Fala zachorowań na grypę, braki leków. Minister zdrowia o sytuacji

Źródło:
TVN24
Niedzielski: w ostatnim tygodniu przedświątecznym mieliśmy blisko 300 tysięcy zakażań grypą
Niedzielski: w ostatnim tygodniu przedświątecznym mieliśmy blisko 300 tysięcy zakażań grypąTVN24
wideo 2/8
Niedzielski: w ostatnim tygodniu przedświątecznym mieliśmy blisko 300 tysięcy zakażań grypąTVN24

W ostatnim tygodniu przedświątecznym mieliśmy blisko 300 tysięcy zakażeń grypą - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał, że w skali kraju zapasy leków są na kilka miesięcy do przodu, ale występują lokalne braki. 

Szef resortu zdrowia mówił o fali zachorowań na grypę w Polsce. Powiedział, że w ostatnim tygodniu przedświątecznym mieliśmy blisko 300 tysięcy zakażeń grypą w ciągu tygodnia. - To znaczy, że dziennie średnio jest około 40, blisko 50 tysięcy zachorowań. Tak było w najgorszych czasach pandemii (COVID-19 - red.) - dodał. 

Zaznaczył jednak, że "to nie jest ta sama skala problemu". - Być może w pediatrii mamy trochę trudniejszą sytuację, bo zachorowania grypowe, z którymi mamy do czynienia, w większym stopniu w tym pierwszym okresie dotyczyły dzieciaków, więc oddziały pediatryczne są w większym stopniu zajęte - mówił Niedzielski. 

Minister przyznał, że "w tej chwili w skali kraju mamy zajętość poniżej 10 tysięcy łóżek pediatrycznych, a ogólnie jest ich ponad 14 tysięcy". Dodał jednak, że "dystrybucja w poszczególnych regionach się różni, bo są województwa, takie jak Podkarpacie, Małopolska, Lubelskie, gdzie ta zajętość jest naprawdę bardzo wysoka, zbliżająca się prawie do 100 procent, albo czasami nawet z koniecznością robienia dostawek, a są regiony, gdzie jest o wiele niżej". - W skali kraju bufor istnieje, natomiast regionalnie różnie to wygląda - dodał. 

Minister zdrowia powiedział, że "dwa lata izolacji spowodowały, że nie mieliśmy normalnego kontaktu z patogenami, w związku z tym nasze układy odpornościowe się odzwyczaiły od wirusa, chociażby grypy". 

Niedzielski: mamy dwa scenariusze

Pytany o dostępność leków na grypę czy antybiotyków w przypadku innych infekcji – powiedział, że "na pewno jest zdecydowanie większy popyt niż w poprzednich latach". 

- Podaż (leków - red.) została zwiększona o blisko milion sztuk opakowań, bo cały czas monitorujemy sytuację, ale to nie wystarcza - mówił.

Przekazał, że w skali kraju zapasy są na kilka miesięcy do przodu, ale występują lokalne braki. Dodał, że "one są związane z łańcuchem dystrybucji". Niedzielski przekazał, że poprosił Główny Inspektorat Farmaceutyczny o to, żeby "w przypadku lokalnych sygnałów łańcuchy dostaw były weryfikowane". 

Dopytywany, czy lada chwila nie zabraknie leków w aptekach, powiedział o dwóch scenariuszach. Jak mówił, ten pesymistyczny zakłada, że "nie jesteśmy w żadnym apogeum grypy, tylko to apogeum będzie miało miejsce, tak jak w poprzednich latach, na przełomie lutego i marca, co oznacza, że my dopiero się rozpędzamy". - Wtedy możemy dojść do liczby już nie 300 tysięcy tygodniowo zachorowań na grypę, tylko stosunkowo większej - dodał.

Niedzielski pytany, czy w razie czego w pesymistycznym scenariuszu mamy skąd sprowadzać leki czy antybiotyki, powiedział, że "mamy rozpracowane kwestie zamienników – co (...) należy w przypadku deficytów ściągać". - Mamy też już nawiązaną współpracę z izbą lekarską, z innymi organami samorządowymi po to, żeby pokazywać, które leki niekoniecznie muszą być zapisywane, więc mamy ciągłą wymianę informacji ze środowiskiem - dodał. 

Niedzielski o lekach na grypę: skali kraju zapasy są na kilka miesięcy do przodu, ale występują lokalne braki
Niedzielski o lekach na grypę: skali kraju zapasy są na kilka miesięcy do przodu, ale występują lokalne brakiTVN24

Minister zdrowia o COVID-19

Niedzielski był pytany, czy pandemia COVID-19 jest w fazie uśpienia, czy możemy mówić już o końcu problemu. - Z punktu widzenia systemu opieki zdrowotnej widzimy, że kolejne fale, z którymi mamy do czynienia, są falami coraz bardziej gasnącymi - odparł.

