"Rosnące zaniepokojenie". Europejska Sieć Rad Sądownictwa o zmianach w Polsce

[object Object]
Czy sędziowie mogą nadal liczyć na KRS? Rozmowa z "Faktów po Faktach" z 16 majatvn24
wideo 2/8

Polska i Turcja to dwa kraje w Europie, w których zagrożona jest niezależność sądów - oceniła Europejska Sieć Rad Sądownictwa. - Porównanie Polski z Turcją totalnie nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości - zapewnia rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. Rzecznik stowarzyszenia "Iustitia" stwierdza natomiast, iż to wskazanie, że "Polska odchodzi od standardów" europejskich.

ENCJ (Europejska Sieć Rad Sądownictwa) jest międzynarodową organizacją zrzeszającą rady do spraw sądownictwa dwudziestu państw Unii Europejskiej. Tych, w których działają odrębne organy państwa mające pilnować, aby sądy były niezależne, a niezawisłości sędziowskiej nic nie zagrażało.

ENCJ kilkukrotnie wyrażała niepokój w związku ze zmianami wprowadzanymi w polskim sądownictwie przez Prawo i Sprawiedliwość. Odnosiła się również do zmian w polskiej Krajowej Radzie Sądownictwa, podkreślając, że gwarancją niezależności tego organu jest wybieranie do niego sędziów przez środowiska sędziowskie. W obecnie urzędującej KRS zasiadają sędziowie wybrani przez Sejm.

"Będziemy stać po waszej stronie"

Po wejściu w życie ustawy zakładającej wybór sędziów do KRS przez polityków, zrezygnował przewodniczący rady Dariusz Zawistowski. Jego następczyni Małgorzata Gersdorf odeszła po wybraniu przez Sejm nowych sędziów na członków KRS.

Po rezygnacji Małgorzaty Gersdorf, ówczesna przewodnicząca ENCJ Nuria Diaz Abad napisała do niej: "Jesteśmy świadomi trudnej sytuacji, w obliczu której staje Rada i mogę Panią zapewnić, że nasze stowarzyszenie będzie stać po Waszej stronie w obronie niezależności sądownictwa w Państwa kraju".

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa, z sędziami wybranymi przez Sejm, zebrała się pierwszy raz 27 kwietnia. Na tym posiedzeniu wydelegowała dwóch przedstawicieli na zbliżające się wówczas zgromadzenie ogólne ENCJ. Zostali nimi wiceprzewodniczący nowej KRS sędzia Dariusz Drajewicz i jej rzecznik prasowy sędzia Maciej Mitera.

Zarówno Mitera, jak i Drajewicz zajmują obecne stanowiska z nominacji ministra sprawiedliwości. Maciej Mitera jest prezesem Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia, a Dariusz Drajewicz - wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie.

Zgromadzenie ogólne ENCJ odbywało się od 30 maja do 1 czerwca w Lizbonie. "Obecność na Zgromadzeniu Ogólnym przedstawicieli KRS Polski nie oznacza, że ENCJ uznaje, że jej status członka w stowarzyszenia zostaje utrzymany" - napisała Europejska Sieć Rad Sądownictwa na swojej stronie internetowej.

Rosnące zaniepokojenie Europejskiej Sieci

Obrady ENCJ zakończyły się przyjęciem Deklaracji Lizbońskiej. Była ona poświęcona potrzebie wprowadzenia "pozytywnych zmian" w sądownictwie powszechnym państw członkowskich. Zmiany te miałyby polegać na wzmocnieniu niezależności sądów i uświadamianiu obywatelom, dlaczego jest to niezwykle istotna wartość.

Dwa akapity ogólnej deklaracji poświęcone zostały jednak sprawom szczególnym - sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce i w Turcji.

"ENCJ obserwuje reformę polskiej KRS z rosnącym zaniepokojeniem" - głosi fragment deklaracji. W kolejnych zdaniach przypomniano, że aby być członkiem ENCJ, rada ds. sądownictwa kraju członkowskiego musi być niezależna od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Na zgromadzeniu ogólnym w Lizbonie ENCJ wybrała nowego przewodniczącego - Keesa Sterka z Holandii i nowy zarząd. Jak głosi Deklaracja Lizbońska, decyzja o tym, czy status członka nowej polskiej KRS w Europejskiej Sieci zostanie utrzymany, zapadnie po tym, gdy "zarząd zakończy przegląd stanowisk w tej sprawie". Częścią tego przeglądu będzie dialog z Krajową Radą Sądownictwa, a wyniki mają zostać udostępnione członkom ENCJ w ciągu kilku miesięcy.

- Z pewnością jest to wskazanie, że polska Krajowa Rada Sądownictwa po zmianach ustawowych odchodzi od standardów Europejskiej Sieci. Standardy te mówią między innymi, że co najmniej połowa członków rad do spraw sądownictwa w krajach członkowskich musi być sędziami wybranymi przez sędziów. Tymczasem dla nas jest oczywiste, że po wyborze sędziów do polskiej KRS przez partie polityczne atrybut niezależności od innych władz po prostu odpadł. Nowa Krajowa Rada Sądownictwa jest radą w pełni upolitycznioną poprzez proces wyboru - komentuje rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Bartłomiej Przymusiński.

Turcja "również niepokojąca". Głosowania nie było

"Sytuacja w Turcji również jest bardzo niepokojąca" - tymi słowami zaczyna się kolejna część Deklaracji Lizbońskiej. Tak sformułowane zdanie oznaczałoby, że ENCJ zrównuje sytuację sądownictwa w Polsce i w Turcji. W taki sposób użycie słowa "również" ("also") rozumie rzecznik nowej KRS. Zapewnił, że Rada gotowa jest wyjaśnić europejskiej organizacji, iż to "nieporozumienie".

- My już przed posiedzeniem w Lizbonie wystosowaliśmy zaproszenie i ostatnio ponowiliśmy je dla prezydium ENCJ i do rad z poszczególnych krajów. Chcemy im pokazać, że porównanie Polski z Turcją, która w ogóle nie należy do ENCJ, totalnie nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości - mówi nam sędzia Maciej Mitera.

Zapytaliśmy go, jak polscy delegaci głosowali w sprawie przyjęcia Deklaracji Lizbońskiej. Odpowiedział, że zgromadzenie ogólne w ogóle nie zajmowało stanowiska w sprawie treści deklaracji.

- Deklaracja została przyjęta bez głosowania i bez aklamacji. Jej treść została po prostu zakomunikowana uczestnikom obrad przez prezydium. Nie było żadnej dyskusji, żadnych pytań o akceptację. Być może przedstawiciele takich państw jak Słowacja, Rumunia, Armenia czy Irlandia Północna mieliby zdania odrębne co do treści tej deklaracji, ale nie wiem, czy miałoby to znaczenie. Po prostu deklaracja została przyjęta - mówi Maciej Mitera.

"Naopowiadali” i "dobra mina do złej gry”

Rzecznik nowej KRS utrzymuje, że sędziowie z zagranicy znają obraz polskiego sądownictwa, który nie odpowiada prawdzie. Odpowiedzialnością za ten fałszywy obraz obarcza Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia”.

- Nie byliśmy pytani o zdanie w czasie obrad i nikt nie żądał od nas wyjaśnień - mówi Maciej Mitera. - Nie proszono nas o stanowisko. O sytuacji w Polsce nie było mowy na posiedzeniu plenarnym. Tylko w kuluarach pytano nas o sytuację polskiego sądownictwa - relacjonuje.

- Na podstawie tych rozmów wnioskuję, że nasi europejscy koledzy nie mają pełnego oglądu sytuacji w Polsce, a wręcz zniekształcony obraz. Pytano mnie na przykład, jak radzimy sobie z naszym szefem, ministrem sprawiedliwości. Odpowiadałem, że minister nie jest moim szefem ani przewodniczącym KRS. Nie ma też żadnego potwierdzenia w faktach pytanie, że nasi sędziowie są aresztowani za poglądy. Nie mam rozeznania, co członkowie stowarzyszenia "Iustitia" naopowiadali członkom rad sądowniczych z innych państw - mówi Maciej Mitera.

- Pytania w kuluarach zadawali nam przedstawiciele rad ze Słowacji, Rumunii, Armenii, Irlandii Północnej, Bułgarii. Portugalczycy pytali nas, czy sędziowie w Polsce są aresztowani. Byłem zdziwiony i pytałem, czy chodzi o prezesa Sądu Apelacyjnego z Krakowa (aresztowany pod zarzutem korupcji - red.). Ale usłyszałem, że chodzi o sędziów, którzy przeciwstawiają się obecnej sytuacji. Zapewniałem, że nic z tych rzeczy nie ma miejsca w naszym kraju - opowiada sędzia Mitera.

"To jakieś bajki"

Rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Bartłomiej Przymusiński zaprzecza, jakoby sędziowie ze stowarzyszenia rozpowszechniali poza granicami Polski inne informacje niż organizacja ta głosi w sposób jawny.

- Informacje o sytuacji polskiego sądownictwa przekazujemy w sposób jawny. Prowadzimy stronę internetową w języku angielskim. Wysłaliśmy także list do Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Pan sędzia Mitera i pozostali członkowie KRS dostali go do wiadomości. Wskazywaliśmy tam na konkretne problemy. Więc opowiadanie, że coś wyolbrzymiamy, to są po prostu jakieś bajki. Jeżeli rzecznik KRS tak twierdzi, to ja to odbieram jako odreagowanie przez niego trudnej sytuacji robienia dobrej miny do złej gry - mówi nam sędzia Przymusiński.

Według zapowiedzi rzecznika Mitery nowa Krajowa Rada Sądownictwa zajmie stanowisko wobec Deklaracji Lizbońskiej na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowane jest na 13-15 czerwca. Przedstawiciele Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa mają wkrótce przyjechać do Polski. Spotkają się zarówno z nową KRS, jak i ze Stowarzyszeniem "Iustitia".

Choroba Polski i Węgier

Przewodniczący ENCJ w wypowiedzi dla agencji Reutera nie porównuje już Polski do Turcji, ale sytuację wymiaru sprawiedliwości w Polsce i na Węgrzech (gdzie planuje się otwarcie drogi do zawodu sędziego urzędnikom administracji rządowej) nazywa chorobą.

"Choroba Polski i Węgier może się rozprzestrzeniać. Może rozprzestrzenić się na sąsiednie kraje. To, co dzieje się w Polsce i na Węgrzech, to nie incydenty, to jest poziom zagrożeń systemowych. Rządy prawa, podział władz i niezależność silnej władzy sądowniczej są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa demokratycznego. Bez tego stoczymy się do dyktatury" - ostrzega Kees Sterk.

Autor: jp//rzw / Źródło: tvn24.pl; reuters

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium