Debata "Faktów": Polska w Unii Europejskiej. Czy konflikt o system wartości może doprowadzić do polexitu

Źródło:
TVN24
Morawska-Stanecka: dla PiS Unia Europejska to jest karta dań
Morawska-Stanecka: dla PiS Unia Europejska to jest karta dańTVN24
wideo 2/11
Morawska-Stanecka: dla PiS Unia Europejska to jest karta dańTVN24

Jak wyglądają relacje Polski z Unią Europejską? Dyskutowali o tym goście niedzielnej Debaty "Faktów". Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy oceniła, że "dla PiS Unia Europejska to karta dań". Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL stwierdził, że w kierownictwie PiS zapadła decyzja "o obraniu kursu na izolacjonizm". Profesor Jan Zielonka z Centrum Studiów Europejskich w Oksfordzie wyraził opinię, że "projekt europejski wymaga reform i co do tego nie ma wątpliwości". Europoseł PiS Kosma Złotowski uznał słowa o "okupancie brukselskim" za przesadzone, ale przekonywał, że Polska w UE "ma oczywiście ograniczoną suwerenność".

TAK RELACJONOWALIŚMY DEBATĘ MINUTA PO MINUCIE W TVN24.PL >>>

Wejście Polski do Unii Europejskiej było początkiem cywilizacyjnego skoku. Jednak po 17 latach integracji europejskiej politycy obozu rządzącego mówią o potrzebie walki z "okupantem brukselskim" i poszukiwaniu "drastycznych rozwiązań" - przywołując przykład brexitu. Czy spór z Komisją Europejską o praworządność może doprowadzić do zawieszenia wypłat unijnych funduszy? Czy konflikt o system wartości może doprowadzić do polexitu?

Między innymi o tych kwestiach dyskutowali goście w Debacie "Faktów": Polska w Unii Europejskiej. Znaleźli się wśród nich politycy, samorządowcy i eksperci.

OGLĄDAJ "DEBATĘ FAKTÓW" W TVN24 GO >>>

W pierwszej części gośćmi byli politycy: europoseł PiS Kosma Złotowski, wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy, poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal oraz wicemarszałek Sejmu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej Piotr Zgorzelski.

Złotowski: dotąd Krajowy Plan Odbudowy nie doczekał się akceptacji

Kosma Złotowski został zapytany o słowa posła PiS Marka Suskiego o "okupancie brukselskim". Stwierdził, że ta wypowiedź była "przesadzona". - Polska nie jest okupowana, ale w związku z obecnością w Unii Europejskiej ma oczywiście ograniczoną suwerenność - powiedział. Zapytany, czemu do sprawy nie ustosunkował się Jarosław Kaczyński, odparł, że "poseł Suski jest bardzo ważnym posłem PiS, ale to nie znaczy, że prezes PiS ma się wypowiadać o wypowiedzi każdego z posłów".

Złotowski mówił, że problemem w relacjach z UE jest to, że nie został jeszcze zaakceptowany Krajowy Plan Odbudowy związany z wydawaniem unijnych pieniędzy. - Dotąd Krajowy Plan Odbudowy nie doczekał się akceptacji, więc pojawiają się głosy, że nie zostanie zatwierdzony, bo Polska uważa się za kraj zbyt suwerenny. Ale problem polega na tym, że nikt z Komisji Europejskiej tego nie powiedział, Komisja na razie milczy - mówił europoseł.

Kosma Złotowski: Polska nie jest okupowana, ale w związku z obecnością w UE ma oczywiście ograniczoną suwerenność
Kosma Złotowski: Polska nie jest okupowana, ale w związku z obecnością w UE ma oczywiście ograniczoną suwerennośćTVN24

Kowal: rządzący nie dają rady, żeby w normalnych procedurach załatwić pieniądze

O problemach z akceptacją Krajowego Planu Odbudowy mówił także Paweł Kowal. Stwierdził, że "rządzący nie dają rady, aby w normalnych procedurach załatwić te pieniądze dla Polski". - Inne państwa dostają już środki, a my musimy słuchać, jak politycy PiS gadają jak mały Jaś po dużym piwie - dodał.

Podkreślił też, że "to nie jest decyzja PiS i jednej partii, a ponieważ (rządzący - red.) czują, że Polska jest za Unią Europejską, to tak podgryzają".

Paweł Kowal: rządzący nie dają rady, żeby w normalnych procedurach załatwić te pieniądze dla Polski
Paweł Kowal: rządzący nie dają rady, żeby w normalnych procedurach załatwić te pieniądze dla PolskiTVN24

Zgorzelski: w PiS-ie obrano kurs na izolacjonizm

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski stwierdził, że "wysyp antyunijnych wypowiedzi nie jest przypadkowy", ponieważ w kierownictwie PiS zapadła decyzja "o obraniu kursu na izolacjonizm". Jego zdaniem "PiS kontestuje to, co przyjęto w Unii Europejskiej".

- Wypowiedzi nawet niemądrych polityków trzeba traktować poważnie, bo może się skończyć jak w Wielkiej Brytanii - zwracał uwagę Zgorzelski, nawiązując do brexitu. - Od 2004 roku, ale także wcześniej, z Polski zdjęte zostało przekleństwo geopolitycznego położenia, jesteśmy częścią strefy bezpieczeństwa i rozwoju - kontynuował.

Zgorzelski: wysyp antyunijnych wypowiedzi nie jest przypadkowy
Zgorzelski: wysyp antyunijnych wypowiedzi nie jest przypadkowyTVN24

Morawska-Stanecka: dla PiS Unia Europejska to karta dań

Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy wskazywała, że "nikomu nic się nie należy z samego faktu, że ktoś jest w Unii Europejskiej".

Odniosła się do słów europosła Złotowskiego w sprawie KPO. - To nie jest tak, że Komisja Europejska nie chce zatwierdzić Krajowego Planu Odbudowy, bo Polska jest zbyt suwerenna. To jest bzdura - skomentowała. Dodała, że "Unia Europejska ma prawo się wtrącać", ponieważ Polska przyjęła na siebie zobowiązania wynikające z członkostwa.

- Dla Prawa i Sprawiedliwości Unia Europejska to karta dań - wybieramy tylko te dania, które nam smakują. A musimy respektować zasady Unii - podkreśliła.

Morawska-Stanecka: to nie jest tak, że KE nie chce zatwierdzić KPO, bo Polska jest zbyt suwerenna
Morawska-Stanecka: to nie jest tak, że KE nie chce zatwierdzić KPO, bo Polska jest zbyt suwerenna

Zielonka: projekt europejski wymaga reform

Piotr Marciniak rozmawiał następnie z politologiem z Centrum Studiów Europejskich w Oksfordzie, profesorem Janem Zielonką.

Zielonka stwierdził, że "projekt europejski wymaga reform i co do tego nie ma wątpliwości". Jego zdaniem "trzeba znaleźć sposób, by obywatele mieli więcej do powiedzenia w Unii". Jako przykład mankamentów działania Unii wskazywał system podejmowania decyzji, które są wiążące dla wszystkich członków UE.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Państwa są sparaliżowane w tym systemie decyzyjnym. Trzeba znaleźć sposób, w którym możemy posuwać sprawy dalej w Europie tak, żeby podejmowane decyzje były postrzegane przez obywateli jako tworzone z ich udziałem, a jednocześnie, żeby były skuteczne. Obecnie nie mamy ani tego, ani tego - uznał.

Kosiński: pieniądz unijny nie jest dany z góry

W trzeciej części dyskusji o Polsce w Unii Europejskiej wzięli udział: doktor Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie, a także przedstawicielka think-tanku związanego z ruchem Polska 2050 - Strategie 2050; prezydent Ciechanowa związany z PSL Krzysztof Kosiński; dyplomata, pierwszy ambasador RP przy Unii Europejskiej a także były wiceszef MSZ Marek Grela; politolog z UMCS, były szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych profesor Waldemar Paruch.

Prezydent Ciechanowa podkreślił, że odkąd Polska weszła do Unii, w naszym kraju można obserwować "niezwykłe zmiany". - Nie starczyłoby programu, żeby wymienić wszystkie inwestycje, które zrealizowaliśmy w Ciechanowie z funduszy unijnych - mówił Kosiński. Jednocześnie wskazywał, że "pieniądz unijny to nie jest pieniądz łatwy, nie jest dany z góry".

- Nie wyobrażam sobie dzisiaj, żeby krótkowzroczna polityka doprowadziła do tego, że nie będziemy mogli inwestować i realizować inwestycji - powiedział Krzysztof Kosiński.

Paruch: Unia Europejska nie jest państwem, a uzurpuje sobie takie prawo

Profesor Waldemar Paruch, mówiąc o celach, które towarzyszyły integracji europejskiej, wskazywał, że Unia Europejska powstała między innymi po to, aby związać Niemcy różnymi relacjami. Stwierdził, że rola Niemiec w Unii Europejskiej konsekwentnie się umacnia, a "gospodarka Niemiec może się tak rozwijać dzięki zapleczu Europy Środkowej". - Jesteśmy tak samo potrzebni Niemcom, jak Niemcy nam - dodał.

Odnosząc się do funkcjonowania różnych instytucji unijnych, wyraził opinię, że nie przestrzegają one Traktatu z Lizbony. Mówił, że "Unia Europejska nie jest państwem, a uzurpuje sobie takie prawo".

Pełczyńska-Nałęcz: Putinowi dużo łatwiej grać z pojedynczymi krajami niż większym organizmem

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zwracała uwagę na to, jak wewnętrzne konflikty w ramach Unii Europejskiej wpływają na politykę prowadzoną przez Kreml. Stwierdziła, że "Putinowi jest dużo łatwiej grać z pojedynczymi krajami niż większym organizmem". Jako przykład rosyjskich działań, których celem jest destabilizacja Zachodu, podała cyberagresję.

Odniosła się do deklaracji, jaką na początku lipca podpisali przywódcy kilkunastu europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Oceniła, że istnieje wspólnota, której celem jest osłabienie Unii Europejskiej. - Jest zadziwiające, że w tym gronie znalazła się polska partia rządząca - dodała.

Grela: rząd chciałby mieć dostęp do pieniędzy i robić swoje

Marek Grela podzielił się wrażeniem, że PiS, a przynajmniej istotna część tej partii, stara się przygotować jakąś opcję, która umożliwi odpowiedź na to, że z powodu łamania prawa Polska mogłaby ponieść poważne konsekwencje.

Podkreślił, że "każda umowa międzynarodowa oznacza ograniczenie suwerenności". - Natomiast rząd chciałby mieć dostęp do pieniędzy, i robić swoje - dodał.

Bobko: Unia zmienia się w sposób niepokojący

W ostatniej części debaty rozmawiali eksperci: doktor Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego; profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk; profesor Paweł Śpiewak, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego; profesor Aleksander Bobko, filozof z Uniwersytetu Rzeszowskiego, były senator PiS.

OGLĄDAJ "DEBATĘ FAKTÓW" W TVN24 GO >>>

Profesor Bobko przekonywał, że "przytłaczająca większość osób z PiS podziela proeuropejskie podejście większości Polaków". Stwierdził, że "ostatnie dziesięciolecia, okres naszej obecności w Unii Europejskiej, to okres ogromnej prosperity". Jednocześnie przyznał, że w jego ocenie Unia "zmienia się w sposób niepokojący".

Profesor Paweł Śpiewak wrócił do wypowiedzi polityków PiS na temat Unii Europejskiej, między innymi do słów Marka Suskiego o "okupancie brukselskim". Stwierdził, że takie wypowiedzi "będą znakiem dla niektórych, że Polakom i Węgrom nie należy ufać".

Doktor Anna Materska-Sosnowska uznała za bardzo niepokojące "granie wyjętymi z kontekstu faktami". Dodała, że "jeśli chce się zmieniać Europę, to trzeba budować sojusze" i przypominała, że "Unia to nie są tylko pieniądze". W jej ocenie należy sobie zadać pytania: "Jeżeli nie Unia, to co? Jaka jest alternatywa?".

Materska-Sosnowska: niepokojące jest granie wyjętymi z kontekstu faktami
Materska-Sosnowska: niepokojące jest granie wyjętymi z kontekstu faktamiTVN24

Profesor Andrzej Rychard zauważył, że "to nie jest tak, że wszystko się dzieje jak jest zaplanowane". Stwierdził, że może się okazać, iż chociaż nie ma intencji wyjścia z Unii, to bieg spraw będzie taki, że Polska ją opuści.

Profesor Rychard: Unia od zawsze była wspólnotą wartości
Profesor Rychard: Unia od zawsze była wspólnotą wartościTVN24

Autorka/Autor:mjz//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski nie trafi do aresztu. Były wiceminister sprawiedliwości usłyszał 11 zarzutów, w tym między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. W poniedziałek doszło do jego zatrzymania, we wtorek był wniosek o areszt. Tuż przed północą we wtorek jego pełnomocnik napisał na X: "Marcin Romanowski jest człowiekiem wolnym na mocy decyzji sądu". - Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o moje tymczasowe aresztowanie w związku z faktem, że jako członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przysługuje mi immunitet - komentował Romanowski po opuszczeniu gmachu sądu w nocy z wtorku na środę. Wśród ekspertów trwa spór, czy wspomniany immunitet faktycznie go chroni.

Romanowski nie trafi do aresztu. "Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury"

Romanowski nie trafi do aresztu. "Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Ja bym zakładał, że jeżeli ten duet (Donald Trump - J.D. Vance) wygra, to będą przez najbliższe miesiące po wyborach koncentrowali się na Stanach Zjednoczonych. Co dla nas nie jest dobrym znakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Amerykanista i politolog profesor Bohdan Szklarski podkreślał, że Vance "jest nowicjuszem", ale to "dobry gracz, który widzi się w Białym Domu któregoś dnia".

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Źródło:
TVN24

- Na temat projektu dekryminalizacji aborcji ani na Radzie Ministrów, ani poza Radą Ministrów nie rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem - powiedział w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapytany, czy jego zdaniem zaufanie w koalicji wisi na włosku, odparł twierdząco.

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Źródło:
TVN24

W ekskluzywnym hotelu w Bangkoku znaleziono zwłoki sześciu osób - poinformował rząd Tajlandii. Służby nie wiedzą dokładnie, co się stało. Brak jest śladów walk, napadu czy strzelaniny. Jednocześnie policja podała, że osoby te nie targnęły się na swoje życie. Oświadczono też, że ciała należą do trzech kobiet i trzech mężczyzn, a każde z nich przybyło do hotelu w innym czasie.

Sześć ciał w ekskluzywnym hotelu

Sześć ciał w ekskluzywnym hotelu

Źródło:
Reuters

Poseł PiS Marcin Romanowski, na mocy decyzji Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa, wyszedł na wolność. Maltanka Roberta Metsola po raz kolejny została wybrana na przewodniczącą europarlamentu. Z kolei Ewa Kopacz została wybrana w pierwszej turze na jedną z 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 17 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Źródło:
PAP, TVN24

Podtopione ulice, woda wybijająca ze studzienek kanalizacyjnych, połamane gałęzie na poboczach i powalone drzewa oraz zalany dworzec główny w Gdyni - to skutki wtorkowych burz w Trójmieście. Do późnego popołudnia na Pomorzu odnotowano ponad tysiąc zgłoszeń, z czego najwięcej w Gdyni.

Powalone drzewa, podtopione ulice. Trójmiasto dotknięte skutkami nawałnicy

Powalone drzewa, podtopione ulice. Trójmiasto dotknięte skutkami nawałnicy

Źródło:
PAP, TVN24

W jednym z domów dziecka z Lublinie wybuchł pożar. Jeszcze przed przyjazdem strażaków budynek samodzielnie opuściło 20 podopiecznych i sześcioro opiekunów. Przez około godzinę służby szukały jednego z podopiecznych. - 19-letni chłopak schował się w szafie. Został odnaleziony i zabrany do szpitala na obserwację - podał oficer dyżurny straży pożarnej.

W domu dziecka wybuchł pożar, nie mogli znaleźć jednego z podopiecznych

W domu dziecka wybuchł pożar, nie mogli znaleźć jednego z podopiecznych

Źródło:
Kontakt24

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Laurent już chodzi, ale cały czas w pieluchach. Maluje obrazy z zapałem godnym co najmniej studenta naszej ASP. Jego dzieła są prezentowane na wystawach i kosztują od 7 tysięcy euro w górę. Sukcesami może pochwalić się też 10-letnia Sofia, która będzie mieć wystawę w podziemiach Luwru, czy 11-letni Kareem, którego rysunki robią furorę.

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Źródło:
Fakty TVN

Hiszpańskie służby potwierdziły, że zwłoki młodego mężczyzny odnalezione na Teneryfie to 19-letni Jay Slater. Poszukiwania Brytyjczyka trwały prawie miesiąc. Jego ciało znajdowało się w trudno dostępnym terenie.

Znalezione ciało to poszukiwany 19-latek. Służby potwierdzają i wskazują przyczynę śmierci

Znalezione ciało to poszukiwany 19-latek. Służby potwierdzają i wskazują przyczynę śmierci

Źródło:
Reuters, "Guardian", tvn24.pl

Dwóch 54-latków, którym zarzucono uśmiercenie około 300 piskląt kormoranów i zniszczenie ponad 100 gniazd na Jeziorze Tonowskim (woj. kujawsko-pomorskie), zostało skazanych na rok bezwzględnego pozbawienia wolności - poinformowała Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Wyrok jest nieprawomocny.

Rzeź kormoranów. Jest wyrok

Rzeź kormoranów. Jest wyrok

Źródło:
tvn24.pl

Wtorek upływa pod znakiem burz. Zjawiskom towarzyszą obfite opady deszczu. Niebezpiecznie było w Małopolsce, gdzie pojawił się grad. W woj. świętokrzyskim drzewa spadały na drogi, na Pomorzu deszcz zalewał ulice, a na Lubelszczyźnie tysiące obiorców nie mają prądu.

Drzewa spadały na drogi, sypał grad wielkości śliwek, podtopiło Gdynię i Kościerzynę

Drzewa spadały na drogi, sypał grad wielkości śliwek, podtopiło Gdynię i Kościerzynę

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spokój w pogodzie - upał nieco zelżeje, a burz będzie niewiele. Uwaga: w środę zagrzmi w górach.

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

Źródło:
tnmeteo.pl

Ewa Kopacz została wybrana w pierwszej turze na jedną z 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Była polska premier pełniła już tę funkcję w poprzedniej kadencji.

Ewa Kopacz ponownie wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Ewa Kopacz ponownie wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Źródło:
PAP

"Nie obchodzi mnie, co się stanie z Ukrainą" - deklarował J.D. Vance. Mówił też, że Ukraina będzie musiała oddać Rosji część swojego terytorium, by wojna się zakończyła. Sytuację w Polsce po zmianie władzy w 2023 roku nazwał natomiast "zamachem na demokrację". Jeśli wybory prezydenckie wygra Donald Trump, senator Vance zostanie wiceprezydentem USA.

Co kandydat Trumpa na wiceprezydenta mówił o wojnie w Ukrainie, Putinie i Polsce

Co kandydat Trumpa na wiceprezydenta mówił o wojnie w Ukrainie, Putinie i Polsce

Źródło:
tvn24.pl, Politico, NBC News, CNN, Kyiv Independent

Ri Il-kyu, doświadczony północnokoreański dyplomata i były ambasador na Kubie, w listopadzie ubiegłego roku wraz z rodziną uciekł do Korei Południowej. Doniesienia potwierdziła Narodowa Służba Wywiadowcza w Seulu.

Ucieczka doświadczonego północnokoreańskiego dyplomaty

Ucieczka doświadczonego północnokoreańskiego dyplomaty

Źródło:
PAP

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Premiera piątego odcinka "Rodu smoka" wywołała lawinę komentarzy wśród widzów serialu. Szczególne emocje fanów wzbudziła kontrowersyjna scena z udziałem Daemona Targaryena.

Burza po premierze najnowszego odcinka "Rodu smoka". Wszystko przez jedną scenę

Burza po premierze najnowszego odcinka "Rodu smoka". Wszystko przez jedną scenę

Źródło:
tvn24.pl

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Personel Wojska Polskiego liczy ponad 216 tysięcy żołnierzy, więcej w NATO mają tylko USA i Turcja - wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez Sojusz. Porównano także wydatki na obronność. "Polska ma trzecią co do wielkości armię w NATO" - komentował w mediach społecznościowych szef BBN Jacek Siewiera.

Jak silna jest polska armia? Nowe dane NATO

Jak silna jest polska armia? Nowe dane NATO

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

- Ryszard Czarnecki zostanie wezwany przez prokuraturę i usłyszy zarzuty - poinformował prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Chodzi o sprawę rozliczania tak zwanych kilometrówek. Były eurodeputowany zapowiedział w rozmowie z korespondentem TVN24 w Brukseli, że nie będzie utrudniał postępowania. - Szanuję prawo, więc oczywiście skorzystam z zaproszenia pana prokuratora - zapewnił.

Prokurator zapowiada zarzuty dla Czarneckiego. Polityk: nie będę utrudniał postępowania

Prokurator zapowiada zarzuty dla Czarneckiego. Polityk: nie będę utrudniał postępowania

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Wypoczywająca w Krynicy Morskiej turystka odpłynęła 400 metrów od brzegu na dmuchanym materacu. Gdy dotarli do niej policjanci, sprawiała wrażenie, jakby się obudziła. Pouczyli 33-latkę i eskortowali ją do brzegu.

Dryfowała na dmuchanym materacu kilkaset metrów od brzegu

Dryfowała na dmuchanym materacu kilkaset metrów od brzegu

Źródło:
KPP Nowy Dwór Gdański

Policja hrabstwa Orange na przedmieściach Los Angeles poinformowała o zatrzymaniu pary, która miała kraść biżuterię przytulając się do napotkanych osób. Władze apelują w mediach społecznościowych o ostrożność.

Policja ostrzega przed przytulającymi się złodziejami

Policja ostrzega przed przytulającymi się złodziejami

Źródło:
tvn24.pl

Odpoczywający w Łebie plażowicze pomogli utworzyć "łańcuch życia" w reakcji na wiadomość, że w wodzie zaginęła 12-letnia dziewczynka. Do akcji zaangażowano też Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa oraz policję.

Plażowicze utworzyli "łańcuch życia"

Plażowicze utworzyli "łańcuch życia"

Źródło:
TVN24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl