Debata "Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie" w TVN24
Czy nasze dzieci będą miały gdzie się leczyć? Czy będzie miał kto je leczyć? Z lekarzami, terapeutami, rodzicami i podopiecznymi w ramach dyskusji "Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie" rozmawiał Marcin Zaborski. Relacjonowaliśmy ją w tvn24.pl.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.
W pierwszej części programu gośćmi Marcina Zaborskiego byli Rafał Szymański - tata czworga dzieci, w tym jednego z leczonymi zaburzeniami, autor wykładu "Depresja to porywacz naszych dzieci" oraz Kasia Juchimiuk - podopieczna Fundacji eFkropka.
Relacja odświeża się automatycznie
- 21:51
Spokojnego wieczoru.
- 21:50
Zakończyła się debata ""Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie" w TVN24. Dziękujemy za uwagę.
- 21:50
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.
- 21:49
Friedrich: Do dzisiaj przypominam sobie jedną wiadomość. Dziewczyna napisała, że dzięki nam zrozumiała, że to, że jest osobą LGBT, nie oznacza, że nie jest człowiekiem.
- 21:46
Dr Lewandowska: Moja praca jest moją pasją i mam nadzieję, że tak pozostanie do końca.
- 21:46
Szredzińska: Nasi konsultanci dzielą się pozytywnymi mailami czy telefonami z całą fundacją. To daje siłę, my też jej potrzebujemy.
- 21:44
Tomasz Bilicki, terapeuta i certyfikowany interwent kryzysowy: Kryzysy mają to do siebie, że oprócz tego cierpienia potrafią nas czegoś uczyć. Młodzi ludzie nauczyli się wspierać wzajemnie.
- 21:41
800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli ws. bezpieczeństwa dzieci
- 21:40
Szredzińska: Zgadzam się, że zrzucenie całej odpowiedzialności interwencyjnej w pierwszym wymiarze na nauczycieli to jest bardzo obciążające. Rodzice czy nauczyciele czesto nie wiedzą, jak pomóc.
- 21:38
Szredzińska: Mamy bardzo dużo telefonów od młodzieży nieheteronormatywnej.
- 21:35
Dr Lewandowska: Najmłodszy pacjent, który został przyjęty do naszego oddziału, miał 4,5 roku. Młodych pacjentów w ostatnim czasie przybywa.
- 21:34
Dr Lewandowska: Grafiki psychologów i psychoterapeutów zapełniają się w moment. Takie są potrzeby.
- 21:33
Dr Lewandowska: Pandemia obnażyła pewne trudności. Brakuje nam profilaktyki, potrzeba zmian.
- 21:32
Friedrich ("Nastoletni azyl"): Nie poruszamy kryzysu psychiatrii, bo nie chcemy zniechęcać do korzystania z pomocy. My zajmujemy się profilaktyką.
- 21:29
Bilicki: Na każdej lekcji w szkole jest miejsce, by rozmawiać o emocjach.
- 21:27
Prof. Heitzman: Może w szkole potrzebne są dwie godziny wychowacze albo na przykład godzina o zdrowiu? Nie poprawimy zdrowia psychicznego dzieci tylko poprzez pryzmat szpitala,
- 21:25
Kłoskowski: Nie jestem aż takim optymistą, jeśli chodzi o reformę stanu polskiej psychiatrii.
- 21:24
Jerzy Kłoskowski, prezes i fundator Fundacji eFKropka: Od wielu lat jeździmy na festiwale, wcześniej Woodstock, teraz Pol'and'Rock. Rozmawiamy z tysiącami młodych ludzi, mają otwartość i gotowość do mówienia o problemach swoich lub swoich bliskich.
- 21:20
- 21:20
Angelika Friedrich, założycielka inicjatywy "Nastoletni Azyl", która mierzyła się z problemem anoreksji: Byłam chętna sobie pomóc, sama po nią się zwróciłam. Jeżeli nauczyciel daje, na przykład na godzinie wychowawczej możliwość wypowiedzenia się, uczeń chętniej będzie chciał się podzielić problemem.
- 21:15
Bilicki: Popularność szkoleń dla nauczycieli z zakresu depresji jest coraz większa. Widać, że nauczyciele chcą się szkolić.
- 21:14
Bilicki: Zadaniem nauczyciela jest zarówno dydaktyka, jak i zajęcie się emocjami uczniów.
- 21:13
Tomasz Bilicki, terapeuta i certyfikowany interwent kryzysowy: Szkoła nie jest ośrodkiem interwencyjnym, co nie zmienia faktu, że nauczyciel często świadczy pierwszą pomoc w momencie kryzysu psychicznego dziecka.
- 21:10
Prof. Remberk: Każdy pacjent powinien mieć kontakt z psychologiem, nie każdy potrzebuje leków.
- 21:09
Prof. Remberk: Mówimy o lekarzach, ale leczenie psychiatryczne zaczyna się od psychoterapii
- 21:07
Prof. Heitzman: Sytuacja pandemii pokazała nam hejt i wykluczenie.
- 21:05
Szredzińska: Zaczynamy się zmieniać w kryzysowy telefon zaufania. Co piąty telefon dotyczy gorszego samopoczucia, lęków, poczucia bezsensu. Staramy się być bliską osobą, mimo, że na odległość.
- 21:03
Szredzińska: Odbieramy wiadomości, maile. Borykamy się, co robić najpierw, odbierać więcej telefonów czy odpisywać na maile.
- 21:02
Renata Szredzińska: Bezpłatny telefon zaufania 116 111 działa całą dobę przez siedem dni w tygodniu.
- 21:01
dr Lewandowska: czasami wyciągamy łóżko "spod ziemi", żeby przyjąć dziecko, które wymaga hospitalizacji.
- 20:59
dr Wojciechowska: trudno czasem podjąć decyzję, kogo przyjąć, a kogo nie
- 20:56
dr Wojciechowska: Aktualnie mam na oddziale dwóch czynnie pracujących lekarzy - ja i mój kolega. Mamy też rezydentów, radzimy sobie, jak możemy, ale potrzeby są ogromne.
- 20:55
Gościem zdalnym debaty jest doktor Katarzyna Wojciechowska - ordynator oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży w szpitalu wojewódzkim w Świeciu nad Wisłą.
- 20:54
Prof. Heitzman: Szpital nie jest panaceum i remedium na zdrowie psychiczne każdego człowieka, w szczególności dziecka.
- 20:53
Prof. Heitzman: Nie da się w ciągu jednego dnia zmienić psychiatrii w Polsce. Na szczęście reforma trwa.
- 20:51
Prof. Heitzman: Zawsze przekonuje, że bycie psychiatrą to pomaganie ludziom i możliwość własnego rozwoju oraz samodoskonalenia.
- 20:49
Dr Lewandowska: Problem polega na tym, że psychiatrzy uciekają ze szpitali, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Bardzo często idą do prywatnych placówek i miejsc komercyjnych.
- 20:47
Prof. Remberk: Lekarz w mojej klinice zarabia zalecaną stawkę, 6700 brutto, czyli około 5000 netto.
- 20:43
Według raportu NIK z 2020 roku liczba prób samobójczych wśród małoletnich w wieku 7-18 lat to:
730 - 2017 rok
772 - 2018 rok
905 - 2019 rok
814 - 2020 rok - 20:42
W drugiej części gośćmi debaty będą:
Doktor Aleksandra Lewandowska - ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w szpitalu psychiatrycznym w Łodzi
Profesor Barbara Remberk - konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży i kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Profesor Janusz Heitzman - pełnomocnik ministra zdrowia ds. psychiatrii sądowej, profesor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Renata Szredzińska - członek Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Jerzy Kłoskowski - prezes i fundator Fundacji eFKropka
Angelika Friedrich - założycielka inicjatywy "Nastoletni Azyl"
Tomasz Bilicki - terapeuta i certyfikowany interwent kryzysowy, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Fundacji Innopolis w ŁodziDoktor Katarzyna Wojciechowska - ordynator oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży w szpitalu wojewódzkim w Świeciu nad Wisłą
- 20:41
Zakończyła się pierwsza część debaty.
- 20:41
Szymański: Wiele osób boi się stygmatyzowania.
- 20:40
Szymański: Chciałbym zachęcić młode osoby i ich rodziców, by nie bali się mówić o tych problemach.
- 20:39
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.
- 20:37
Juchimiuk: Czułam potrzebę dzielenia się moją historią, było to dla mnie autoterapeutyczne. Cieszę się, że mogę się tym dzielić.
- 20:35
Szymański o symptomach depresji u dzieci: zaburzenia snu, odżywiania czy parodoksalnie duża chęć nauki
- 20:34
Szymański: Dzieci chorują inaczej niż dorośli.
- 20:33
Szymański: Dzieci depresyjne to są dzieci, które są nadwrażliwe. Jeżeli jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, jak się czuje młody człowiek na oddziale z pacjentami chorymi na schizofrenię to bardzo trudno powiedzieć o pozytywnej terapii.
- 20:32
Szymański: Nie widzę żadnego powodu, dla którego miejsce, które ma być terapuetyczne, musi wyglądać jak szpital.
- 20:31
Juchimiuk: Sam obraz tego, jaki jest miszmasz wśród pacjentów, pokazuje, jak bardzo nie ma sprofilowanego leczenia.
- 20:30
Juchimiuk: Nie chcemy ludzi zniechęcać do korzystania z pomocy, ale jednocześnie nie możemy rysować laurki, jeżeli rzeczywistość jest taka, jaka jest.
- 20:29
Juchimiuk: Mogę totalnie się podpisać pod tym, o czym mówił Rafał Szymański.
- 20:28
Juchimiuk: Objawy pojawiały się dużo wcześniej, w wieku około 17 lat przeżywałam stany trudne do opanowania. W wieku 21 lat otrzymałam diagnozę choroby afektywnej dwubiegunowej.
- 20:27
Szymański: To była obradapana lamperia, która nie była czysta. Było dużo napisów, stare meble, metalowe łóżka, materacy, jakie znamy z sal gimnastycznych.
- 20:27
Szymański o tym, co zapamiętał ze szpitala podczas pierwszej wizyty, gdy trafił tam ze swoją córką: To jest bezradność, duże poczucie winy, ma się poczucie, że można coś zrobić. Może ta wizyta była za późno.
- 20:23
- 20:21
W pierwszej części programu gośćmi Marcina Zaborskiego będą Rafał Szymański - tata czworga dzieci, w tym jednego z leczonymi zaburzeniami, autor wykładu "Depresja to porywacz naszych dzieci" oraz Kasia Juchimiuk - podopieczna Fundacji eFkropka.
- 20:20
Dobry wieczór, zapraszamy na relację z debaty "Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie" w TVN24.
W drugiej części gośćmi byli:
Doktor Aleksandra Lewandowska - ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w szpitalu psychiatrycznym w Łodzi Profesor Barbara Remberk - konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży i kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie Profesor Janusz Heitzman - pełnomocnik ministra zdrowia ds. psychiatrii sądowej, profesor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie Renata Szredzińska - członek Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Jerzy Kłoskowski - prezes i fundator Fundacji eFKropka Angelika Friedrich - założycielka inicjatywy "Nastoletni Azyl" Tomasz Bilicki - terapeuta i certyfikowany interwent kryzysowy, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Fundacji Innopolis w Łodzi Doktor Katarzyna Wojciechowska - ordynator oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży w szpitalu wojewódzkim w Świeciu nad Wisłą
DEBATA "PSYCHIATRIA DZIECI I MŁODZIEŻY W KRYZYSIE" NA ANTENIE TVN24 I TVN24 GO
Autorka/Autor:red.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN/Cezary Piwowarski
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?
Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza
- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.
Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"
- Źródło:
- tvn24.pl
Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".
W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji
W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.
Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby
Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.
Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa
- Źródło:
- PAP
W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.
Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach
W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.
"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami
- Źródło:
- Reuters, X, PAP, tvn24.pl
Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".
"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się
Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".
Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".
Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji
Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy.
Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.
Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"
Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.
Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo
Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".
Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.
Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl