"Hierarchia, podział ról, ciężkie przestępstwa". Fundusz Sprawiedliwości jak "zorganizowana grupa przestępcza"

Źródło:
TVN24
Giertych: mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą
Giertych: mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępcząTVN24
wideo 2/5
Giertych: mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępcząTVN24

Ziobro kazał, Romanowski musiał, Mraz nie miał nic do gadania - tak o nieprawidłowościach w Funduszu Sprawiedliwości w kontekście zeznań Tomasza Mraza, byłego dyrektora, mówił Tomasz Trela, poseł Lewicy. Roman Giertych, poseł KO, ocenił, że "mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą", która działała pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry. Politycy opozycji twierdzą, że słowa Mraza to "konfabulacje", "ustawka" i "nie ma żadnych przesłanek, żeby formułować zarzuty wobec Funduszu Sprawiedliwości".

W środę zebrał się parlamentarny zespół do spraw rozliczeń PiS. W posiedzeniu wziął udział Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości. Mraz jest jednym z podejrzanych w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i jest określany jako "główny świadek" w tej sprawie, który "sypie ziobrystów". Jest klientem Romana Giertycha, szefa tego parlamentarnego zespołu.

Mraz mówił między innymi, że w sprawach dotyczących rozstrzygnięć konkursowych w ramach Funduszu Sprawiedliwości to Zbigniew Ziobro był "tak naprawdę głównym decydentem".

CZYTAJ WIĘCEJ: Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości

Trela: Ziobro kazał, Romanowski musiał, Mraz nie miał nic do gadania

Słowa Mraza komentowali w czwartek politycy. - Te zeznania utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że to, co badamy w komisji do spraw Pegasusa, jest absolutnie prawdą - powiedział Tomasz Trela z Lewicy w rozmowie z reporterem TVN24.

- Jak myśmy ujawniali, że pieniądze (z Funduszu Sprawiedliwości - red.) były przesyłane do CBA "na gębę", bo było takie zlecenie Ziobry, to politycy Prawa i Sprawiedliwości mówili, że to nieprawda. Dowiedzieliśmy się, jak w praktyce wyglądało zarządzanie Funduszem Sprawiedliwości: Ziobro kazał, Romanowski (wiceminister, który nadzorował Fundusz - red.) musiał, a Mraz już nie miał nic absolutnie do gadania, tylko trzeba było to zrealizować.

- Tak było w przypadku Pegasusa, tak było w przypadku potężnych milionów na fundacje, fundacyjki dla ludzi od Zbyszka Ziobry - dodał.

Trela: Ziobro kazał, Romanowski musiał, Mraz nie miał już nic do gadania
Trela: Ziobro kazał, Romanowski musiał, Mraz nie miał już nic do gadaniaTVN24

Kwiatkowski: Pierwsze kolano RP? Wyobraźnia podpowiada dwa scenariusze

Mraz w swojej wypowiedzi wspominał o "pierwszym kolanie RP". - Była umowa na półtora albo na dwa miliony, gdzie minister Romanowski powiedział mi, że jest takie polecenie, żeby taką umowę zawrzeć. Miał do nas przyjść wniosek, mieliśmy przygotować umowę i wtedy dodał: "jest do zoperowania pierwsze kolano RP" - opowiadał.

Senator KO Krzysztof Kwiatkowski zastanawiał się, do kogo należy "pierwsze kolano". - Tu wyobraźnia podpowiada dwa rozwiązania. Dla Pana Romanskiego pierwszym kolanem RP mogło być kolano Zbigniewa Ziobry. Jeżeli patrzył trochę szerzej - tu oczywiście może być przypadkowa zbieżność, operację kolana miał prezes Jarosław Kaczyński w przeszłości - wskazywał.

- Na to pytanie powinien odpowiedzieć Pan Romanowski: jaki interes, czyjego kolana, miał powodować przyznawanie środków ze złamaniem procedur? - podkreślił Kwiatkowski.

Kwiatkowski: Pierwsze kolano RP? Wyobraźnia podpowiada dwa scenariusze
Kwiatkowski: Pierwsze kolano RP? Wyobraźnia podpowiada dwa scenariuszeTVN24

Giertych: mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą

Jak ocenił Roman Giertych z KO, "poziom tych ludzi w sensie prawnym jest tak żałosny, że nie jest dziwne, iż dopuszczali się z taką niefrasobliwością bardzo poważnych przestępstw".

- Mam wrażenie, że mamy do czynienia - tak jak to wszystko zostało opisane - ze zorganizowaną grupą przestępczą. Nie mam wątpliwości, że był charakter hierarchiczny, był podział ról, było popełnianie ciężkich przestępstw - powiedział.

- Myślę, że prokuratura powinna rozważyć zmianę kwalifikacji, uzupełnienie o artykuł 258 Kodeksu karnego, czyli zorganizowaną grupę przestępczą pod kierownictwem prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości - dodał.

Kanthak: nie mamy nic do ukrycia

Jan Kanthak, polityk Suwerennej Polski, przekonywał na konferencji prasowej w czwartek, że "nie ma żadnych przesłanek, żeby formułować zarzuty wobec Funduszu Sprawiedliwości". - Sprawa na pewno się obroni przed sądem, jeśli prokuratura będzie chciała ją tam skierować. Nie mamy nic do ukrycia, jesteśmy spokojni - zapewniał.

Jego zdaniem Mraz "oczywiście kłamał". - Jest marionetką w rękach polityków KO, którzy próbują wykorzystywać tego typu insynuacje na poczet kampanii wyborczej - dodał.

Kanthak: nie ma żadnych przesłanek, żeby formułować zarzuty wobec Funduszu Sprawiedliwości
Kanthak: nie ma żadnych przesłanek, żeby formułować zarzuty wobec Funduszu SprawiedliwościTVN24

Bochenek: nie widziałem wczoraj dowodów

Rzecznik i poseł PiS Rafał Bochenek powiedział, że "jeżeli ktoś publicznie wytacza określone tezy w ważnych sprawach, to powinny być one poparte określonymi dowodami".

- Ja wczoraj żadnych takich dowodów nie widziałem. Mam takie wrażenie, że chodziło tylko i wyłącznie o to, aby dopiec przeciwnikom politycznym, formując mocno nieprawdziwe tezy - mówił.

Bochenek o słowach Mraza: nie widziałem wczoraj dowodów
Bochenek o słowach Mraza: nie widziałem wczoraj dowodówTVN24

Kowalski: konfabulacje, nie było tam nic prawdziwego

Janusz Kowalski z Suwerennej Polski przekonywał, że "nie zauważył żadnych poważnych zarzutów w tej ustawce Romana Giertycha". - Konfabulacje, oceny, wyssane z palca bajki. Tam nie było nic prawdziwego - dodał.

Nazwisko Kowalskiego pojawiło się w środowej wypowiedzi Mraza. Mówił on o pieniądzach z Funduszu przeznaczanych na "kupowanie głosów i kupowanie przychylności" w poszczególnych okręgach wyborczych. - W zależności od roku wyborczego mogły być to kwoty po milion złotych, po siedemset tysięcy, a najbardziej zasłużone szable miały zwiększony limit, jak na przykład poseł Kowalski - powiedział.

Czarnek: świństwo to mało powiedziane

Zeznania Mraza skomentował też Przemysław Czarnek z PiS. - Mówi to człowiek, który tam pracował. Codziennie przychodził do pracy, brał pieniądze, współpracował z tymi ministrami, a teraz nagle mu się przypomniało, że robił coś złego. Świństwo to jest mało powiedziane - ocenił. - Nie wierzę ludziom, którzy przez lata pracują w ministerstwie (…), a później wychodz i mówią, że coś było źle - dodał.

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości

Do świątecznej opieki zdrowotnej w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) zgłosiło się kilkanaście osób z jednego z ośrodków wypoczynkowych z objawami zatrucia pokarmowego. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Pobrano wymazy od zarażonych osób, personelu, z powierzchni i żywności. Łącznie chorych jest 40 osób, nikt nie wymagał hospitalizacji.

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Trzy osoby poszkodowane w wypadku w centrum Poznania. Rano na ulicy Roosevelta kierujący motocyklem uderzył w tramwaj, a potem w dwie kobiety stojące na przystanku.

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Źródło:
TVN24

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów-zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszystkie spośród ponad setki dzieci złożonych w ofierze i pochowanych w prekolumbijskim mieście Majów Chichen Itza w Meksyku były płci męskiej - wynika z nowych badań. Dla naukowców to duże zaskoczenie - w podobnych pochówkach Majów najczęściej znajdowały się szczątki albo wyłącznie młodych kobiet, albo kobiet i mężczyzn.

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Źródło:
PAP, Nature, Reuters

W parku rozrywki w Portland w Stanach Zjednoczonych doszło do awarii jednej z atrakcji. Blisko 30 osób na około pół godziny zawisło nad ziemią w mocno wychylonych pozycjach. Do incydentu doszło w dniu otwarcia lunaparku w nowym sezonie.

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Źródło:
CNN

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Wioletta Kulpa potwierdziła, że obejmie mandat poselski po Macieju Wąsiku, skazanym polityku PiS, który dostał się do europarlamentu.

Obejmie mandat po Wąsiku. Jest potwierdzenie

Obejmie mandat po Wąsiku. Jest potwierdzenie

Źródło:
PAP

Gryficcy policjanci zatrzymali rodziców, którzy bili swoją roczną córeczkę gałęziami, a wcześniej szukali dla dziecka egzorcysty. Dziewczynka przebywa w szpitalu, jest w dobrym stanie. Kobieta trafiła na oddział psychiatryczny, ojciec usłyszał zarzut narażenia córki na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. Lokalnie może sypnąć gradem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Antycyklon afrykański, którego nazwano Minos, nadciąga nad Włochy. Sprawi, że temperatura powietrza sięgnie miejscami 42-43 stopni Celsjusza. Według prognoz meteorologów upał ma być piekielny i dlatego zjawisku, które ja przyniesie, nadano imię z sędziego z "Boskiej komedii" Dantego. Minos, bo o nim mowa, wyznaczał miejsce grzesznym duszom. 

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ponad 90 państwo podpisało komunikat końcowy w sprawie Ukrainy w zakończonym w niedzielę szczycie w szwajcarskim Buergenstock. Wśród państw, które nie zdecydowały się na ten krok, są: Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały tylko ściany zewnętrzne. Nikt nie został poszkodowany.

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Drony-kamikadze zaatakowały w poniedziałek rano zakład metalurgiczny i fabrykę traktorów w rosyjskim mieście Lipieck - podały media w Kijowie, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym. Huta w Lipiecku jest jednym z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji, produkującym stal na potrzeby przemysłu obronnego.

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, UNIAN

Jestem w parlamencie już kolejną kadencję i naprawdę nie zaskakują mnie tego rodzaju rzeczy - mówił w TVN24 Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Odnosił się do swojego partyjnego kolegi Dariusza Mateckiego, który w nocy z czwartku na piątek wszedł na dach budynku Sejmu.

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Źródło:
TVN24

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Awantura o królika we wrocławskim przedszkolu. Zdaniem aktywistów był "skrajnie zaniedbany" i dlatego go odebrali. Dyrektorka przedszkola jest innego zdania i zawiadomiła policję o kradzieży.

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Źródło:
tvn24.pl

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiła przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

77. ceremonia wręczenia nagród Tony zakończona. Statuetki zdobyli m.in. Daniel Radcliffe, Sarah Paulson czy znany z serialu "Sukcesja" Jeremy Strong. Wyróżnione zostały sztuki takie, jak "The Outsiders" czy "Stereophonic". Pełną listę zwycięzców prezentujemy poniżej. 

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Źródło:
NPR, tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl