Co obiecali ministrowie? Najważniejsze punkty sejmowych przemówień

[object Object]
Ministrowie rządu Donalda Tuska mówili w Sejmie o swoich planach tvn24
wideo 2/29

Polepszy się sytuacja pacjentów, polskie drogi staną się bezpieczniejsze, studenci będą mogli szybciej znaleźć pracę, a gospodarka będzie rosła - m.in. takie wnioski płyną z sejmowych przemówień ministrów rządu Donalda Tuska, którzy w środę w Sejmie zaprezentowali plany swoich resortów.

W środę ministrowie rządu Donalda Tuska przedstawili w Sejmie plany swoich resortów na najbliższe kilkanaście miesięcy, czyli do końca kadencji parlamentarnej.

Poszczególni szefowie resortów zabierali głos po tym, jak wystąpił premier.

CO OBIECAŁ PREMIER DONALD TUSK

Janusz Piechociński - Ministerstwo Gospodarki

Podtrzymanie ożywienia gospodarczego i pozyskiwanie nowych rynków zbytu, a także utrzymanie pozycji Polski jako najatrakcyjniejszego miejsca do inwestycji w Europie - to strategiczne zadnia resortu gospodarki, o których mówił Janusz Piechociński.

Wicepremier zaznaczył, że mocno stawia na arbitraż i mediacje. Centra Arbitrażu i Mediacji (CAiM) mają odciążyć sądy i skrócić czas rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami (w poniedziałek w Poznaniu podpisano dokument powołujący pierwsze centrum).

Minister zaznaczył, że rząd "nadal będzie dbał, aby skierować popyt polskiej energetyki na polski węgiel". Jednocześnie wyraził nadzieję, że uda się rozwiązać problem szarej strefy w handlu węglem.

JANUSZ PIECHOCIŃSKI - MINISTERSTWO GOSPODARKI

Bartosz Arłukowicz - Ministerstwo Zdrowia

Onkologia bez limitów, utworzenie Instytutu Geriatrii, zmniejszenie kolejek do lekarzy, ustawa dot. in vitro i informatyzacja - to, jak poinformował w Sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, priorytety podległego mu resortu na najbliższe miesiące.

Od pierwszego stycznia 2015 r. zaczną wchodzić w życie przepisy dotyczące leczenia onkologicznego. Zgodnie z propozycjami resortu diagnostyka onkologiczna ma być w 2015 r. wykonana przez świadczeniodawcę w terminie nie dłuższym niż 9 tygodni, a docelowo 7 tygodni od 2017 r. Chory, który będzie miał Kartę Pacjenta Onkologicznego i rozpoznanie choroby, powinien rozpocząć terapię w ciągu dwóch tygodni od chwili, gdy trafi na listę oczekujących na dane świadczenie. Kolejnym zadaniem Ministerstwa Zdrowia - jak poinformował Arłukowicz - będzie utworzenie Instytut Geriatrii w Polsce. Jak wyjaśnił, będzie to centrum opieki medycznej nad osobami starszymi.

Marek Biernacki - Ministerstwo Sprawiedliwości

Usprawnienie funkcjonowania sądów, ustawa o ochronie świadka, Prawo Restrukturyzacyjne - to najważniejsze plany resortu sprawiedliwości, o których mówił w środę minister Marek Biernacki.

Zapowiedział, że jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie dla pokrzywdzonego i świadka, parlamentarzyści zajmą się także projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego ws. usprawnienia funkcjonowanie sądów.

Z kolei w czwartek na Komitet Stały Rady Ministrów trafi Prawo Restrukturyzacyjne. Biernacki poinformował, że w niedługim czasie do Sejmu trafi też zmiana kodeksu prawa handlowego. Jeszcze w tym roku posłowie mają otrzymać projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, której celem jest usprawnienie funkcjonowania sądów.

Plany ministerstwa sprawiedliwości
Plany ministerstwa sprawiedliwościtvn24

Radosław Sikorski - Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że resort będzie wspierał poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich towarów. Ponieważ, jak tłumaczył, wobec zaostrzającej się sytuacji na Wschodzie firmy nie powinny uzależniać się nadmiernie od jednego rynku.

Sikorski zwrócił uwagę na wzrost polskiego eksportu do państw afrykańskich, azjatyckich i Ameryki Łacińskiej. Szef MSZ mówił także o zbliżającym się szczycie NATO w Walii. Sikorski podkreślił, że kolejne rządy "zabiegały o urealnienie gwarancji traktatowych, poprze stworzenie fizycznych możliwości w naszym regionie, wypełnienie gwarancji zdolnościami wojskowymi".

- Nie wszystkie nasze postulaty, a nawet marzenia być może będą spełnione. Na szczycie w Newport spodziewam się, po raz pierwszy po 15 latach od naszego członkostwa, dużej, sojuszniczej inicjatywy, dla upewnienia naszego regionu, że gwarancje mogą być fizycznie wykonane - mówił szef MSZ.

Sikorski o głównych celach polskiej dyplomacji
Sikorski o głównych celach polskiej dyplomacjitvn24

Joanna Kluzik-Rostkowska - Ministerstwo Edukacji

Przygotowanie podręczników dla klasy II i III szkoły podstawowej, wzmocnienie szkolnictwa zawodowego i nauczania matematyki, podniesienie poziomu bezpieczeństwa w szkołach - to priorytety MEN przedstawione przez minister Joannę Kluzik-Rostkowską.

Zaznaczyła, że przygotowanie podręczników dla uczniów niższych klas szkoły podstawowej to "element większej całości, fundamentalna zmiana na rynku podręczników, która budziła bardzo wiele namiętności w ciągu ostatnich miesięcy.

Szefowa resortu edukacji podała także, że zbliżający się rok szkolny 2014/2015 będzie dedykowany szkolnictwu zawodowemu. Podkreśliła, że tam, gdzie szkolnictwo zawodowe jest trochę zaniedbane musi zostać odbudowane, musi być bardzo solidna oferta dla tych, którzy chcą uczyć się w szkolnictwie zawodowym, musi być też korelacja i współpraca szkolnictwa zawodowego z lokalnym rynkiem pracy.

Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawia plany MEN
Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawia plany MENtvn24

Lena Kolarska-Bobińska - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wspieranie udziału nauki w rozwoju gospodarczym, podnoszenie jakości badań i ułatwienie studentom startu na rynku pracy to priorytety Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak zapewniła Lena Kolarska-Bobińska, resort dołoży starań, aby nauka była motorem innowacji i rozwoju gospodarczego. W tym celu ma m.in. wspomóc finansowo naukowców, uczelnie i wynalazców, którzy będą starali się wprowadzić swoje innowacyjne pomysły na rynek. W listopadzie ma zostać podpisany bardzo duży projekt współpracy innowacyjnej ze Stanami Zjednoczonymi. Kolejnym celem resortu, o którym mówiła minister, jest to, aby studia na uczelniach dawały lepsze przygotowanie do pracy. W tym celu np. wprowadzono możliwość tzw. kształcenia dualnego, czyli połączenia studiów teoretycznych z praktyczną nauką zawodu. Kolarska-Bobińska mówiła też o podwyżkach dla pracowników naukowych, których trzecia tura będzie realizowana w przyszłym roku.

Kolarska-Bobińska o priorytetach ministerstwa nauki
Kolarska-Bobińska o priorytetach ministerstwa naukitvn24

Mateusz Szczurek - Ministerstwo Finansów

W 2015 roku deficyt finansów publicznych liczony według europejskich standardów nie przekroczy 3 proc. PKB - zapowiedział w środę w Sejmie minister finansów Mateusz Szczurek.

Minister poinformował również, że rodziny wielodzietne szybciej otrzymają zwrot w ramach ulgi na dzieci, na pieniądze będą czekać nie dłużej niż miesiąc. Dodał, że w 2015 r. powstaną podwaliny pod nową Ordynację podatkową.

Szczurek zapowiedział też instytucję asystenta w urzędzie skarbowym dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Asystent ten będzie mógł być skierowany - zamiast kontroli - także do podatników już prowadzących firmę.

MATEUSZ SZCZUREK - MINISTERSTWO FINANSÓW

Bartłomiej Sienkiewicz - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Największym priorytetem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest obecnie zabezpieczenie granic Polski - powiedział w środę w Sejmie szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Jak dodał, konieczność zabezpieczenia polskich granic wynika m.in. z trudnej sytuacji na Ukrainie. Dlatego wdrożony został m.in. program technicznego wsparcia ochrony granicy. Chodzi, jak tłumaczył Sienkiewicz, o zakupy sprzętu, a także budowę wież z głowicami optoelektronicznymi pozwalającymi na monitorowanie granicy, strzeżenie, wczesne ostrzeganie. Planowany jest też zakup lekkich samolotów, śmigłowca wielozadaniowego i dronów. Sienkiewicz zaznaczył, że działania te wydają się być absolutnie niezbędne, biorąc pod uwagę fakt, że to, co dzieje się przy granicy polskiej, jest najpoważniejszym kryzysem od 25 lat. Kolejnym priorytetem resortu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Zaś trzecim kluczowym elementem dla MSW jest kwestia rejestrów państwowych. M.in. wszystkie akty stanu cywilnego będą dostępne w wersji elektronicznej. Dodatkowo będzie możliwość zamawiania dowodów osobistych online.

BARTŁOMIEJ SIENKIEWICZ - MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH

Sienkiewicz: priorytetem MSW zabezpieczenie granic
Sienkiewicz: priorytetem MSW zabezpieczenie granictvn24

Władysław Kosiniak-Kamysz - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Kosiniak: priorytetem ministerstwa pracy przedstawienie sposobu waloryzacji rent i emerytur
Kosiniak: priorytetem ministerstwa pracy przedstawienie sposobu waloryzacji rent i emeryturtvn24

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w tym tygodniu zostanie skierowany do konsultacji społecznych projekt ustawy w sprawie nowego sposobu waloryzacji rent i emerytur. Podkreślił, że chodzi o to, by Sejm jak najszybciej mógł się nim zająć i zmienić warunki waloryzacji już od przyszłego roku.

Roczny koszt waloryzacji na nowych zasadach szacowany jest na 3 mld 600 mln zł.

Minister zapowiedział, że w najbliższym czasie trafi do konsultacji społecznych stosowna ustawa o Karcie Dużej Rodziny, która m.in. wprowadzi ustawowe zniżki na przejazdy PKP - 37 proc. zniżki na bilet jednorazowy oraz 49 proc. zniżki na bilety miesięczne, a także ulgi na wyrobienie paszportu - 75 proc. dla dzieci, 50 proc. dla rodziców.

Małgorzata Omilanowska - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Lepszy i pełniejszy dostęp do kultury, kontynuowanie inwestycji w zakresie ochrony zabytków, dziedzictwa kulturowego i edukacji - to priorytety MKiDN na najbliższe miesiące przedstawione przez szefową resortu Małgorzatę Omilanowską

Poinformowała, że w ramach współpracy z Ministerstwem Sportu i samorządami resort chce wdrożyć sieciowy program wspierania muzeów i miejsc historycznych. Ministerstwo chce też wesprzeć programy cyfryzacyjne, które "decydują o tym, że dostęp do kultury jest tańszy". Główną instytucją odpowiedzialną za ten program jest i będzie Narodowy Instytut Audiowizualny. Zaznaczyła także, że nadwyżka, która ma pojawić się w budżecie ministerstwa, przeznaczona zostanie na wdrożenie projektów obniżenia kosztów dostępu do kultury - do muzeów, teatrów, muzyki.

Inwestycje, pełniejszy dostęp do kultury. Szefowa MKiDN o priorytetach resortu
Inwestycje, pełniejszy dostęp do kultury. Szefowa MKiDN o priorytetach resortutvn24

Rafał Trzaskowski - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Szef ministerstwa administracji o planach resortu
Szef ministerstwa administracji o planach resortutvn24

Możliwość załatwienia jak największej liczby spraw za pośrednictwem internetu, podnoszenie kompetencji cyfrowych, a także rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu - zapowiedział w Sejmie minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

Jak mówił, dzięki współpracy MAC z innymi ministerstwami drogą elektroniczną będzie można m.in. uzyskać zaświadczenia o służbie wojskowej i niekaralności. Za pośrednictwem internetu będzie można uzyskać też dostęp do informacji dotyczących wyborów, czy podstawowych usług zdrowotnych.

Przypomniał, że MAC rozwija stronę danepubliczne.gov.pl, na której dostępne będą wszystkie dane opracowane za pieniądze publiczne.

Zapowiedział także, że MAC wprowadzi system powiadamiania obywateli o zagrożeniach w sytuacjach kryzysowych za pośrednictwem telewizji i aplikacji na urządzenia mobilne.

Władysław Karpiński - Ministerstwo Skarbu

Szef resortu Skarbu Państwa zapowiedział w Sejmie, że spółki Skarbu Państwa do 2016 r. zainwestują w poszukiwania surowców ze źródeł niekonwencjonalnych nie mniej niż 5 mld zł, zaś ministerstwo przygotowuje ustawę, która ułatwi te poszukiwania.

Nowe przepisy mają uprościć procedury administracyjne związane z poszukiwaniem, rozpoznawaniem, wydobywaniem i przesyłaniem węglowodorów.

Zmiany zmierzać będą do przyspieszenia procedury związanej z uzyskaniem decyzji, opinii i pozwoleń, poprzez skrócenie ustawowych terminów rozpatrzenia spraw przez organy administracji, wskazanie jednego organu administracji - wojewody, jako głównego decydenta, nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom administracyjnym, zastąpienie uzgodnień, pozwoleń, opinii, zgód oraz stanowisk właściwych organów wymaganych w procedurach poprzez niewiążące opinie (wraz z wprowadzeniem domniemania opinii pozytywnej), czy skrócenie terminów w procedurach odwoławczych.

WŁODZIMIERZ KARPIŃSKI - MINISTERSTWO SKARBU

Marek Sawicki - Ministerstwo Rolnictwa

Najważniejsze wyzwania dla polskiego rolnictwa to afrykański pomór świń (ASF) oraz rosyjskie embargo na polskie produkty - mówił minister rolnictwa Marek Sawicki w środę w Sejmie.

Zapowiedział starania na rzecz poprawy unijnej propozycji dot. rekompensat dla rolników.

Minister poinformował również, że do końca tego roku zamierza przeprowadzić przez Sejm pięć istotnych ustaw. Wymienił ustawę o utworzeniu funduszu ubezpieczenia od ryzyka rynkowego, która będzie skonstruowana na wzór ustawy o funduszach promocji. Chodzi o sposób ściągania składek, zbierania środków od rolników. Jak zaznaczył, skorzystać z funduszu będą mogli ci rolnicy, którzy zawrą wieloletnie umowy z przetwórcami. Dodał, że funduszem będą zarządzać rolnicy i przetwórcy. Według ministra taki fundusz będzie mógł być uruchomiony np. w sytuacji embarga, ASF czy upadku firmy przetwórczej - czyli, gdy rolnicy dostarczyli płody, a nie otrzymali za nie zapłaty. Zdaniem ministra fundusz ten będzie mógł pełnić rolę swoistego gwaranta. Sawicki wskazał też na ustawę dot. sprzedaży bezpośredniej, która jest już procedowana w Sejmie.

MAREK SAWICKI - MINISTERSTWO ROLNICTWA

Sawicki o rosyjskim embargu
Sawicki o rosyjskim embargutvn24

Ministerstwo Środowiska

Wsparcie gmin, na terenie których są parki krajobrazowe, dokończenie inwestycji związanych ze środowiskiem czy uruchomienie 25 tras biegowych w Lasach Państwowych - to niektóre plany resortu środowiska na najbliższe miesiące, zaprezentowane w środę w Sejmie.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski zapowiedział uruchomienie dodatkowych instrumentów wsparcia m.in. dla gmin, na terenie których leżą parki narodowe. Ma powstać specjalny fundusz, który będzie zasilał te gminy w dodatkowe środki.

W ramach wsparcia samorządów MŚ chce, by powstała infrastruktura turystyczna i rekreacyjna np. na terenie Lasów Państwowych.

Gawłowski zapowiedział, że w najbliższych 2-3 tygodniach na Radę Ministrów zostanie skierowany projekt założeń do nowego Prawa wodnego.

Przewiduje on, że dwie największe polskie rzeki: Wisła i Odra zyskają własnych gospodarzy - zarządy dorzeczy. Teraz różne instytucje administracji odpowiadają za różne fragmenty rzeki. Np. za nurt Wisły odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW), natomiast np. za wały wiślane już odpowiada albo marszałek województwa, czyli de facto dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, albo prezydent miasta, przez którego teren przepływa dana rzeka. Wiceminister podkreślił, że MŚ chce też zwiększyć nakłady na ochronę przeciwpowodziową. Zapowiedział też zakończenie w ciągu roku największych inwestycji, za które odpowiada resort. Wśród nich wymienił zakończenie trwającej od kilkudziesięciu lat budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Modernizacja sił zbrojnych i wzmocnienie zdolności obronnych Polski - to jeden z głównych priorytetów MON.

Jak mówił wiceminister obrony Czesław Mroczek, modernizacja techniczna i zmiany w systemie szkolenia to kolejny etap profesjonalizacji sił zbrojnych.

Zapowiedział rozstrzygnięcie w 2015 r. "kluczowych postępowań" - dotyczących systemu obrony powietrznej obejmującego zdolności przeciwrakietowe, zakupu 70 śmigłowców wielozadaniowych oraz "całego segmentu systemów bezzałogowych".

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Najbliższy rok będzie kluczowy, jeśli chodzi o inwestycje kolejowe i drogowe - mówił w środę w Sejmie wiceszef resortu infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło. Miasta dostaną ponad 25 mld zł na rewitalizację z UE.

Wiceminister przypomniał, że trwa realizacja wielu ważnych odcinków ekspresówek, m.in. S3 łączącą Wrocław z Zieloną Górą, S5 Wrocław-Poznań-Bydgoszcz, S7 Gdańsk-Olsztyn-Warszawa-Kraków, S8 Białystok-Warszawa-Łódź-Wrocław czy S17 Warszawa-Lublin. Do końca tego roku ma być oddanych 255 kilometrów dróg. W międzyczasie nastąpi stopniowe wdrożenie jednolitego i przyjaznego dla kierowców systemu, który będzie docelowo obowiązywał na autostradach. Wyeliminuje to konieczność zatrzymywania się w celu opłacenia przejazdu. Wiceminister dodał, że trwa też modernizacja ważnych szlaków kolejowych.

Autor: MAC/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: M. Śmiarowski/KPRM

Pozostałe wiadomości
Śmierć zawodowa za śmierć dziecka i matki na drodze?

Śmierć zawodowa za śmierć dziecka i matki na drodze?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Żenujące zachowanie pana prezydenta. Mówi się, że obraził się na policjantów i dlatego nie przyszedł na uroczystości Święta Policji - powiedział w TVN24 Marcin Kierwiński, europoseł KO, były szef MSWiA. Jego zdaniem Duda "ukarał 100 tysięcy ludzi, którzy bronią naszego bezpieczeństwa brakiem takiego urzędowego zainteresowania".

Kierwiński: żenujące zachowanie nie prezydenta Polski, tylko raczej małego Andrzeja, który stoi w kącie

Kierwiński: żenujące zachowanie nie prezydenta Polski, tylko raczej małego Andrzeja, który stoi w kącie

Źródło:
TVN24

Policjanci odnaleźli wystraszoną i wyczerpaną 22-latkę, która zgubiła się w lesie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Młoda kobieta wracała z przyjęcia urodzinowego, straciła orientację w terenie i zabłądziła. Po drodze w błotnistym terenie zgubiła buty. Z lasu na rękach wynieśli ją policjanci.

Policjanci odnaleźli kobietę, która po imprezie zabłądziła w lesie

Policjanci odnaleźli kobietę, która po imprezie zabłądziła w lesie

Źródło:
tvn24.pl

Po ogłoszeniu zwycięstwa Nicolasa Maduro w niedzielnych wyborach prezydenckich, na ulicach stolicy Wenezueli, Caracas, wybuchły masowe protesty. Wielotysięczny tłum przeciwników urzędującego prezydenta, którzy oskarżają władze o sfałszowanie wyników wyborów, skandowali: "Upadnie, musi upaść!". Zwycięstwo Maduro kwestionuje wenezuelska opozycja oraz szereg krajów Ameryki Łacińskiej i Organizacja Państw Amerykańskich.

"Upadnie, upadnie, musi upaść!". Powyborcze zamieszki w stolicy Wenezueli

"Upadnie, upadnie, musi upaść!". Powyborcze zamieszki w stolicy Wenezueli

Źródło:
PAP

Tuaregowie w Mali, którzy pod koniec ubiegłego tygodnia zabili kilkudziesięciu malijskich żołnierzy i najemników rosyjskich, po zwycięskich walkach pozowali do zdjęcia z rozpostartą ukraińską flagą. Zdjęcie opublikował w poniedziałek ukraiński "Kyiv Post".

Tuaregowie zabili co najmniej 20 rosyjskich najemników. Zapozowali z ukraińską flagą

Tuaregowie zabili co najmniej 20 rosyjskich najemników. Zapozowali z ukraińską flagą

Źródło:
PAP

Trzy floty rosyjskiej marynarki wojennej - Północna, Pacyfiku i Bałtycka oraz Flotylla Kaspijska rozpoczęły manewry, w których bierze udział około 300 okrętów i 20 tysięcy marynarzy - poinformował we wtorek rosyjski resort obrony, cytowany przez agencje Interfax i TASS.

300 okrętów, 20 tysięcy marynarzy. Wielkie manewry rosyjskiej floty   

300 okrętów, 20 tysięcy marynarzy. Wielkie manewry rosyjskiej floty   

Źródło:
PAP, Interfax

Dziesiątki tysięcy fanów na stadionie i niewiele mniej w jego okolicach - tak wyglądał ostatni koncert amerykańskiej gwiazdy Taylor Swift w Monachium. Artystka w tym tygodniu aż trzy razy wystąpi w Polsce. Efekty jej koncertów odczuwa nawet gospodarka, bo w miastach, gdzie występuje Swift, gwałtownie rosną między innymi ceny hoteli czy krótkoterminowego wynajmu mieszkań.

Swifties wywołają efekt swiftlation? Warszawa czeka na koncert gwiazdy

Swifties wywołają efekt swiftlation? Warszawa czeka na koncert gwiazdy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Akcyza na papierosy wzrośnie o 25 procent w 2025 roku oraz 20 procent w 2026 roku - wynika z informacji opublikowanej przez KPRM. Skokowa podwyżka podatku akcyzowego obejmie także płyn do papierosów elektronicznych i urządzenia do waporyzacji.

Podwyżka akcyzy na papierosy w 2025 roku. Jest nowy projekt rządu

Podwyżka akcyzy na papierosy w 2025 roku. Jest nowy projekt rządu

Źródło:
PAP

Dwoje dzieci zginęło, a dziewięcioro innych jest rannych po ataku nożownika w Southport w północno-zachodniej Anglii. Aż sześcioro z dziewięciorga dzieci walczy o życie. Lekarze starają się też uratować dwoje dorosłych opiekunów, którzy zostali zaatakowani w czasie zabawy w domu kultury. Napastnika zatrzymano. To 17-latek. Premier Wielkiej Brytaniii oraz król Karol III i królowa Kamila w osobnych oświadczeniach napisali, że są "głęboko wstrząśnięci" zbrodnią. Książę William i księżna Kate w swoim oświadczeniu dodali, że jako rodzice nie potrafią sobie wyobrazić tej tragedii.

Atak nożownika w Southport na Wyspach. Dwoje dzieci nie żyje, sześcioro w stanie krytycznym

Atak nożownika w Southport na Wyspach. Dwoje dzieci nie żyje, sześcioro w stanie krytycznym

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, BBC, tvn24.pl

Barbara Nowak zastąpiła na stanowisku pełnomocnika PiS w Krakowie Michała Drewnickiego - poinformował w poniedziałek odwołany z tej funkcji polityk. "To nie może być prawda. Ktoś musiałby stracić kontakt z rzeczywistością, żeby dymisjonować Michała Drewnickiego" - skomentowała zmianę Beata Szydło.

Barbara Nowak nową pełnomocniczką PiS w Krakowie. Beata Szydło: to nie może być prawda

Barbara Nowak nową pełnomocniczką PiS w Krakowie. Beata Szydło: to nie może być prawda

Źródło:
tvn24.pl

Japonka, Coco Yoshizawa oczarowała sportowy świat, a ma zaledwie 14 lat. W kobiecej deskorolce tylko kilka z 22 startujących w Paryżu skaterek ma 20 lat lub więcej. Teraz ani Polki ani Polacy nie startują w tej dyscyplinie, ale zainteresowanie deskorolką w naszym kraju nie słabnie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Tony Hawk patrzy i nie dowierza". Rozrywka dla nastolatków szansą na olimpijski medal

"Tony Hawk patrzy i nie dowierza". Rozrywka dla nastolatków szansą na olimpijski medal

Źródło:
TVN24

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek w Durbanie w Republice Południowej Afryki dwóch uzbrojonych mężczyzn zastrzeliło nauczycielkę szkoły podstawowej na oczach jej uczniów. Władze oświatowe potwierdziły informacje o morderstwie.

Bandyci weszli do szkoły w Durbanie i zastrzelili nauczycielkę na oczach uczniów

Bandyci weszli do szkoły w Durbanie i zastrzelili nauczycielkę na oczach uczniów

Źródło:
PAP

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Viktora Orbana boli to, że Polska współdecyduje o polityce całej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, odnosząc się do słów węgierskiego premiera, który skrytykował polski rząd. Jak mówił Grabiec, "to jest takie tupanie nogą, trochę przypominające dziecko, które się zdenerwowało". - Węgry zostały same. Nie ma już rządu PiS-u, który wspierałby Orbana - stwierdził.

Szef kancelarii Tuska: Orban tupie nogą jak dziecko. Nie będzie cukierka. Węgry zostały same

Szef kancelarii Tuska: Orban tupie nogą jak dziecko. Nie będzie cukierka. Węgry zostały same

Źródło:
TVN24

Japońska agencja meteorologiczna wydała w poniedziałek dla 38 prefektur ostrzeżenie przed zagrażającą życiu falą upałów. Tego dnia w południe na wielu obszarach na wschodzie Honsiu - głównej wyspy Japonii - odnotowano temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza.

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Ponad 40 stopni. Wydano ostrzeżenia przed udarem cieplnym

Źródło:
PAP, 3.nhk.or.jp

- Procedura jest nieco skomplikowana i ona może jeszcze ewokować różnymi zakrętami w ramach tego postępowania - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE, były prezes TK. Komentował wnioski o uchylenie immunitetów europosłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, jakie dziś zostały skierowane przez prokuratora generalnego Adam Bodnara do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli.

Co z immunitetami Wąsika i Kamińskiego? Profesor Safjan: mogą pojawić się zakręty

Co z immunitetami Wąsika i Kamińskiego? Profesor Safjan: mogą pojawić się zakręty

Źródło:
TVN24

Polacy w minionym roku spędzili ponad 26 milionów dni na zwolnieniach lekarskich od psychiatrów. W 2020 roku liczba ta wynosiła jeszcze 23,8 miliona dni. Zaburzenia psychiczne, między innymi depresja, znajdują się w czołówce przyczyn L4 w naszym kraju. Paweł Żebrowski z ZUS w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wyjaśnia, jakie prawa i obowiązki wynikają z tytułu przebywania na L4 właśnie od psychiatry i czy różnią się one od tych wystawionych przez pozostałych lekarzy.

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać na wakacje?

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać na wakacje?

Źródło:
tvn24.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet dożywocie grozi 48-latkowi, który włamał się do jednego z domów w Środzie Wielkopolskiej i ranił młotkiem 84-latkę oraz jej syna. Kobieta zmarła w szpitalu, a jej syn, wikariusz z parafii w Dąbrówce, wciąż jest hospitalizowany. Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował 3-miesięczny tymczasowy areszt wobec mężczyzny.

Matka księdza nie żyje, za duchownego modlą się parafianie. 48-latek przyznał się do winy

Matka księdza nie żyje, za duchownego modlą się parafianie. 48-latek przyznał się do winy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kochający dziadek dla ukochanego wnuczka byłby w stanie poruszyć niebo i ziemię. Dziadek chorego Olinka chce objechać Polskę rowerem. Choć i kręgosłup, i kolana krzyczą, by tego nie robił. Do pokonania ma ponad trzy i pół tysiąca kilometrów. Do zebrania - jak największą kwotę na leczenie chłopca.

Dziadek Olinka podjął kolejne wyzwanie. "Pokazuje nam wszystkim, że nie ma rzeczy niemożliwych"

Dziadek Olinka podjął kolejne wyzwanie. "Pokazuje nam wszystkim, że nie ma rzeczy niemożliwych"

Źródło:
Fakty TVN

Kim Dzong Un osobiście nadzorował ewakuację około pięciu tysięcy mieszkańców miejscowości dotkniętych powodzią - przekazano w reżimowych północnokoreańskich mediach. Opublikowano w nich też propagandowe zdjęcia, na których widać dyktatora patrzącego na powódź z okien swojego luksusowego samochodu.

Luksusowy SUV Kim Dzong Una w wodzie. Dyktator miał tak nadzorować ewakuację

Luksusowy SUV Kim Dzong Una w wodzie. Dyktator miał tak nadzorować ewakuację

Źródło:
PAP

1 sierpnia mija 80 lat od dnia wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji dodatek do "Gazety Wyborczej" "Ale Historia" wydrukował rozmowę byłego wiceszefa gazety Jarosława Kurskiego ze Zbigniewem Gluzą, szefem Ośrodka Karta. Rozmowa dotyczy sensu Powstania, a jej tytuł "Kto jest winien godziny W" wskazuje, że będą to głosy w toczącym się od lat sporze o sens najtragiczniejszego wydarzenia naszej współczesnej historii.  

Rocznica

Rocznica

Źródło:
tvn24.pl

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trudno tu odnieść sukces uczciwie" - mówi w oficjalnym zwiastunie "Pingwina" tytułowy bohater grany przez Colina Farrella. Nowy, ośmioodcinkowy serial z miasta Gotham to spin-off hitowego "Batmana" z 2022 roku. HBO właśnie ujawniło, kiedy odbędzie się jego premiera i gdzie będzie można go zobaczyć.

Nowy hit z uniwersum Batmana. Wiadomo, kiedy premiera "Pingwina"

Nowy hit z uniwersum Batmana. Wiadomo, kiedy premiera "Pingwina"

Źródło:
tvn24.pl

Piękny Kazimierz Dolny i festiwal filmowy BNP Paribas Dwa Brzegi, gdzie już po raz 18. na fanów kina z całej Polski oprócz pokazów filmowych czekają liczne spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Na miejscu jest nasze reporterka filmowa Ewelina Witenberg, która rozmawiała z aktorem Maciejem Radelem, gwiazdą serialu "Lady Love", który powstaje dla platformy streamingowej Max.

W Kazimierzu Dolnym trwa festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi. Maciej Radel: pluję sobie w brodę, że jestem tu tak późno

W Kazimierzu Dolnym trwa festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi. Maciej Radel: pluję sobie w brodę, że jestem tu tak późno

Źródło:
Fakty po Południu TVN24