Nazwałam wszystko, co się tu dzieje, festiwalowym labiryntem - mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna festiwalu Dwa Brzegi. Torbicka wyjaśniła, że "cała frajda polega na tym, żeby w tym labiryncie odnaleźć swoją ścieżkę". Na imprezie świętowane jest też 100-lecie Warner Bros. Odbywają się pokazy filmowych hitów wytwórni, jak "Bonnie i Clyde" czy "Tramwaj zwany pożądaniem".
W Kazimierzu Dolnym ruszyła 17. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. W niedzielę Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 o atrakcjach, w jakie obfituje impreza.
- Nazwałam wszystko, co się tu dzieje, takim labiryntem. Festiwalowym labiryntem, który przygotowujemy dla naszych widzów, publiczności, przez wiele miesięcy. I cała frajda polega na tym, żeby w tym labiryncie odnaleźć swoją ścieżkę - powiedziała. Jak przekazała, ścieżka ta może być "filmowa", ale można również odwiedzać galerie, wystawy czy słuchać koncertów.
100-lecie Warner Bros.
W związku z jubileuszem 100-lecia wytwórni Warner Bros., w Kazimierzu Dolnym pokazane zostaną kultowe filmy tej wytwórni, które weszły do historii kina, wyznaczając nowe trendy. W programie umieszczono m.in. "Bonnie i Clyde" Arthura Penna, "Tramwaj zwany pożądaniem" Elii Kazana, "Sokół maltański" Johna Hustona czy "Buntownik bez powodu" Nicholasa Raya.
W ramach cyklu - mówiła Torbicka - zaplanowano też projekcję "Powiększenia", który wyreżyserował Michelangelo Antonioni. - Gama klasyków, które zostały przez wytwórnię Warner Bros. wyprodukowane, jest imponująca - podkreśliła.
17. Festiwal Dwa Brzegi
Festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi wystartował oficjalnie w sobotę wieczorem pokazem "Opadających liści" w reżyserii Akiego Kaurismäkiego. Film ten opisano jako słodko-gorzką love story w reżyserii jednego z najważniejszych twórców współczesnego kina fińskiego. Filmem zamknięcia będzie "Monster" Hirokazu Koreedy, który – jak zauważyli organizatorzy - ma w sobie elementy zarówno thrillera, jak i kina społeczno-obyczajowego, a największą przyjemnością w jego oglądaniu jest powolne odsłanianie faktów.
W programie imprezy znajdą się też najnowsze filmy fabularne i dokumentalne nagrodzone na międzynarodowych festiwalach: w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance w Park City. W ramach sekcji Świat pod namiotem zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w Polsce m.in. "Podwójne życie" japońskiej reżyserki Enen Yo i "Czarne serca" w reżyserii Pippa Mezzapesy.
W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych weźmie udział 24 polskich i zagranicznych produkcji autorstwa młodych, obiecujących reżyserek i reżyserów. Filmy oceniać będą m.in. aktorka Dorota Pomykała i reżyser Sławomir Grünberg.
Bohaterami tegorocznych retrospektyw będzie twórca amerykańskiego kina niezależnego John Cassavetes, polski reżyser Wojciech Has, a także dokumentalista Paweł Łoziński.
Imprezie towarzyszyć będą spotkania z twórcami. W miasteczku nad Wisłą gościć będą m.in. Krzysztof Zanussi, Agnieszka Smoczyńska, Borys Szyc, Dorota Pomykała, Paweł Łoziński. Zaplanowano wystawy, wycieczki z lokalnymi przewodnikami, a także koncerty. 5 sierpnia na Zamku w Janowcu wystąpią Trio 4 Chet oraz Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz. Od 30 lipca do 5 sierpnia na kazimierskim rynku pojawią się m.in. Ptaszkowie Śpiewali, Sviatyj, Moriah Woods i Miss God. 17. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi potrwa do 6. sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24