Wskazał, że według najnowszych prognoz "apogeum ma teraz maksymalnie oznaczać około 5 tysięcy przypadków dziennie covidu, z czego hospitalizacji ma być bardzo niewiele, bo te procenty hospitalizacji z każdą kolejną falą maleją". - Jeżeli nic się nie stanie, co by było "game changerem" (zwrotem akcji), bo w pandemii to jest najgorszy scenariusz, że nagle pojawia się coś, co nie jest spójne z dotychczasowym przebiegiem, czyli na przykład nowa groźna mutacja - stwierdził minister zdrowia.

Pytany o sytuację pandemiczną w Chinach, gdzie po rezygnacji z polityki "zero covid" koronawirus zaczął się szerzyć po kraju bez żadnej kontroli, Niedzielski powiedział, że "nie jest absolutnie zaskoczony tym, co dzieje się w Chinach". - Chiny w przeciwieństwie do krajów europejskich, w tym Polski, stosowały inną politykę antypandemiczną. My jednak na pewnym etapie zrobiliśmy bardzo dużą skalę szczepień, ale też społeczeństwo było o wiele bardziej otwarte – mówię o zniesieniu lockdownów. U nas nigdy nie było takiego reżimu, jaki był w Chinach. Myślę, że ta polityka izolacjonizmu poszła na tyle daleko, że rezerwuar potencjalnie mogących zachorować będzie cały czas w Chinach duży - ocenił Niedzielski.

Jak dodał, "tak jak my nadganiamy zachorowania na grypę, tak Chiny nadganiają zachorowania na covid".

Niedzielski: albo się izolujemy, albo szczepimy

Szef MZ mówił również o tym, ile osób w Polsce przyjęło czwartą dawkę szczepionki na COVID-19. - W tej chwili mamy zaszczepionych około 2,8 miliona osób, mówię o drugim boosterze. Jeżeli chodzi o trzecią dawkę, to tu mieliśmy liczbę około 12 milionów, więc jest to bardzo niewielki odsetek z tej liczby - zauważył.

Jak stwierdził, że "to jest jak z grypą: jeśli ktoś bierze regularnie szczepienia na grypę i nie choruje ciężko co sezon, można powiedzieć, że dobrze się przygotowuje".

- Sygnały, które są z otoczenia, mówię o liczbie zakażeń, o dolegliwości, one wszystkie trochę obniżyły poziom poczucia niebezpieczeństwa. Niemniej to szczepienie jest podstawową metodą walki. Jeśli mówimy o tym, żeby powstrzymać chociażby epidemię grypy, to trzeba namawiać do szczepienia, bo albo się izolujemy, albo się szczepimy - podkreślił Niedzielski.

Niedzielski o czwartej dawce szczepionki na COVID-19 w Polsce (wideo z 27.12.2022)
Niedzielski o czwartej dawce szczepionki na COVID-19 w PolsceTVN24

Zaznaczył, że w magazynach wciąż znajdują się miliony dawek szczepionki. - Jeśli chodzi o utylizację, to też są duże liczby - przyznał. Dodał, że "Polska jest tym krajem w Europie, który postawił najtwardszą tamę w negocjacjach z producentami (szczepionek - red.)". - Bo my już tych szczepionek nowych nie przyjmujemy i nie płacimy w związku z tym za kolejne szczepienia covidowe". Podkreślił, że mowa tu o "liczbie rzędu 6-8 miliardów złotych".

Start w wyborach i reakcja na słowa prezesa PiS

Minister Niedzielski zapowiedział niedawno, że w najbliższych wyborach parlamentarnych będzie ubiegać się o mandat poselski. Pytany, z jakiej listy będzie startował, odparł: - Jestem członkiem rządu PiS, w związku z tym to jest jedyna możliwa opcja.

Jego zdaniem "to jest najefektywniejszy sposób na zmienianie rzeczywistości".

Odnosząc się do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o lekarzach i ich "pogoni za pieniądzem", Niedzielski stwierdził, że "są pewne opinie, które można wypowiedzieć w różny sposób".

- Z jednej strony można użyć bardzo emocjonalnych sformułowań i w ten sposób wywołać dyskusję, ale fakty, które są podstawą do sformułowania takich opinii, są takie, że rzeczywiście ten poziom wynagrodzeń, mówię porównywalnie do innych zawodów, jest bardzo duży i w ostatnim czasie bardzo szybko wzrósł - powiedział minister zdrowia.

Według niego "lekarze raczej nie wyjeżdżają" obecnie z Polski. - Bilans, jeżeli porównamy sobie, ilu lekarzy wyjechało i ilu wróciło, ale także, ilu lekarzy z innych krajów jest u nas zatrudnionych, szczególnie z Białorusi i Ukrainy, to ten bilans jest dodatni - ocenił.

