Czip wielkości karty kredytowej zrobi analizę krwi. Inny zbada pracę serca i oddech, a specjalna kamera zaalarmuje opiekuna o upadku - to technologia, która ułatwi chorym życie w przyszłości. Innowacyjne projekty w medycynie to nie tylko nowinka z zagranicy, ale również pole badań w Polsce.
Zalety takich urządzeń są niezaprzeczalne. Badanie krwi przez specjalny czip w kilkadziesiąt sekund pokaże, czy chory ma raka prostaty albo czy jest zarażony wirusem HIV. To urządzenie to wynalazek profesora Samuela Sia z Uniwersytetu Columbia w USA. Działanie jest proste: należy do środka wpuścić płyn diagnostyczny, a na pasek nałożyć kroplę krwi. Po 15 minutach wyświetla się wynik.
"Inteligentne ubranie"
Polscy naukowcy nie pozostają w tyle. "Inteligentne ubranie" jest konstruowane na Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Mały czip, który będzie można umieścić np. w kieszeni marynarki pozwoli na zbadanie pracy serca, temperatury ciała czy oddechu. W razie nieprawidłowości, wyśle sygnał na komórkę do opiekuna lub najbliższej osoby.
Podobny system ma działać w przypadku kamery wykrywającej ruch i informującej o zmianie położenia ciała, np. przy upadku. Jego konstruktor dr Piotr Augustyniak z AGH przekonuje, że projekt może pomóc osobom starszym, które mieszkają same.
Bardzo prosty technicznie system nadzoruje osobę pozostawioną w domu lub mieszkająca samotnie i dokonuje detekcji pozycji, określonych wcześniej jako niebezpieczne Dr Piotr Augustyniak
Implant pod skórą dawkuje leki
W Polsce nad tymi projektami wciąż trwają prace. Nowoczesna technologia w medycynie jest już jednak stosowana na świecie. W Stanach Zjednoczonych na przykład, wszczepiane są urządzenia pod skórę, które dawkują odpowiednią dawkę hormonów. - To jest duży przełom w medycynie. Pierwszy raz udało się wszczepić coś pod skórę, co funkcjonowało i przyniosło rezultaty - chwalił amerykański projekt Tomasz Ćwienk z Digital Core Design. Ta firma z Bydgoszczy jednak również pracuje nad podobnym systemem.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN