Cztery lata prezydenta Lecha Kaczyńskiego

TVN24

Aktualizacja:
PAPPrezydent Lech Kaczyński podczas spotkania opłatkowego 21 bm.w Pałacu Prezydenckim.

- Panie prezesie. Melduję wykonanie zadania - zwracał się do swojego brata tuż po ogłoszeniu wyników wyborów Lech Kaczyński. Dziś mijają cztery lata od momentu, gdy został zaprzysiężony na urząd prezydenta. Według najnowszych sondaży ponad połowa Polaków uważa jednak, że prezydent swoje zadanie wykonuje źle. A Ty? Jak oceniasz prezydenturę Lecha Kaczyńskiego?

Tylko w grudniu swój podpis złożył pod 25 uchwalonymi przez Sejm dokumentami. Przez ostatnie cztery lata prezydent Lech Kaczyński podpisał ponad 820 ustaw. W tym czasie 18 zawetował. Wydawałoby się, że to niewiele, ale kolejni ministrowie koalicji PO-PSL zarzucają Lechowi Kaczyńskiemu, że z prawa weta uczynił sobie oręż do walki z rządem. Jak argumentują, kilka z niepodpisanych ustaw było bowiem dla polityki rządu kluczowych.

Chodzi przed wszystkim o ustawę o emeryturach pomostowych, cześć tak zwanego pakietu ustaw zdrowotnych, które miały przekształcić szpitale w spółki, ustawa rozdzielająca funkcje ministra i Prokuratora Generalnego i ta, która wzbudziła najwięcej kontrowersji, czyli zawetowana ustawa medialna.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski w trakcie pierwszej kadencji wetował 11 razy, ale już w trakcie drugiej zawetowanych ustaw było 24, czyli więcej niż tych zawetowanych przez obecnego prezydenta.

Patrząc w stronę wet

Prezydenccy ministrowie wiele razy stawali w obronie swojego szefa i tłumaczyli, że wetowanie tamtych ustaw wynikało jedynie z troski o państwo. - Liczba wet jest podobna do liczby wet zaproponowanych przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego – przypominał w jednym z niedawnych wywiadów szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. I zachęcał rządzących polityków, by "nie bali się prezydenta".

Najnowsze wyniki sondażu przeprowadzonego przez MillwardBrown SMG/KRC dla "Faktów TVN" pokazują jednak, że Polacy w sprawie prezydenckich wet oceniają Lecha Kaczyńskiego surowo. 46 procent badanych uważa, że prezydent "zbyt często korzysta z tego prawa i w ten sposób utrudnia pracę rządu Donalda Tuska". Przeciwnego zdania jest jest 30 procent ankietowanych. 13 na 100 pytanych twierdzi natomiast, że prezydenckie "nie" pada za rzadko, przez co Lech Kaczyński "na zbyt wiele pozwala rządowi". 11 proc. pytanych nie ma zdania w tej sprawie.

Kwaśniewski: Sondaże jakie są, takie są/TVN24

Na Wschód, z historią

Zbyt częste stosowanie weta jest wymieniane przez przeciwników prezydentury Lecha Kaczyńskiego jako jej niewątpliwy minus. A co należy do jej plusów? Zwolennicy Lecha Kaczyńskiego podkreślają, że dba o pamięć historyczną. Kiedy m.in. wybuchł spór o to, czy zamordowanie przez NKWD w Katyniu polskich oficerów to zbrodnia wojenna czy ludobójstwo, prezydent stanowczo opowiedział się za drugą z definicji

Jako plus wymienia się również dużą aktywność Lecha Kaczyńskiego w polityce wschodniej. Prezydent wyraźnie ukierunkował się na strategiczny sojusz z Litwą, Ukrainą i Gruzją. Mocno opowiada się z włączeniem dwóch z tych ostatnich państw do NATO i UE.

Gdy w Gruzji wybuchł kryzys polityczny i Micheil Saakaszwili wprowadził stan wyjątkowy, Lech Kaczyński nie przyłączył się do powszechnych głosów potępienia prezydenta Gruzji. Wspólnie z z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem podjął w Tbilisi rozmowy z liderami opozycji i z Saakszwilim.

Prezydent jest też mocno zaangażowany w dywersyfikację dostaw gazu i ropy do Polski, by nasz kraj nie był uzależniony od surowców z Rosji.

Prezydent jest o wiele bardziej aktywny na polu legislacyjnym. W czasie swojej kadencji zaproponował 42 ustawy. aleksander Kwaśniewski w ciągu 10 lat proponował 44.

Małe szanse na reelekcję?

Przed ostatnimi 365 dniami prezydentury Lecha Kaczyńskiego zwolennicy tezy, że skutecznie będzie ubiegał się o reelekcję, są w mniejszości. Wygranej w wyborach nie wróży mu 76 procent ankietowanych, z czego 37 procent "zdecydowanie" przywiązanych jest do tej opinii. W to, że obecny prezydent następne wybory wygra wierzy 17 procent respondentów (pięć proc. mówi "zdecydowane" tak).

Pytani o ocenę rządów Lecha Kaczyńskiego, ankietowani wskazują częściej, że powierzone mu zadanie wypełnia źle. Ale nie występują oni w tak zdecydowanej większości. 51 procent pytanych wskazuje wprawdzie, że prezydent urzędu nie sprawuje dobrze ("bardzo złe" oceny wystawia 15 proc. ankietowanych), ale 43 procent badanych jest innego zdania ("bardzo dobrze" ocenia prezydenta sześć proc., "raczej dobrze" 37 proc.)

Sondaż został zrealizowany 21 grudnia na reprezentatywnej grupie 1004 dorosłych polaków, przez telefon.

A wy, jak oceniacie prezydenturę Lecha Kaczyńskiego i jego szanse na reelekcję? Czy w ostatnim roku urzędowania uda mu się odwrócić wyniki sondaży? Dyskutujcie na forum i głosujcie w naszych ankietach.

ZOBACZ PODSUMOWANIE 4 LAT PREZYDENTURY OCZAMI PRACOWNIKÓW JEGO KANCELARII

ŁOs/iga

Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP