Szef MSZ po spotkaniu z Cichanouską: wolność i demokracja są w tożsamości Polski, Białorusi i Europy

Źródło:
PAP
Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentne
Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentneTVN24
wideo 2/14
Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentneTVN24

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską powiedział, że ich dyskusja pokazała pełną zgodność poglądów w kwestiach fundamentalnych wartości: wolności i demokracji. Na konferencji prasowej szef polskiego MSZ mówił też o budowie gazociągu Nord Stream 2 oraz o otruciu Aleksieja Nawalnego.

SWIATŁANA CICHANOUSKA W POLSCE. OGLĄDAJ WYSTĄPIENIE NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM W INTERNECIE >>>

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu spotkał się z Swiatłaną Cichanouską. Na briefingu prasowym zorganizowanym po zakończeniu spotkania przyznał, że dyskusja pokazała pełną zgodność poglądów w kwestiach fundamentalnych wartości - wolności i demokracji, które są w tożsamości Polski, Białorusi i Europy.

Pytany o stanowisko Polski wobec kończącej się 5 listopada kadencji prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki odparł, że precyzyjna odpowiedź na to pytanie będzie możliwa dopiero 5 listopada.

- To jest dynamiczny proces konsolidacji zarówno państw naszego regionu, państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, ale także państw Unii Europejskiej jako całości. Jest pełne zrozumienie wśród nas co do tego, że te wybory (prezydenckie na Białorusi z 9 sierpnia - red.) nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentne - mówił Rau. - To wszystko wskazuje, że będę mógł odpowiedzieć na pytanie bardzo precyzyjnie, ale 5 listopada - dodał szef polskiej dyplomacji.

Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentne
Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentneTVN24

Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory, zdobywając zaledwie 10,1 procent głosów. Według Centralnej Komisji Wyborczej prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 procent głosów. Od 9 sierpnia trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane.

Rau o otruciu Nawalnego: mamy tu wspólny mianownik działań antywolnościowych i antydemokratycznych

Rau był też pytany, czy jego zdaniem po otruciu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego kanclerz Niemiec Angela Merkel powinna zawiesić budowę gazociągu Nord Stream 2.

CZYTAJ WIĘCEJ: Agencja dpa: Merkel nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie Nord Stream 2 >>>

- W Polsce nie mamy wątpliwości co do tego, że Nord Stream 2 jest projektem, który dzieli społeczność Unii Europejskiej. Jest to projekt polityczny przede wszystkim, który nie służy ani solidarności, ani jedności państw Unii - odparł Rau.

- To jest szczególnie widoczne dzisiaj, zawsze to podkreślam, dzięki wydarzeniom na Białorusi, ale także ze względu na próbę otrucia Aleksieja Nawalnego. W czym rzecz bowiem? Jestem absolutnie przekonany, że dzisiaj Białorusini walczą o europejskie wartości, o wolność i demokrację. I jednocześnie pan Nawalny był zaangażowany w proces wyborczy, chodziło o regionalne wybory w Rosji, na Syberii – dodał minister.

Zaznaczył, że Nawalny nie był kandydatem, ale uczestnikiem tej kampanii wyborczej. - Został otruty przez te same władze rosyjskie, bez wątpienia, które wspierają Łukaszenkę. A więc mamy tu wspólny mianownik działań antywolnościowych i antydemokratycznych - wskazał.

Rau o otruciu Nawalnego: mamy tu wspólny mianownik działań antywolnościowych i antydemokratycznych
Rau o otruciu Nawalnego: mamy tu wspólny mianownik działań antywolnościowych i antydemokratycznychTVN24

"Jest to refleksja niezwykle potrzebna, ale ona ma przede wszystkim charakter moralny"

Zdaniem ministra doprowadziło to do tego, że dziś w kręgach partii rządzącej w Niemczech stawia się pod znakiem zapytania decyzję dokończenia projektu Nord Steam 2.

- Skąd to się nagle wzięło? Skąd nagle to zainteresowanie tym projektem i wywołanie takiej bardzo intensywnej jak na stosunki niemieckie debaty? Z głębokiego przekonania, że jednak jeśli władze Federacji Rosyjskiej nie są wiarygodne w procesie demokratycznym, czy quasi demokratycznym, jaki miał miejsce w Rosji, to jak mogą być wiarygodnym partnerem politycznym i gospodarczym? Jest to refleksja niezwykle potrzebna, ale ona ma przede wszystkim charakter moralny. To jest powrót do tych najbardziej europejskich wartości, do wspólnego fundamentu zjednoczonej czy jednoczącej się Europy – tłumaczył.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. "Nie ma już mowy o prowadzeniu wojny zastępczej pomiędzy Iranem i Izraelem" - powiedziała w rozmowie z CNN Maha Yahya, szefowa ośrodka Carnegie Middle East Center. Według niej atak Teheranu jest punktem zwrotnym w wieloletnim konflikcie obu państw.

"Jesteśmy o krok od pogrążenia się w prawdziwym chaosie"

"Jesteśmy o krok od pogrążenia się w prawdziwym chaosie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

20-letni motocyklista zginął w wypadku na Lubelszczyźnie. Mężczyzna uderzył w tył samochodu osobowego. Kilka godzin wcześniej zatrzymano go do kontroli drogowej. Za nieprawidłowe wyprzedzanie i przekroczenie prędkości został ukarany mandatem.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Źródło:
tvn24.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mąż byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek - Stanisław Witek - zmarł po długiej chorobie w wieku 72 lat. Poinformowali o tym w mediach społecznościowych działacze okręgu legnicko-jeleniogórskiego Prawa i Sprawiedliwości oraz legnicka "Solidarność".

Nie żyje mąż byłej marszałek Sejmu

Nie żyje mąż byłej marszałek Sejmu

Źródło:
tvn24.pl

99 procent irańskich pocisków zostało przechwyconych przez obronę przeciwlotniczą Izraela. W wyniku ataku ranna w Izraelu została siedmioletnia dziewczynka. Lekko uszkodzona została baza wojskowa – przekazał rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.

Jakie są skutki irańskiego ataku na Izrael

Jakie są skutki irańskiego ataku na Izrael

Źródło:
PAP, Times of Israel

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych, z czego 99 procent zostało przechwyconych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Co wiemy o ataku Iranu na Izrael?

Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Co wiemy o ataku Iranu na Izrael. Najważniejsze informacje

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

W Sejmie, gdzie 70 procent to mężczyźni, ustawy o aborcji będą de facto głosowane przez nich. Dlatego my proponujemy referendum - mówiła w TVN24 wiceprezeska Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska. W "Kawie na ławę" omawiano kwestię piątkowych głosowań nad ustawami liberalizującymi prawo do przerywania ciąży. - Czy nie wstyd ci jest za twoich kolegów dziaderskich, którzy mają totalnie średniowieczne poglądy? - zwróciła się do posłanki Trzeciej Drogi Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. Zdaniem posła Konfederacji Stanisława Tyszki, od polityków rządzącej koalicji słyszymy cały czas "pigułka, aborcja, pigułka, aborcja".

"Lewacy", "faszyści" i "dziaderscy koledzy". Gorąca dyskusja po głosowaniach w sprawie aborcji

"Lewacy", "faszyści" i "dziaderscy koledzy". Gorąca dyskusja po głosowaniach w sprawie aborcji

Źródło:
TVN24

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Burza przetoczyła się w nocy nad Ustką (woj. pomorskie). Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wynika z prognoz, w niedzielę w Polsce spodziewane są dalsze wyładowania atmosferyczne.

Za mieszkańcami Ustki niespokojna noc

Za mieszkańcami Ustki niespokojna noc

Źródło:
Kontakt 24, IMGW, tvnmeteo.pl

Policjanci pomogli wrócić do domu starszej kobiecie, która w piżamie błąkała się po jednym z osiedli w Jastrzębie-Zdroju. Cała i zdrowa trafiła pod opiekę rodziny.

W samej piżamie błąkała się w nocy ulicami miasta

W samej piżamie błąkała się w nocy ulicami miasta

Źródło:
KWP Katowice

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej służby otrzymały zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze.

Łódź wywróciła się na jeziorze. Dwie osoby dotarły do brzegu, trzeciej nie udało się uratować

Łódź wywróciła się na jeziorze. Dwie osoby dotarły do brzegu, trzeciej nie udało się uratować

Źródło:
tvn24.pl

Siedmioletni chłopiec prawdopodobnie został przygnieciony elementem ogrodzenia. Do katowickiego szpitala zabrał go śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Stan dziecka jest bardzo ciężki.

Chłopiec przygnieciony  metalowym elementem ogrodzenia. "Jest w stanie bardzo ciężkim"

Chłopiec przygnieciony metalowym elementem ogrodzenia. "Jest w stanie bardzo ciężkim"

Źródło:
PAP

Kierowca audi w ciężkim stanie trafił do szpitala po tym, jak jego samochód uderzył w przepust i słup oświetleniowy, a na końcu dachował. 37-latek wypadł z pojazdu. Dzięki reanimacji udało się przywrócić mu funkcje życiowe.

Auto dachowała, kierowca wypadł na drogę. "Ratownicy przywrócili funkcje życiowe"

Auto dachowała, kierowca wypadł na drogę. "Ratownicy przywrócili funkcje życiowe"

Źródło:
tvn24.pl

Atak na Izrael był odpowiedzią na izraelski ostrzał placówki dyplomatycznej w Damaszku - oświadczyło w mediach społecznościowych stałe przedstawicielstwo Iranu przy ONZ. Jak napisano, "sprawę można uznać za zakończoną". "Jeżeli jednak reżim izraelski popełni kolejny błąd, reakcja Iranu będzie znacznie surowsza" - dodano. Po ataku na Izrael tysiące ludzi wyszły na ulice największych irańskich miast.

Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ: sobotni odwet na Izraelu kończy sprawę, USA muszą trzymać się z dala

Przedstawicielstwo Iranu przy ONZ: sobotni odwet na Izraelu kończy sprawę, USA muszą trzymać się z dala

Źródło:
PAP

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych, z czego 99 procent zostało przechwyconych. - Poniedziałek na rynkach powinien być spokojny, możliwe nawet odreagowanie – powiedział w niedzielę główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk. Dodał, że w niedzielę giełda w Izraelu otworzyła się na lekkim plusie.

Jaka będzie reakcja rynków na atak Iranu na Izrael? Eksperci prognozują

Jaka będzie reakcja rynków na atak Iranu na Izrael? Eksperci prognozują

Źródło:
PAP

W Polanicy-Zdroju (woj. dolnośląskie) kierowca stracił panowanie nad samochodem i wbił się w ścianę domu jednorodzinnego. 82-latkowi, jak i dwóm pasażerkom, nic poważnego się nie stało. Obrażeń nie odniosły również cztery osoby, które przebywały w tym czasie w budynku.

"Chciał skręcić, ale pojechał do przodu" i wbił się w dom

"Chciał skręcić, ale pojechał do przodu" i wbił się w dom

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu nie padła główna nagroda. Odnotowano jednak 82 wygrane drugiego stopnia. Kumulacja w najbliższym losowaniu wynosi trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 13 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W ponad połowie województw wydane zostały ostrzeżenia przed burzami, lokalnie spodziewane są także opady gradu. Ponadto obowiązują alerty przed silnym wiatrem.

Uwaga na burze i silny wiatr. Alerty IMGW w 13 województwach

Uwaga na burze i silny wiatr. Alerty IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl