"Zero tolerancji dla pedofilii" i "pełną ochronę dla ofiar i ich bliskich" zakłada zapowiadany dokument na temat pedofilii w Kościele - poinformował rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch. To jeden z tematów, obok m.in. finansowania Kościoła i dokumentu społecznego, nad którym dyskutują biskupi podczas dwudniowych obrad Episkopatu Polski.
Biskupi mają przyjąć wskazania dotyczące postępowania w przypadkach oskarżeń duchownych o pedofilię. Nową wersję dokumentu w tej sprawie przygotowała Rada Prawna Episkopatu.
Nie chcemy niczego ukrywać, bo wiemy, że byśmy robili krzywdę Kościołowi, ludziom. Stolica Apostolska jest bardzo otwarta w tej sprawie. abp Józef Michalik
Ks. Kloch wyjaśnił, że po zatwierdzeniu przez episkopat, dokument zostanie wysłany do Stolicy Apostolskiej celem zatwierdzenia go i dopiero wówczas zacznie obowiązywać.
Abp Michalik, pytany o kwestię odszkodowań, które Kościoły w innych państwach wypłacają poszkodowanym przez księży pedofilów, odpowiedział: - Jest niebezpieczeństwo przeniesienia odpowiedzialności z człowieka na instytucję, ja bym się tego bardzo strzegł.
- Zero tolerancji dla pedofilii, ale pełna ochrona dla ofiar i ich bliskich. Człowiek, któremu udowodniono winę - on jest odpowiedzialny za to, a nie Kościół jako taki - dodał z kolei rzecznik episkopatu Józef Kloch.
O finansach i dokumencie społecznym
Podczas obrad będą też podejmowane zagadnienia związane z finansami Kościoła, a więc także dotyczące dóbr materialnych, które zostały zabrane Kościołowi przez państwo. Biskupi dokonają też oceny bieżącej sytuacji społeczno-politycznej kraju. Jednym z tematów ma być kwestia Funduszu Kościelnego.
Biskupi mają podjąć też definitywną decyzję w sprawie dokumentu społecznego, który - jak powiedział abp Michalik - został skonsultowany z "najwybitniejszymi socjologiami". - Jest to dokument na temat sytuacji społecznej, ekonomicznej i politycznej - podkreślił.
Dokument społeczny KEP, który ma być zatwierdzony podczas obrad przez biskupów, odnosi się - jak powiedział sekretarz episkopatu bp Wojciech Polak - do kwestii związanych z uczestnictwem katolików w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym. Zamieszczony w nim zostanie też apel do polityków i mediów oraz wskazania moralne dla księży i katolików świeckich.
W obradach uczestniczą przedstawiciele episkopatów m.in. z Francji, Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Czech, Rosji, Litwy, Białorusi i Kazachstanu.
Źródło: PAP, TVN24