Centrum Informacyjne Rządu opublikowało w piątek kolejny, trzeci już spot w ramach kampanii informacyjnej dotyczącej reformy emerytalnej. Tym razem rząd chce nas przekonać, że wszyscy musimy zrezygnować z części swoich "szczególnych uprawnień emerytalnych". - Dziś na emeryturę przechodzą ludzie zdrowi i silni, czasem w szczycie swoich możliwości - przekonuje głos ze spotu.
Spot informuje, że ”reforma emerytalna to nie tylko podniesienie wieku emerytalnego, ale również ograniczenie uprawnień emerytalnych poszczególnych grup zawodowych”.
Wszyscy razem - solidarnie
Film rozpoczyna się od szczerej wypowiedzi młodej kobiety. - Mam pracować dłużej? W porządku, rozumiem. Ale przecież są tacy, którzy przechodzą na emeryturę w pełni sił - zauważa kobieta. Spot stara się odpowiedzieć na jej wątpliwości, pokazując przedstawicieli różnych grup zawodowych m.in. pracowników fizycznych, lekarzy, policjantów i żołnierzy, którzy podnoszą z ziemi elementy większej konstrukcji i łączą je. Po chwili okazuje się, że elementy te tworzą model Polski.
W tym czasie lektor mówi: - Reforma emerytalna to nie tylko podniesienie wieku emerytalnego. To także ograniczenie szczególnych uprawnień emerytalnych niektórych grup zawodowych. Dzisiaj bywa tak, że na emeryturę przechodzą zdrowi i silni ludzie, czasem w szczycie swoich możliwości. Dlatego po reformie dłużej pracować będą: policjanci i żołnierze, sędziowie, prokuratorzy i rolnicy. Zmiany obejmą także księży. Jak wszyscy to wszyscy. Solidarnie - podkreśla głos z ekranu.
Film, podobnie jak dwa poprzednie, emitowany jest w TVP1, TVP2, Polsacie, TVN i TVN24. Opublikowany został także na kanale Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w serwisie YouTube. W spocie wystąpili aktorzy.
Mundurowi, sędziowie i prokuratorzy
Zgodnie ze zmianami emerytalnymi planowanymi przez rząd funkcjonariusze i żołnierze będą pracować dłużej o 10 lat. Zmiany przewidują, że przedstawiciele służb mundurowych nabędą prawo do emerytury po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby.
Reforma dotyczy też sędziów i prokuratorów. Obecnie nie przechodzą na emeryturę, tylko w tzw. stan spoczynku - prawo do tego świadczenia nabywają z dniem ukończenia 65. roku życia. Ponadto sędzia i prokurator mogą przejść w stan spoczynku wcześniej - w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), jeśli przepracowali na swoim stanowisku, odpowiednio, 25 i 30 lat. W projekcie reformy rząd proponuje, żeby z tych uprawnień mogli skorzystać tylko ci sędziowie i prokuratorzy, którzy wyżej wymieniony wiek osiągną do 31 grudnia 2017 r. Po tej dacie będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 67 lat.
Rolnicy i księża
Zmiany mają dotyczyć też rolników, którzy obecnie mogą odchodzić na emeryturę o 5 lat wcześniej, niż wynosi ustawowy wiek emerytalny (kobieta - 55 lat, mężczyzna - 60 lat), pod warunkiem że przestali być rolnikami, czyli np. przepisali gospodarstwo rolne na dzieci.
W projekcie reformy proponuje się, aby z tych uprawnień mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy wyżej wymieniony wiek osiągną do 31 grudnia 2017 r. Po tej dacie będą przechodzić na emeryturę po osiągnięciu tego samego wieku emerytalnego co w systemie powszechnym.
Rząd chce też likwidacji Funduszu Kościelnego. Proponowane zmiany zakładają, że kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie zapłacą składki ubezpieczeniowe. Jednocześnie każdy obywatel będzie mógł przeznaczyć 0,3 proc. należnego podatku rocznego na realizację misji kościołów i związków wyznaniowych. Według szacunków przekazana kwota może wynieść ok. 100 mln zł rocznie, co odpowiada dotychczasowym wydatkom państwa na te cele. Nowy system mógłby zacząć funkcjonować od początku 2013 roku.
Nie tylko spoty
W ramach kampanii informacyjnej rząd uruchomił też stronę www.emerytura.gov.pl, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat reformy. Dodatkowo na profilu KPRM w serwisie Facebook uruchomiona została specjalna zakładka o emeryturach. Wątpliwości związane z reformą emerytalną wyjaśniać też będą za pośrednictwem specjalnej infolinii konsultanci z ZUS, resortu pracy i resortu spraw wewnętrznych. Pod numer 801 88 99 44 dzwonić można w godz. 8.00 - 18.00 od poniedziałku do soboty.
mn/tr/k
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: CIR