Ponad połowa Polaków (55 procent) deklaruje, że chciałaby się przenieść do innego kraju. Pytani o konkretne miejsce, respondenci najczęściej wskazywali Hiszpanię, wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Jakie inne państwa wymieniali?
W czwartek ARC Rynek i Opinia przedstawiło wyniki międzynarodowego badania opinii publicznej, zrealizowanego przez sieć Iris. Mieszkańców 18 krajów z różnych kontynentów zapytano m.in. o to, na ile ich kraj jest bliski lub daleki od ich marzeń i aspiracji.
Polacy są w grupie narodów, które są w znacznym stopniu zadowolone ze swojego kraju. Podobne opinie mają Amerykanie, Australijczycy czy Koreańczycy. Z kolei najgorzej swój kraj postrzegają Bułgarzy, Rumuni i Grecy.
Z drugiej strony, jeśli chodzi o ocenę własnego życia, Polacy nie są usatysfakcjonowani i są bardziej skłonni odpowiedzieć, że ich życie jest bardzo odległe od wymarzonego. Ale nie jesteśmy tu wyjątkiem. Jak zauważyli autorzy badania, tylko w 4 z 18 krajów objętych badaniem "więcej osób uważa, że ich życie jest bardzo bliskie lub bliskie ich aspiracjom". To Malezja, Peru, Kanada i Meksyk.
ZOBACZ TEŻ: Hawaje, Korfu, Paryż i... Łódź. Lista "ulubionych miejsc na świecie" według "The Independent"
Dokąd Polacy chcieliby się przeprowadzić
Respondentów pytano także o to, czy chcieliby przenieść się do innego kraju, a jeżeli tak, to do jakiego. W Polsce taką deklarację złożyło aż 55 proc. badanych, podczas gdy średnia dla wszystkich badanych krajów to 45 proc.
Najwięcej Polaków (14 proc.) przyznało, że chciałoby się przeprowadzić do Hiszpanii. Na kolejnych miejscach wskazywano: Włochy - 11 proc., Niemcy - 8 proc., USA - 7 proc., Szwajcarię - 6 proc. i Wielką Brytanię - 6 proc.
Spośród wszystkich badanych państw to jednak obywatele Nigerii i Peru, a z Europy - Grecji chcieliby najbardziej wyjechać ze swojego kraju. Z kolei najmniej chętni do takiego kroku są Malezyjczycy, Japończycy i Australijczycy.
Wiceprezes ARC Rynek i Opinia Adam Czarnecki skomentował, że "obok bogatych krajów, takich jak chociażby Kanada czy Austria, okazuje się, że również mieszkańcy krajów biedniejszych, jak np. Meksyk, Peru mogą też być zadowoleni z życia, z realizacji swoich aspiracji. Jednym z wyjaśnień tego paradoksu jest, że różne są poziomy oczekiwań i aspiracji, inne dla społeczeństw zamożnych, inne dla biedniejszych".
"Często mówi się o Polakach jako narodzie osób narzekających, ale wyniki badania pokazują, że są też bardziej od nas narzekający. A w szczególności narzekający na swój kraj. Bo bardziej narzekamy na własne życie, własny los niż na kraj" - dodaje Czarnecki.
Badanie zostało zrealizowane techniką CAWI w 18 krajach pomiędzy styczniem a marcem 2024 roku na reprezentatywnych próbach ludności w wieku 18+. W każdym z krajów badanie było przeprowadzone na próbie o liczebności 500 respondentów, a w Polsce na próbie N=1000 respondentów.
Źródło: PAP, arc.com.pl
Źródło zdjęcia głównego: Olena Deriabina / Shutterstock.com