Polska

Duda coraz silniejszy, topnieje przewaga Komorowskiego. Sondaż dla "Faktów" TVN

Polska

Komorowski bez zmian, Duda w górę
TVN24 "Polska i Świat"Sondaż prezydencki dla "Faktów" TVN

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, najlepiej wypadłby Bronisław Komorowski. Według najnowszego sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN, obecny prezydent w pierwszej turze zdobyłby 46 proc. głosów, jego główny kontrkandydat Andrzej Duda - 31 proc. Ci dwaj politycy spotkaliby się w dogrywce, w której zwycięstwo odniósłby Komorowski, uzyskując 53-procentowe poparcie.

Sondaż prezydenckitvn24

W przeprowadzonym 16 marca sondażu Millward Brown dla „Faktów” TVN poparcie dla urzędującego prezydenta zadeklarowało 46 proc. ankietowanych, czyli tyle samo, ile w sondażu przeprowadzonym 2 marca.

Na kandydata PiS Andrzeja Dudę chce teraz głosować 31 proc. To o 4 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu.

Roszady na podium

Inni kandydaci pozostają daleko w tyle. Największa niespodzianka to trzecia pozycja Pawła Kukiza, na którego głosować zamierza 5 proc. zapytanych (wzrost o 1 punkt procentowy). Na kolejnych miejscach, każde z 4-procentowym poparciem, znaleźliby się: Magdalena Ogórek (spadek o 4 punkty proc.), Janusz Korwin-Mikke (bez zmian), Janusz Palikot (wzrost o 2 punkty). Po 1 procent zgromadziliby: Adam Jarubas (spadek o 2 punkty proc.), Marian Kowalski (bez zmian), Wanda Nowicka (wzrost o 1 pkt. proc.). Poparcie dla Anny Grodzkiej byłoby zerowe (poprzednio 1 proc.).

2 proc. pytanych zadeklarowało, że jeszcze nie wie, na kogo odda głos.

Frekwencja

Udział w wyborach zapowiedziało 70 proc. pytanych. 20 proc. nie poszłoby do urn. Pozostali jeszcze nie wiedzą, czy zagłosują 10 maja. Na podstawie tych deklaracji Millward Brown szacuje frekwencję na 60 proc. Sondaż dla „Faktów” TVN został zrealizowany przez Millward Brown w dniu 16 marca br. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie tysiąca pełnoletnich osób.

Duda goni lidera

W porównaniu z pierwszymi sondażami poparcie dla Bronisława Komorowskiego znacząco zmalało. W sondażu z lutego głos na urzędującego prezydenta chciało oddać 47 respondentów., ale jeszcze 12 stycznia dla "Faktów" TVN dawał mu zwycięstwo - i to zdecydowane - już w pierwszej turze (65 proc.). Rośnie natomiast poparcie dla Andrzeja Dudy. W lutym poparcie dla niego deklarowało 24 proc. ankietowanych, o trzy punkty procentowe więcej niż w styczniu.

Autor: eos//rzw/kwoj / Źródło: "Fakty" TVN

Raporty:
Pozostałe wiadomości