Niedzielski o Krajowej Sieci Onkologicznej: ta zapowiedź zostanie zrealizowana

W lutym 2021 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że Krajowa Sieć Onkologiczna - która "ma zdecydowanie poprawić jakość leczenia w obszarze walki z rakiem" - ruszy od 1 stycznia 2022. Jest grudzień, a zapowiedź ta wciąż nie została wprowadzona w życie. - Na najbliższej Radzie Ministrów będzie ten projekt przyjęty, więc ta zapowiedź zostanie zrealizowana - powiedział we wtorek w TVN24 Niedzielski. Jak dodał, realizacja projektu "ruszy w pierwszym kwartale 2023 roku".

- Ten proces trwa tak długo, ponieważ przygotowanie całego pakietu rozwiązań to nie jest tylko przygotowanie projektu ustawy, o którym przede wszystkim mówimy, myśląc o ścieżce legislacyjnej, tylko tam jest bardzo duża liczba rozporządzeń wykonawczych, które już mają chociażby zdefiniować, które z ośrodków będą tymi ośrodkami referencyjnymi w poszczególnych regionach. I praca też w ramach pilotażu, dyskusji z jego realizatorami, z radą. To nie jest tak, że gdzieś coś zostało odłożone na bok, tylko po prostu skala pracy okazuje się większa, niż pierwotnie zakładano - tłumaczył minister zdrowia.

Autorka/Autor:js, momo/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sprawa jest wyjaśniana bardzo dokładnie, bardzo intensywnie i bardzo szybko. Jest to konieczne – oznajmił kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Chodzi o opublikowanie przez Rosję podsłuchanej rozmowy oficerów Luftwaffe, niemieckich sił powietrznych, dotyczącej użycia niemieckich rakiet w Ukrainie.

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Scholz: sprawa jest wyjaśniana

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Scholz: sprawa jest wyjaśniana

Źródło:
PAP

Rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34 został w sobotę zestrzelony przez siły obrońców - poinformowały Ukraińskie Siły Powietrzne. Strona ukraińska informowała, że w lutym zestrzeliła 13 samolotów wroga.

Ukraińskie siły powietrzne: zestrzeliliśmy rosyjski Su-34

Ukraińskie siły powietrzne: zestrzeliliśmy rosyjski Su-34

Źródło:
tvn24.pl

Nasz obóz polityczny potrzebuje teraz jedności, zdecydowanego przywództwa, szybkiego przejścia do ofensywy. Dlatego zmieniłem swoje polityczne plany - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z braćmi Karnowskimi. - Zostaję, walczymy dalej - oświadczył

Kaczyński: zmieniłem swoje polityczne plany

Kaczyński: zmieniłem swoje polityczne plany

Źródło:
wPolityce.pl

Wrocławscy policjanci odebrali w sobotę zgłoszenie o nielegalnej rozbiórce zabytkowej willi na Karłowicach. Gdy patrol dotarł na miejsce, po budynku niemal nie było już śladu. Dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury.

Dostali zgłoszenie o rozbiórce zabytkowej willi. Gdy przyjechali, już jej nie było

Dostali zgłoszenie o rozbiórce zabytkowej willi. Gdy przyjechali, już jej nie było

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z deklaracji pana premiera wynika, że Sejm ma uchwalać, postulować embargo na produkty żywnościowe rolno-spożywcze z Rosji i Białorusi. Uważam to za strzał w dziesiątkę - oceniła na antenie TVN24 Monika Piątkowska, prezeska Izby Zbożowo-Paszowej. - Nie może być tak, że rozmawiamy o zamknięciu granicy polsko-ukraińskiej, a do Unii Europejskiej wjeżdżają produkty rolno-żywnościowe z Rosji czy Białorusi - podkreśliła.

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

O pomyśle premiera. "Uważam to za strzał w dziesiątkę"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie piątkowego wypadku w Szczecinie. Zatrzymany mężczyzna usłyszał cztery zarzuty dotyczące usiłowania zabójstwa wielu osób, spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, ucieczki z miejsca zdarzenia i spowodowania obrażeń u licznej grupy osób. 33-latek przyznał się do winy. Do szczecińskich szpitali trafiło 20 osób, stan dwóch osób jest określany jako krytyczny.

Prokuratura: wjechał w grupę intencjonalnie. Nowe zarzuty dla 33-latka. "Przyznał się"

Prokuratura: wjechał w grupę intencjonalnie. Nowe zarzuty dla 33-latka. "Przyznał się"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Część ratowników, którzy byli na urlopach i nie mieli dyżurów, zjawiła się w szpitalach do pomocy - powiedział o piątkowej akcji ratunkowej wojewoda zachodniopomorski Adama Rudawskiego. Chwalił też postawę mieszkańców Szczecina, którzy pierwsi pomagali poszkodowanym w wypadku. Rannych zostało 20 osób.

Ratownicy przerwali urlopy, by pomagać rannym. Wojewoda o akcji w Szczecinie

Ratownicy przerwali urlopy, by pomagać rannym. Wojewoda o akcji w Szczecinie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski poinformował w sobotę, że pod koniec lutego otrzymał postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów dyscyplinarnych. "Zarzuty dotyczą podejmowanych przeze mnie działań w związku z sytuacją w prokuraturze, o których szeroko i transparentnie informowałem opinię publiczną za pośrednictwem mediów" - napisał dodając, że postępowanie ma charakter niejawny.

Prokurator Ostrowski: otrzymałem postanowienie o przedstawieniu mi zarzutów dyscyplinarnych

Prokurator Ostrowski: otrzymałem postanowienie o przedstawieniu mi zarzutów dyscyplinarnych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mariusz Kamiński, były koordynator służb specjalnych i szef MSWiA, pytany w sobotę o informacje dotyczące podsłuchiwania przez CBA rozmów telefonicznych z udziałem prezesa Orlenu Daniela Obajtka odparł, że "to są jakieś straszne głupoty". - Czy to jest dokument autentyczny, czy nie, tego nie wiem - dodał. - Ja nie wiem, co to są za taśmy, czy one są prawdziwe, czy nieprawdziwe - komentował z kolei były wicepremier Jacek Sasin.

Obajtek nagrywany przez CBA, Kamiński i Sasin komentują

Obajtek nagrywany przez CBA, Kamiński i Sasin komentują

Źródło:
TVN24

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Dwa niemieckie myśliwce Eurofighter wystartowały w piątek z bazy w Łotwie, by eskortować dwa rosyjskie samoloty wojskowe lecące nad Morzem Bałtyckim, w pobliżu tego kraju - podało w sobotę Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO.

NATO: dwa rosyjskie samoloty wojskowe były eskortowane nad Bałtykiem

NATO: dwa rosyjskie samoloty wojskowe były eskortowane nad Bałtykiem

Źródło:
PAP

Rosja najprawdopodobniej uziemiła całą flotę samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej A-50U - podał brytyjski wywiad. Miało do tego dojść przed tygodniem po utracie drugiej takiej maszyny.

Brytyjski wywiad: Rosja prawdopodobnie uziemiła wszystkie A-50U

Brytyjski wywiad: Rosja prawdopodobnie uziemiła wszystkie A-50U

Źródło:
PAP

Chwile grozy na moście w Louisville w stanie Kentucky. Po wypadku z udziałem kilku samochodów ciężarówka przebiła barierki i zawisła nad rzeką Ohio. W środku znajdowała się kobieta, kierująca pojazdem. Dramatyczną akcję ratunkową uchwyciły kamery. 

Ciężarówka przebiła barierkę mostu i zawisła wysoko nad rzeką. W środku znajdowała się kobieta

Ciężarówka przebiła barierkę mostu i zawisła wysoko nad rzeką. W środku znajdowała się kobieta

Źródło:
Fox News

Nie sądzę, aby te wielkości były rzeczywistymi wielkościami - tak Maciej Bando, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odpowiedział na pytanie, czy możliwy jest wzrost rachunków za prąd o 80 procent. Dodał, że "mrożenie cen jest sztucznym wytworem, który nic dobrego dla rynku nie robi". - Jeżeli mamy je odmrozić, to tylko teraz - zaznaczył.

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Rachunki za prąd wzrosną o 80 procent? Odpowiedź wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

Trzecia Droga nie wystawi kandydata na urząd prezydenta Warszawy. Ale przedstawiła kandydatkę, która miałaby zostać wiceprezydentką do spraw społecznych w ekipie Rafała Trzaskowskiego. To Adriana Porowska.

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od 13 grudnia zeszłego roku mamy do czynienia z rządem, który nieustannie mówi "nie". Mówi, że nie będzie kontynuował, że nie będzie inwestował, że nie będzie naprawiał, że nie będzie podejmował przedsięwzięć, które już są zaawansowane - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas sobotniej konwencji samorządowej PiS. - My jesteśmy na "tak" dla rozwoju, jesteśmy na "tak" dla budowania, jesteśmy na "tak" dla wszystkiego, co tworzy naszą dobrą przyszłość - oświadczył.

Kaczyński: weszliśmy w jakiś zaułek, z którego nie bardzo widać wyjście

Kaczyński: weszliśmy w jakiś zaułek, z którego nie bardzo widać wyjście

Źródło:
PAP
Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Prosili, pisali petycje i nic. "Czuję ogromny smutek i złość, że aby to się stało, musiał zginąć mój syn"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl