Paweł S. już w prokuraturze. Obrońca: zarzuty są znane, będziemy decydować, co dalej

Źródło:
TVN24
Rzecznik MSWiA o działaniach wobec Pawła S. po wylądowaniu w Polsce
Rzecznik MSWiA o działaniach wobec Pawła S. po wylądowaniu w Polsce
wideo 2/5
Rzecznik MSWiA o działaniach wobec Pawła Szopy po wylądowaniu w Polsce

Po wylądowaniu na Lotnisku Chopina Paweł S. został przewieziony do Komendy Stołecznej Policji, gdzie czekali na niego policjanci i agenci CBA - przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Poinformował też, jakie będą dalsze kroki wobec podejrzewanego. W czwartek przed południem S. został dowieziony do katowickiej prokuratury. Jak podał jego obrońca mecenas Jacek Dubois, zarzuty zostaną dzisiaj "przedstawione w sposób oficjalny podejrzanemu i zgodnie z procedurą podejrzany będzie się do nich ustosunkowywał".

Rzecznik MSWiA i ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński przekazał na porannej konferencji w Białymstoku szczegóły dotyczące zatrzymania i działań służb wobec Pawła S.

- Chciałbym poinformować o tym, że już na terenie Polski znajduje się Paweł S. ścigany czerwoną notą Interpolu. Wczoraj po godzinie 21 na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował samolot, który przyleciał z Meksyku, bo tam było miejsce przesiadkowe - oznajmił Dobrzyński.

Jak dodał, S. przywieźli do Polski funkcjonariusze Interpolu. Na Lotnisku Chopina czekali na niego funkcjonariusze polskiej policji i agencji Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Co działo się po wylądowaniu samolotu. Rzecznik wyjaśnia

Przypominał, że "pierwsze czynności w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wykonywali właśnie agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego". - To oni mieli pierwsze informacje, dlatego też oni w to śledztwo zostali zaangażowani - wyjaśniał.

Dodał, że "śledztwo wszczęła Prokuratura Krajowa, a powierzone zostało Wydziałowi Zamiejscowemu Prokuratury Krajowej w Katowicach".

- Po wylądowaniu wykonywano pierwsze czynności z osobą zatrzymaną, tam na miejscu, na Okęciu. Został przeprowadzony z samolotu do samochodu Centralnego Biura Antykorupcyjnego i następnie przewieziony do Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Tam policjanci i agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wykonywali z nim te wszystkie czynności, które zgodnie z prawem trzeba było wykonać - kontynuował rzecznik.

Jak dodał, tuż po północy Paweł S. został przewieziony do Katowic i osadzony w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.

- Spędził tam resztę nocy. Dzisiaj około godziny 9-10 będzie przewieziony do Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach. Tam prokurator będzie podejmował z nim kolejne czynności - oświadczył.

Dobrzyński został też poproszony o więcej szczegółów dotyczących zatrzymania w Dominikanie.

Jak mówił, "zawsze jest tak, że zatrzymania dokonują funkcjonariusze kraju, gdzie poszukiwana osoba się ukrywa". - Czynności przeprowadzają tam miejscowi funkcjonariusze, miejscowa prokuratura. Jak zresztą widzieliście państwo na filmie, który zamieściłem na platformie X, tam te czynności przeprowadzenia go bezpośrednio z aresztu na Dominikanie do samolotu wykonywali już wtedy funkcjonariusze Interpolu - mówił.

Dodał, że nie zna więcej szczegółów zatrzymania na Dominikanie.

ZOBACZ TEŻ: Tak dostarczyli S. z Dominikany do Warszawy. Służby pokazały nagranie

Paweł S. usłyszy zarzuty

Około godziny 10 Paweł S. został dowieziony do prokuratury w Katowicach.

O działaniach, które śledczy podejmą wobec niego, mówił w czwartek rano prokurator Tomasz Tadla, naczelnik Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach.

- Czynności procesowe polegać będą na ogłoszeniu zarzutów, pouczeniu o wszystkich prawach i obowiązkach podejrzanego. I to od jego decyzji zależy, jak te czynności, jak te przesłuchania będą się kształtować - wyjaśniał.

Dodał też, że "jeżeli prokurator po przesłuchaniu zdecyduje, że nadal konieczne jest stosowanie izolacyjnego środka zapobiegawczego, to wówczas składa się do sądu wniosek o utrzymanie tymczasowego aresztowania".

Obrońca Pawła S.: dzisiaj zarzuty zostaną przedstawione w sposób oficjalny

Jeden z obrońców S., mecenas Jacek Dubois, mówił w rozmowie z dziennikarzami, że do tej pory od dłuższego czasu nie miał kontaktu z klientem. - Bo jako osoba zatrzymana miał tylko prawo przez funkcjonariuszy powiadomić o swoim zatrzymaniu, tak że nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu. Dzisiaj będziemy zapewne przed przesłuchaniem rozmawiać o dalszych krokach i wtedy przystąpimy do czynności - powiedział.

Wyjaśniał też, jak wygląda kwestia zarzutów. Jak mówił adwokat, "zarzuty zostały przedstawione przy posiedzeniu aresztowym, tak że zarzuty są znane, bo na podstawie nich procedował sąd". - Natomiast dzisiaj zgodnie z procedurą po zatrzymaniu zostaną one przedstawione w sposób oficjalny podejrzanemu i zgodnie z procedurą podejrzany będzie się do nich ustosunkowywał - objaśniał.

Dodał, że są "trzy zarzuty". - Dzisiaj pan Paweł S. będzie miał możliwość przedstawienia swojej linii obrony - powiedział Dubois.

Obrońca Pawła S.: dzisiaj zarzuty zostaną przedstawione w sposób oficjalny
Obrońca Pawła S.: dzisiaj zarzuty zostaną przedstawione w sposób oficjalnyTVN24

Paweł S. i nieprawidłowości w RARS

Paweł S. - twórca i właściciel marki Red is Bad - został namierzony przez polską policję w Dominikanie i w minionym tygodniu zatrzymany przez miejscowe organy ścigania. Był poszukiwany w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, w którym jest podejrzewanym. Od 10 października S. był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Wcześniej wystawiono za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Jarek Praszkiewicz/PAP

Pozostałe wiadomości

Zniesienie "prawa ziemi", deportacja nielegalnych migrantów i porozumienie w sprawie "marzycieli" - takie kroki w zakresie polityki migracyjnej zapowiedział w wywiadzie dla NBC News prezydent elekt Donald Trump. Jak stwierdził, "będzie działać szybko". Republikanin powiedział również, że "pierwszego dnia sprawowania urzędu podejmie działania, aby ułaskawić uczestników zamieszek biorących udział w ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku".

"Będę działać bardzo szybko". Takie pierwsze decyzje zapowiada Trump

"Będę działać bardzo szybko". Takie pierwsze decyzje zapowiada Trump

Źródło:
Reuters

Przyszłoroczni maturzyści podeszli w poniedziałek do próbnego egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Egzamin zorganizowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Rozpoczął się on o godz. 9. Na stronie CKE pojawiły się już oficjalne arkusze.  

Matura próbna z języka polskiego. Mamy arkusze CKE  

Matura próbna z języka polskiego. Mamy arkusze CKE  

Źródło:
tvn24.pl
Szczątki nie wróciły do grobu. Odnaleźliśmy je

Szczątki nie wróciły do grobu. Odnaleźliśmy je

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poseł PiS Marcin Romanowski nie pojawił się na posiedzeniu sądu, który miał rozpatrzyć wniosek o jego areszt. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że Romanowski przeszedł bardzo poważną operację.

Romanowski nie stawił się w sądzie. Obrońca: przeszedł bardzo poważną operację

Romanowski nie stawił się w sądzie. Obrońca: przeszedł bardzo poważną operację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

W centrum Warszawy ratownicy medyczni zostali zaatakowani podczas udzielania pomocy rannemu mężczyźnie. Jak podało warszawskie pogotowie ratunkowe, agresorem okazał się funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa. 48-latek usłyszał już zarzuty.

Pijany pułkownik Służby Ochrony Państwa zaatakował ratowników w karetce

Pijany pułkownik Służby Ochrony Państwa zaatakował ratowników w karetce

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl

Rosyjskie dowództwo podjęło decyzję o wywiezieniu sprzętu z bazy lotniczej Humajmim w Syrii - podały propagandowe kanały na Telegramie. Wcześniej liderzy syryjskiej opozycji zapewnili władze na Kremlu, że rosyjskie bazy wojskowe w ich kraju "są bezpieczne". Bazę w Tartus opuszczają z kolei rosyjskie okręty.

"Do bazy przybyły trzy samoloty". Rosjanie się ewakuują

"Do bazy przybyły trzy samoloty". Rosjanie się ewakuują

Źródło:
The Moscow Times, Ważnyje Istorii, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wynagrodzenia specjalistów do spraw rekrutacji i szkoleń wzrosły w bieżącym roku o 10,5 procent - wynika z najnowszego raportu Grafton Recruitment.

Pensje sięgają nawet 40 tysięcy złotych

Pensje sięgają nawet 40 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Choć gwiazdkowe budżety 2024 wzrosną, to święta będą często skromniejsze niż przed rokiem – pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Najbardziej atrakcyjny benefit. Mniej pracowników się załapie

Najbardziej atrakcyjny benefit. Mniej pracowników się załapie

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 zatrzęsło trzema krajami Ameryki Środkowej w nocy z niedzieli na poniedziałek. W Salwadorze na ulice wyszli inspektorzy obrony cywilnej, którzy oceniali uszkodzenia budynków. W regionie doszło także do wstrząsów wtórnych.

Ziemia zatrzęsła się w trzech krajach. Służby wyszły na ulice

Ziemia zatrzęsła się w trzech krajach. Służby wyszły na ulice

Źródło:
Reuters, Protección Civil de El Salvador,

Goście "Faktów po Faktach" generał Bogusław Pacek i Jerzy Marek Nowakowski rozmawiali na temat Rosji i stojących przed nią wyzwań po upadku reżimu Baszara al-Asada. W opinii generała Packa wycofanie się Rosjan z Syrii "będzie jedną z największych porażek Putina". - Rosja dostaje mocnej zadyszki, nawet na Ukrainie - stwierdził Nowakowski.

"To będzie jedna z największych porażek Putina"

"To będzie jedna z największych porażek Putina"

Źródło:
TVN24

Australia zawarła w poniedziałek umowę gospodarczą i dotyczącą bezpieczeństwa z wyspiarskim krajem Nauru na Pacyfiku. Przyjęcie porozumienia służy powstrzymywaniu rosnących wpływów Chin w tym regionie. W zamian Nauru dostanie łącznie blisko 90 miliardów dolarów - podała agencja Reutera.

Australia zapłaciła miliardy za prawo weta. Chce powstrzymać wpływ Chin na wyspie

Australia zapłaciła miliardy za prawo weta. Chce powstrzymać wpływ Chin na wyspie

Źródło:
PAP

Meksykańska Gwardia Narodowa zatrzymała mężczyznę, który zaatakował stewardesę, by dostać się do kabiny pilotów i przekierować lot krajowy do sąsiednich Stanów Zjednoczonych. Do incydentu doszło w niedzielę. 31-latek został obezwładniony przez członków załogi. Meksykanin mówił o porwaniu krewnego i groźbach śmierci, jakie miał otrzymywać.

Zaatakował stewardesę, by przekierować lot

Zaatakował stewardesę, by przekierować lot

Źródło:
NBC News, ABC News

Dla zabezpieczenia dostaw LPG zimą najistotniejsze będzie optymalne wykorzystanie kolei - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Dodał, że mimo embarga na LPG z Rosji, które wejdzie w życie 20 grudnia, tego paliwa w Polsce nie powinno zabraknąć, a firmy intensywnie przygotowują się do nowych regulacji.

Rewolucja na rynku paliw. Intensywne przygotowania

Rewolucja na rynku paliw. Intensywne przygotowania

Źródło:
PAP

Jeżeli kandydatką Lewicy w wyborach prezydenckich będzie Magdalena Biejat, to będzie to naprawdę świetny wybór - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" europosłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. - My, kobiety patrzymy na politykę trochę inaczej. Mam dosyć walenia się łopatkami przez facetów w polityce - dodała.

Kogo wystawi Lewica? Scheuring-Wielgus o "naprawdę świetnym wyborze"

Kogo wystawi Lewica? Scheuring-Wielgus o "naprawdę świetnym wyborze"

Źródło:
TVN24

Kierowca śmieciarki zjechał z drogi i wjechał w ścianę kościoła. Do zdarzenia doszło w poniedziałek rano w Poznaniu. Mężczyzna wymagał pilnej pomocy medycznej. Został przewieziony do szpitala.

Śmieciarka wjechała w ścianę kościoła. Kierowca trafił do szpitala

Śmieciarka wjechała w ścianę kościoła. Kierowca trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Tragiczny wypadek na ulicy Wrocławskiej w Wieruszowie (woj. łódzkie). Kierująca samochodem osobowym 44-latka, potrąciła przechodzącą po przejściu dla pieszych 67-latkę. Poszkodowana w stanie ciężkim trafiła do szpitala, ale jak przekazuje policja jej życia nie udało się uratować.

Potrącenie na przejściu dla pieszych. Nie żyje 67-latka

Potrącenie na przejściu dla pieszych. Nie żyje 67-latka

Źródło:
tvn24.pl

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zbierze się w poniedziałek w trybie pilnym, by omówić kwestię Syrii - poinformowały agencje AFP i dpa, powołując się na źródła w dyplomacji. O zwołanie posiedzenia zawnioskowała w niedzielę Rosja.

Pilne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji

Pilne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji

Źródło:
PAP

Nowojorska policja udostępniła dwa nowe zdjęcia mężczyzny, który jest podejrzany o morderstwo szefa giganta ubezpieczeniowego Briana Thompsona. FBI oferuje nagrodę w wysokości do 50 tysięcy dolarów za informacje związane z zabójstwem.

Trwa obława po morderstwie w Nowym Jorku. Nowe zdjęcia poszukiwanego

Trwa obława po morderstwie w Nowym Jorku. Nowe zdjęcia poszukiwanego

Źródło:
PAP

Obalony syryjski dyktator Baszar al-Asad uciekł z kraju i - jak podają rosyjskie agencje - przybył do Moskwy, gdzie dostał azyl. Amerykanie przeprowadzili naloty na cele tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii. Policja odnalazła ciało zaginionego przed kilkoma dniami wykładowcy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 9 grudnia.

Asad uciekł z kraju, Amerykanie zbombardowali 75 celów, policja odnalazła ciało wykładowcy

Asad uciekł z kraju, Amerykanie zbombardowali 75 celów, policja odnalazła ciało wykładowcy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Resort obrony Tajwanu poinformował w poniedziałek, że w Cieśninie Tajwańskiej manewruje 14 chińskich okrętów wojennych, podczas gdy dzień wcześniej było ich osiem. Tajwańskie siły zbrojne zostały postawione w stan wysokiej gotowości w związku z ogłoszeniem przez Chiny rozległych ograniczeń w przestrzeni powietrznej w pobliżu wschodniego wybrzeża wyspy.

Kilkanaście chińskich okrętów w cieśninie. Siły zbrojne w stanie wysokiej gotowości

Kilkanaście chińskich okrętów w cieśninie. Siły zbrojne w stanie wysokiej gotowości

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol został objęty zakazem opuszczania kraju. Ma to związek z ogłoszeniem przez niego w ubiegłym tygodniu stanu wojennego, który zniósł po kilku godzinach.

Prezydent z zakazem opuszczania kraju

Prezydent z zakazem opuszczania kraju

Źródło:
Reuters, PAP

W Etiopii doszło do erupcji wulkanu Erta Ale. Ten stożek położony jest w jednym z najmniej przyjaznych miejsc na Ziemi, a na jego szczycie znajduje się niezwykle rzadkie jezioro. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Erupcja w "bramie do piekieł"

Erupcja w "bramie do piekieł"

Źródło:
Kontakt24, Smithsonian Institute

W programie "W kuluarach" dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN dyskutowali o pomysłach kandydatów na prezydenta na wygraną w wyborach. Na czym zależy sztabowi kandydata PiS Karola Nawrockiego? - Zależy im na rozpoznawalności. Lodówka na plecach, bieganie, boks to jest to, co daje mu rozpoznawalność i oni ją na tym budują - wskazywała Arleta Zalewska. Agata Adamek przekazała, że jednym z planów sztabowców kandydata KO Rafała Trzaskowskiego jest objazd po Polsce śladem "odwróconej litery L".

"Mieli przygotowanych kilka spotów, już ich nie będą emitować"

"Mieli przygotowanych kilka spotów, już ich nie będą emitować"

Źródło:
TVN24

Ściśle chroniony gatunek czarnej pszczoły zaobserwowano na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadrzechnia czarnoroga jest owadem ciepłolubnym, a w Polsce należy do rzadkości.

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Źródło:
PAP, uwr.edu.pl

Liczne nagrania przedstawiają sceny z wnętrz dwóch pałaców obalonego prezydenta Baszara Al-Asada. Widać na nich, że do środka weszli zarówno rebelianci, jak i cywile. Bojownicy oddają strzały na znak zwycięstwa, a cywile plądrują wnętrza.

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Źródło:
PAP, Reuters

Syria przez ponad pół wieku znajdowała się pod rządami Asadów. W 1970 roku w wyniku puczu wojskowego do władzy doszedł Hafiz al-Asad, a po jego śmierci w 2000 roku rządy objął jego syn Baszar. 8 grudnia uciekł z kraju, gdy do stolicy weszły zbrojne oddziały jego przeciwników.

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Źródło:
PAP

Coraz częściej lekki mróz ma panować nie tylko nocami. Jakiej aury możemy się spodziewać przed świętami Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press