Kowal o "jedynym, co ma do powiedzenia prezydentowi Trumpowi"

Źródło:
TVN24
Kowal o "lekcji z historii XX i XXI wieku dla Ameryki i całego Zachodu"
Kowal o "lekcji z historii XX i XXI wieku dla Ameryki i całego Zachodu"TVN24
wideo 2/6
Kowal o "lekcji z historii XX i XXI wieku dla Ameryki i całego Zachodu"TVN24

Jeżeli jest jakaś lekcja z historii XX i XXI wieku dla Ameryki i całego Zachodu, to jeśli się zawczasu nie zareaguje, z jakiejś oszczędności, to później się płaci 10-100 razy więcej - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Donalda Trumpa, między innymi na temat Rosji i NATO. - Niech pisowscy politycy, którzy mają dobry kontakt w obozie Trumpa, kupią bilet, jadą do Ameryki i lobbują. Bo teraz ten czas na poważne rozmawianie - dodał.

Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, który ma być pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy Ukrainy, odniósł się do wypowiedzi Donalda Trumpa dotyczących współpracy w ramach NATO. Ostatnio były prezydent USA powiedział, że "zachęcałby" Rosję, by "robiła cokolwiek jej się podoba" z państwami NATO, które "nie płacą", czyli przeznaczają mniej niż 2 procent PKB na obronność. - Nie broniłbym takiego kraju - zadeklarował Trump. Wypowiedź skrytykował m.in. Biały Dom.

Kowal o "lekcji z historii XX i XXI wieku dla Ameryki i całego Zachodu"

 - To jest straszne, co opowiada kandydat na prezydenta Trump i były prezydent Trump. To jest naprawdę straszne dla bezpieczeństwa. Zawsze patrzę na to ze śmiertelną powagą i wtedy myślę, że stoimy na skraju historii. Dlatego że zawsze, kiedy w Ameryce pojawiało się to szaleństwo izolacjonizmu, zawsze, kiedy to się działo w ostatnich stu latach, to prowadziło do wojny albo dużych kłopotów. I to nieodpowiedzialność w wystąpieniu Donalda Trumpa, którą mamy prawo krytykować, dlatego, że mówimy o wspólnym bezpieczeństwie - powiedział.

-  Wczoraj korespondowałem z jednym z najwybitniejszych konserwatywnych publicystów amerykańskich, (...), który świetnie napisał do ludzi od Trumpa: "czy wy rozumiecie, że tracicie nawet ekonomicznie, bo jak nie dajecie tych pieniędzy na Ukrainę, to tracicie miejsca pracy w Alabamie, bo tam jest produkowany sprzęt, który pojedzie (na Ukrainę - red.)". I po drugie: "czy wy nie rozumiecie, że dzisiaj koszt pomocy Ukrainie jest duży, ale relatywnie mały" - mówił dalej. - Jeśli poczekamy dwa lata, to wszyscy zapłacimy znacznie więcej - dodał.

 - Jeżeli jest jakaś lekcja z historii XX i XXI wieku dla Ameryki i całego Zachodu, to jeśli się zawczasu nie zareaguje, z jakiejś oszczędności, to później się płaci 10-100 razy więcej. I to jest jedyne, co mam do powiedzenia prezydentowi Trumpowi - kontynuował Kowal.

Kowal: to jest być może czas realnego lobbowania

Zdaniem Kowala Trump swoimi wypowiedziami "rujnuje całą politykę amerykańską i w rezultacie także amerykańskie bezpieczeństwo". 

- To, co my dzisiaj robimy każdego dnia, (...), to mobilizujemy Niemców, Francuzów, także Amerykanów. Jeżeli prezydent Duda chciałby poważnie o tym podyskutować, to mam tylko jeden pomysł. Niech pisowscy politycy, którzy mają dobry kontakt w obozie Trumpa, kupią bilet, bez problemu, (...), jadą do Ameryki i lobbują. Bo teraz jest ten czas na poważne rozmawianie. Niech dotrą do każdego człowieka Trumpa. Bo ja nie wiem, czy z Trumpem da się rozmawiać, dlatego że jego polityka charakteryzuje się głęboką niestabilnością. Ale on ma w swoim otoczeniu wielu ludzi, których znamy. To nie są anonimowe nazwiska - stwierdził.

Według Kowala to jest "być może czas realnego lobbowania, bo teraz to mało kosztuje". - Teraz to może kosztować bilet do Ameryki, a kiedyś to może kosztować życie ludzi w naszej części świata, naszych bliskich - dodał.

Kowal o relacjach z Ukrainą: wszyscy powinni zachować tutaj spokój

Kowal mówił także o napięciach w stosunkach z Ukrainą, między innymi dotyczących kwestii zboża. 

- Myślę, że wszyscy tutaj powinni zachować spokój, dlatego że Ukraińcy są naszym przyjaciółmi, a my przyjaciółmi Ukraińców. To pokazaliśmy przez ostatnie dwa lata i myślę, że każdy, kto po prostu ma rozum, potrafi to rozsądzić w całości, to to wie - powiedział. 

- Czy między takimi dwoma sąsiadami jak Polska i Ukraina, gdzie nas łączy prawie wszystko, będą kłopoty? Będą. Czy polscy rolnicy mają problem w związku z przyjazdem ukraińskiego zboża? Mają problem. I nie tylko, (mają problem - red.) różnych artykułów rolniczych. I naszą rolą jest to rozwiązać. To, co się zmieniło po 15 października, a tak naprawdę od grudnia, to jest to, że my realnie to rozwiązujemy - mówił dalej. 

Jednocześnie podkreślił, że "Polska jest dzisiaj jednym z najważniejszych adwokatów Ukrainy na arenie międzynarodowej". 

Kowal o relacjach z Ukrainą: wszyscy powinni zachować tutaj spokój
Kowal o relacjach z Ukrainą: wszyscy powinni zachować tutaj spokójTVN24

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Przywódcy grupy G7 wydali wspólną deklarację po niedzielnym spotkaniu. Napisali, że "stanowczo potępiającą atak Iranu przy użyciu dronów i pocisków" oraz "wyrazili pełną solidarność i wsparcie dla Izraela".

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Grupa G7 "stanowczo potępia" irański atak. Deklaracja po spotkaniu przywódców

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

To moment wielkiego ryzyka, w którym wciąż nie ma odpowiedzi na kluczowe pytania - tak cytowani przez "New York Times" analitycy opisują sytuację po ataku Iranu na Izrael. Wskazują, że wśród tych pytań znajduje się między innymi to, czy Teheran uzna, że musi uderzyć ponownie i czy Izrael zdecyduje się na dalszą eskalację.

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Starzy wrogowie, "nowy niebezpieczny rozdział". Co dalej z "wojną cieni" po ataku Iranu na Izrael?

Źródło:
New York Times

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

20-letni motocyklista zginął w wypadku na Lubelszczyźnie. Mężczyzna uderzył w tył samochodu osobowego. Kilka godzin wcześniej zatrzymano go do kontroli drogowej. Za nieprawidłowe wyprzedzanie i przekroczenie prędkości został ukarany mandatem.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Nie żyje 20-letni motocyklista. Kilka godzin przed wypadkiem został ukarany mandatem

Źródło:
tvn24.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Tragiczny wypadek w kompleksie leśnym Oława Wójcice. W niedzielę zginął tam 25-letni mężczyzna jeżdżący na quadzie.

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył quadem w drzewo, zginął na miejscu

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku będzie można oglądać serial "Sympatyk" na HBO Max. Na jesień tego roku zaplanowano premierę filmu "Joker: Folie à Deux", jest już oficjalny zwiastun. W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała, co jeszcze warto wiedzieć ze świata filmów i muzyki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl