Trzy pakiety postulatów dotyczących zdrowia, finansów i cyfrowego państwa w imieniu 19 polskich organizacji przekazała rządowi Fundacja Digital Poland. W apelu "Czas na cyfrową gospodarkę!" rekomendowane są zmiany, które ułatwią funkcjonowanie firm, organizacji i obywateli w czasach koronawirusa.
"W związku z COVID-19 i jego wpływem na funkcjonowanie społeczeństwa, firm, organizacji i wszystkich instytucji w kraju i na świecie, przedstawiciele największych organizacji w kraju, chcąc pomóc przyspieszyć cyfryzację w Polsce, stworzyli wspólną listę niezbędnych działań w zakresie zdrowia, cyfrowego państwa i telekomunikacji czy finansów, które pozwolą Polsce szybko wejść na cyfrową drogę" - czytamy w oświadczeniu Fundacji Digital Poland, która w imieniu 19 podmiotów przekazała rządowi apel "Czas na cyfrową gospodarkę!". Jak podano, dokument został przekazany do rządu 6 kwietnia.
W apelu zawarte zostały trzy pakiety rekomendacji: "Cyfrowe finanse", "Cyfrowe państwo i telekomunikacja" oraz "Cyfrowe zdrowie". Każdy z nich zawiera od kilkunastu do kilkudziesięciu postulatów.
Cyfrowe finanse i państwo
Sygnatariusze apelu "szczególną uwagę zwracają" między innymi na potrzebę "powołania specjalnego programu dla startupów, które straciły możliwość finansowania na rynku". Dla startupów zaproponowano rozwiązanie na wzór mechanizmów niemieckich, polegające m.in. na udzielaniu pożyczek podmiotom, "które mają już inwestorów VC lub aniołów biznesu".
Zaapelowano również o przyspieszenie wejścia w życie ustawy o Prostej Spółce Akcyjnej. Zwrócono uwagę na potrzebę "stworzenia programów inwestycyjnych i zaplanowanie zamówień publicznych, na wzór Planu Marshalla, które zaktywizują przedsiębiorców". "Zalecamy przygotowanie pakietu inwestycyjnego i modernizacji w sferze innowacji i cyfryzacji w sektorach m.in. Ochrony Zdrowia, Cyfrowej Edukacji, Cyfrowego Państwa (eGOV), Finansów (Gospodarki bezgotówkowej), telekomunikacji, w tym budowy sieci, szczególnie na terenach wiejskich i nisko zurbanizowanych" - czytamy w dokumencie.
Wśród propozycji znalazła się możliwość założenia Profilu Zaufanego "na bazie automatycznej wideoweryfikacji klienta opartej o sztuczną inteligencję i analizę dokumentów (np. paszport lub dowód osobisty)".
Zwrócono uwagę na potrzebę umożliwienia odbywania szkoleń, również wymaganych przez prawo pracy takich jak BHP, w formie wideokonferencji i połączenia wideo w formie cyfrowej bez osobistego stawiennictwa.
W apelu znalazł się postulat stworzenia aplikacji bądź usług, które ułatwią przekraczanie granicy w czasie epidemii dzięki cyfrowemu przekazywaniu danych. "W ten sposób nie będzie błędów spowodowanych przez nieczytelne podanie danych, a samo przekroczenie granicy będzie szybsze. Nie będzie też błędów w komunikacji z aplikacją Kwarantanna Domowa, gdyż aplikacja wykorzystuje numer telefonu, a błędne podanie numeru telefonu uniemożliwia korzystanie z aplikacji" - wyjaśniają autorzy dokumentu.
W pakiecie znalazły się także takie propozycje rozwiązań jak zabezpieczenie dokumentów cyfrowych przed fałszerstwami poprzez poświadczanie ich wiarygodności (notaryzację) na blockchainie, możliwość przeprowadzenia egzaminów na uczelniach i szkołach w sposób cyfrowy i zdalny. Wśród rekomendacji jest m.in. i taka, by w budownictwie zgłoszenia i pozwolenia mogły być składane także online. "Wojewodowie oraz Wojewódzkie Inspektoraty Nadzoru Budowlanego powinny akceptować podania w formie elektronicznej", czytamy.
Część rozwiązań dotyczy m.in. kwarantanny. Organizacje proponują wdrożenie rozwiązania tzw. "geofencingu" na urządzeniach mobilnych, czyli blokowanie funkcjonowania usług aplikacyjnych i automatyczny alarm do służb, że osoba opuściła wyznaczony obszar np. kwarantannę lub weszła do określonego obszaru. Rozwiązanie ma pomóc służbom kontrolę osób przebywających w wyznaczonym obszarze .
"Cyfrowe zdrowie"
Zdaniem twórców apelu należy uruchomić teleporady i konsultacje psychologiczne tudzież terapie online, szczególnie dla osób w kwarantannie lub dotkniętych skutkami kryzysu.
Eksperci zaproponowali stworzenie specjalnego funduszu z kwotą 2 mld zł na wdrożenia rozwiązań telemedycyny dla szpitali, przychodni, domów opieki na wzór i podobieństwo działań podjętych w Stanach Zjednoczonych.
Wśród postulatów znalazła się także propozycja możliwości zakupu leków, łącznie z lekami na receptę, które nie wymagają "lodówki", i wyrobów medycznych przez internet. Takie leki mogłyby być dystrybuowane przez kurierów i paczkomaty. "Dodatkowo można wprowadzić potwierdzenie pin-u przy odbiorze u kuriera celem potwierdzenia zgodności. PIN przesłany email lub SMS", czytamy w propozycji.
Apel poparły m.in. Fundacja Digital Poland, Fundacja Centrum Cyfrowe, Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Krajowa Izba Gospodarcza.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Digital Poland