"Przyznanie przed samym sobą jest kluczowe". Jak walczyć z depresją?

Aktor Piotr Zelt
Piotr Zelt: problemem, jest, żeby samemu sobie powiedzieć, że dzieje się coś złego
Źródło: TVN24

Bez względu na status społeczny i czym dana osoba się zajmuje, ta choroba nie wybiera, depresja może dotknąć absolutnie każdego - mówił w TVN24 aktor Piotr Zelt, ambasador kampanii "Twarze Depresji. Nie Oceniam. Akceptuję", który sam się z nią zmagał. Sławomir Murawiec, rzecznik prasowy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wskazywał, co jest "podstawową informacją dla wszystkich, którzy zmagają się z depresją".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Meghan Markle i książę Harry udzielili pierwszego wywiadu po wycofaniu z pełnienia obowiązków w ramach brytyjskiej rodziny królewskiej oraz przeprowadzce do USA. Markle wyznała, że miała myśli samobójcze.  - Po prostu nie chciałam już dłużej żyć. I to była bardzo prawdziwa i przerażająca, ciągła myśl – powiedziała Meghan.

Według jej relacji, gdy poprosiła o pomoc, odmówiono jej. Argumentowano, że mogłoby to się odbić na wizerunku pałacu.

CAŁY WYWIAD Z MEGHAN I HARRYM DO OBEJRZENIA ZA DARMO PO ZALOGOWANIU W TVN24 GO

"Depresja może dotknąć absolutnie każdego"

O tym, jak walczyć z depresją mówili w TVN24 aktor Piotr Zelt, ambasador kampanii "Twarze Depresji. Nie Oceniam. Akceptuję" oraz Sławomir Murawiec, rzecznik prasowy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Piotr Zelt mówił o tym, jak sam zmagał się z chorobą. - Mam za sobą epizod depresyjny i musiałem zawalczyć o powrót do zdrowia i do normalnego funkcjonowania. Z powodzeniem. Absolutnie bez względu na status społeczny i czym dana osoba się zajmuje, ta choroba nie wybiera, depresja może dotknąć absolutnie każdego - podkreślił.

Jak mówił dalej aktor, "jest to kwestia pewnie jakiejś tam podatności na tego rodzaju chorobę". - Bodźce, które otrzymujemy z zewnątrz, z otoczenia, mogą spowodować, że czujemy coś takiego, bez względu na to, kim się jest, jaki ma się portfel i status społeczny - dodał aktor.

Zwracał uwagę, że "problemem, jest, żeby samemu sobie powiedzieć, że dzieje się coś złego, że trzeba sie z tym wziąć za bary, coś z tym zrobić".

"Przyznanie przed samym sobą jest kluczowe"

Mówił również, że z depresją zmaga się nie tylko osoba, którą dopadła, ale i jej najbliżsi. Dodał, że "przyznanie przed samym sobą jest kluczowe, żeby zacząć leczenie, terapię".

Zelt przyznał że sam miał opór, żeby przyznać publicznie, że walczy z depresją. - Zastanawiałem się, jak odbierze to otoczenie. Myślę, że lata kampanii "Twarze Depresji. Nie Oceniam. Akceptuję" i kolejne jej edycje powodują oswojenie tematu w społeczeństwie. Osoby, które przyznają, że mają problem z depresją, nie są piętnowane (...) musimy pracować nad tym, żeby wybudować u ludzi świadomość, że jest to choroba jak każda inna - mówił dalej aktor.

Piotr Zelt: problemem, jest, żeby samemu sobie powiedzieć, że dzieje się coś złego
Źródło: TVN24

"Podstawowa informacja dla wszystkich, którzy zmagają się z depresją"

Sławomir Murawiec podkreślił, że "podstawową informacją dla wszystkich, którzy zmagają się z depresją" jest to, że "z tej choroby można wyjść". Wskazywał, że "trzeba przede wszystkim poszukać pomocy" u specjalistów.  

Mówił również o objawach, jakie mogą świadczyć o depresji. Wyliczał tu smutek, przygnębienie, utrzymujące się zwykle dłużej niż dwa tygodnie, brak siły, motywacji, częste zaburzenia snu, lęk, napięcie i rozdrażnienie.

- Ale czasami bywa tak, że depresja bywa maskowana aktywnością, żeby nie przyznać się, żeby nie skonfrontować się z tym, że gdzieś wewnątrz źle się czujemy - zauważył.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chcesz uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.

Dr Murawiec: z depresji można wyjść, ale trzeba się udać po pomoc do specjalisty
Źródło: TVN24
Czytaj także: