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje dotkniętych utrudnieniami pasażerów. - Sytuacja pogodowa poprawia się, kolej w całej Polsce wraca na coraz mniej oblodzone tory - zapewniają PKP Polskie Linie Kolejowe.

Trudne warunki również na kolei. Ogromne opóźnienia

Trudne warunki również na kolei. Ogromne opóźnienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Madera wprowadza przepisy, które obligują turystów do pokrycia kosztów operacji ratowniczych na wyspie - wynika z przepisów zatwierdzonych przez władze tego autonomicznego regionu Portugalii. Dotyczy to podróżnych, którzy łamią zakazy, schodzą ze szlaków i doprowadzają tym samym do zagrożenia.

Turyści mogą dostać po kieszeni. Nowe przepisy na rajskiej wyspie

Turyści mogą dostać po kieszeni. Nowe przepisy na rajskiej wyspie

Źródło:
PAP

Królowa Elżbieta II przez prawie dekadę nie została oficjalnie poinformowana, że jedna z najważniejszych osób na jej dworze przyznała się do bycia radzieckim szpiegiem - wynika z ujawnionych dokumentów brytyjskiego kontrwywiadu MI5.

Szpieg w Pałacu Buckingham, królowej nie powiedziano. Londyn odtajnia dokumenty

Szpieg w Pałacu Buckingham, królowej nie powiedziano. Londyn odtajnia dokumenty

Źródło:
BBC, Sky News, Britannica

Zwłoki co najmniej 60 osób wydobyto już na powierzchnię z opuszczonej kopalni złota w Republice Południowej Afryki - poinformowała policja. Uratowano również 106 żywych górników. Nie wiadomo, ile jeszcze osób może znajdować się pod ziemią, wcześniejsze szacunki mówiły o kilkuset pozostających w kopalni nielegalnych górnikach.

Co najmniej 60 ciał wyciągnięto z opuszczonej kopalni. Nie wiadomo, ile więcej jest pod ziemią

Co najmniej 60 ciał wyciągnięto z opuszczonej kopalni. Nie wiadomo, ile więcej jest pod ziemią

Źródło:
PAP, Reuters

Była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Michelle Obama nie weźmie udziału w inauguracji drugiej prezydentury Donalda Trumpa. Biuro żony Baracka Obamy wydało oświadczenie w tej sprawie.

Michelle Obamy nie będzie na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa. Jest oświadczenie

Michelle Obamy nie będzie na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa. Jest oświadczenie

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Raport z audytu postępowań z okresu rządów Zjednoczonej Prawicy ma skutkować tym, że opinia publiczna dowie się, co działo się w 200 sprawach, co do których są podejrzenia politycznego wpływu - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. Jak stwierdził, raport potwierdza, że istniał wtedy parasol ochronny nad śledztwami.    

"Istniał parasol ochronny nad śledztwami"

"Istniał parasol ochronny nad śledztwami"

Źródło:
TVN24

To była głośna zbrodnia z czasów transformacji ustrojowej. I jedna z tych wciąż nierozwiązanych. 21 stycznia 1992 r. w Zgorzelcu dwóch mężczyzn ukradło z kantoru miliard ówczesnych złotych, zabijając przy tym jedną osobę. Teraz, po 33 latach, policja zatrzymała dwóch podejrzanych.

Po 33 latach od zabójstwa zatrzymano dwóch podejrzanych

Po 33 latach od zabójstwa zatrzymano dwóch podejrzanych

Źródło:
tvn24.pl

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały w środę rano o rosyjskich rakietach lecących w kierunku wielu obwodów. W całym kraju ogłoszono alarm powietrzny. Media informowały o wybuchach w Charkowie i w miastach na zachodzie kraju. Celem zmasowanego ataku była infrastruktura energetyczna - przekazał mer Lwowa Andrij Sadowy.

Zmasowany atak Rosji. "Są trafienia w obiekty infrastruktury krytycznej"

Zmasowany atak Rosji. "Są trafienia w obiekty infrastruktury krytycznej"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Ukraińska Prawda, NV
Chorzy na polaryzację. Czy politycy wkrótce całkiem zastąpią nam lekarzy?

Chorzy na polaryzację. Czy politycy wkrótce całkiem zastąpią nam lekarzy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kolejne włoskie restauracje oferują klientom usługę odwiezienia do domu po kolacji. To reakcja na wejście w życie we Włoszech zaostrzonego kodeksu drogowego i surowych kar za jazdę pod wpływem alkoholu. Jak przyznają restauratorzy, wśród ich gości panuje strach z powodu nowych przepisów, a oni nie chcą stracić klientów.

Zawiozą klienta do domu. Restauratorzy reagują na zaostrzenie przepisów

Zawiozą klienta do domu. Restauratorzy reagują na zaostrzenie przepisów

Źródło:
PAP

Śledczy z Korei Południowej pojawili się w środę rano czasu lokalnego (wtorek wieczorem w Polsce) przed seulską rezydencją zawieszonego prezydenta Jun Suk Jeola, wobec którego toczy się dochodzenie w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. Po kilkugodzinnym impasie dokonali aresztowania byłego prezydenta, według którego całe postępowanie jest "nielegalne".

"Mroczne dni". Prezydent aresztowany

"Mroczne dni". Prezydent aresztowany

Źródło:
Reuters, PAP

Niebezpieczną jazdę 23-latki policjanci zarejestrowali z podwarszawskiego Piaseczna. Jak podali, kierująca wyprzedzała radiowóz na skrzyżowaniu oraz przejściu dla pieszych. Okazało się, że za kierownicę wsiadła po alkoholu. Tak pożegnała się z prawem jazdy.

Wyprzedziła radiowóz na przejściu. Za kierownicę wsiadła po alkoholu

Wyprzedziła radiowóz na przejściu. Za kierownicę wsiadła po alkoholu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW nadal ostrzega przed bardzo niebezpiecznymi warunkami spowodowanymi gołoledzią. Po marznących opadach na chodnikach i drogach zrobi się szczególnie ślisko. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują na terenie ośmiu województw. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Tu wciąż będzie groźnie. Alarmy w ośmiu województwach

Tu wciąż będzie groźnie. Alarmy w ośmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia o wartości ponad 760 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 14 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie. Duża wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rośnie. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu - uważa ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. Jego zdaniem do obniżek może dojść najwcześniej w trzecim kwartale tego roku. W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP.

Rada Polityki Pieniężnej w akcji

Rada Polityki Pieniężnej w akcji

Źródło:
PAP

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Simon Omanik, 19-letni uczeń jednej ze szkół średnich w Bratysławie, odmówił podania ręki prezydentowi Słowacji Peterowi Pellegriniemu. Swój gest wytłumaczył później brakiem zgody na poglądy, jakie polityk promował w czasie kampanii. Głowa państwa nie zareagowała na gest ucznia.  

Nastoletni laureat olimpiady matematycznej odmówił podania ręki prezydentowi. "Mam osobisty, polityczny problem" 

Nastoletni laureat olimpiady matematycznej odmówił podania ręki prezydentowi. "Mam osobisty, polityczny problem" 

Źródło:
PAP, Dennik N

Ponad 63 procent firm zamierza zatrudnić pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale 2025 roku - wynika z badania agencji Tikrow. To wzrost o 12 punktów procentowych rok do roku. Największe zapotrzebowanie odnotowano w branży produkcyjnej.

Tych pracowników szukają firmy

Tych pracowników szukają firmy

Źródło:
PAP

Strażacy próbują powstrzymać dwa ogromne pożary, które spustoszyły część Los Angeles w zeszłym tygodniu. Według prognoz w środę ma wzrosnąć prędkość wiatru, który może utrudnić akcję gaśniczą. W wyniku żywiołu zginęło już 25 osób, a straty liczone są w setkach miliardów dolarów.

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

Źródło:
Reuters, CNN

W pożarach w Los Angeles zniszczeniu uległy archiwalne zapisy partytur słynnego kompozytora Arnolda Schoenberga - informuje brytyjski nadawca publiczny BBC. "Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli 'odrodzić się z popiołów' w całkowicie cyfrowej formie", przekazała rodzinna firma, do której należały archiwa.

Partytury słynnego kompozytora spłonęły w pożarach w Los Angeles

Partytury słynnego kompozytora spłonęły w pożarach w Los Angeles

Źródło:
BBC

Paszporty "Polityki" 2024 rozdane. W 32. edycji nagród kulturalnych tygodnika "Polityka" doceniono: Kamilę Taraburę, Wojciecha Grudzińskiego, Jula Łyskawę, Monikę Drożyńską, ruch społeczny NAFO (North Atlantic Fella Organization), Gabrielę Legun oraz Kubę Więcka. Laureatem nagrody specjalnej Kreator Kultury został wybitny filmowiec Marek Koterski.

Paszporty "Polityki" wręczone. Marek Koterski laureatem nagrody Kreator Kultury

Paszporty "Polityki" wręczone. Marek Koterski laureatem nagrody Kreator Kultury

Źródło:
tvn24.pl

Francuzka straciła około 830 000 euro (blisko 3,5 miliona złotych), przelewając pieniądze oszustom podszywającym się pod Brada Pitta - podała AFP. Dodała, że kobieta przez półtora roku była przekonana, iż ​​komunikuje się z aktorem i jest z nim w związku.

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem. Rozwiodła się z milionerem i straciła fortunę

Źródło:
AFP, Newsweek

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, pamiątki z amerykańskiej kampanii prezydenckiej czy piłka podpisana przez Shaquille'a O'Neala - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Zebrane w ten sposób pieniądze trafią w całości na konto WOŚP.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Całym sercem jesteśmy za WOŚP, która od ponad trzech dekad potrafiła uruchomić to, co najlepsze w Polakach, otworzyć nasze serca, byśmy byli razem i razem pomagali. Jest najlepszym dowodem na ludzką dobroć, z której korzysta praktycznie każdy z nas. 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP 

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP 

Największym udziałem w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce może pochwalić się grupa Warner Bros. Discovery - wynika z badań przeprowadzonych przez platformę badawczą Nielsen. WBD pozostawiło w tyle konkurencję - Telewizją Polską i Grupę Polsat. Kanały i treści Warner Bros. Discovery wyprzedziły także zarówno Netflix, jak i Telewizję Republika. 

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
tvn24.pl