Doradca Departamentu Stanu USA o "zaniepokojeniu sprawą TVN24" i skutkach ewentualnego nieprzyznania koncesji

Źródło:
TVN24
Chollet: los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie
Chollet: los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnieTVN24
wideo 2/8
Chollet: los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnieTVN24

Los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie - oświadczył doradca Departamentu Stanu USA Derek Chollet w rozmowie z Piotrem Kraśką. Zaznaczył, że "wspólne wartości" czynią polsko-amerykański sojusz "wyjątkowym". - W momencie, kiedy te wartości są kwestionowane, to powód do zaniepokojenia - przyznał.

Podsekretarz stanu i doradca polityczny szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena, Derek Chollet rozpoczął w czwartek wizytę w Polsce. W czasie wizyty rozmawiał z dziennikarzem "Faktów" TVN Piotrem Kraśką.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z DEREKIEM CHOLLETEM W TVN24 GO

Piotr Kraśko: To wielki zaszczyt móc z panem porozmawiać. Dziękuję, że znalazł pan dla nas czas.

Derek Chollet: Cieszę się, że mogę tu być. Dziękuję za zaproszenie.

"Mamy wiele wspólnych wartości i interesów na całym świecie, ale mamy też trudne kwestie, które potrafią nas dzielić"

Piotr Kraśko: To oficjalny cytat z oświadczenia Departamentu Stanu: "W Warszawie Derek Chollet będzie rozmawiał o strategicznych, bilateralnych i regionalnych sprawach oraz naszym zaangażowaniu w demokratyczne wartości oraz instytucje". Jest pan doświadczonym dyplomatą. Czy mógłby nam pan pomóc przetłumaczyć ten język dyplomacji na język codzienny? Co oznacza "zaangażowanie w demokratyczne wartości i instytucje" i czy jest to przedmiotem pana rozmów w Warszawie?

Derek Chollet: Przede wszystkim cieszę się, że mogę tu być. Dziękuję za zaproszenie. To wspaniałe być z powrotem w Warszawie. To jest miejsce, które odwiedzałem wielokrotnie. Jestem tu, ponieważ łączą nas bardzo ważne relacje z Polską. Jesteście ważnymi sojusznikami w NATO, mamy wiele wspólnych interesów, robimy wiele wspólnych rzeczy na całym świecie i mamy też wiele wspólnych wyzwań. Mamy bardzo dużo zadań. Prezydent Biden, który doskonale zna Polskę, który był niezwykle zaangażowany w sprawy związane z tym krajem, kiedy był senatorem, wiceprezydentem, a teraz jako prezydent. Sekretarz Blinken, mój szef w Departamencie Stanu, również jest bardzo doświadczony w sprawach polskich. To oni poprosili mnie, żebym tu przyjechał i omówił wspólne sprawy osobiście. Wcześniej odbyła się seria rozmów telefonicznych. Sekretarz i jego odpowiednik oraz prezydent Biden i prezydent Duda mieli możliwość krótkiego spotkania w Brukseli. Mamy bardzo wiele spraw i jestem tutaj, żeby nad nimi pracować.

Piotr Kraśko: Kiedy dyplomaci mówią, że będą rozmawiali o "zaangażowaniu w demokratyczne wartości oraz instytucje" i muszą to podkreślać, to czy to znaczy, że coś ważnego dzieje się w naszych relacjach?

Derek Chollet: Absolutnie. USA i Polska to dwie bardzo dumne demokracje. Mamy wiele wspólnych wartości i interesów na całym świecie, ale mamy też trudne kwestie, które potrafią nas dzielić. Kwestia wolności mediów jest w tym momencie ważnym tematem dla wielu amerykańskich urzędników. Los koncesji dla telewizji - TVN24 - to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie i jest to temat, który dziś poruszyłem z moimi polskimi rozmówcami.

Chollet: los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie
Chollet: los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnieTVN24

"Posiadanie wolnej prasy jest ważne dla wzmocnienia społeczeństwa"

Piotr Kraśko: Zacytuję sekretarz handlu Ginę Raymondo, która wczoraj rozmawiała z naszym wicepremierem i napisała na Twitterze: "Cieszę się, że mogłam rozmawiać z polskim wicepremierem, by podkreślić, że próby ograniczenia amerykańskiej inwestycji w Polsce wpłyną negatywnie na gospodarki Polski i Stanów Zjednoczonych". Jaka jest pana opinia co do potencjalnego ograniczenia amerykańskich inwestycji w Polsce?

>> Sekretarz handlu USA: działania ograniczające amerykańskie inwestycje w Polsce zagrożą amerykańskiej i polskiej gospodarce

Derek Chollet: Jednym z powodów, dla którego jesteśmy zaniepokojeni sprawą TVN24, są właśnie amerykańskie inwestycje. To jest bardzo znacząca amerykańska inwestycja tutaj w Polsce. I ewentualne nieprzyznanie licencji będzie miało swoje skutki dla przyszłych amerykańskich inwestycji. Ale jest to też kwestia wartości, to kwestia kondycji naszych demokracji. Wolność mediów jest absolutnie kluczowa, posiadanie wolnej prasy jest ważne dla wzmocnienia społeczeństwa. To jest bardzo ważne dla Stanów Zjednoczonych. Staramy się dać naszym przyjaciołom w Polsce najlepsze możliwe rady. Robimy to pełni pokory, bo oczywiście Stany Zjednoczone też mają wiele wyzwań dotyczących społeczeństwa i demokracji, nad którymi pracujemy. Nasze rady nie są więc w żaden sposób strofowaniem. Jako partnerzy, którzy wyznają te same wartości, chcemy po prostu jak najlepiej. I dlatego ta sprawa jest dla nas tak ważna.

Doradca Departamentu Stanu USA: wolność mediów jest absolutnie kluczowa
Doradca Departamentu Stanu USA: wolność mediów jest absolutnie kluczowaTVN24

Piotr Kraśko: Jak idą te rozmowy, jaka jest ich atmosfera?

Derek Chollet: Jesteśmy przyjaciółmi, więc to bardzo dobre rozmowy. To są skomplikowane kwestie. Zdajemy sobie z tego sprawę. Podchodzimy do nich jako przyjaciele.

Piotr Kraśko: Chciałbym zacytować teraz Neda Price'a [rzecznika Departamentu Stanu USA - przyp. red.].

Derek Chollet: To mój dobry kolega.

Piotr Kraśko: Powiedział, że silne demokracje wspierają silne i niezależne media. Zróżnicowane głosy i niezależne poglądy sprawiają, że społeczeństwo jest lepiej poinformowane i co ważniejsze, sprawiają, że rządzący odpowiadają za swoje decyzje. Są niezbędne w demokracji.

Derek Chollet: Absolutnie.

Piotr Kraśko: Jak ważne dla relacji naszych dwóch demokracji jest sprawa wolnych i niezależnych mediów?

Derek Chollet: Nasze wspólne wartości są podstawą polsko-amerykańskiego sojuszu. Nasze relacje związane z bezpieczeństwem czy relacje ekonomiczne są ważne, ale podstawą jest fakt, że jesteśmy dwiema dumnymi demokracjami. I to czyni ten sojusz wyjątkowym. Właśnie te wspólne wartości. Więc w momencie, kiedy te wartości są kwestionowane, to powód do zaniepokojenia. Jestem przekonany co do pozytywnej przyszłości polsko-amerykańskich relacji. Mamy dumną historię. Wiele razem zrobiliśmy. Szczególnie w ciągu ostatnich 30 lat. Wiele razem zdziałaliśmy na świecie. Ale w naszym wspólnym interesie jest przestrzeganie wspólnych wartości.

Chollet: Wiele razem zdziałaliśmy na świecie. Ale w naszych wspólnym interesie jest przestrzeganie wspólnych wartości
Chollet: Wiele razem zdziałaliśmy na świecie. Ale w naszych wspólnym interesie jest przestrzeganie wspólnych wartościTVN24

Chollet: mamy wspólny interes w promocji wartości demokratycznych

Piotr Kraśko: Jest pan autorem fascynującej książki "Długa gra. Jak Barack Obama zredefiniował rolę Ameryki na świecie". Jaka pana zdaniem jest definicja amerykańskiej roli w naszej części świata za prezydentury Joe Bidena?

Derek Chollet: Stany Zjednoczone mają swoje interesy dotyczące bezpieczeństwa tutaj w Europie Środkowo-Wschodniej. Naszych sojuszników z NATO, których jesteśmy gotowi bronić. Dlatego właśnie Stany Zjednoczone są dumne z faktu, że możemy rozmieścić - w formule stałej rotacyjnej obecności - niemal 5 tysięcy żołnierzy. Dlatego mamy tak mocne relacje dotyczące bezpieczeństwa i obrony. Mamy też wspólny interes w promocji wartości demokratycznych. W zbyt wielu miejscach w tej części świata są one poddawane próbie. Kraj, którym jesteśmy wspólnie zainteresowani, to na przykład Białoruś. Tam widzimy bardzo niepokojący rozwój wydarzeń. To jest inna rozmowa, którą miałem z polskimi kolegami na temat wspólnych wysiłków, by stworzyć silną demokrację, pokój i bezpieczeństwo na Białorusi. Mamy tu żywotne interesy i będziemy w nie zaangażowani. Prezydentowi Bidenowi osobiście zależy na sukcesie tej części świata, biorąc pod uwagę jego rolę 25 lat temu w pomocy. Dążył wówczas, by Polska stała się członkiem NATO - był wtedy kluczowym senatorem. Oraz potem, już jako wiceprezydenta w administracji prezydenta Obamy, który działał w celu wzmocnienia relacji polsko-amerykańskich. Jest głęboko zaangażowany, podobnie jak sekretarz [stanu USA, Antony - przyp. red.] Blinken, który sam ma bardzo duże doświadczenie w dziedzinie amerykańskich relacji z Europą i Polską. To są stosunki, o których nie myślimy tylko w kategoriach intelektualnych, ale czujemy ich wagę również w sercu. Chcemy, by były tak silne, jak tylko mogą być, abyśmy mogli razem osiągnąć nasze wspólne cele na świecie.

Chollet: Stany Zjednoczone mają swoje interesy dotyczące bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej
Chollet: Stany Zjednoczone mają swoje interesy dotyczące bezpieczeństwa w Europie Środkowo-WschodniejTVN24

"Polskie przywództwo we wczesnych latach 90. było warunkiem rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego"

Piotr Kraśko: Chciałbym kontynuować ten temat. Już pan powiedział, że są interesy i są wartości. W 1999 roku dołączyliśmy do administracji prezydenta [Billa - red.] Clintona, gdy weszliśmy do NATO. Ale na początku lat 90. prezydent Clinton chyba nie był największym zwolennikiem poszerzenia NATO? Tak samo amerykański Kongres. Co więc zadecydowało, że zarówno prezydent Clinton, jak i amerykański Kongres postanowiły zgodzić się na poszerzenie NATO? Kwestie geopolityczne? Czy chęć rozwijania i ochrony demokracji w tej części świata?

Derek Chollet: To były obie te kwestie, ale w większości ta druga. Polskie przywództwo we wczesnych latach 90. było warunkiem rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tego, że korzyści płynące z członkostwa w nim i to, że jesteśmy w tym wszyscy razem, to nie tylko absolutnie krytyczne kwestie bezpieczeństwa, ale też kwestie wspólnych wartości. I to polskie przywództwo pomogło napędzić ten mechanizm. Dlatego prezydent Clinton stał się wielkim zwolennikiem poszerzenia NATO. Ma pan rację, mówiąc, że było to wtedy bardzo kontrowersyjne posunięcie w Stanach Zjednoczonych. Nawet dziś wielu Amerykanów uważa, że było to niemądre.

Challot o poszerzeniu NATO: nawet dziś wielu Amerykanów uważa, że było to niemądre
Challot o poszerzeniu NATO: nawet dziś wielu Amerykanów uważa, że było to niemądreTVN24

Piotr Kraśko: Myśleliśmy, że to koniec zimnej wojny, [prezydent Rosji, Borys - red.] Jelcyn jest demokratą.

Derek Chollet: Myśleliśmy, że zimna wojna się skończyła, że Rosja nie jest już przeciwnikiem, więc po co nam sojusz wojskowy? Ale myślę, że od czasu poszerzenia NATO organizacja ta udowodniła swoją wartość. Teraz sojusz ma już 30 członków i współpracujemy nie tylko, by zapewnić pokój i stabilność w Europie, ale też na całym świecie NATO pracowało jako sojusznik demokracji. Sprawą absolutnie wyjątkową jest to, co wydaje mi się często pomijane w Stanach Zjednoczonych, to fakt, że żadna inna światowa potęga nie ma sojuszu z innymi, bliskimi ideologicznie państwami, które są gotowe wzajemnie się bronić. Rosja nie ma takiego sojuszu, nie mają go Chiny. Stany Zjednoczone go mają, dlatego tak ważne jest dla nas dopilnowanie, by ten sojusz pozostawał silny. I wrócę jeszcze do tego, co mówiłem. Joe Biden, jeszcze jako senator, bardzo ważny członek Kongresu, miał kluczową rolę w przekonaniu Kongresu do tego, by zagłosował za ratyfikacją rozszerzenia NATO. Polska była jednym z pierwszych nowych członków sojuszu. Joe Biden głęboko wierzy w sukces tego sojuszu i stosunków polsko-amerykańskich.

Derek Chollet w rozmowie z Piotrem KraśkąTVN24

Chollet: nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni

Piotr Kraśko: Naprawdę wiele mu zawdzięczamy. Jak rozumiem, jedną z kwestii poruszanych podczas rozmów w Polsce jest kwestia gazociągu Nord Stream 2. Kilka tygodni temu prezydent Biden powiedział podczas spotkania w Kentucky, że jest on gotowy w 99 procentach i nie da się zatrzymać tej inwestycji i że powinniśmy chronić sojuszników przed wykorzystywaniem tego gazociągu przez Rosjan jako elementu nacisku. Co można zrobić, byśmy czuli się bezpiecznie?

Derek Chollet: To, co staramy się w tej chwili robić podczas rozmów z Niemcami. Proszę pozwolić, że wrócę do sytuacji w styczniu, kiedy gazociąg był ukończony w ponad 90 procentach. To projekt, którego budowa rozpoczęła się w 2018 roku. Amerykańska administracja w dalszym ciągu sprzeciwia się temu gazociągowi. Prezydent Biden jeszcze jako wiceprezydent sprzeciwiał się jego budowie. Ale mimo to budowa postępowała. Wydaje nam się, że amerykańskie sankcje nie powstrzymały inwestorów przed ukończeniem gazociągu. To, co staramy się zrobić, to zapobiec najgorszemu naszym zdaniem scenariuszowi. To znaczy ukończony i funkcjonujący gazociąg, który pozostawia naszych partnerów w Środkowej i Wschodniej Europie bez żadnych zabezpieczeń. Ukraina jest tutaj szczególnie narażona na zagrożenie ze strony Rosji, właśnie w związku z tym gazociągiem. Dlatego pracując z Niemcami, zaproponowaliśmy kilka rozwiązań, które naszym zdaniem stanowią ogromny krok w kierunku uniknięcia negatywnych skutków powstania gazociągu. Nie eliminują ich całkowicie, ale te rozwiązania i tak są bardzo ambitne i teraz musimy postarać się je wprowadzić. Uważamy, że to ważny krok, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że czeka nas dużo pracy.

Doradca Departamentu Stanu USA: nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni
Doradca Departamentu Stanu USA: nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni TVN24

Piotr Kraśko: Wyobraźmy sobie, że ktoś w Moskwie jednak chce wykorzystać gazociąg jako narzędzie nacisku. Co możemy zrobić?

Derek Chollet: Bardzo jasno zaznaczyliśmy we wspólnym oświadczeniu Stanów Zjednoczonych i Niemiec, że nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni, w szczególności przeciwko Ukrainie. Jeśli to zrobi, to zostaną wyciągnięte wobec niej konsekwencje. Mogą to być sankcje gospodarcze, mogą to być decyzje dotyczące przepływu gazu. Jest wiele scenariuszy, które możemy wybrać, ale to, co naszym zdaniem jest tutaj najważniejsze, że wraz z niemieckimi partnerami wysłaliśmy do Moskwy jasny sygnał, że wykorzystywanie energii jako broni nie będzie akceptowane. I że jeśli się na to zdecydują, to poniosą konsekwencje.

"Biden nie ma złudzeń co do Władimira Putina i przywódców w Moskwie"

Piotr Kraśko: Na początku swojej kadencji prezydent [George W. - red.] Bush po spotkaniu z Władimirem Putinem powiedział: ujrzałem jego duszę. Barack Obama chciał rozpocząć swego rodzaju resetem w relacjach. Jak podchodzi do tego prezydent Biden? Jak oceniłby Pan obecne relacje Moskwy i Waszyngtonu?

Derek Chollet: Prezydent Biden nie ma złudzeń co do Władimira Putina i przywódców w Moskwie. Ma długie doświadczenie, jeśli chodzi o radzenie sobie z prezydentem Putinem. Podczas dwóch rozmów telefonicznych i pierwszego, osobistego spotkania przed kilkoma tygodniami w Genewie, prezydent Biden jasno dał do zrozumienia prezydentowi Putinowi, że pewne zachowania nie będą akceptowane. Że jeśli na przykład będą próbowali zagrozić Europie, podważyć demokrację w Stanach Zjednoczonych, albo demokracje w innych państwach, jeśli będą próbowali wyeliminować swoich politycznych przeciwników, przeprowadzać ataki hakerskie na amerykańskie i inne firmy - to nie będziemy tego akceptować. I jeśli się na to zdecydują, to poniosą konsekwencje. Udowodniliśmy to już nie tylko werbalnie, ale także poprzez nasze czyny. Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską nałożyły sankcje, by ukarać Moskwę za jej zachowanie z przeszłości. Daliśmy do zrozumienia, że jeśli w przyszłości ich zachowanie się nie zmieni, to poniosą dalsze konsekwencje. Ale mimo to prezydent Biden stara się osiągnąć stabilne stosunki z Rosją. Takie, które są przewidywalne. W kwestiach, w których mamy wspólne interesy, będziemy starali się współpracować. To na przykład zmiany klimatyczne. Były sekretarz stanu John Kerry był niedawno w Moskwie, by rozmawiać z Rosjanami o zmianach klimatu. To także kwestia wyeliminowania zagrożenia ze strony irańskiego programu nuklearnego albo sprawy związane ze stabilnością strategiczną i losem broni nuklearnej. W tych obszarach liczymy na współpracę z Rosją. Ale nie mamy złudzeń co do tego, że w wielu kwestiach mamy fundamentalnie inne zdanie.

Derek CholletTVN24

"Stany Zjednoczone - Polska, OK?"

Piotr Kraśko: Chciałbym zakończyć pytaniem z być może najsławniejszego wywiadu w historii polskiego dziennikarstwa, z czasów gdy w latach 90. prezydent Clinton odwiedził Polskę. To był prawdopodobnie jedyny wywiad, jakiego wtedy udzielił. Pytanie było absolutnie fundamentalne i jednocześnie krótkie. To było: "Polska OK?". Odpowiedź brzmiała: OK. Nie chcę teraz pytać o swój kraj, bo wiem, że jest znacznie bardziej niż tylko OK, ale zapytam o nasze relacje. Stany Zjednoczone - Polska, OK?

Derek Chollet: OK. Nie powiem tego lepiej, niż zrobił to Bill Clinton. Mamy wspólne, strategiczne plany, wspólne interesy. Są pewne kwestie co do których, po przyjacielsku możemy się ze sobą nie zgadzać i bez wątpienia stoją przed nami wyzwania, ale moim zdaniem tym, co motywuje prezydenta Bidena i sekretarza Blinkena i cały ich zespół, to fakt, że najważniejsze, co mogą mieć Stany Zjednoczone, to silne sojusze. Przez swoje pierwsze pół roku urzędowania prezydent Biden ciężko pracował, by wzmocnić nasze sojusze. Dlatego jestem tu, w Warszawie, by wykonać pracę i upewnić się, że nasz sojusz jest tak silny, jak to tylko możliwe.

Piotr Kraśko: Dziękuję bardzo. To fundamentalne pytanie. Doceniam poświęcony nam czas.

Challot: tym, co motywuje prezydenta Bidena i sekretarza Blinkena i cały ich zespół, to fakt, że najważniejsze, co mogą mieć Stany Zjednoczone, to silne sojusze
Challot: tym, co motywuje prezydenta Bidena i sekretarza Blinkena i cały ich zespół, to fakt, że najważniejsze, co mogą mieć Stany Zjednoczone, to silne sojuszeTVN24

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marszałek Szymon Hołownia pytany na konferencji, jak idą "przymiarki do wyborów europejskich po stronie Polski 2050", odpowiedział: kandyduję. Na chwilę wśród dziennikarzy zapadła cisza i wyraźna konsternacja. Z sali padło: O... Po chwili marszałek przyznał, że żartuje. - Chciałem zobaczyć na państwa twarzach ten moment - dodał.

Jedno słowo od Hołowni. Konsternacja na konferencji

Jedno słowo od Hołowni. Konsternacja na konferencji

Źródło:
TVN24

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Platformy Obywatelskiej obradował w środę rano w sprawie list Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. - Listy są bardzo mocne, idziemy po zwycięstwo - powiedział po rozmowach wiceszef PO Bartosz Arłukowicz. Wcześniej na pytanie, czy w tej sprawie "wszystko jest przesądzone", szef rządu i lider PO Donald Tusk odparł twierdząco. O godzinie 14 odbędzie się Rada Krajowa PO, na której - według zapowiedzi - zapadnie ostateczna decyzja.

Kto do europarlamentu? Obradował zarząd PO

Kto do europarlamentu? Obradował zarząd PO

Źródło:
TVN24,PAP

Mołdawska policja skonfiskowała na lotnisku w Kiszyniowie ponad milion euro u uczestników zjazdu prorosyjskiej opozycji powracających do kraju z Moskwy. "Kurierami" były głównie osoby starsze, pochodzące z autonomicznej Gagauzji.

Mołdawska policja skonfiskowała ponad milion euro od uczestników prorosyjskiego zjazdu

Mołdawska policja skonfiskowała ponad milion euro od uczestników prorosyjskiego zjazdu

Źródło:
PAP

Nadal będę procedował zgodnie z prawem wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego. Nie wykonam postanowienia, które przysłała nam Julia Przyłębska - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Podkreślił, że "Trybunał Konstytucyjny, wydając to postanowienie, w sposób oczywisty przekroczył swoje uprawnienia".

Hołownia: Nie wykonam postanowienia, które nadesłała nam pani Przyłębska. TK przekroczył swoje uprawnienia

Hołownia: Nie wykonam postanowienia, które nadesłała nam pani Przyłębska. TK przekroczył swoje uprawnienia

Źródło:
TVN24

Polska przeprowadziła w minionych tygodniach w Waszyngtonie dyplomatyczną ofensywę, aby doprowadzić do przekazania Ukrainie potrzebnej pomocy wojskowej - napisał niemiecki dziennik "Die Welt". Według tej publikacji, w relacjach z USA władze w Warszawie dysponują atutami, których nie mają inni europejscy sojusznicy.

Jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy USA dla Ukrainy? "Die Welt": demonstracja siły pokazała znaczne wpływy

Jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy USA dla Ukrainy? "Die Welt": demonstracja siły pokazała znaczne wpływy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Krajowa Rada Sądownictwa zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepis Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności zobowiązujący Polskę do wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie nakładającym na Polskę między innymi obowiązek zmian ustaw dotyczących procedury powoływania sędziów i ustroju sądów.

KRS zaskarżyła do TK artykuł Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności

KRS zaskarżyła do TK artykuł Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności

Źródło:
PAP

W środę w Sejmie minister sprawiedliwości przedstawi informację o inwigilacji Pegasusem. - Jest to bardzo, bardzo niebezpieczny proces - mówiła o inwigilacji sędzia Beata Morawiec. - Nie można prowadzić gry politycznej kosztem obywateli, którzy nie chcą wspierać państwa autorytarnego - dodała. Powiedziała też, że zmiany w TK mogą być trudne, dopóki "prezydent będzie torpedował" prace parlamentu w tym zakresie.

Sędzia Beata Morawiec o inwigilacji Pegasusem: samo myślenie o tego rodzaju działalności powinno być karane

Sędzia Beata Morawiec o inwigilacji Pegasusem: samo myślenie o tego rodzaju działalności powinno być karane

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 procent. W urzędach pracy było zarejestrowanych 822,2 tysiąca osób.

Stopa bezrobocia w Polsce. Najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Lekarzom z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach nie udało się uratować życia siedmioletniego chłopca, który został przygnieciony ciężkim elementem. Walka o jego życie w szpitalu trwała 10 dni.

Nie żyje siedmioletni chłopiec przygnieciony ciężkim elementem

Nie żyje siedmioletni chłopiec przygnieciony ciężkim elementem

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą w wysokości 20,8 miliarda złotych. Takie informacje przekazał bank centralny w sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok. Oznacza to, że państwowa kasa nie będzie zasilona przelewem z NBP.

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykański Senat przyjął przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TokTok. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Prezydent USA Joe Biden może podpisać ustawę w tej sprawie w środę.

Sprzedaż albo zakaz. Niepewna przyszłość popularnej aplikacji

Sprzedaż albo zakaz. Niepewna przyszłość popularnej aplikacji

Źródło:
Reuters

Mariusz Kamiński poinformował w środę, że dostał rekomendację zarządu lubelskiego PiS, aby kandydować do Parlamentu Europejskiego. Powiedział, że "jeżeli taka oferta zostanie potwierdzona przez kierownictwo PiS", to nie wyklucza, że ją przyjmie.

Kamiński z rekomendacją do kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Kamiński z rekomendacją do kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
PAP

Policjanci z Suwałk uratowali 36-latka. Nieprzytomny mężczyzna leżał w łazience swojego mieszkania, nie oddychał. Świadek poprosił ich pomoc, gdy patrolowali osiedle. Prowadzili masaż serca aż do przyjazdu ratowników.

"Umiera mężczyzna, nikt nie wie, co robić, pomóżcie"

"Umiera mężczyzna, nikt nie wie, co robić, pomóżcie"

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wrocławska policja poszukuje osób, które mógł oszukać mężczyzna podający się za pracownika gazowni. Ofiarami oszusta padali głównie seniorzy. Podejrzany jest już w rękach policji, która opublikowała jego wizerunek.

Jest podejrzany o dziesiątki oszustw metodą "na gazownika". Szukają jego ofiar

Jest podejrzany o dziesiątki oszustw metodą "na gazownika". Szukają jego ofiar

Źródło:
tvn24.pl

Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i) w marcu 2024 roku udzieliły 18,5 tysiąca kredytów mieszkaniowych, co oznacza wzrost o 87,3 procent rok do roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Ponad jedną piątą stanowiły zobowiązania udzielone w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Łączna kwota kredytów hipotecznych wyniosła niemal 7,7 miliarda złotych.

Nowe dane z banków. Analityk spodziewa się powtórki z historii

Nowe dane z banków. Analityk spodziewa się powtórki z historii

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie prokuratury na brak zastosowania aresztu dla biznesmena Leszka Czarneckiego - poinformował w mediach społecznościowych jego pełnomocnik, mecenas Roman Giertych. Chodzi o sprawę dotyczącą GetBacku. Drugi z pełnomocników Czarneckiego, mecenas Jacek Dubois, w rozmowie z tvn24.pl przekazał, że wtorkowa decyzja sądu nie podlega już dalszym zaskarżeniom i że w tej sprawie nie ma podstaw do zatrzymania biznesmena.

Sąd zdecydował w sprawie aresztu dla Leszka Czarneckiego

Sąd zdecydował w sprawie aresztu dla Leszka Czarneckiego

Źródło:
tvn24.pl

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Po wypadku, w którym zginęły dwie kobiety, łódzki adwokat Paweł Kozanecki mówił, że to była "konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach". Jak wynika z treści ekspertyzy ujawnionej przez Sąd Rejonowy w Olsztynie, to prawnik w ostatniej chwili zajechał ofiarom wypadku drogę i nie dał im szans na uniknięcie tragedii. Co jeszcze znalazło się w kluczowym dla sprawy dokumencie i dlaczego ustalenia eksperta są oceniane przez obronę za "nierzetelne"?

Na reakcję nie było nawet sekundy. Sąd ujawnił opinię w sprawie "trumien na kółkach" 

Na reakcję nie było nawet sekundy. Sąd ujawnił opinię w sprawie "trumien na kółkach" 

Źródło:
tvn24.pl

49-letni Andrzej G., skazany na dwa lata więzienia za wyrzucenie szczeniaka przez balkon z czwartego piętra, chce niższej kary. Jego obrońca w procesie odwoławczym argumentował, że zachowanie jego klienta nie było "znęcaniem ze szczególnym okrucieństwem", bo było jednorazowe.

"Wyrzuciłem go przez balkon, bo szczekał". Chce niższej kary

"Wyrzuciłem go przez balkon, bo szczekał". Chce niższej kary

Źródło:
PAP

49-letni mężczyzna został zatrzymany w chwili, gdy przygotowywał się do kolejnej ucieczki. Ma do odbycia wyrok 18 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwa seksualne.

Ukrywał się w 25 krajach, szukali go sześć lat

Ukrywał się w 25 krajach, szukali go sześć lat

Źródło:
tvn24.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Senat USA przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 miliardów dolarów. Prezydent Joe Biden oświadczył we wtorek wieczorem czasu lokalnego, że podpisze ustawę w środę 24 kwietnia, tak, aby wznowić dostawy amerykańskiej broni na Ukrainę jeszcze w tym tygodniu. Senatowi po głosowaniu podziękował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Amerykański Senat przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy

Amerykański Senat przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ruszyły prace terenowe w ramach procesu projektowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która ma powstać w gminie Choczewo w województwie pomorskim. - Polska jest na dobrej drodze, aby jako pierwsza w regionie wybudować reaktor najnowszej generacji AP1000 - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Według spółki Polskie Elektrownie Jądrowe rozpoczęcie badań geologicznych "to jeden z ważniejszych kamieni milowych" umowy na projektowanie elektrowni.

Prace na obszarze przyszłej elektrowni w Polsce. "Historyczny dzień"

Prace na obszarze przyszłej elektrowni w Polsce. "Historyczny dzień"

Źródło:
tvn24.pl

Od jakiego wieku zaczyna się starość? Z opublikowanego w poniedziałek badania wynika, że odpowiedź na to pytanie znacząco się zmieniła. - Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt - skomentował John Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się na Uniwersytecie Columbia.

Kiedy zaczyna się starość? Nowe "obiecujące" wyniki badań

Kiedy zaczyna się starość? Nowe "obiecujące" wyniki badań

Źródło:
NBC News

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond we Francji oferują na sprzedaż dom za jedno euro. Szczęśliwy nabywca musi jednak spełnić dwa warunki, przede wszystkim zamieszkać w nim na co najmniej dziesięć lat. Właśnie ruszył nabór wniosków.

Dostaniesz ten dom za grosze, jeśli spełnisz dwa warunki. Można już składać wnioski

Dostaniesz ten dom za grosze, jeśli spełnisz dwa warunki. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP, Ouest France
Inne służby płaciły CBA za używanie Pegasusa. System blokował podsłuchy rosyjskich telefonów

Inne służby płaciły CBA za używanie Pegasusa. System blokował podsłuchy rosyjskich telefonów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padły dwie główne wygrane, każda w wysokości 60 milionów euro. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Słowenii. W Polsce padły dwie wygrane drugiego stopnia - po blisko 15,4 miliona złotych każda.

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Podczas pięciogodzinnego przesłuchania byłego posła i byłego szefa MSWiA padło kilka dat. Mariusz Kamiński zeznał, że w lipcu 2022 roku dostał pierwsze sygnały o "korupcyjnych propozycjach dotarcia do MSZ". Trzy miesiące później na TikToku zamieszanego w aferę wizową wiceministra Piotra Wawrzyka pojawiło się nagranie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wawrzyk zdymisjonowany został ponad rok po sygnałach, które miał otrzymać Kamiński. Zatrzymano go natomiast w styczniu tego roku, czyli już po zmianie władzy.

Od pierwszych sygnałów do zatrzymania Wawrzyka. Kalendarium

Od pierwszych sygnałów do zatrzymania Wawrzyka. Kalendarium

Źródło:
"Fakty" TVN

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl