"Nie wiadomo, jaka będzie Europa, jaka będzie Rosja, ale Polska będzie potrzebna"

[object Object]
W debacie "Sto lat niepodległości" o stosunkach polsko-francuskichtvn24
wideo 2/20

Przed wybuchem I wojny światowej Polska jako podmiot międzynarodowy, jako temat dyskusji faktycznie nie istniała - mówił profesor Andrzej Chwalba z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasie debaty "Sto lat niepodległości". Jej tematem były stosunki polsko-francuskie.

Stulecie niepodległości Polski to także istotna data i rocznica dla Francji - stulecie końca wielkiej wojny. W sobotniej debacie "Sto lat niepodległości" w TVN24 z profesorem Andrzejem Chwalbą z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jacek Stawiski rozmawiał o stosunkach polsko-francuskich z perspektywy polskiej.

"Polska jako podmiot międzynarodowy nie istniała"

- Przed wybuchem I wojny światowej Polska jako podmiot międzynarodowy, jako temat dyskusji faktycznie nie istniała - przyznał historyk. Tu i ówdzie można było spotkać polityków, którzy na ten temat debatowali (…), ale Francuzi, tym bardziej Brytyjczycy, tematu w ogóle nie znali - dodał.

Jak mówił, oni "koncentrowali się na przyszłej wojnie z Austro-Węgrami, Niemcami i chcieli jak najlepszych relacji z Rosją". - To był podstawowy filar ich sojuszu antyniemieckiego, przeciwko państwom centralnym. W związku z tym, jakiekolwiek roszczenia narodów zamieszkujących Rosję, w tym Polaków, ale również Litwinów, Łotyszów, żeby wyrwać się z tego więzienia narodów, musiały się skończyć niepowodzeniem - wyjaśniał.

- Co najwyżej Francuzi, kiedy wybuchła wojna, zabiegali poprzez kanały petersburskie, żeby ze względów strategicznych obiecać Polakom autonomię w ramach imperium rosyjskiego. To znaczy, kiedy pojawi się wojsko niemieckie, austriackie na terenie państwa polskiego i tak zwanych ziem zabranych, czyli Litwy, Ukrainy, Białorusi, to żeby Polacy tam zamieszkujący byli wrogami wkraczających, czyli okupantów - tłumaczył.

Przypomniał, że Roman Dmowski, który wraz z przyjaciółmi wyjechał z Rosji, rozpoczął akcję promocji interesów Rzeczypospolitej w najważniejszych stolicach, takich jak Londyn, Paryż. - Ale do 1917 nie odnosi większych sukcesów. Ani Londyn ani Paryż nie były zainteresowane rozbiciem nie tylko Rosji, ale również Austro-Węgier. Oni byli przywiązani do tego koncertu mocarstw jeszcze z XIX wieku - mówił historyk.

"Widziano dużą Polskę"

Profesor Chwalba pytany, jakie czynniki sprawiły, że Francja sprawę Polską zaczęła podnosić, odparł, że są dwa podstawowe powody. - Pierwsza rzecz, to jest rewolucja lutowa w Rosji. Upada carat, z którym i Francuzi i Anglicy mieli sojusze. W przypadku Francji nawet sojusz mocny, bo polityczny i wojskowy. Ponadto, dwie władze w Rosji - Piotrogrodzka Rada i Rząd Tymczasowy - wydają oświadczenia, które zapowiadają lepszy los Polaków. Było to zupełnie coś nowego. Widziano dużą Polskę, jeśli chodzi o granice - mówił.

Przyznał, że ranga Polski została podniesiona. - Już nie mówiono o autonomii, mówiono o czymś więcej, o samodzielności i niezawisłości Polski w ramach państwa rosyjskiego, zapewne w przyszłości republikańskiego. To jest pierwszy sygnał - skwitował profesor.

Jak dodał, drugi sygnał dają Stany Zjednoczone. - Najpierw (prezydent) Woodrow Wilson w słynnym przemówieniu do Senatu zapowiada przebudowę Europy i już mówi o tym, że powstanie niezawisła Polska - mówił.

W kwietniu 1917 roku - mówił historyk - Stany Zjednoczone przystępują do wojny u boku aliantów i sytuacja zmienia się diametralnie.

Profesor Andrzej Chwalba w programie "Sto lat niepodległości"
Profesor Andrzej Chwalba w programie "Sto lat niepodległości"tvn24

Profesor Chwalba wspomniał o Ignacym Paderewskim, który był "u boku Wilsona". - Najsłynniejszy Polak w dziejach Stanów Zjednoczonych - ocenił historyk.

Jego zdaniem, amerykański prezydent "postawił na dobrego konia". - Nie tylko dlatego, że Paderewski grał Chopina prezydentowi, że czytał mu podobno Sienkiewicza. Ale kiedy się zaczyna kampania wyborcza, był jednym z najważniejszych dobrodziejów, czyli sponsorów - powiedział.

Jak mówił, Wilson musiał mu to wynagrodzić. - Paderewski otrzymuje obietnice od Wilsona, że będzie wspierał sprawy polskie w nagrodę za wsparcie finansowe - opowiadał profesor Chwalba.

"Francja zaczyna widzieć Polskę na mapie Europy"

Zdaniem historyka właśnie to, co się działo w Rosji i Stanach Zjednoczonych spowodowało, że zmieniła się optyka Francji.

- Francja zaczyna widzieć Polskę na mapie Europy jako kraj, który będzie sojusznikiem Francji po wojnie. Nie wiadomo, jaka będzie Europa, jaka będzie Rosja, ale Polska będzie potrzebna. Pojawia się coś czego nie było w myśleniu politycznym Francuzów: będziecie nam potrzebni - mówił.

Przypomniał, że 4 czerwca 1917 roku prezydent Francji Raymond Poincaré powołał do życia Armię Polską we Francji. - Ona jeszcze nie ma statusu armii sojuszniczej. Parasolem politycznym nad armią jest Komitet Narodowy Polski, który powstaje 15 sierpnia 1917 roku. Dopiero po czasie zabiegów Dmowskiego i jego przyjaciół zostaje uznany przez Francję, Stany Zjednoczone, Włochy, Wielką Brytanię jako rząd tymczasowy, rząd, który reprezentuje Polskę - kontynuował.

Podkreślił, że bardzo charakterystyczne było to, iż w święto narodowe 14 lipca 1919 roku w czasie defilady na Polach Elizejskich maszerowały polskie oddziały jako oddziały sojusznicze, były polskie biało-czerwone flagi. - To jest sygnał, że sytuacja się zmienia. Francuzi wprowadzają nas na salony europejskie - podsumował profesor Andrzej Chwalba.

Debata "Sto lat niepodległości". Stosunki polsko-francuskie
Debata "Sto lat niepodległości". Stosunki polsko-francuskietvn24

W felietonie dziennikarki TVN24 Joanny Hac w cyklu "Sto lat Niepodległości" płk Federic Guelton historyk wojskowości mówił z kolei o naszych stosunkach z perspektywy francuskiej.

Felieton dziennikarki TVN24 Joanny Hac w cyklu "Sto lat Niepodległości"
Felieton dziennikarki TVN24 Joanny Hac w cyklu "Sto lat Niepodległości"tvn24

Autor: kb/ / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pożary wybuchają jeden po drugim w okolicach Aten. W sobotę ogień pojawił się w dwóch nowych miejscach, co zmusiło lokalne władze do wydania alertów ewakuacyjnych. Walkę z płomieniami utrudniał porywisty, suchy wiatr.

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W niedzielę w prawie całej Polsce towarzyszyć nam będzie męczący skwar. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Po długiej walce z chorobą zmarł Martin Mull - amerykański muzyk, malarz i aktor komediowy. Zagrał między innymi w serialach "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Figurantka" czy "Bogaci bankruci". Miał 80 lat. O śmierci aktora poinformowała jego córka. "Zawsze był zabawny" - napisała.

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Źródło:
PAP

Tragedia podczas wakacyjnego wypoczynku. 13-letni chłopiec utopił się w sobotę w przydomowym basenie na terenie gminy Urzędów (woj. lubelskie).

13-latek utonął w przydomowym basenie

13-latek utonął w przydomowym basenie

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w sobotnim wypadku na pomorskim odcinku autostrady A1. Dwa samochody zderzyły się na wysokości miejscowości Borkowo, na jezdni w kierunku Gdańska. Policja wyznaczyła objazd.

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół do opracowania Białej Księgi w sprawie śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. W komunikacie wyjaśniono, że "w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się wątpliwości co do okoliczności przebiegu zdarzenia, w wyniku którego Barbara Blida poniosła tragiczną śmierć". O wyjaśnienie okoliczności śmierci Blidy wnioskował Włodzimierz Czarzasty.

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Źródło:
PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. Po upalnej, dusznej końcówce czerwca, lipiec zacznie się niezwykle niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Wraz z ochłodzeniem przyjdzie jednak zachmurzenie, mogące zepsuć plany urlopowe wielu z nas.

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Źródło:
PAP

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP