Co obiecali ministrowie? Najważniejsze punkty sejmowych przemówień

[object Object]
Ministrowie rządu Donalda Tuska mówili w Sejmie o swoich planach tvn24
wideo 2/29

Polepszy się sytuacja pacjentów, polskie drogi staną się bezpieczniejsze, studenci będą mogli szybciej znaleźć pracę, a gospodarka będzie rosła - m.in. takie wnioski płyną z sejmowych przemówień ministrów rządu Donalda Tuska, którzy w środę w Sejmie zaprezentowali plany swoich resortów.

W środę ministrowie rządu Donalda Tuska przedstawili w Sejmie plany swoich resortów na najbliższe kilkanaście miesięcy, czyli do końca kadencji parlamentarnej.

Poszczególni szefowie resortów zabierali głos po tym, jak wystąpił premier.

CO OBIECAŁ PREMIER DONALD TUSK

Janusz Piechociński - Ministerstwo Gospodarki

Podtrzymanie ożywienia gospodarczego i pozyskiwanie nowych rynków zbytu, a także utrzymanie pozycji Polski jako najatrakcyjniejszego miejsca do inwestycji w Europie - to strategiczne zadnia resortu gospodarki, o których mówił Janusz Piechociński.

Wicepremier zaznaczył, że mocno stawia na arbitraż i mediacje. Centra Arbitrażu i Mediacji (CAiM) mają odciążyć sądy i skrócić czas rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami (w poniedziałek w Poznaniu podpisano dokument powołujący pierwsze centrum).

Minister zaznaczył, że rząd "nadal będzie dbał, aby skierować popyt polskiej energetyki na polski węgiel". Jednocześnie wyraził nadzieję, że uda się rozwiązać problem szarej strefy w handlu węglem.

JANUSZ PIECHOCIŃSKI - MINISTERSTWO GOSPODARKI

Bartosz Arłukowicz - Ministerstwo Zdrowia

Onkologia bez limitów, utworzenie Instytutu Geriatrii, zmniejszenie kolejek do lekarzy, ustawa dot. in vitro i informatyzacja - to, jak poinformował w Sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, priorytety podległego mu resortu na najbliższe miesiące.

Od pierwszego stycznia 2015 r. zaczną wchodzić w życie przepisy dotyczące leczenia onkologicznego. Zgodnie z propozycjami resortu diagnostyka onkologiczna ma być w 2015 r. wykonana przez świadczeniodawcę w terminie nie dłuższym niż 9 tygodni, a docelowo 7 tygodni od 2017 r. Chory, który będzie miał Kartę Pacjenta Onkologicznego i rozpoznanie choroby, powinien rozpocząć terapię w ciągu dwóch tygodni od chwili, gdy trafi na listę oczekujących na dane świadczenie. Kolejnym zadaniem Ministerstwa Zdrowia - jak poinformował Arłukowicz - będzie utworzenie Instytut Geriatrii w Polsce. Jak wyjaśnił, będzie to centrum opieki medycznej nad osobami starszymi.

Marek Biernacki - Ministerstwo Sprawiedliwości

Usprawnienie funkcjonowania sądów, ustawa o ochronie świadka, Prawo Restrukturyzacyjne - to najważniejsze plany resortu sprawiedliwości, o których mówił w środę minister Marek Biernacki.

Zapowiedział, że jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie dla pokrzywdzonego i świadka, parlamentarzyści zajmą się także projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego ws. usprawnienia funkcjonowanie sądów.

Z kolei w czwartek na Komitet Stały Rady Ministrów trafi Prawo Restrukturyzacyjne. Biernacki poinformował, że w niedługim czasie do Sejmu trafi też zmiana kodeksu prawa handlowego. Jeszcze w tym roku posłowie mają otrzymać projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, której celem jest usprawnienie funkcjonowania sądów.

Plany ministerstwa sprawiedliwości
Plany ministerstwa sprawiedliwościtvn24

Radosław Sikorski - Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że resort będzie wspierał poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich towarów. Ponieważ, jak tłumaczył, wobec zaostrzającej się sytuacji na Wschodzie firmy nie powinny uzależniać się nadmiernie od jednego rynku.

Sikorski zwrócił uwagę na wzrost polskiego eksportu do państw afrykańskich, azjatyckich i Ameryki Łacińskiej. Szef MSZ mówił także o zbliżającym się szczycie NATO w Walii. Sikorski podkreślił, że kolejne rządy "zabiegały o urealnienie gwarancji traktatowych, poprze stworzenie fizycznych możliwości w naszym regionie, wypełnienie gwarancji zdolnościami wojskowymi".

- Nie wszystkie nasze postulaty, a nawet marzenia być może będą spełnione. Na szczycie w Newport spodziewam się, po raz pierwszy po 15 latach od naszego członkostwa, dużej, sojuszniczej inicjatywy, dla upewnienia naszego regionu, że gwarancje mogą być fizycznie wykonane - mówił szef MSZ.

Sikorski o głównych celach polskiej dyplomacji
Sikorski o głównych celach polskiej dyplomacjitvn24

Joanna Kluzik-Rostkowska - Ministerstwo Edukacji

Przygotowanie podręczników dla klasy II i III szkoły podstawowej, wzmocnienie szkolnictwa zawodowego i nauczania matematyki, podniesienie poziomu bezpieczeństwa w szkołach - to priorytety MEN przedstawione przez minister Joannę Kluzik-Rostkowską.

Zaznaczyła, że przygotowanie podręczników dla uczniów niższych klas szkoły podstawowej to "element większej całości, fundamentalna zmiana na rynku podręczników, która budziła bardzo wiele namiętności w ciągu ostatnich miesięcy.

Szefowa resortu edukacji podała także, że zbliżający się rok szkolny 2014/2015 będzie dedykowany szkolnictwu zawodowemu. Podkreśliła, że tam, gdzie szkolnictwo zawodowe jest trochę zaniedbane musi zostać odbudowane, musi być bardzo solidna oferta dla tych, którzy chcą uczyć się w szkolnictwie zawodowym, musi być też korelacja i współpraca szkolnictwa zawodowego z lokalnym rynkiem pracy.

Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawia plany MEN
Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawia plany MENtvn24

Lena Kolarska-Bobińska - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wspieranie udziału nauki w rozwoju gospodarczym, podnoszenie jakości badań i ułatwienie studentom startu na rynku pracy to priorytety Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak zapewniła Lena Kolarska-Bobińska, resort dołoży starań, aby nauka była motorem innowacji i rozwoju gospodarczego. W tym celu ma m.in. wspomóc finansowo naukowców, uczelnie i wynalazców, którzy będą starali się wprowadzić swoje innowacyjne pomysły na rynek. W listopadzie ma zostać podpisany bardzo duży projekt współpracy innowacyjnej ze Stanami Zjednoczonymi. Kolejnym celem resortu, o którym mówiła minister, jest to, aby studia na uczelniach dawały lepsze przygotowanie do pracy. W tym celu np. wprowadzono możliwość tzw. kształcenia dualnego, czyli połączenia studiów teoretycznych z praktyczną nauką zawodu. Kolarska-Bobińska mówiła też o podwyżkach dla pracowników naukowych, których trzecia tura będzie realizowana w przyszłym roku.

Kolarska-Bobińska o priorytetach ministerstwa nauki
Kolarska-Bobińska o priorytetach ministerstwa naukitvn24

Mateusz Szczurek - Ministerstwo Finansów

W 2015 roku deficyt finansów publicznych liczony według europejskich standardów nie przekroczy 3 proc. PKB - zapowiedział w środę w Sejmie minister finansów Mateusz Szczurek.

Minister poinformował również, że rodziny wielodzietne szybciej otrzymają zwrot w ramach ulgi na dzieci, na pieniądze będą czekać nie dłużej niż miesiąc. Dodał, że w 2015 r. powstaną podwaliny pod nową Ordynację podatkową.

Szczurek zapowiedział też instytucję asystenta w urzędzie skarbowym dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Asystent ten będzie mógł być skierowany - zamiast kontroli - także do podatników już prowadzących firmę.

MATEUSZ SZCZUREK - MINISTERSTWO FINANSÓW

Bartłomiej Sienkiewicz - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Największym priorytetem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest obecnie zabezpieczenie granic Polski - powiedział w środę w Sejmie szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Jak dodał, konieczność zabezpieczenia polskich granic wynika m.in. z trudnej sytuacji na Ukrainie. Dlatego wdrożony został m.in. program technicznego wsparcia ochrony granicy. Chodzi, jak tłumaczył Sienkiewicz, o zakupy sprzętu, a także budowę wież z głowicami optoelektronicznymi pozwalającymi na monitorowanie granicy, strzeżenie, wczesne ostrzeganie. Planowany jest też zakup lekkich samolotów, śmigłowca wielozadaniowego i dronów. Sienkiewicz zaznaczył, że działania te wydają się być absolutnie niezbędne, biorąc pod uwagę fakt, że to, co dzieje się przy granicy polskiej, jest najpoważniejszym kryzysem od 25 lat. Kolejnym priorytetem resortu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Zaś trzecim kluczowym elementem dla MSW jest kwestia rejestrów państwowych. M.in. wszystkie akty stanu cywilnego będą dostępne w wersji elektronicznej. Dodatkowo będzie możliwość zamawiania dowodów osobistych online.

BARTŁOMIEJ SIENKIEWICZ - MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH

Sienkiewicz: priorytetem MSW zabezpieczenie granic
Sienkiewicz: priorytetem MSW zabezpieczenie granictvn24

Władysław Kosiniak-Kamysz - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Kosiniak: priorytetem ministerstwa pracy przedstawienie sposobu waloryzacji rent i emerytur
Kosiniak: priorytetem ministerstwa pracy przedstawienie sposobu waloryzacji rent i emeryturtvn24

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w tym tygodniu zostanie skierowany do konsultacji społecznych projekt ustawy w sprawie nowego sposobu waloryzacji rent i emerytur. Podkreślił, że chodzi o to, by Sejm jak najszybciej mógł się nim zająć i zmienić warunki waloryzacji już od przyszłego roku.

Roczny koszt waloryzacji na nowych zasadach szacowany jest na 3 mld 600 mln zł.

Minister zapowiedział, że w najbliższym czasie trafi do konsultacji społecznych stosowna ustawa o Karcie Dużej Rodziny, która m.in. wprowadzi ustawowe zniżki na przejazdy PKP - 37 proc. zniżki na bilet jednorazowy oraz 49 proc. zniżki na bilety miesięczne, a także ulgi na wyrobienie paszportu - 75 proc. dla dzieci, 50 proc. dla rodziców.

Małgorzata Omilanowska - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Lepszy i pełniejszy dostęp do kultury, kontynuowanie inwestycji w zakresie ochrony zabytków, dziedzictwa kulturowego i edukacji - to priorytety MKiDN na najbliższe miesiące przedstawione przez szefową resortu Małgorzatę Omilanowską

Poinformowała, że w ramach współpracy z Ministerstwem Sportu i samorządami resort chce wdrożyć sieciowy program wspierania muzeów i miejsc historycznych. Ministerstwo chce też wesprzeć programy cyfryzacyjne, które "decydują o tym, że dostęp do kultury jest tańszy". Główną instytucją odpowiedzialną za ten program jest i będzie Narodowy Instytut Audiowizualny. Zaznaczyła także, że nadwyżka, która ma pojawić się w budżecie ministerstwa, przeznaczona zostanie na wdrożenie projektów obniżenia kosztów dostępu do kultury - do muzeów, teatrów, muzyki.

Inwestycje, pełniejszy dostęp do kultury. Szefowa MKiDN o priorytetach resortu
Inwestycje, pełniejszy dostęp do kultury. Szefowa MKiDN o priorytetach resortutvn24

Rafał Trzaskowski - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Szef ministerstwa administracji o planach resortu
Szef ministerstwa administracji o planach resortutvn24

Możliwość załatwienia jak największej liczby spraw za pośrednictwem internetu, podnoszenie kompetencji cyfrowych, a także rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu - zapowiedział w Sejmie minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

Jak mówił, dzięki współpracy MAC z innymi ministerstwami drogą elektroniczną będzie można m.in. uzyskać zaświadczenia o służbie wojskowej i niekaralności. Za pośrednictwem internetu będzie można uzyskać też dostęp do informacji dotyczących wyborów, czy podstawowych usług zdrowotnych.

Przypomniał, że MAC rozwija stronę danepubliczne.gov.pl, na której dostępne będą wszystkie dane opracowane za pieniądze publiczne.

Zapowiedział także, że MAC wprowadzi system powiadamiania obywateli o zagrożeniach w sytuacjach kryzysowych za pośrednictwem telewizji i aplikacji na urządzenia mobilne.

Władysław Karpiński - Ministerstwo Skarbu

Szef resortu Skarbu Państwa zapowiedział w Sejmie, że spółki Skarbu Państwa do 2016 r. zainwestują w poszukiwania surowców ze źródeł niekonwencjonalnych nie mniej niż 5 mld zł, zaś ministerstwo przygotowuje ustawę, która ułatwi te poszukiwania.

Nowe przepisy mają uprościć procedury administracyjne związane z poszukiwaniem, rozpoznawaniem, wydobywaniem i przesyłaniem węglowodorów.

Zmiany zmierzać będą do przyspieszenia procedury związanej z uzyskaniem decyzji, opinii i pozwoleń, poprzez skrócenie ustawowych terminów rozpatrzenia spraw przez organy administracji, wskazanie jednego organu administracji - wojewody, jako głównego decydenta, nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom administracyjnym, zastąpienie uzgodnień, pozwoleń, opinii, zgód oraz stanowisk właściwych organów wymaganych w procedurach poprzez niewiążące opinie (wraz z wprowadzeniem domniemania opinii pozytywnej), czy skrócenie terminów w procedurach odwoławczych.

WŁODZIMIERZ KARPIŃSKI - MINISTERSTWO SKARBU

Marek Sawicki - Ministerstwo Rolnictwa

Najważniejsze wyzwania dla polskiego rolnictwa to afrykański pomór świń (ASF) oraz rosyjskie embargo na polskie produkty - mówił minister rolnictwa Marek Sawicki w środę w Sejmie.

Zapowiedział starania na rzecz poprawy unijnej propozycji dot. rekompensat dla rolników.

Minister poinformował również, że do końca tego roku zamierza przeprowadzić przez Sejm pięć istotnych ustaw. Wymienił ustawę o utworzeniu funduszu ubezpieczenia od ryzyka rynkowego, która będzie skonstruowana na wzór ustawy o funduszach promocji. Chodzi o sposób ściągania składek, zbierania środków od rolników. Jak zaznaczył, skorzystać z funduszu będą mogli ci rolnicy, którzy zawrą wieloletnie umowy z przetwórcami. Dodał, że funduszem będą zarządzać rolnicy i przetwórcy. Według ministra taki fundusz będzie mógł być uruchomiony np. w sytuacji embarga, ASF czy upadku firmy przetwórczej - czyli, gdy rolnicy dostarczyli płody, a nie otrzymali za nie zapłaty. Zdaniem ministra fundusz ten będzie mógł pełnić rolę swoistego gwaranta. Sawicki wskazał też na ustawę dot. sprzedaży bezpośredniej, która jest już procedowana w Sejmie.

MAREK SAWICKI - MINISTERSTWO ROLNICTWA

Sawicki o rosyjskim embargu
Sawicki o rosyjskim embargutvn24

Ministerstwo Środowiska

Wsparcie gmin, na terenie których są parki krajobrazowe, dokończenie inwestycji związanych ze środowiskiem czy uruchomienie 25 tras biegowych w Lasach Państwowych - to niektóre plany resortu środowiska na najbliższe miesiące, zaprezentowane w środę w Sejmie.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski zapowiedział uruchomienie dodatkowych instrumentów wsparcia m.in. dla gmin, na terenie których leżą parki narodowe. Ma powstać specjalny fundusz, który będzie zasilał te gminy w dodatkowe środki.

W ramach wsparcia samorządów MŚ chce, by powstała infrastruktura turystyczna i rekreacyjna np. na terenie Lasów Państwowych.

Gawłowski zapowiedział, że w najbliższych 2-3 tygodniach na Radę Ministrów zostanie skierowany projekt założeń do nowego Prawa wodnego.

Przewiduje on, że dwie największe polskie rzeki: Wisła i Odra zyskają własnych gospodarzy - zarządy dorzeczy. Teraz różne instytucje administracji odpowiadają za różne fragmenty rzeki. Np. za nurt Wisły odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW), natomiast np. za wały wiślane już odpowiada albo marszałek województwa, czyli de facto dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, albo prezydent miasta, przez którego teren przepływa dana rzeka. Wiceminister podkreślił, że MŚ chce też zwiększyć nakłady na ochronę przeciwpowodziową. Zapowiedział też zakończenie w ciągu roku największych inwestycji, za które odpowiada resort. Wśród nich wymienił zakończenie trwającej od kilkudziesięciu lat budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Modernizacja sił zbrojnych i wzmocnienie zdolności obronnych Polski - to jeden z głównych priorytetów MON.

Jak mówił wiceminister obrony Czesław Mroczek, modernizacja techniczna i zmiany w systemie szkolenia to kolejny etap profesjonalizacji sił zbrojnych.

Zapowiedział rozstrzygnięcie w 2015 r. "kluczowych postępowań" - dotyczących systemu obrony powietrznej obejmującego zdolności przeciwrakietowe, zakupu 70 śmigłowców wielozadaniowych oraz "całego segmentu systemów bezzałogowych".

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Najbliższy rok będzie kluczowy, jeśli chodzi o inwestycje kolejowe i drogowe - mówił w środę w Sejmie wiceszef resortu infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło. Miasta dostaną ponad 25 mld zł na rewitalizację z UE.

Wiceminister przypomniał, że trwa realizacja wielu ważnych odcinków ekspresówek, m.in. S3 łączącą Wrocław z Zieloną Górą, S5 Wrocław-Poznań-Bydgoszcz, S7 Gdańsk-Olsztyn-Warszawa-Kraków, S8 Białystok-Warszawa-Łódź-Wrocław czy S17 Warszawa-Lublin. Do końca tego roku ma być oddanych 255 kilometrów dróg. W międzyczasie nastąpi stopniowe wdrożenie jednolitego i przyjaznego dla kierowców systemu, który będzie docelowo obowiązywał na autostradach. Wyeliminuje to konieczność zatrzymywania się w celu opłacenia przejazdu. Wiceminister dodał, że trwa też modernizacja ważnych szlaków kolejowych.

Autor: MAC/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: M. Śmiarowski/KPRM

Pozostałe wiadomości

Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

Źródło:
PAP

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Źródło:
Berliner Morgenpost, Deutsche Welle, PAP, tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Źródło:
PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl