TVN24 | Polska

Czeczeni skazani za wspieranie terroryzmu. Sąd Najwyższy kieruje sprawę do ponownego rozpatrzenia

TVN24 | Polska

Autor:
ft/ks
Źródło:
PAP
TVN24Czeczeni skazani za wspieranie terroryzmu [archiwalne]

Wyrok skazujący wobec trzech Czeczenów, którzy mieli wspierać działalność terrorystyczną, został w środę uchylony przez Sąd Najwyższy. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku - przekazał zespół prasowy SN. 

Chodzi o sprawę, w której prokuratura oskarżała przed białostockimi sądami czwórkę Czeczenów, zarzucając im działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, która w 2014 roku miała między innymi gromadzić pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie (IS).

Zarzuty dotyczyły też organizowania i kupowania sprzętu paramilitarnego oraz rekrutowania bojowników na tzw. dżihad w rejonach konfliktu zbrojnego. W akcie oskarżenia pojawił się również wątek leczenia w Polsce Czeczena rannego w walkach w Syrii.

Sąd Najwyższy skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia

Oskarżeni, przez całe postępowanie przygotowawcze, a potem przed sądami pierwszej i drugiej instancji, nie przyznali się do winy. Argumentowali, że co prawda pieniądze były zbierane i zostały przekazane, ale nie na potrzeby IS, lecz na działalność niepodległościową bojowników czeczeńskich walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii.

Ostatecznie trójka z nich została prawomocnie skazana na kary po dwa lata i miesiąc więzienia, czwartego z oskarżonych uniewinniono.

Wobec wyroków skazujących obrońcy złożyli kasacje do Sądu Najwyższego, a ten w środę - po rozpoznaniu kasacji - uchylił zaskarżone orzeczenie i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

Autor:ft/ks

Źródło: PAP