"Tu nie ma miejsca na hamletyzowanie". Tusk apeluje do zachodnich stolic

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Zełenski: walcząc o wolność Ukrainy, walczymy również o wolność Polski
Zełenski: walcząc o wolność Ukrainy, walczymy również o wolność PolskiTVN24
wideo 2/14
Zełenski: walcząc o wolność Ukrainy, walczymy również o wolność PolskiTVN24

Premier Donald Tusk w czasie poniedziałkowej wizyty w Kijowie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. - Musimy pamiętać o tym, że walcząc o wolność Ukrainy, walczymy również o wolność Polski - oznajmił Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z Tuskiem. - Walczycie tak naprawdę o bezpieczeństwo całego wolnego świata - stwierdził szef polskiego rządu.

Informację o wizycie Donalda Tuska w ukraińskiej stolicy podała w poniedziałek rano na portalu X Kancelaria Premiera.

"Premier Donald Tusk rozpoczyna wizytę w Kijowie" - przekazano w tweecie. Do wpisu dołączono zdjęcie polskiego premiera wraz z delegacją na dworcu kolejowym w stolicy ukraińskiej.

Tusk przyjechał do Kijowa w godzinach rannych. Przed godziną 10 złożył wieniec pod ścianą pamięci żołnierzy poległych w wojnie z Rosją. Następnie Tusk spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

Premier RP weźmie także udział w wydarzeniach związanych z obchodzonym w poniedziałek Dniem Jedności Ukrainy. To ustanowione w 1999 roku święto państwowe upamiętnia rocznicę podpisania aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową 22 stycznia 1919 roku.

Tusk: musimy potwierdzić pełne wzajemne wsparcie w konfrontacji ze złemTVN24

Tusk: w Ukrainie rozstrzygają się losy wolnego świata

- To nie mogła być inna stolica, to musiał być Kijów. Pierwsza stolica, którą odwiedzam po wyborach w Polsce - oznajmił Donald Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Stwierdził, że "nie ma dzisiaj bardziej wiarygodnego polityka na świecie działającego na rzecz pokoju niż prezydent Zelenski". - Wiarygodnego dlatego, bo stanął na czele narodu z tą wiarą w możliwy pokój, ale stanął do walki wtedy, kiedy ten pokój nie tylko w Ukrainie, ale na całym świecie został przekreślony przez agresora rosyjskiego - mówił szef polskiego rządu.

Zwracając się do Zełenskiego i całego narodu ukraińskiego, oświadczył: - Walczycie tak naprawdę o bezpieczeństwo całego wolnego świata. Powtarzam to wszędzie, gdzie jestem na świecie i to nie jest slogan. Dobrze byłoby, żeby wszyscy liderzy polityczni, wszystkie narody na świecie zrozumiały, że to nie są tylko puste słowa, że tu w Ukrainie rozstrzygają się losy wolnego świata.

Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski w czasie konferencji prasowej

CZYTAJ: Donald Tusk: rząd ustanowi Pawła Kowala pełnomocnikiem do spraw odbudowy Ukrainy

Tusk: tu nie ma miejsca na hamletyzowanie

Szef polskiego rządu podkreślił, że Ukraina dźwiga na swoich barkach kwestie bezpieczeństwa całego kontynentu europejskiego i płaci wielką cenę krwi za wartości, które są fundamentem wolnego świata.

- Jeśli komuś zależy na wolności, na prawach człowieka, na rządach prawa, na demokracji, musi dzisiaj wspierać Ukrainę wszystkimi dostępnymi środkami w jej walce z Rosją. Ta walka jest walką w obronie podstawowych wartości. Cały świat powinien tych słów słuchać każdego dnia po to, żeby te słowa zamieniały się w czyny - oświadczył Tusk. Kierował te słowa m.in. do europejskich stolic, do USA, i do Kanady.

Premier zauważył, że napaść na Ukrainę to sytuacja czarno-biała. - Tu nie ma miejsca na hamletyzowanie. Tu nikt nie ma prawa - kto ma oczy, kto ma uszy, kto ma serce, kto ma przyzwoitość - nikt na świecie nie ma prawa udawać, że nie widzi, że tu, w Ukrainie, dobro walczy ze złem - powiedział Tusk.

Tusk deklarował, że "Polska będzie robiła wszystko (...), aby zwiększyć szansę Ukrainy na zwycięstwo w tej wojnie". - Dzisiaj to zadeklarowałem panu prezydentowi, że Polska będzie robiła nadal wszystko, co w naszej mocy, aby zwiększyć szansę Ukrainy na zwycięstwo w tej wojnie, robimy to z pobudek moralnych, ale też mając na uwadze własny interes, ten najbardziej fundamentalny, bezpieczeństwo państwa polskiego i narodu polskiego - oznajmił premier.

CZYTAJ: Prezydenci Polski i Litwy chcą większego wsparcia dla Ukrainy. "Musimy walczyć o wolność"

Wsparcie europejskich ambicji Kijowa

Donald Tusk mówił również o porozumieniu z Zełenskim w sprawie roli Polski, która będzie starała się pomóc we wszystkich aspektach procesu akcesyjnego tak, aby pełne członkostwo Ukrainy w UE stało się możliwie szybko faktem.

Premier podkreślił, że Ukraina nie jest sama, bo walka o wspólne wartości toczy się w każdym państwie Europy. - Chciałbym się zwrócić do tych przywódców państw europejskich, którzy jak gdyby nie do końca zrozumieli, o co toczy się ta stawka, o o co dziś tak naprawdę walczy Ukraina. Ktoś powiedział kiedyś, że najciemniejsze miejsce w piekle jest zarezerwowane dla tych, którzy udają neutralnych w czasach moralnego konfliktu. Dziś każdy w wolnym świecie, który udaje neutralnego, udaje, że ma równy dystans lub prezentuje równy dystans do Ukrainy i do Rosji, zasługuje na to najciemniejsze miejsce w politycznym piekle - stwierdził szef rządu.

Zadeklarował, że będzie zabiegał na forum UE na rzecz przyjęcia Ukrainy do UE, "aby cała UE bardzo serio potraktowała ambicje ukraińskie".

Spotkanie Donalda Tuska z Wołodymyrem ZełenskimX/@ZelenskyyUa

Porozumienie w sprawie finansowania wsparcia

Tusk mówił również o porozumieniu w sprawie finansowania wsparcia Ukrainy. - Polska będzie gotowa produkować i wspierać Ukrainę sprzętem i ekwipunkiem - przekazał. - Będziemy szukali wspólnie finansowania i nie będziemy unikać zasad komercyjnych, jeśli chodzi o polskie dostawy na rzecz Ukrainy - zaznaczył Tusk. Jak stwierdził, dzięki temu strony będą wspólnie dbały o bezpieczeństwo i wspólne interesy.

Premier dodał, że wspólnie z Zełenskim uzyskali także wzajemne zrozumienie co do sytuacji na granicy. - Jest dla mnie rzeczą bardzo ważną, że prezydent i ministrowie zdecydowali się dzisiaj potwierdzić jak najlepszą wolę, abyśmy wspólnie rozwiązywali problemy dotyczące m.in. zboża i blokady transportowców na naszej granicy - powiedział premier. Podkreślił, że będą przede wszystkim szukali praktycznych rozwiązań w "przyjacielskich rozmowach i być może nie będą do tego potrzebne instytucje międzynarodowe".

Tusk: w Ukrainie rozstrzygają się losy wolnego świata
Tusk: w Ukrainie rozstrzygają się losy wolnego świataTVN24

Zełenski: walcząc o wolność Ukrainy, walczymy również o wolność Polski

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że jego kraj jest celem pierwszej zagranicznej wizyty nowego premiera Polski. - Cieszę się bardzo, że spotykamy się w Dniu Jedności Ukrainy. Ma to znaczenie historyczne, ale również polityczne w kontekście jedności Ukrainy. Chodzi tutaj o naszą obronność, o naszą walkę z inwazją Rosji - mówił Zełenski. - Jesteśmy razem - oświadczył.

Podkreślił, że "Ukraińcy od pierwszych chwil pełnoskalowego wtargnięcia Rosji walczą o swoją niepodległość, o swój sposób życia, o swoją wolność".

- Jesteśmy tutaj razem z wieloma innymi narodami, które wspierają nas, które nas wspierały. Polski naród, polskie państwo to jeden z najbliższych naszych sojuszników. Chciałbym podziękować bardzo panu premierowi Polski, naszemu sąsiadowi, przedstawicielowi narodu, który nas wspiera. Dziękuję bardzo za całe wsparcie, dzięki któremu nam, Ukraińcom, udaje się wytrwać - zwrócił się do Tuska.

- Musimy pamiętać również o tym, że walcząc o wolność Ukrainy, walczymy również o wolność Polski - dodał. - Najważniejsze jest, byśmy zatrzymali rosyjską tyranię - stwierdził Zełenski.  

Rozmowy o zakupie broni i gwarancjach bezpieczeństwa

Prezydent Ukrainy przekazał, że rozmowy dotyczyły również wspólnego zakupu uzbrojenia. – Rozmawialiśmy z premierem o możliwościach dokonywania wspólnych zakupów broni – powiedział. 

Zełenski mówił również, że chodzi o gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. - Mówiliśmy o deklaracji państw G7 (dotyczącej udzielenia długoterminowego wsparcia militarnego Ukrainie oraz gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju w celu obrony przed obecną inwazją rosyjską i powstrzymania takiej agresji w przyszłości - red.), o możliwości rozpoczęcia prac w kontekście dwustronnego porozumienia między naszymi państwami - oznajmił ukraiński przywódca.

Prezydent powiedział, że tematem jego rozmów z Tuskiem była kwestia sytuacji na granicy. - Cieszę się bardzo z prac podjętych przez rząd polski, by usunąć różnego rodzaju przeszkody - dodał.

Według Zełenskiego tematem rozmów była także współpraca w zakresie energetyki. - Nie ma nic ważniejszego dla obu narodów i całej Europy, by wykorzystać w pełni potencjał energetyczny, tak by można było stworzyć odpowiednią infrastrukturę energetyczną - zaznaczył.

Spotkanie Tuska i Zełenskiego ze studentami

Tusk z Zełenskim wzięli także w poniedziałek udział w spotkaniu ze studentami. Polski premier mówił, że "znajdziemy w Europie sposób na to i nad tym w tej chwili pracujemy, żeby Europa z (Viktorem) Orbanem, czy bez Orbana, jednoznacznie wspierała Ukrainę zarówno w procesie integracji Ukrainy z Unią Europejską, jak i bezpośredniej, doraźnej pomocy w czasie wojny, pomocy materialnej, politycznej, militarnej".

Dodał, że "zaszła zmiana na lepsze". - Kosztowało nas dużo wysiłku, żeby przekonać niektórych ostrożnych polityków europejskich, że w sprawie Ukrainy nie może być wahania - powiedział Tusk.  

Dodał, że "dzisiaj to jest symboliczne, że kiedy głosujemy nad pomocą dla Ukrainy, Viktor Orban musi wyjść z sali".

- Dla mnie nie ma czegoś takiego jak członek Unii Europejskiej, który nie jest proukraiński. Nie można być w Unii Europejskiej i nie pomagać Ukrainie - mówił premier. Dodał, że walka Ukrainy z Rosją jest walką o istotę europejskości. Ocenił, że "kto nie chce wesprzeć Ukrainy w tym, ten wyrzeka się Europy". 

- Kto po cichu wspiera Putina, ten zdradza Europę, w każdym wymiarze i każdym aspekcie i będzie mu to pamiętane i nigdy nie będzie mu wybaczone - powiedział Tusk.

Tusk na spotkaniu ze studentami: kto po cichu wspiera Putina, ten zdradza Europę
Tusk na spotkaniu ze studentami: kto po cichu wspiera Putina, ten zdradza Europę

Zełenski mówił o procesie akcesyjnym do UE. - Pojawiły się bardzo pozytywne sygnały dotyczące prowadzonego dialogu i zbliżamy się do członkostwa w Unii Europejskiej, dlatego że my realnie chcemy tego wyboru i taki jest bezwzględny fakt - powiedział.

Jak mówił, Ukraina stawia czoła Rosji. - Walczymy z nią, wybraliśmy niepodległość, to jest nasze stanowisko, wewnętrzne stanowisko - podkreślił.

- Jeżeli my sami nie podejmiemy jakiejś decyzji, to nikt nie może tej decyzji nam narzucić, my wybraliśmy drogę europejską - dodał.

Zełenski podczas spotkania ze studentami
Zełenski podczas spotkania ze studentami

Tusk: musimy potwierdzić pełne wzajemne wsparcie w konfrontacji ze złem

Przed konferencją prasową, w rozmowie z dziennikarzami zgromadzonymi w Kijowie Tusk mówił, że "musimy potwierdzić w sposób jednoznaczny i zrobimy to, obie strony, pełne wzajemne wsparcie w konfrontacji ze złem. Nie ma rzeczy ważniejszej niż wsparcie dla Ukrainy w jej wojennym wysiłku przeciwko rosyjskiej napaści". - To jest sprawa absolutnie numer jeden - podkreślił.

Zaznaczył, że do omówienia jest "wiele spraw dwustronnych, także interesów". - Są pewne konflikty interesów, wiemy o tym dobrze i będziemy o tym rozmawiali, ale w duchu nie tylko przyjaźni, ale z nastawieniem, żeby jak najszybciej rozwiązać te problemy, a nie żeby je utrzymywać czy mnożyć - powiedział szef rządu.

Wyznał, że jest dla niego bardzo ważne "zbudowanie poczucia, że Polska jest najbardziej wiarygodnym, najstabilniejszym sojusznikiem Ukrainy w tym śmiertelnym starciu ze złem".

- Tak naprawdę przecież tutaj w Kijowie jestem także po polskie bezpieczeństwo. To nie jest sprawa Ukrainy wyłącznie. To jest sprawa bezpieczeństwa całego wolnego świata, a Polski w szczególności, choćby ze względu na geografię. Także jest o czym rozmawiać, ale ważne jest, żebyśmy wszyscy mieli to przekonanie, że rozmawiają przyjaciele, którzy umieją rozwiązywać także pewne sporne problemy, bo jak wiadomo one są - powiedział Tusk.

Tusk: musimy potwierdzić pełne wzajemne wsparcie w konfrontacji ze złem
Tusk: musimy potwierdzić pełne wzajemne wsparcie w konfrontacji ze złemTVN24

Tusk: sytuacja w Ukrainie i na froncie to jest kwestia numer jeden

Wizyta Tuska w Kijowie była zapowiadana od kilku dni. Premier wspomniał o niej m.in. w wywiadzie dla trzech stacji telewizyjnych w piątek 12 stycznia. Wskazał wtedy, że wizyta w ukraińskiej stolicy będzie jednym z tematów rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą, która odbyła się w zeszłym tygodniu.

- Dla nas obu, pan prezydent był też w to bardzo zaangażowany, sytuacja w Ukrainie i na froncie to jest kwestia numer jeden ze względu na polskie bezpieczeństwo. Są tam także do załatwienia inne sprawy, związane choćby z interesami polskich przewoźników, więc mamy o czym rozmawiać w Kijowie - powiedział wtedy premier.

W połowie grudnia po rozmowie telefonicznej z Donaldem Tuskiem prezydent Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że pogratulował Tuskowi objęcia stanowiska premiera i zaprosił go do złożenia wizyty w Ukrainie "przy najbliższej okazji".

CZYTAJ TEŻ: Donald Tusk o spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. "Jestem gotowy"

Autorka/Autor:momo, tas,js//mrz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sejm zgodził się na zastosowanie aresztu na okres 30 dni wobec byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wniosek w tej sprawie skierowała komisja śledcza do spraw Pegasusa.

Sejm zdecydował w sprawie aresztu dla Ziobry

Sejm zdecydował w sprawie aresztu dla Ziobry

Źródło:
TVN24, PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poprosił w czwartek wieczorem posła Konfederacji Ryszarda Wilka o opuszczenie sali plenarnej. - Pan poseł Płaczek pana wyprowadzi, bo zdaje się, że nie jest pan w stanie uczestniczyć w obradach - powiedział.

Hołownia do posła Konfederacji: Proszę opuścić salę. Zdaje się, że nie jest pan w stanie uczestniczyć w obradach

Hołownia do posła Konfederacji: Proszę opuścić salę. Zdaje się, że nie jest pan w stanie uczestniczyć w obradach

Źródło:
TVN24

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek poinformował w rozmowie z Onetem, że prezes PiS Jarosław Kaczyński przebywa w szpitalu na rutynowych badaniach.

Rzecznik PiS: Jarosław Kaczyński w szpitalu

Rzecznik PiS: Jarosław Kaczyński w szpitalu

Źródło:
Onet

Sejm zgodził się na uchylenie immunitetu i zatrzymanie oraz aresztowanie posła PiS Marcina Romanowskiego. Kolejne uchylenie immunitetu posła PiS ma związek z przestawieniem nowymi zarzutami w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. "Za" głosowało 238 posłów.

Romanowski bez immunitetu. Jest zgoda na zatrzymanie i areszt

Romanowski bez immunitetu. Jest zgoda na zatrzymanie i areszt

Źródło:
TVN24, PAP

Mówiąc o trudnej sytuacji geopolitycznej premier Donald Tusk zaapelował do parlamentarzystów o porozumienie w "absolutnie historycznej chwili". - Mam nadzieję, że w poniedziałek o 13.30 będziemy u prezydenta na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego - mówił premier. Zwrócił się też do Jarosława Kaczyńskiego.

W poniedziałek posiedzenie RBN. Tusk zaapelował do Kaczyńskiego

W poniedziałek posiedzenie RBN. Tusk zaapelował do Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24

Paweł S., twórca marki odzieżowej Red is Bad, podejrzany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za czasów PiS, wyszedł z aresztu - przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.

Twórca Red is Bad wyszedł z aresztu

Twórca Red is Bad wyszedł z aresztu

Źródło:
TVN24

Sejm odrzucił w czwartek wniosek o wotum nieufności wobec ministry do spraw równości Katarzyny Kotuli. Wnioskowali o to posłowie PiS. Ich zdaniem ministra przygotowuje ustawę o uzgodnieniu płci. - To jakaś awantura, którą próbuje wywołać PiS. Składają wniosek za ustawę, której nie ma - skomentowała sprawę Katarzyna Kotula.

Kotula obroniona. Wniosek o wotum nieufności nie przeszedł

Kotula obroniona. Wniosek o wotum nieufności nie przeszedł

Źródło:
TVN24, PAP

Być może prezes Jarosław Kaczyński zbyt krótko rozmawiał z Karolem Nawrockim, zanim wysunął jego kandydaturę, żeby zgłębić jego poglądy - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 politolog i historyk profesor Antoni Dudek. Komentował słowa kandydata PiS na prezydenta Karola Nawrockiego o Ukrainie.

"Karol Nawrocki ma bardziej radykalne poglądy niż partia, która go wystawiła"

"Karol Nawrocki ma bardziej radykalne poglądy niż partia, która go wystawiła"

Źródło:
TVN24

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, skierował pismo do sejmowej komisji regulaminowej w sprawie wniosku o pozbawienie go immunitetu. Do jego treści dotarł TVN24. Prezes PiS uzasadnił, że jego słowa - za które miałby zostać pociągnięty do odpowiedzialności - padły w "zupełnie specyficznej sytuacji".

Kaczyńskiemu grozi odebranie immunitetu. Napisał do komisji

Kaczyńskiemu grozi odebranie immunitetu. Napisał do komisji

Źródło:
TVN24

Stan papieża Franciszka, przebywającego od siedmiu dni w szpitalu, lekko się poprawia - poinformował Watykan w czwartek w komunikacie. Serce papieża dobrze znosi terapię zastosowaną w związku z obustronnym zapaleniem płuc.

Watykan o stanie zdrowia papieża Franciszka

Watykan o stanie zdrowia papieża Franciszka

Źródło:
PAP

Zbigniew Ziobro z mównicy sejmowej krytykował Donalda Tuska i zarzucał mu łamanie prawa. Z sali, z ust posła PiS Edwarda Siarki, padł okrzyk: "kula w łeb". Zareagowała prowadząca obrady wicemarszałkini Sejmu Dorota Niedziela. Europoseł Krzysztof Brejza (PO) poinformował, że skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Ziobro atakował Tuska. Poseł PiS z sali: kula w łeb

Ziobro atakował Tuska. Poseł PiS z sali: kula w łeb

Źródło:
TVN24, PAP

To bardzo dobra rzecz, by wspierać budownictwo społeczne, ale także spółdzielcze. To są rzeczy, z którymi się zgadzamy - mówiła w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, nie zgadza się natomiast z dopłatami do kredytów, które mogą wpłynąć na ceny mieszkań oraz ich dostępność.

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek ze specjalnym wysłannikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, emerytowanym generałem Keithem Kelloggiem. "Ukraina jest gotowa do zawarcia silnego, naprawdę użytecznego porozumienia z prezydentem Stanów Zjednoczonych" - oświadczył Zełenski po spotkaniu. "Zaproponowaliśmy najszybszy i najbardziej konstruktywny sposób osiągnięcia rezultatu" - dodał.

Zełenski rozmawiał z wysłannikiem Trumpa. Złożył propozycję

Zełenski rozmawiał z wysłannikiem Trumpa. Złożył propozycję

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Dość rozmów, czas na działanie! Sfinansujmy pomoc dla Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów - napisał w czwartek na platformie X premier Donald Tusk. Dodał, że konieczne jest także wzmocnienie europejskich granic z Rosją, ochrona nieba, a także przyjęcie nowych zasad fiskalnych w celu sfinansowania bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Trzy punkty Tuska. "Czas na działanie!"

Trzy punkty Tuska. "Czas na działanie!"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chorwaci bojkotują supermarkety i konkretne produkty w proteście przeciwko drożyźnie. Jak wskazuje w rozmowie z portalem tvn24.pl analityczka do spraw Bałkanów Zachodnich w Ośrodku Studiów Wschodnich Paulina Wankiewicz, akcje konsumenckie odniosły pewien skutek - rząd wprowadził punktowo ceny regulowane, a niektórzy handlowcy zdecydowali się na obniżki. Ekspertka zwraca także uwagę na "psychologiczny efekt" związany ze zmianą waluty, a także na istotne wyzwanie, jakie kwestia cen niesie dla turystyki, odpowiadającej aż za 20 procent PKB tego kraju.

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Źródło:
tvn24.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał rzecznika dyscyplinarnego "ad hoc" do zbadania podejrzenia wykorzystania "piastowanej funkcji oraz działalności prokuratury do realizowania interesów swojej rodziny" przez zastępcę Prokuratora Generalnego Michała Ostrowskiego - poinformowała rzeczniczka organu Anna Adamiak. Ostrowski od 11 lutego pozostaje zawieszony w obowiązkach.

Ruch Bodnara w sprawie Ostrowskiego. Powołał rzecznika "ad hoc"

Ruch Bodnara w sprawie Ostrowskiego. Powołał rzecznika "ad hoc"

Źródło:
PAP

Tysiące ludzi powitały ciała czterech zakładników uprowadzonych przez Hamas niemal półtora roku temu. Jest wśród nich ciało Odeda Lifszica, który miał też polskie obywatelstwo. Najwięcej emocji budzi przekazanie ciał rodziny Bibasów - matki i dwójki jej synów. Kfir w momencie porwania miał zaledwie dziewięć miesięcy. Ojciec dzieci chłopców został zwolniony wcześniej w ramach zawartego w styczniu zawieszenia broni.

Ariel w chwili porwania miał cztery lata, Kfir dziewięć miesięcy. Ciała braci wróciły do Izraela

Ariel w chwili porwania miał cztery lata, Kfir dziewięć miesięcy. Ciała braci wróciły do Izraela

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sprzeciw Ukrainy wobec umowy dotyczącej minerałów i sposobu, w jaki Donald Trump prowadzi rozmowy pokojowe, jest po prostu nie do przyjęcia - powiedział w czwartek w wywiadzie dla stacji Fox News doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Mike Waltz. Skomentował również rozmowy przedstawicieli Stanów Zjednoczonych z Rosją.

Doradca Trumpa ma radę dla Ukrainy

Doradca Trumpa ma radę dla Ukrainy

Źródło:
Reuters

Amerykański senator Bernie Sanders opublikował w mediach społecznościowych emocjonalne nagranie, w którym zarzucił prezydentowi Donaldowi Trumpowi kłamstwa na temat wojny w Ukrainie i przymilanie się Władimirowi Putinowi.

"Jesteśmy świadkami bardzo smutnego momentu w historii Ameryki"

"Jesteśmy świadkami bardzo smutnego momentu w historii Ameryki"

Źródło:
tvn24.pl

Kobieta, która zjechała ze szczytu Kasprowego Wierchu, doznała poważnych obrażeń. Poszkodowana turystka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Zakopanem.

Ześlizgnęła się ze szczytu Kasprowego Wierchu. Turystka z poważnymi obrażeniami

Ześlizgnęła się ze szczytu Kasprowego Wierchu. Turystka z poważnymi obrażeniami

Źródło:
PAP

"Łamanie przepisów to skracanie drogi do śmierci" - przekazała spółka PKP PLK i opublikowała ku przestrodze nagranie z przejazdu kolejowego w Świebodzinie, gdzie we wtorek białe renault wbiło się w przejeżdżający pociąg. Na wideo widać, jak kierowca łamie przepisy ruchu drogowego. Policja wskazuje, że do wypadku przyczyniła się jeszcze jedna istotna rzecz.

Zignorował światła i ominął rogatki, potem wbił się w pociąg. Nagranie

Zignorował światła i ominął rogatki, potem wbił się w pociąg. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Mercedes ogłosił dalsze cięcie kosztów i wprowadzenie do swojej gamy produktów większej liczby samochodów benzynowych i wysokoprężnych niż pojazdów elektrycznych. Firma chce w ten sposób "ożywić marże" w obliczu gwałtownego spadku zysków.

Gigant tnie koszty i przedstawia ponure perspektywy

Gigant tnie koszty i przedstawia ponure perspektywy

Źródło:
Reuters

Premier Donald Tusk przyjął w czwartek rezygnację szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak - ustaliła TVN24, a potwierdziła później kancelaria premiera. O "przyjęciu rezygnacji", jednak bez personaliów, premier poinformował wcześniej na portalu X. "Od 21 lutego 2025 roku obowiązki Szefa CBA będzie wykonywał Tomasz Strzelczyk" - przekazał rzecznik MSWiA.

Dymisja szefowej CBA. Wiadomo, kto przejmie obowiązki

Dymisja szefowej CBA. Wiadomo, kto przejmie obowiązki

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Robert Zieliński

W czwartek premier Donald Tusk przyjął rezygnację Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak ze stanowiska szefowej CBA. Wcześniej szef rządu domagał się wyjaśnień w związku z jej przesłuchaniem przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa. Kim jest osoba, która stała na czele Centralnego Biura Antykorupcyjnego od 2023 roku?

Premier przyjął rezygnację szefowej CBA. Kim jest Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak

Premier przyjął rezygnację szefowej CBA. Kim jest Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Superwizjer TVN, PAP, Onet, Gazeta Wyborcza

Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej doszło do spięcia między byłą marszałek Sejmu z PiS Elżbietą Witek i przewodniczącym Jarosławem Urbaniakiem. - Panie przewodniczący, za chwileczkę na znak protestu wstanę i wyjdę, bo pan pozwala sobie na komentowanie każdej wypowiedzi - mówiła Witek.

Spięcie na komisji. "Na znak protestu wstanę i wyjdę"

Spięcie na komisji. "Na znak protestu wstanę i wyjdę"

Źródło:
TVN24

W oknie życia w Białymstoku pracownicy pogotowia opiekuńczego znaleźli noworodka. Nie było żadnego listu. Wiadomo jednak, że chłopiec ma kilka dni, ma jeszcze zaopatrzoną pępowinę. Dziecko wyglądało na zdrowe i zadbane, ale - zgodnie z procedurami - trafiło do szpitala na badania.

Kilkudniowy chłopiec w oknie życia. "Nie płakał, był spokojniutki"

Kilkudniowy chłopiec w oknie życia. "Nie płakał, był spokojniutki"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym roku branża piwna sprzedała o 100 milionów butelek i puszek mniej niż w 2023 roku, co oznacza spadek o 1,7 procent. Jak poinformowały Browary Polskie, jedynie segment piwa bezalkoholowego zanotował wzrost, wynoszący ponad 17 procent.

Najgorszy wynik od 20 lat

Najgorszy wynik od 20 lat

Źródło:
PAP

Politycy PiS, w tym europoseł Mariusz Kamiński, twierdzą, że nastąpił największy spadek pozycji Polski w rankingu postrzegania korupcji. Sprawdziliśmy więc, które miejsca zajmowała Polska w ostatnich latach i za których rządów spadek był największy.

Spadek Polski w rankingu korupcji "rekordowy"? Rekord padł wcześniej

Spadek Polski w rankingu korupcji "rekordowy"? Rekord padł wcześniej

Źródło:
Konkret24

Niepewny jest los migrantów deportowanych z USA do Panamy. W ubiegłym tygodniu do stolicy środkowoamerykańskiego państwa przewieziono blisko 300 osób. Część z nich jest przetrzymywana w hotelu w centrum miasta. Mają być pozbawieni kontaktu ze światem zewnętrznym. W oknach pokazują kartki z napisem "pomóżcie nam".  

Kartki z napisem "pomóżcie" w oknach hotelu

Kartki z napisem "pomóżcie" w oknach hotelu

Źródło:
BBC

Najpierw zgarnął Złotą Palmę w Cannes, potem aż pięć Złotych Globów. Odkąd nagrody przyznały mu Gildie Reżyserów i Producentów - najcelniejsze prognostyki Oscarów - rywale zdają się być bez szans. Seana Bakera i jego "Anorę" dzieli krok od najważniejszych statuetek. Czy jednak starsi akademicy wskażą na film sankcjonujący prostytucję jako "zwykłą pracę"? Amerykańscy krytycy nie są pewni.

Samowystarczalny reżyser, rekordowo niski budżet. Oto oscarowy faworyt

Samowystarczalny reżyser, rekordowo niski budżet. Oto oscarowy faworyt

Źródło:
"Variety", "The Los Angeles Timea", " The Guardian", CNN, tvn24.pl

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia. Zagrożeniem będą dla nas opady marznące, a także tęgi mróz. Sprawdź, gdzie wydano alerty.

Nawet -20 stopni. Do piątkowego poranka będzie lodowato

Nawet -20 stopni. Do piątkowego poranka będzie lodowato

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Witalij Kliczko odebrał nagrodę imienia prezydenta Pawła Adamowicza podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli. Burmistrza Kijowa wyróżniono "za przywództwo i obronę praw człowieka oraz demokracji w obliczu wojny".

Witalij Kliczko z nagrodą imienia Pawła Adamowicza. "Za obronę demokracji w obliczu wojny"

Witalij Kliczko z nagrodą imienia Pawła Adamowicza. "Za obronę demokracji w obliczu wojny"

Źródło:
gdansk.pl/TVN24
Odra ma być "osobą" - żeby nie doszło do kolejnej katastrofy. Będzie mogła bronić się sama?

Odra ma być "osobą" - żeby nie doszło do kolejnej katastrofy. Będzie mogła bronić się sama?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent USA Donald Trump, któremu bardzo zależy na zakończeniu wojny w Ukrainie, na konferencji prasowej publicznie wygłaszał nieprawdziwe tezy na jej temat oraz na temat samej Ukrainy - w dodatku zbieżne z tym, co rozpowszechnia rosyjska propaganda.

Trump mówi o Ukrainie. To samo głosi propaganda Kremla

Trump mówi o Ukrainie. To samo głosi propaganda Kremla

Źródło:
Konkret24

Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen został odznaczony Medalem Kuriera z Warszawy. - Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma - podkreślił, odbierając wyróżnienie w środę wieczorem w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma". Anders Rasmussen z Medalem Kuriera z Warszawy

"Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma". Anders Rasmussen z Medalem Kuriera z Warszawy

Źródło:
PAP
Były miliony, teraz brakuje pieniędzy. Fundacja Profeto zawiesza działalność radia i portalu

Były miliony, teraz brakuje pieniędzy. Fundacja Profeto zawiesza działalność radia i portalu

Źródło:
tvn24.pl
Premium