Sekretarz handlu USA: działania ograniczające amerykańskie inwestycje w Polsce zagrożą amerykańskiej i polskiej gospodarce

Autor:
/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Stanowisko amerykańskiej sekretarz ds. handlu
Stanowisko amerykańskiej sekretarz ds. handluTVN24
wideo 2/6
naczytka bis

Działania ograniczające amerykańskie inwestycje w Polsce zagrożą amerykańskiej i polskiej gospodarce - napisała w mediach społecznościowych po spotkaniu z wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych Gina Raimondo.

"Miałam przyjemność rozmawiać dziś z wicepremierem Jarosławem Gowinem, by podkreślić, że działania ograniczające amerykańskie inwestycje w Polsce zagrożą amerykańskiej i polskiej gospodarce i podważą nasze wspólne zaangażowanie na rzecz wolnych i uczciwych mediów" - napisała na Twitterze sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych Gina Raimondo.

Chargé d'affaires amerykańskiej ambasady w Polsce Bix Aliu napisał, że "amerykańska sekretarz handlu Gina Raimondo podczas ważnej rozmowy telefonicznej z wicepremierem Jarosławem Gowinem podkreśliła wspólne wartości Polski i USA". "Wzmacnianie współpracy ekonomicznej jest w naszym wspólnym interesie" - dodał Aliu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wcześniej o rozmowie Raimondo i Gowina w mediach społecznościowych informowała partia Porozumienie.

"Podczas rozmowy z sekretarz handlu @GovRaimondo, wicepremier @Jaroslaw_Gowin poruszył temat relacji dwustronnych i współpracy gospodarczej, reaktywacji formatu Dialogu Gospodarczego i Handlowego oraz Ustawy o radiofonii i telewizji, a także proponowanej do niej poprawki" - czytamy we wpisie Porozumienia na Twitterze.

Wicepremier Gowin mówił wcześniej w środę w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że bez poprawki złożonej przez Porozumienie ugrupowanie nie poprze nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji (ustawa anty-TVN). - Liczymy, że znajdzie ona poparcie ze strony naszych koalicjantów i wtedy będziemy mogli tę ustawę poprzeć - powiedział szef MRPiT. Zaznaczył, że "bez poprawki Porozumienie od początku deklarowało, że naszych głosów za tą ustawą nie będzie".

Porozumienie Jarosława Gowina chce wprowadzić do ustawy poprawkę, która zakłada rozszerzenie grupy krajów mogących być większościowymi właścicielami mediów w Polsce na wszystkie kraje OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

Nowelizacja ustawy

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Koncesja wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym zeszłego roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. 

CZYTAJ RAPORT: PROJEKT USTAWY ANTY-TVN A KONCESJA DLA TVN24 I TVN

Jak mówił w środę wicemarszałek Sejmu z PiS Ryszard Terlecki, Sejm zajmie się tą ustawą "raczej na posiedzeniu 11 sierpnia".

Autor:/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości