Dzień modlitwy, ale też "radości i uwielbienia Boga". Przesłanie metropolitów na Wszystkich Świętych

Źródło:
PAP
Kwesta na Starych Powązkach
Kwesta na Starych PowązkachTVN24
wideo 2/4
Kwesta na Starych PowązkachTVN24

Wspomnienie Wszystkich Świętych skłania do podnoszenia wzroku ku niebu – powiedział podczas wtorkowych uroczystości prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, mówił, że błogosławieństwa to "konstytucja Królestwa Bożego". Metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik, wskazywał, że "także my jesteśmy wezwani, żeby kroczyć drogą błogosławieństw", a metropolita warmiński, arcybiskup Józef Górzyński podkreślał, że "nasze życie nie może się zamknąć w kategoriach tego świata".

1 listopada jest dla katolików dniem Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją większość Polaków udaje się tego dnia na cmentarze, aby odwiedzać groby swoich bliskich. To też czas modlitwy w kościołach.

W trakcie mszy św. sprawowanej na cmentarzu św. Piotra i Pawła w Gnieźnie metropolita gnieźnieński przypomniał, że święci to ludzie, którzy żyją przed obliczem Boga.

Dzień Wszystkich Świętych na stołecznych cmentarzach

- Wspomnienie Wszystkich Świętych skłania nas do podnoszenia wzroku ku niebu. Spoglądamy w niebo nie po to, by choć na chwilę zapomnieć o ziemi, by oderwać się od wszystkich nieprzyjemnych, trudnych bolesnych chwil i sytuacji, aby uciec od naszej codzienności. Patrzymy w niebo właśnie po to, żeby się mierzyć z nią z większą odwagą, z większą nadzieją, z większym zaangażowaniem - powiedział arcybiskup Wojciech Polak.

- Wzywamy wstawiennictwa świętych, bo wiemy, że oni – i ci znani nam z imienia, i ci bezimienni, często nazywani dziś za papieżem Franciszkiem świętymi z sąsiedztwa – wszyscy oni szli przez życie w konkretnych warunkach, żyjąc w swoich zobowiązaniach i okolicznościach swojego życia i powołania, starając się podejmować je i przeżywać z miłością - dodał.

Prymas przypomniał, że wiarę w obcowanie świętych, w zmartwychwstanie ciała i w życie wieczne wyznajemy, powtarzając credo. - Żyjemy w obecności wszystkich świętych. Ale jesteśmy w miejscu, gdzie na pełnię zbawienia i zmartwychwstania oczekują nasi bliscy zmarli, których imiona wypisane są na nagrobkach i pomnikach. Przyszliśmy na cmentarz, bo przecież wierzymy, że ludzkie życie zmienia się, ale się nie kończy. Idąc dziś na cmentarz wyznajmy więc: wierzę w ciała zmartwychwstanie! Wierzę w życie wieczne! To nie jest łatwa wiara. Nie jest to jakaś tania wiara. To nie jest jakieś tanie pocieszenie - powiedział arcybiskup Polak.

Prymas przyznał, że wiele racji jest w stwierdzeniu, że "dzisiaj te słowa i ta myśl, że żyjemy dla wieczności i do niej zmierzamy, nawet w Kościele wypowiadane są często bardzo cicho, narzuca się przekonanie, że przecież najpierw musimy zadbać o nasze ziemskie rzeczy". - Tak myśląc tracimy jednak z naszych oczu sam cel życia, kierunek drogi. Może więc właśnie po to są takie właśnie miejsca jak cmentarze, takie dni w roku, po to są nasze modlitwy za zmarłych, a w nich wciąż to przypomnienie, że nasza droga ma sens i cel, że nie idziemy ku rozpaczy i śmierci, lecz ku życiu, że jesteśmy powołani do świętości, czyli do życia z Bogiem – powiedział metropolita gnieźnieński.

Kardynał Nycz: błogosławieństwa to konstytucja Królestwa Bożego

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył mszy św. w kościele św. Marii Magdaleny na stołecznym Cmentarzu Wawrzyszewskim. W czasie liturgii dziękował Bogu za możliwość nawiedzenia w tym roku grobów zmarłych na cmentarzach oraz modlitwę w ich intencji. Liturgię koncelebrował m.in. prowincjał zgromadzenia księży marianów ks. dr Tomasz Nowaczek.

Metropolita warszawski mówił w homilii, że "uroczystość Wszystkich Świętych jest to dzień radości ze spotkania z tymi świętymi, którzy w niebie spotykają się z Bogiem - nie tylko tymi ogłoszonym przez Kościół, jako święci, ale tymi wszystkimi, o których wierzymy, że są zbawieni i święci". - Mamy nadzieję, że są tam nasi bliscy znajomi, rodzice, którzy po swoim pięknym, nieraz trudnym życiu - w nadziei zbawienia, osiągnęli niebo i Bóg im to niebo otworzył - przypomniał kardynał.

Wyjaśnił, że jest to przede wszystkim dzień, w którym chrześcijańskiej modlitwie towarzyszy "radość i uwielbienia Boga, za to, że tylu ludzi Bóg doprowadził do świętości". - Tego dnia modlimy się przez wstawiennictwo tych, których są niebie. W tym roku, towarzyszy nam modlitwa o pokój, za uciemiężoną Ukrainę i w wielu innych sprawach, w których czujemy się zatrwożeni, czy zaniepokojeni tym, co się w wokół nas dzieje czy też, co dzieje się w nas samych - wskazał metropolita warszawski.

Przypomniał, że chrześcijanin, dzięki łasce chrztu świętego jest dzieckiem Boga. - Tajemnica chrztu świętego jest w nas, a w tej tajemnicy jest obecne nasze dziecięctwo Boże. (…) Naprawdę 'nie wiemy, kim będziemy, a kiedy się to objawi, będziemy do Niego podobni' - powiedział.

Błogosławieństwa kardynał Nycz nazwał "konstytucją Królestwa Bożego". Porównywał zadania człowieka, który jest wierzący, do wchodzenia pod górę, nawiązując do tego, że na górze Synaj człowiek otrzymał przykazania od Boga. Przyznał, że czasami jest to trudne, wymaga od człowieka wysiłku, tak jak podczas wchodzenia na szczyt, ale "wierzymy, że to, co nas czeka w miejscu, do którego zaprasza nas Bóg, będzie dobre i piękne". - Czy sama świętość, jako droga do zbawienia nas naprawdę do końca interesuje? Czy jesteśmy zainteresowani, jako ludzie wiary, żeby być świętymi i na tej drodze i tylko na tej drodze osiągnąć spotkanie z Bogiem? Czy interesuje nas to, czego jako chrześcijanie pragniemy osiągnąć, wiedzący, że ludzkie życie zmienia się, ale się nie kończy? - powiedział kard. Nycz.

Kardynał zwrócił także uwagę, że 2 listopada w Kościele katolickim jest Dniem Zadusznym, czyli dniem modlitwy za wszystkich zmarłych, którzy odeszli z tego świata i jak wierzymy potrzebują naszego wstawiennictwa, bo jeszcze oczekują w czyśćcu na oczyszczenie i otwarcie im nieba".

Abp Górzyński: nasze życie nie może się zamknąć w kategoriach tego świata

Mszę na cmentarzu komunalnym w Olsztynie odprawił metropolita warmiński, arcybiskup Józef Górzyński. Mówił, że "nasze życie nie może się zamknąć w kategoriach tego świata" i powinno otworzyć się na nowe życie z Bogiem.

- Jeśli zastanawiamy się dlaczego człowiek na drodze swojej wiary powinien być ciągle z Bogiem to właśnie dlatego, że ta łączność z Bogiem to jest to, co zapewnia myślenie o życiu po bożemu. Bez bożej łaski, bez mocy bożej to się nie dokonuje. Człowiek nie jest zdolny, by swoimi słowami odnalazł prawdę o Bogu - powiedział w homilii abp Górzyński. Dodał, że "świat, który myśli tylko po ludzku, nie zrozumie tych, którzy myślą już po bożemu". - Ci, którzy zapłacili już tę cenę świadectwa czyli cenę męczeństwa, to są ci, którzy podjęli na tym świecie życie po bożemu. Świat tego nie pojął i to odrzucił - wskazał.

- Stawiamy sobie pytania właśnie w takie dni, kiedy świętujemy Wszystkich Świętych: "jak dołączyć do ich grona, do tych którzy cieszą się pełnią życia?". Odpowiedź jest oczywiście jedna. Pójść za tym, który jest drogą, jedyny który może poprowadzić tą drogą jest nasz Zbawiciel Jezus Chrystus - podkreślił. Wskazał, że "ci, którzy uczestniczą w radości nieba, zgromadzeni wokół tronu baranka, to są ci, którzy dali się tą drogą poprowadzić". - Takie święta, uroczystości jak dziś, są celebrowane po to, by nam tu na ziemi przypominać czym jest pełnia życia, czym jest radość nieba i że ono jest dla nas - dodał.

Abp Budzik: jesteśmy wezwani, żeby kroczyć drogą błogosławieństwa

Metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik podczas mszy św. w kaplicy cmentarnej na Majdanku w Lublinie mówił, że "także my jesteśmy powołani do świętości". - Także my jesteśmy wezwani, żeby kroczyć drogą błogosławieństw, a nie jest to droga łatwa. Trzeba mieć odwagę, żeby na nią wejść - dodał. - Wielcy święci Kościoła, filary, wydawałoby się nieosiągalne ideały. Znamy ich nieruchome postacie z obrazów, zastygłe w kamieniu figury, ale jeżeli przyjrzymy się im bliżej, to jakby zejdą na ziemię. Jeżeli wejdziemy w ich życie, poznamy je dokładnie, to odkryjemy że byli ludźmi podobnymi do nas, że byli doświadczani takimi, jak i my niepokojami, walczyli ze swoimi słabościami, szukali odpowiedzi na życiowe pytania - mówił metropolita lubelski.

Wyjaśnił, że święci kierują do nas wezwanie Kościoła do całkowitego posłuszeństwa Ewangelii, do kroczenia drogą bożych błogosławieństw, do zaangażowania się w sprawy Boga i człowieka. - Bo drogą do świętości jest pierwsze i najważniejsze przykazanie - przykazanie miłości, w którym zawierają się wszystkie inne – stwierdził abp Budzik. Ocenił, że osoby święte to byli przeważnie ludzie z inicjatywą, którzy podejmowali wielkie ryzyko, wyruszali w nieznane kraje, zakładali nowe zgromadzenia, budowali szkoły, zakłady opieki, sierocińce.

Metropolita lubelski przypomniał, że Kościół podziela przekonanie starożytnych Rzymian, którzy mówili, że słowa pouczają, ale przykłady pociągają. - Dlatego stawia nam przed oczy swoich wielkich synów i córki, którzy w sposób heroiczny wypełniali przykazanie miłości Boga i bliźniego – dodał.

Podkreślił, że beatyfikacje i kanonizacje w Kościele mają nam przypominać o powszechnym powołaniu do świętości, "aby postawić przed nami wzory i przewodników na drodze do nieba, którzy nam mówią, że osiągnięcie świętości jest możliwe". - Świętość nie jest czymś nadzwyczajnym. Możemy powiedzieć, że świętość to najpiękniejsza normalność, jaką może osiągnąć człowiek. Normalność polegająca na respektowaniu norm Ewangelii, na naśladowaniu Chrystusa – powiedział metropolita lubelski.

Nawiązując do mszy św. na cmentarzu na Majdanku zaznaczył, że spoczywa na nim wielu naszych bliskich, mieszkańców Lublina i okolic. - Coraz więcej znajomych mamy na tamtym, drugim brzegu życia. Oni już odbyli najważniejszą podróż, my ciągle na nią czekamy, ciągle się do niej przygotowujemy - mówił abp Budzik.

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Historia dnia Wszystkich Świętych sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Zgodnie z nauką Kościoła 1 listopada obchodzona jest uroczystość wspominająca wszystkich chrześcijan, którzy już osiągnęli zbawienie. Termin tego święta został wyznaczony przez papieża Jana XI w 935 roku. Przekonanie, że 1 listopada jest świętem wszystkich zmarłych utarło się w okresie PRL-u, gdy celem była laicyzacja uroczystości. W rzeczywistości Święto Zmarłych przypada jednak w Kościele katolickim 2 listopada i nazywane jest również Dniem Zadusznym.

ZOBACZ TEŻ: Zbiórka na renowację zabytkowych nagrobków. Ponad 300 osób będzie kwestować na Powązkach

Autorka/Autor:mjz

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W rejonie stoczni w mieście Kercz na zaanektowanym Krymie doszło do kilku wybuchów. W związku z eksplozjami Rosja na kilka godzin zamknęła most łączący zaanektowany półwysep z kontynentalną częścią kraju - przekazał w piątek rano proukraiński kanał na Telegramie "Krymski Wiatr".

Trzy wybuchy w pobliżu stoczni. Rosjanie musieli zamknąć most na Krym

Trzy wybuchy w pobliżu stoczni. Rosjanie musieli zamknąć most na Krym

Źródło:
NV, Radio Swoboda, tvn24.pl

Ponad trzy miliony złotych stracił Skarb Państwa przez dwuletnią działalność grupy przestępczej, która zajmowała się przemytem wyrobów tytoniowych. 44-latek, który został skazany za kierowanie grupą, przez pół roku ukrywał się poza granicami Polski. Zatrzymali go policyjni "łowcy głów" z Lublina, gdy wynajął domek na Roztoczu. 

Miał wyrok za kierowanie grupą przestępczą. Ukrywał się przez pół roku. Zatrzymali go, gdy wynajął domek

Miał wyrok za kierowanie grupą przestępczą. Ukrywał się przez pół roku. Zatrzymali go, gdy wynajął domek

Źródło:
tvn24.pl

Dzisiaj będzie kierowany do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Olgierda L. - poinformował w "Jeden na jeden" w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Mówił także, że "na przełomie grudnia, stycznia będzie skierowany akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom" w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.

Sprawa Olgierda L. Korneluk: dzisiaj będzie wniosek o areszt

Sprawa Olgierda L. Korneluk: dzisiaj będzie wniosek o areszt

Źródło:
TVN24

Szef słowackiego ministerstwa spraw zagranicznych Juraj Blanar rozmawiał w czwartek na Malcie z szefem rosyjskiej dyplomacji Sergiejem Ławrowem. O wcześniej zaplanowanym spotkaniu jako pierwsze poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Słowacki minister spotkał się z Ławrowem. Rozmawiali o rosyjskim gazie i "kwestii pokoju"

Słowacki minister spotkał się z Ławrowem. Rozmawiali o rosyjskim gazie i "kwestii pokoju"

Źródło:
PAP

W piątek pogoda w niektórych regionach Polski będzie dynamiczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem oraz intensywnymi opadami śniegu. Zagrożenie będą też stanowiły opady marznące oraz oblodzenie.

Intensywne opady śniegu, porywisty wiatr. To nie koniec zagrożeń ze strony pogody

Intensywne opady śniegu, porywisty wiatr. To nie koniec zagrożeń ze strony pogody

Źródło:
IMGW

Ponad sto lotów zostało odwołanych na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Przyczyną jest silny wiatr towarzyszący orkanowi Darragh. Poważne utrudnienia wystąpiły także w ruchu kolejowym i drogowym.

Orkan Darragh sparaliżował lotnisko w Amsterdamie

Orkan Darragh sparaliżował lotnisko w Amsterdamie

Źródło:
PAP, NL Times

Władimir Putin podpisał w czwartek dekret pozwalający klientom zagranicznym kupującym gaz rosyjski płacić za niego w innych bankach niż Gazprombank, który został objęty amerykańskimi sankcjami.

Putin zmienia zasady płatności za gaz

Putin zmienia zasady płatności za gaz

Źródło:
PAP

Szef resortu obrony Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Polska otrzyma od Stanów Zjednoczonych kolejną pożyczkę, w wysokości czterech miliardów dolarów, na szybką transformację Sił Zbrojnych RP. Jak podał szef MON, pieniądze zostaną wykorzystane między innymi na zakup śmigłowców Apache.

"Dowód ogromnego zaufania". Miliardy z USA dla Polski

"Dowód ogromnego zaufania". Miliardy z USA dla Polski

Źródło:
PAP

Dwóch chłopców w wieku 6 i 9 lat oraz 18-latek zostało rannych w czołowym zderzeniu dwóch samochodów osobowych na drodze krajowej 45 w miejscowości Zakrzew koło Radomska (Łódzkie). Dzieci zostały zabrane do szpitali w Łodzi i Częstochowie, droga została odblokowana.

Czołowe zderzenie. Ranny 18-latek i dwóch chłopców

Czołowe zderzenie. Ranny 18-latek i dwóch chłopców

Źródło:
tvn24.pl

Strażnicy z Kampinoskiego Parku Narodowego zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który zakładał wnyki. Został przekazany policji.

Zakładał wnyki w parku narodowym. Kłusownik złapany na gorącym uczynku

Zakładał wnyki w parku narodowym. Kłusownik złapany na gorącym uczynku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z czwartku na piątek na drodze wojewódzkiej numer 631 w miejscowości Słupno doszło do wypadku. Samochód osobowy wypadł z jezdni, a kierująca nim kobieta została zabrana do szpitala. To kolejne w ostatnich dniach zdarzenia na trasie między Nieporętem a Markami.

Kolejny wypadek pod Nieporętem. Samochód w lesie, kierująca w szpitalu

Kolejny wypadek pod Nieporętem. Samochód w lesie, kierująca w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd wymierzył karę 6,5 roku pozbawienia wolności prorosyjskiemu aktywiście za dewastację samochodu szefa estońskiego resortu spraw wewnętrznych. Według śledczych mężczyzna kontaktował się z osobami działającymi na rozkaz rosyjskiego GRU, a celem tej operacji hybrydowej było "zasianie strachu i tworzenie napięcia w społeczeństwie".

Wyrok za zniszczenie samochodu ministra. W tle rosyjskie służby

Wyrok za zniszczenie samochodu ministra. W tle rosyjskie służby

Źródło:
PAP
Ognik po pożarze przeżył męczarnię. Zanim zmarł, leczyli go herbatą, ziołami i homeopatią

Ognik po pożarze przeżył męczarnię. Zanim zmarł, leczyli go herbatą, ziołami i homeopatią

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejm zgodził się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. Łukasz Mejza sam zrzekł się immunitetu. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do budynków fundacji Lux Veritatis. Olgierd L. usłyszał w prokuraturze zarzuty. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 6 grudnia.

Ziobro i Mejza bez immunitetów, agenci CBA w fundacji Rydzyka, Olgierd L. z zarzutami

Ziobro i Mejza bez immunitetów, agenci CBA w fundacji Rydzyka, Olgierd L. z zarzutami

Źródło:
PAP, TVN24

Calin Georgescu, skrajnie prawicowy i prorosyjski kandydat w wyborach prezydenckich w Rumunii, powiedział w czwartek, że zakończy wszelkie wsparcie dla Ukrainy, jeśli obejmie najwyższy urząd w państwie. Georgescu, który wygrał pierwszą turę głosowania, określił Władimira Putina "patriotą i przywódcą".

Putin "patriotą i przywódcą", "zero" pomocy dla Ukrainy. Plan kandydata na prezydenta 

Putin "patriotą i przywódcą", "zero" pomocy dla Ukrainy. Plan kandydata na prezydenta 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czwartek przed godziną 11 czasu lokalnego u północnych wybrzeży amerykańskiego stanu Kalifornia wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7. Przez następne godziny lokalne służby zarejestrowały kilkadziesiąt kolejnych wstrząsów wtórnych. Obowiązywał także alarm ostrzegający przed tsunami.

Trzęsienie ziemi w Kalifornii. "Czułem się jak na tratwie na środku morza"

Trzęsienie ziemi w Kalifornii. "Czułem się jak na tratwie na środku morza"

Źródło:
Reuters, USGS

Krakowska komunikacja miejska wciąż mierzy się ze skutkami ataku hakerskiego, którego padła ofiarą. Mogło dojść między innymi do wycieku danych pasażerów, choć nie jest to na ten moment stuprocentowo potwierdzone.

Atak hakerski na krakowskie MPK

Atak hakerski na krakowskie MPK

Aktualizacja:
Źródło:
PAP / tvn24.pl

Sąsiadujące ze sobą kraje Azji Środkowej - Kirgistan i Tadżykistan - ogłosiły porozumienie w sprawie wytyczenia granicy, potencjalnie kończąc dziesięciolecia sporów terytorialnych. Granica o długości 972 kilometrów należy do najbardziej górzystych na świecie.

Porozumienie po 33 latach. Ustalili przebieg granicy

Porozumienie po 33 latach. Ustalili przebieg granicy

Źródło:
PAP

Nowy rząd Litwy zapowiada rozwój partnerstwa z Polską jako jedno z kluczowych założeń polityki zagranicznej. Lider koalicji rządzącej Gintautas Paluckas przedstawił w litewskim Sejmie projekt programu nowego gabinetu, który zakłada też między innymi zwiększenie wydatków na obronność.

Nowy rząd chce "rozwijać partnerstwo z Polską". To jeden z priorytetów

Nowy rząd chce "rozwijać partnerstwo z Polską". To jeden z priorytetów

Źródło:
PAP

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka przekazał nowe informacje dotyczące załogi statku Jawor, który został zatrzymany w porcie w Brazylii na początku października. Poinformował, że tamtejszy sąd "wydał decyzję o zwrocie paszportów wszystkim członkom załogi i zezwolił tym samym na opuszczenie przez nich kraju".

"Najnowsza informacja" w sprawie załogi polskiego statku zatrzymanego w Brazylii

"Najnowsza informacja" w sprawie załogi polskiego statku zatrzymanego w Brazylii

Źródło:
TVN24

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że "w najbliższych dniach" ogłosi nazwisko nowego premiera. Podkreślił, że priorytetem nowego rządu ma być budżet. W wieczornym wystąpieniu telewizyjnym zapewnił, że będzie pełnił swoje obowiązki do końca kadencji prezydenckiej w 2027 roku.

Macron: dzisiaj rozpoczyna się nowa epoka

Macron: dzisiaj rozpoczyna się nowa epoka

Źródło:
PAP

Sejm w piątek o godzinie 9 rozpocznie kolejne posiedzenie. Posłowie będą między innymi głosowali nad projektem budżetu. Zajmą się także wnioskami o wyrażenie zgody na uchylenie immunitetów posłom Prawa i Sprawiedliwości - prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, Markowi Suskiemu oraz Anicie Czerwińskiej.

Sejm zajmie się immunitetami posłów PiS, w tym Kaczyńskiego

Sejm zajmie się immunitetami posłów PiS, w tym Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Kilkaset typów broni o charakterze wojskowym zostało zakazanych w Kanadzie. Trwają przygotowania do jej wykupu od właścicieli i przekazania Ukrainie - poinformowali w czwartek przedstawiciele rządu.

Rząd wykupi zakazaną broń od obywateli i przekaże ją Ukrainie

Rząd wykupi zakazaną broń od obywateli i przekaże ją Ukrainie

Źródło:
PAP

37 dzieł sztuki europejskiej ze zbioru Bohdana i Warwary Chanenków trafiło z Kijowa do Warszawy. - To jeden z najcenniejszych zbiorów dzieł sztuki na Ukrainie. Jest to kolekcja przemyślana, komponowana z sercem. Bogata i różnorodna - opowiadała dyrektorka Zamku Królewskiego, gdzie do końca marca można oglądać wystawę.

Arcydzieła z Ukrainy znalazły schronienie. Można je oglądać w Zamku Królewskim

Arcydzieła z Ukrainy znalazły schronienie. Można je oglądać w Zamku Królewskim

Źródło:
PAP

- To swobodne ustalanie jakichś faktów i wyciąganie z tego wniosku - tak w "Faktach po Faktach" minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek komentował publikację Wirtualnej Polski, dotyczącą zatrudnienia jego żony na Uniwersytecie Szczecińskim. W programie kolejno odnosił się do wydarzeń poprzedzających jej zatrudnienie. Według ministra tekst "sugeruje, że jest jakiś związek przyczynowo-skutkowy między tymi rzeczami", a - jak przekonywał - "nie ma żadnego".

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

Źródło:
TVN24

- Często w dyskusjach politycznych pada jedna data, 13 grudnia. Dla mnie to dzień, w którym pierwszy raz mogłam wziąć na ręce mojego syna, po trzech tygodniach od urodzenia - mówiła senatorka Anna Górska (Lewica) w czasie dyskusji o urlopach macierzyńskich dla rodziców wcześniaków. Wspominała, że te trzy tygodnie to był czas, kiedy złapanie infekcji "mogłoby go po prostu zabić". - I próbowało. Bo mój syn umierał w szpitalu trzy razy - mówiła drżącym głosem, powstrzymując się od płaczu.

"Mój syn umierał w szpitalu trzy razy". Łzy w oczach i osobiste wyznanie senatorki

"Mój syn umierał w szpitalu trzy razy". Łzy w oczach i osobiste wyznanie senatorki

Źródło:
tvn24.pl

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy podnoszącej kwotę świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie. Regulacja trafi teraz na biurko prezydenta.

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Nie przebierają w środkach i celach - hakerzy zaatakowali krakowskie MPK. Nie wiadomo, czy zażądali okupu, ale wiadomo, że narobili kłopotów. Pojawiły się między innymi problemy z działaniem strony internetowej krakowskiej komunikacji miejskiej, zakupem nowych biletów czy aktywnymi już kartami miejskimi. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Atak hakerski na krakowskie MPK. Pytania o bezpieczeństwo danych pasażerów

Atak hakerski na krakowskie MPK. Pytania o bezpieczeństwo danych pasażerów

Źródło:
TVN24

Książę Harry był jednym z gości organizowanego przez "The New York Times" szczytu DealBook Summit 2024. Podczas wydarzenia odniósł się m.in. do kwestii wpływu, jaki na jego życie mają media. Skomentował też pojawiające się doniesienia na temat rzekomego rozstania z żoną. - Ciężko za nimi nadążyć - powiedział, nawiązując do licznych plotek na temat jego małżeństwa.  

Książę Harry skomentował plotki na temat rozstania z żoną 

Książę Harry skomentował plotki na temat rozstania z żoną 

Źródło:
Independent

Elektrownia atomowa na wyspie Beznau w Szwajcarii - najstarsza w Europie i jedna z najstarszych na świecie - zostanie zamknięta w 2033 roku. Poinformowała o tym w czwartek szwajcarska grupa energetyczna Axpo w komunikacie. Greenpeace domaga się natychmiastowego wycofania jej z użytku.

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta

Źródło:
PAP

Święty Mikołaj puka do drzwi. W Domach Pomocy Społecznej gdzieniegdzie już się pojawił. Mieszkańcy DPS-ów już we wrześniu pisali do niego listy, więc miał dużo czasu, żeby przynieść kołdrę, dezodorant czy kurtkę. Na spełnienie marzeń czekają jeszcze autorzy 150 listów.

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie poszukiwań w sprawie zabójstwa kobiety w Siedlcach odnaleziono spalone auto, a w nim zwłoki - poinformowała przed godziną 16 policja z Siedlec. Tożsamość osoby, która znajdowała się w pojeździe, ostatecznie potwierdzą badania. Prawdopodobnie był to poszukiwany mąż ofiary.

Obława na męża zabitej w Siedlcach. Znaleziono zwęglone zwłoki

Obława na męża zabitej w Siedlcach. Znaleziono zwęglone zwłoki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zobowiązała członków rad nadzorczych miejskich spółek, posiadających dyplomy Collegium Humanum, do przystąpienia do państwowego egzaminu uprawniającego do pełnienia takich funkcji. W gronie tych osób znajduje się m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Ukończyli Collegium Humanum - muszą powtórzyć egzamin. Decyzja prezydent miasta

Ukończyli Collegium Humanum - muszą powtórzyć egzamin. Decyzja prezydent miasta

Źródło:
PAP

Były wiceminister finansów w rządzie Zjednoczonej Prawicy stwierdził, że pieniądze dla Polski wciąż "nie wpłynęły w tej wysokości", o jakiej mówił rząd. W sieci jest też rozpowszechniany przekaz, że "pieniądze z KPO jeszcze nie dotarły". W odpowiedzi na pytania Konkret24 ministerstwo funduszy wyjaśnia, ile pieniędzy wpłynęło i na jakie konta.

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

Źródło:
Konkret24

1017 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraińska armia otrzyma w przyszłym roku ponad 30 tysięcy precyzyjnych dronów dalekiego zasięgu typu DeepStrike - powiadomił minister obrony Ukrainy Rustem Umierow. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińscy żołnierze mają dostać 30 tysięcy dronów dalekiego zasięgu. Zapowiedź ministra

Ukraińscy żołnierze mają dostać 30 tysięcy dronów dalekiego zasięgu. Zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Moim zdaniem nie. Demokracja to ustrój trudny do praktykowania i trudny do zakorzenienia. Tak sobie pomyślałem, czytając w "Wolnej Sobocie" wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim, który stwierdził, że dumny jest z polskiej konstytucji.

Czy w Polsce możliwa jest demokracja?

Czy w Polsce możliwa jest demokracja?

Źródło:
TVN24