Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska naruszyła dwa artykuły Konwencji w sprawie Janusza Leszka Bielińskiego. To emerytowany funkcjonariusz, który toczył sądową batalię po tym, jak jego emerytura została obniżona. ETPCz przychylił się do jego skargi dotyczącej nadmiernej długości postępowania i braku skutecznego środka odwoławczego.
Skargę w Trybunale złożył Janusz Leszek Bieliński - urodzony w 1957 roku. Jak czytamy, w 1977 roku był zatrudniony w Milicji Obywatelskiej, od 1982 roku pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, a później w Urzędzie Ochrony Państwa. W 2000 roku uzyskał prawo do emerytury.
Po raz pierwszy jego emerytura została obniżona w 2009 roku, a po raz drugi w 2017 roku. Na początku sierpnia 2017 roku po nowelizacji ustawy i ponownym przeliczeniu, jego emerytura z 4086 złotych zmniejszyła się do 2069 złotych. Miał otrzymywać nieco ponad 1700 złotych netto.
Ponad cztery lata sądowej batalii
Jeszcze w sierpniu 2017 roku były funkcjonariusz odwołał się od tej decyzji. W styczniu 2018 roku jego skarga trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie - Wydziału Ubezpieczeń Społecznych. W czerwcu sąd zdecydował o zawieszeniu postępowania ze względu na fakt, że w podobnej sprawie toczącej się przed tym samym sądem zostały skierowane pytania prawne do Trybunału Konstytucyjnego. Chodziło o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów wprowadzających nowe metody obliczania emerytur.
Bieliński odwołał się również od tej decyzji, w grudniu 2018 roku odwołanie zostało oddalone przez sąd apelacyjny. Były funkcjonariusz przez kilka lat toczył sądową batalię, składając kilka skarg na nadmierną długość postępowania, domagając się jego odwieszenia i wnosząc o wypłacenie odszkodowania. Sprawa toczyła się aż do 2021 roku. W maju warszawski sąd okręgowy zmienił zaskarżone decyzje o obniżeniu emerytury i ustalił, że wysokość świadczeń Bielińskiego powinna być równa kwocie wypłaconej mu przed obniżką z 2017 roku.
W październiku 2021 roku emerytura Bielińskiego została przeliczona zgonie z wyrokiem sądu. Otrzymał również wyrównanie za cały okres, w którym pobierał obniżoną emeryturę.
ETPCz: Polska naruszyła dwa artykuły Europejskiej Konwencji Praw Człowieka
Jeszcze w marcu 2021 roku Bieliński zaskarżył polski rząd do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wyrok w tej sprawie zapadł w czwartek.
Trybunał orzekł, że doszło do naruszenia dwóch artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. ETPCz - jak czytamy - "uznał zarzuty dotyczące nadmiernej długości postępowania i braku skutecznego środka odwoławczego za dopuszczalne".
Chodzi o artykuł 6 paragraf 1 Konwencji:
Każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej. (...)
Drugie naruszenie dotyczy artykułu 13:
Każdy, kogo prawa i wolności zawarte w niniejszej Konwencji zostały naruszone, ma prawo do skutecznego środka odwoławczego do właściwego organu państwowego także wówczas, gdy naruszenia dokonały osoby wykonujące swoje funkcje urzędowe.
Trybunał nakazał też polskiemu rządowi wypłacenie Bielińskiemu 2100 euro zadośćuczynienia oraz zwrot kosztów postępowania - 763 euro. Skarżący domagał się ponad 100 tysięcy euro odszkodowania, ale ETPCz nie przychylił się do jego żądania.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock