Funkcjonariusz ABW o Pegasusie: według mojej wiedzy nigdy nie zostało wydane świadectwo

Źródło:
PAP, TVN24
Funkcjonariusz ABW o akredytacji bezpieczeństwa dla systemu Pegasus
Funkcjonariusz ABW o akredytacji bezpieczeństwa dla systemu PegasusTVN24
wideo 2/3
Funkcjonariusz ABW o akredytacji bezpieczeństwa dla systemu PegasusTVN24

Funkcjonariusz ABW i ekspert z zakresu bezpieczeństwa w użytkowaniu systemów typu Pegasus zeznaje w środę przed sejmową komisją śledczą. Przesłuchanie jest w pełni zanonimizowane. Przekazał między innymi, że według jego wiedzy "w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nigdy nie zostało wydane świadectwo (bezpieczeństwa - red.) dla systemu pod nazwą Pegasus dla CBA".

W środę odbywa się posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. Posłowie przesłuchują na nim funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - eksperta z zakresu bezpieczeństwa w użytkowaniu systemów typu Pegasus.

Jak informowała jeszcze przed posiedzeniem przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), funkcjonariusz najpierw zostanie przesłuchany na posiedzeniu jawnym, a od godziny 15 przesłuchanie ma być kontynuowane na posiedzeniu zamkniętym.

Ze względu na to, że dane identyfikujące funkcjonariusza stanowią informację niejawną, przesłuchanie jest w pełni zanonimizowane. W czasie części jawnej posiedzenia agent ABW znajduje się w innym pomieszczeniu niż komisja, a pokazywany obraz i dźwięk są zmodyfikowane.

Świadek: nigdy nie zostało wydane świadectwo dla systemu pod nazwą Pegasus

Przesłuchanie funkcjonariusza ABW, nazywanego przez komisję świadkiem nr 1, rozpoczęło się od złożenia przez niego przysięgi. Nie skorzystał z możliwości swobodnej wypowiedzi, więc rozpoczęto rundę pytań.

Sroka pytała, czy osoby, które podjęły decyzje o tym, żeby dopuścić system Pegasus, którego elementy znajdowały się poza granicami kraju, miały pełną świadomość, jak wygląda jego architektura oraz czy dane pozyskiwane za pomocą tego systemu były bezpieczne. Sroka pytała również o to, czy ABW wykonała akredytacje bezpieczeństwa tego systemu.

Świadek zaznaczył, że zgodnie z przepisami akredytacja bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych polega na kompleksowej ocenie bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Podkreślił jednocześnie, że "zgodnie z ustawową definicją systemu teleinformatycznego jest to zespół współpracujących ze sobą urządzeń teleinformatycznych i oprogramowania".

- Tutaj należałoby zadać sobie pytanie, czy potoczne rozumienie określania systemu Pegasus jest zbieżne z jego ustawową definicją - mówił. - Dlatego że z doniesień medialnych wynika bardziej, że tutaj posłużono się pewną usługą lub oprogramowaniem zakupionym od strony trzeciej, a nie systemem teleinformatycznym w podstawowym rozumieniu. Czyli nie czymś, co jest przedmiotem akredytacji bezpieczeństwa teleinformatycznego - dodał.

Wyjaśnił, że każda akredytacja prowadzona jest na wniosek podmiotu, czyli jednostki organizacyjnej, która tworzy taki system. - Zgodnie z dokumentacją bezpieczeństwa - analizowaną czy to w ABW, czy SKW i wynikami audytu - wydawane jest ewentualne świadectwo w przypadku pozytywnej oceny dokumentacji, jak i pozytywnych wyników audytu bezpieczeństwa systemu - zaznaczył.

Funkcjonariusz ABW o akredytacji bezpieczeństwa dla systemu Pegasus
Funkcjonariusz ABW o akredytacji bezpieczeństwa dla systemu PegasusTVN24

Na pytanie o to, czy dysponent systemu zwrócił się do ABW o przeprowadzenie sprawdzeń, odparł: - Zgodnie z moją wiedzą w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nigdy nie zostało wydane świadectwo (bezpieczeństwa - red.) dla systemu pod nazwą Pegasus dla CBA.

Zeznał ponadto, że zgodnie z art. 48 ust. 1 Ustawy o ochronie informacji niejawnych systemy teleinformatyczne przeznaczone do przetwarzania informacji niejawnych podlegają akredytacji. Jednak w art. 51 wspomnianej ustawy znajdują się pewne wyłączenia z obowiązku akredytacji.

Poinformował również, że to w 2022 roku "wprowadzono drobne, ale bardzo znaczące zmiany", jeżeli chodzi o treść przepisów mówiących o wyłączeniach z obowiązku akredytacji.

Pytany o to, czy system Pegasus powinien zostać akredytowany odpowiedział: - Nie mam wiedzy, czy wszystkie elementy systemu Pegasus między rozpoczęciem jego użytkowania przez CBA a 2022 rokiem znajdowały się w strefach (ochronnych - red.), czy poza nimi.

- Natomiast jeżeli jakikolwiek element systemu znajdował się w strefach ochronnych i w takim systemie były przetwarzane informacje niejawne, a całość spełnia wymogi systemu teleinformatycznego, to obowiązkiem kierownika jednostki organizacyjnej było przedłożenie dokumentacji i rozpoczęcie procesu akredytacji takiego systemu - ocenił.

Świadek: nigdy nie zostało wydane świadectwo dla sytemu pod nazwą Pegasus dla CBA
Świadek: nigdy nie zostało wydane świadectwo dla sytemu pod nazwą Pegasus dla CBATVN24

Może Jarvis? "Taka nazwa na żadnym świadectwie akredytacji również się nie pojawiła"

Wiceszef komisji Marcin Bosacki (KO) zapytał, czy skoro ABW nie wydała akredytacji na prośbę CBA dla systemu, który nazywałby się Pegasus, to "wydała, bądź odmówiła wydania, czy w ogóle uzyskała prośbę na inny lub inaczej nazywający się system". Jak mówił, mogłaby być to na przykład nazwa Jarvis, bo tak w służbach nazywano Pegasusa.

- Taka nazwa na żadnym świadectwie akredytacji również się nie pojawiła - oświadczył funkcjonariusz.

Czy wydano akredytację na system Jarvis? "Taka nazwa na żadnym świadectwie akredytacji również się nie pojawiła"
Czy wydano akredytację na system Jarvis? "Taka nazwa na żadnym świadectwie akredytacji również się nie pojawiła"TVN24

Agent wyjaśniał, że kwestia tego, czy system Pegasus powinien podlegać akredytacji, zależy od tego, czy przetwarzane dane mogły stanowić informacje niejawne. - Informacjom nadaje się klauzulę, jeżeli ich nieuprawnione ujawnienie utrudni wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych prowadzonych w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa. Informacja, która została wyciągnięta za pomocą tego typu oprogramowania, nie była w swojej naturze informacją niejawną na początku - mówił.

W jego ocenie sam fakt odbycia przez dwie osoby rozmowy telefonicznej lub poprzez komunikator internetowy, oraz treść tej rozmowy, nie stanowią informacji niejawnej. - Ktoś może nie chcieć, żeby to wypłynęło, natomiast to, że jedna osoba dzwoniła do drugiej, czy komunikowali się za pomocą komunikatorów jawnych, internetowych, w myśl ustawy jest informacją jawną - mówił.

Dopytywany o to, co w przypadku podsłuchiwania posłów, którzy mieli dostęp do informacji niejawnych, odparł, że nieważne, kto był podsłuchiwany i jakie miał poświadczenia, "nie miał prawa na prywatnych urządzeniach przetwarzać informacji niejawnych".

- Od tego są systemy informatyczne posiadające akredytację - zaznaczył.

Funkcjonariusz ABW wskazywał, że nie ma zapisu ustawowego, zgodnie z którym, aby można było przetwarzać informacje niejawne, poszczególne elementy systemu czy oprogramowanie muszą podlegać certyfikacji. - Jako przykład podam system operacyjny Windows. Nigdy nie był przedmiotem certyfikacji w ABW, a jest wykorzystywany do przetwarzania informacji niejawnych - dodał.

Podkreślał też, że zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych to kierownik jednostki organizacyjnej ma obowiązek zapewnienia ochrony informacji niejawnych, w szczególności zorganizowania i zapewnienia funkcjonowania takiej ochrony. W przypadku CBA jest to szef Biura.

Świadek: staramy się, żeby wdrażany system uzyskał akredytację

Świadek pytany, ile czasu zajmuje akredytacja systemów teleinformatycznych, odpowiedział, że według ustawodawcy proces ten trwa maksymalnie rok od złożenia kompletnej dokumentacji. Przyznał także, że nie przypomina sobie przypadków odmowy udzielenia akredytacji.

- My, jako służba, staramy się doprowadzić do tego, żeby system, który jest wdrażany w jakiejś jednostce organizacyjnej, uzyskał tę akredytację. Staramy się prowadzić ten proces, aby poinstruować organizatora tak, aby można było spełnić wymagania funkcjonalne jednostek, które użytkują systemy pozyskujące informacje niejawne w sposób bezpieczny - tłumaczył.

Świadek zeznał ponadto, że nie ma ustawowego obowiązku zwracania się do ABW z pytaniami o akredytację jeszcze przed zebraniem kompletnej dokumentacji. Przyznał jednak, że on sam "budując niestandardowy system, który kosztował wielkie pieniądze, zwróciłby się do podmiotu akredytującego z pytaniem, w jaki sposób przygotować się do akredytacji już wcześniej, na etapie projektowania systemu".

Wiceszef komisji Witold Zembaczyński (KO) pytał świadka, czy CBA lub inne służby przedstawiały lub konsultowały z ABW procedury bezpiecznej eksploatacji Pegasusa już w trakcie użytkowania. - Nic mi na ten temat nie wiadomo, żeby taka sytuacja miała miejsce - odpowiedział funkcjonariusz.

Świadek wielokrotnie podkreślał, że nie ma pełnej wiedzy "odnośnie konstrukcji i zasad wykorzystywania systemu teleinformatycznego, którego częścią składową miałby być Pegasus lub samego systemu pod tą nazwą". Jednocześnie zaznaczał, że "jakikolwiek opis systemów teleinformatycznych, przetwarzających informacje niejawne w zakresie funkcjonalności i wdrożonych zabezpieczeń sam w sobie stanowi informację niejawną". Zapewnił jednak, że na pytania dotyczące informacji niejawnych odpowie na posiedzeniu zamkniętym, które zaplanowano na godzinę 15 w środę.

Sroka: możemy stwierdzić, że system Pegasus powinien posiadać akredytację

- Po dzisiejszym posiedzeniu komisji możemy stwierdzić, że system Pegasus powinien posiadać akredytację - oceniła Sroka po serii pytań. Dodała, że Pegasus był systemem teleinformatycznym, który w 2017 roku znajdował się w strefie ochronnej i który przetwarzał informacje niejawne.

Oceniła, że w 2022 roku - kiedy to zmieniono przepisy dotyczące akredytacji - "próbowano zatuszować błąd, który popełniono w 2017 roku i tutaj niewątpliwie można wysunąć wnioski, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa przez ówczesnego szefa CBA".

Po zakończeniu przesłuchania w trybie jawnym komisja zajęła się wnioskami formalnymi. Zdecydowała o skierowaniu dwóch wniosków dowodowych. Pierwszy z nich adresowany jest do Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia. Komisja prosi w nim o zgodę na przedstawienie odpisów wszystkich dokumentów, zarówno jawnych, jak i niejawnych, a także udzielenie pisemnych wyjaśnień w zakresie wskazanym w treści wniosku komisji z 22 lutego br., czyli związanych m.in. z zakupem, akredytacją i użytkowaniem systemu Pegasus.

Przewodnicząca poinformowała, że w związku z kolejnymi informacjami dotyczącymi systemu Hermes i niepełną odpowiedzią otrzymaną z Ministerstwa Sprawiedliwości, komisja złoży wniosek do prokuratora regionalnego w Rzeszowie Jaromira Rybczaka o przedstawienie pisemnych wyjaśnień w zakresie zakupu oprogramowania Hermes w 2021 r. za kwotę ok. 15 mln zł.

CZYTA WIĘCEJ W TEKŚCIE PREMIUM: Tajemnice Hermesa. Ujawniamy, kto sprzedał prokuraturze Ziobry system do inwigilacji

Jak wyjaśniła, PK odpowiadając na wniosek komisji 21 maja poinformowała, że w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie prowadzone jest "śledztwo w sprawie trybu dokonania zakupu przez Prokuraturę Krajową zasadności nabycia, a także naruszeń zasad użytkowania systemu automatyzacji procesu gromadzenia informacji z otwartych źródeł". W związku z tym komisja wniesie o przesłanie całości materiału z prowadzonego śledztwa.

System śledzący Hermes, zakupiony przez PK, służy do gromadzenia i analizowania dużych ilości danych z otwartych źródeł, w tym z sieci telekomunikacyjnych, mediów społecznościowych i ruchu w internecie.

ZOBACZ TAKŻE: Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

CZYTAJ TEŻ: Kontrola w Prokuraturze Krajowej. Chodzi o Hermesa

Komisja śledcza do spraw Pegasusa

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił we wtorek stan wojenny. W niezapowiedzianym przemówieniu telewizyjnym przekazał, że robi to, "aby wyeliminować nikczemne siły antypaństwowe sprzyjające Korei Północnej". Przeciwko decyzji prezydenta wypowiedziała się nie tylko opozycja, ale także jego własna partia. W efekcie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za zniesieniem stanu wojennego. Lokalne media przekazały, że wojsko zaczęło opuszczać główny budynek parlamentu.

Prezydent ogłasza stan wojenny, Zgromadzenie Narodowe za jego zniesieniem. Chaos w Korei Południowej

Prezydent ogłasza stan wojenny, Zgromadzenie Narodowe za jego zniesieniem. Chaos w Korei Południowej

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, stawił się z 20-minutowym spóźnieniem na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych, która zajmuje się wnioskiem o jego zatrzymaniu i doprowadzeniu przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

"Panie pośle Ziobro, proszę nie być miękiszonem"

"Panie pośle Ziobro, proszę nie być miękiszonem"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w związku z sytuacją w Korei Południowej nie ma zagrożenia dla realizacji kontraktów zbrojeniowych z krajem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił stan wojenny, za którego zniesieniem zagłosowało Zgromadzenie Narodowe.

"Otrzymaliśmy zapewnienie". Kosiniak-Kamysz o sytuacji w Korei Południowej

"Otrzymaliśmy zapewnienie". Kosiniak-Kamysz o sytuacji w Korei Południowej

Źródło:
Yonhap, PAP

Ministerstwo obrony Japonii przekazało we wtorek, że rosyjski okręt podwodny po raz pierwszy przepłynął przez wody między wyspami Yonaguni i Iriomote. Dzień wcześniej o rosyjskiej jednostce informowały władze Filipin. Jej obecność oceniły jako "bardzo niepokojącą".

"Bardzo niepokojąca" obecność Rosjan

"Bardzo niepokojąca" obecność Rosjan

Źródło:
PAP

Do karambolu z udziałem 17 pojazdów doszło podczas śnieżycy na autostradzie w stanie Michigan. Jak podały lokalne media, jedna osoba jest w stanie krytycznym. Intensywne opady śniegu nawiedzają północno-wschodnie krańce Stanów Zjednoczonych od kilku dni.

Samochody zaczęły na siebie wpadać. Jedna osoba w stanie krytycznym

Samochody zaczęły na siebie wpadać. Jedna osoba w stanie krytycznym

Źródło:
NBC Chicago, Mlive Michigan, tvnmeteo.pl

Kopalnię kryptowalut odkryto w piwnicy budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. "Po zgłoszeniu zadymienia w przewodach wentylacyjnych znaleziono sprzęt komputerowy wpięty w istniejącą instalację elektryczną budynku" - informuje policja.

Kopalnia kryptowalut ukryta w piwnicy wrocławskiej uczelni

Kopalnia kryptowalut ukryta w piwnicy wrocławskiej uczelni

Źródło:
tvn24.pl

IMGW opublikował nową prognozę zagrożeń meteorologicznych. Kolejne dni mogą przynieść sporo pogodowych niebezpieczeństw. Zgodnie z prognozami w południowej części kraju drogi będą oblodzone, a na północy powieje silny, porywisty wiatr.

Silny wiatr, oblodzenia, śnieżyce. Prognoza zagrożeń IMGW

Silny wiatr, oblodzenia, śnieżyce. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Żona księcia Williama wzięła udział w oficjalnych uroczystościach powitalnych emira Kataru. Podczas wydarzenia zabrakło tymczasem królowej Kamili.

Księżna Kate powitała wyjątkowego gościa

Księżna Kate powitała wyjątkowego gościa

Źródło:
CNN

W ostatnich miesiącach cena masła wzrosła w skali roku o około 30 procent - wynika z raportu UCE Research. Do tego liczba promocji spada. Według ekspertów średnia cena kostki masła już niedługo może wynosić 10 złotych.

Sieci "uczyniły z tego towaru strategiczny element walki"

Sieci "uczyniły z tego towaru strategiczny element walki"

Źródło:
PAP

"Szkoda Polski", "same fakty" - komentują internauci obszerny post Ewy Zajączkowskiej-Hernik na temat działań rządu. Lecz wśród krytycznych ocen europosłanka Konfederacji przekazuje istotne przekłamania. Niektóre z nich to fałszywe narracje wcześniej rozpowszechniane przez polityków PiS.

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

Źródło:
Konkret24

Asteroida C0WECP5, znajdująca się na kursie kolizyjnym z Ziemią, została odkryta we wtorek, 3 grudnia rano. Co ciekawe, obiekt wszedł w atmosferę Ziemi nad Syberią tego samego dnia po godzinie 17. Ciało niebieskie nie miało szans wyrządzić żadnych szkód, ale fakt, że zostało wykryte przed kolizją, jest bardzo ważny dla badaczy.

Odkryto ją dziś rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Odkryto ją dziś rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz"

Politycy partii rządzącej krytykują Andrzeja Dudę za to, że niedawno ułaskawił osobę skazaną za przestępstwo narkotykowe. To już trzeci taki skazany, który doznał łaski ze strony prezydenta Dudy. Sprawdziliśmy, jak często stosował on to prawo w porównaniu z poprzednimi prezydentami. Oto aktualny ranking ułaskawień.

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

Źródło:
Konkret24

Jaka pogoda będzie w grudniu i w święta Bożego Narodzenia? W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych czeka nas ciekawa pogodowa przeplatanka. O prognozie na ostatni miesiąc tego roku pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest wyrok w głośnej sprawie śmierci 22-letniej Giulii Cecchettin, która wstrząsnęła włoską opinią publiczną i wywołała debatę na temat przemocy wobec kobiet. Sąd w Wenecji skazał we wtorek jej byłego chłopaka na dożywocie.

Dożywocie za śmierć 22-letniej Giulii. Finał sprawy, która wstrząsnęła Włochami

Dożywocie za śmierć 22-letniej Giulii. Finał sprawy, która wstrząsnęła Włochami

Źródło:
BBC, Corriere della Sera, CNN, tvn24.pl

Policjant, który śmiertelnie postrzelił innego funkcjonariusza na warszawskiej Pradze, wrócił do macierzystej jednostki w Nowym Dworze Mazowieckim. Jest zawieszony w czynnościach służbowych.

Policjant śmiertelnie postrzelił policjanta. Decyzja komendanta

Policjant śmiertelnie postrzelił policjanta. Decyzja komendanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Państwowa Komisja Wyborcza wysłała we wtorek do Sądu Najwyższego wniosek o wyłączenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych tego sądu, wyznaczonych do rozpoznania skargi PiS na decyzję PKW - przekazał rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki. Chodzi o odrzucenie sprawozdania komitetu wyborczego partii za wybory parlamentarne z 2023 roku.

PKW chce wyłączenia neosędziów z orzekania w sprawie skargi PiS

PKW chce wyłączenia neosędziów z orzekania w sprawie skargi PiS

Źródło:
PAP

Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi, odwiedził we wtorek powiat kłodzki. Zapowiedział, że rusza tam odbudowa czterech tymczasowych przepraw mostowych, które mają być gotowe jeszcze przed świętami. Wiosną natomiast ma rozpocząć się modernizacja dróg powiatowych. Kierwiński odniósł się również do niedawnej wizyty byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Zaapelował, by ten nie uprawiał "politykierstwa" na terenach dotkniętych powodzią.

Marcin Kierwiński na ziemi kłodzkiej. Uderzył w byłego premiera

Marcin Kierwiński na ziemi kłodzkiej. Uderzył w byłego premiera

Źródło:
TVN24

Informacje o powiązaniach Karola Nawrockiego, kandydata PiS na prezydenta, z bandytą, kibolem i neonazistą Olgierdem L. są jednym z głównych elementów głośnego "raportu", który w ostatnim czasie obiegł media. O tym, kim jest Olgierd L., oraz o jego związkach między innymi z czołowymi politykami PiS i Nawrockim opowiedzieli już pięć lat temu dziennikarze "Superwizjera" Bertold Kittel i Anna Sobolewska. Przypominamy, co wtedy ustalili.

"Kibol, naziol, bandyta", "posłuszeństwo wymusza maczetą". Kim jest Olgierd L. z "raportu" o Nawrockim

"Kibol, naziol, bandyta", "posłuszeństwo wymusza maczetą". Kim jest Olgierd L. z "raportu" o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Prokurator skierował do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów sędziom Łukaszowi P., Arkadiuszowi C., Przemysławowi R. oraz Jakubowi I. Chodzi o śledztwo dotyczące tak zwanej afery hejterskiej.

Afera hejterska. Prokurator skierował do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów czterem sędziom

Afera hejterska. Prokurator skierował do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów czterem sędziom

Źródło:
TVN24

W konserwie mięsnej marki Sokołów wykryto alergen białka soi, a na etykiecie nie było informacji o jego obecności - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny. Konserwy nie powinny spożywać osoby z alergią.

Partia konserwy ma zostać wycofana z obrotu. "Może wywołać reakcję alergiczną"

Partia konserwy ma zostać wycofana z obrotu. "Może wywołać reakcję alergiczną"

Źródło:
PAP

Na rynku pracy jest obecnie duże zapotrzebowanie na fachowców, w tym cieśli, ślusarzy, stolarzy i elektryków - wynika z wtorkowego raportu Personnel Service. Ich pensje stale wzrastają i wahają się od 4,5 do 7,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Doświadczeni specjaliści zarobią nawet 19 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Rynek szuka fachowców. Doświadczeni zarobią nawet 19 tysięcy złotych miesięcznie

Rynek szuka fachowców. Doświadczeni zarobią nawet 19 tysięcy złotych miesięcznie

Źródło:
PAP

17-latka poszła na spacer z psem i została zaatakowana przez owczarka, który przeskoczył płot posesji. Dziewczyna odniosła obrażenia, jej pies nie przeżył tego starcia. Okoliczności zdarzenia badają policjanci z Pisza.

Przeskoczył przez płot, pogryzł nastolatkę, a jej psa zagryzł

Przeskoczył przez płot, pogryzł nastolatkę, a jej psa zagryzł

Źródło:
TVN24

Menedżerowie zespołu Bajm i Beaty Kozidrak wydali nowe oświadczenie w sprawie stanu zdrowia wokalistki. W ubiegłym tygodniu gwiazda poinformowała fanów o chorobie, która dopadła ją "z wielką siłą". Artystka odwołała wówczas dwa najbliższe koncerty. Teraz okazuje się, że nie wystąpi na żywo aż do marca.  

Nowe oświadczenie w sprawie Beaty Kozidrak. "Niezależna od kogokolwiek" sytuacja

Nowe oświadczenie w sprawie Beaty Kozidrak. "Niezależna od kogokolwiek" sytuacja

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się proces rajdowca Leszka K., jego pracowników i partnerów biznesowych. Prokuratura zarzuciła im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw podatkowych przy obrocie luksusowymi samochodami.

Rajdowiec przed sądem. W tle oszustwa podatkowe

Rajdowiec przed sądem. W tle oszustwa podatkowe

Źródło:
PAP

Wraz z początkiem 2025 roku roku w gabinetach stomatologicznych obowiązywać zacznie zakaz stosowania plomb z dodatkiem rtęci. Mowa o popularnych kiedyś szarych plombach amalgamatowych. To konsekwencja przyjętego w tym roku przez Unię Europejską rozporządzenia. Na jego mocy państwa członkowskie mają też w kolejnych latach zakazać produkcji, importu i eksportu niektórych lamp z rtęcią.  

Bezwzględny zakaz w gabinetach stomatologicznych. Wchodzi od 1 stycznia   

Bezwzględny zakaz w gabinetach stomatologicznych. Wchodzi od 1 stycznia   

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jamie Lee Komoroski, która pod wpływem alkoholu wsiadła za kierownicę i wjechała we wracających z własnego wesela nowożeńców, została skazana na karę 25 lat pozbawienia wolności. W chwili zderzenia 27-latka dwukrotnie przekroczyła dopuszczalną prędkość. W wypadku zginęła panna młoda. Komoroski przyznała się do winy.

Zginęła panna młoda wracająca z wesela. Sprawczyni usłyszała wyrok

Zginęła panna młoda wracająca z wesela. Sprawczyni usłyszała wyrok

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda w listopadzie ułaskawił osobę skazaną za ciężkie przestępstwo narkotykowe. Jak czytamy w uzasadnieniu, prezydent między innymi "miał na uwadze względy humanitarne - szczególnie trudną sytuację rodzinną osoby skazanej". "Rzeczpospolita" przypomina, że to nie pierwszy raz, gdy Duda zdecydował się wypuścić z więzienia osobę z takim wyrokiem.

Prezydent ułaskawił przestępcę skazanego za handel narkotykami i jazdę pod wpływem

Prezydent ułaskawił przestępcę skazanego za handel narkotykami i jazdę pod wpływem

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Marka Kontigo kończy swoją działalność w Polsce. Sklep internetowy będzie działał do 15 grudnia. Wcześniej sieć drogerii, należąca do holdingu Eurocash, poinformowała o likwidacji wszystkich placówek stacjonarnych nad Wisłą.

To koniec sieci drogerii. "Czas się pożegnać"

To koniec sieci drogerii. "Czas się pożegnać"

Źródło:
tvn24.pl

AccorInvest, właściciel Orbis S.A. ogłosił w poniedziałek sprzedaż hotelu Sofitel Grand Sopot spółce Sinfam Investments - podała przedstawicielka spółki. W komunikacie nie podano wartości transakcji. Według serwisu trojmiasto.pl opiewa ona na 125 milionów złotych. Ekspert do spraw rynku nieruchomości Grupy Morizon-Gratka Marcin Drogomirecki w rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl wyjaśnia, że w przypadku wyceny takich nieruchomości bierze się pod uwagę nie tylko wartość gruntu czy budynku, ale również prognozy dotyczące przewidywanych przychodów z działalności biznesowej.

Jest nowy właściciel legendarnego hotelu

Jest nowy właściciel legendarnego hotelu

Źródło:
PAP

W mojej ocenie sytuacja jest skomplikowana, to budzi moje wątpliwości i bardzo jestem ciekawa, jak do tego podejdzie prezydent - powiedziała w TVN24 konstytucjonalistka dr Monika Haczkowska, odnosząc się do kwestii wyłaniania kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wskazała, że we wtorek kończy się kadencja dwóch sędziów, więc podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK, które ma zostać zwołane na piątek, skład będzie niepełny.

"Kłopotliwa, patowa sytuacja" w Trybunale. Co zrobi prezydent?

"Kłopotliwa, patowa sytuacja" w Trybunale. Co zrobi prezydent?

Źródło:
TVN24, PAP

Sąd na Florydzie skazał na karę dożywocia 47-letnią Sarah Boone uznaną winną zabójstwa swojego 42-letniego partnera. Mężczyzna zmarł po tym, jak został zamknięty w walizce, co skazana tłumaczyła "zabawą w chowanego". Władze dotarły do nagrań, na których "rozpaczliwie błagał o uwolnienie".

Tragiczny finał "zabawy w chowanego" z partnerem. Kara dożywocia dla 47-latki  

Tragiczny finał "zabawy w chowanego" z partnerem. Kara dożywocia dla 47-latki  

Źródło:
CNN, NBC News, tvn24.pl

W całym kraju odbywały się we wtorek protesty ostrzegawcze rolników. Oczekują od rządu zablokowania umowy Mercosur, wstrzymania Zielonego Ładu oraz prac nad nową wersją tak zwanej piątki dla zwierząt. Największy protest odbył się w Elblągu.

Ciągniki wyjechały na ulice. "Protesty ostrzegawcze" rolników

Ciągniki wyjechały na ulice. "Protesty ostrzegawcze" rolników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/TVN24

Leśniczy podczas obchodu zauważył w koronie drzewa, na wysokości kilkunastu metrów, ciało. Jak się okazało, był to mężczyzna. Śledczy ustalają teraz jego tożsamość, przeszukując między innymi bazę osób zaginionych. Nie wiadomo też, jak i kiedy zmarł.

Ciało mężczyzny w koronie drzewa na wysokości kilkunastu metrów. Zauważył je leśniczy

Ciało mężczyzny w koronie drzewa na wysokości kilkunastu metrów. Zauważył je leśniczy

Źródło:
TVN24

Największe złoża złota odkryto w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Jego wartość szacuje się na ponad 80 miliardów dolarów - przekazał w poniedziałek portal Pengpai. Jak podaje lokalny Instytut Geologiczny, na poziomie do 3 tysięcy metrów pod ziemią znajduje się ponad tysiąc ton kruszcu.

Znaleziono największe złoża złota na świecie

Znaleziono największe złoża złota na świecie

Źródło:
PAP

Nie nominowana do czterech Nagród Gotham "Anora" została wybrana najlepszym filmem lecz "A Different Man" Aarona Schimberga. Dwie nagrody - za reżyserię i przełom aktorski - przypadły filmowi "Nickel Boys" RaMell Rossa, a dwie kolejne za rolę pierwszo i drugoplanową w filmie "Sing Song" - Colmanowi Domingo i Clarence'owi Maclinowi.

Zaskakujący zwycięzca Gotham Awards. Faworyt bez nagród, "Zielona granica" także

Zaskakujący zwycięzca Gotham Awards. Faworyt bez nagród, "Zielona granica" także

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "IndieWire", tvn24.pl

Stacja TVN24 w listopadzie była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,45 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym portalem newsowych stacji telewizyjnych.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl