Co obiecali ministrowie? Najważniejsze punkty sejmowych przemówień

[object Object]
Ministrowie rządu Donalda Tuska mówili w Sejmie o swoich planach tvn24
wideo 2/29

Polepszy się sytuacja pacjentów, polskie drogi staną się bezpieczniejsze, studenci będą mogli szybciej znaleźć pracę, a gospodarka będzie rosła - m.in. takie wnioski płyną z sejmowych przemówień ministrów rządu Donalda Tuska, którzy w środę w Sejmie zaprezentowali plany swoich resortów.

W środę ministrowie rządu Donalda Tuska przedstawili w Sejmie plany swoich resortów na najbliższe kilkanaście miesięcy, czyli do końca kadencji parlamentarnej.

Poszczególni szefowie resortów zabierali głos po tym, jak wystąpił premier.

CO OBIECAŁ PREMIER DONALD TUSK

Janusz Piechociński - Ministerstwo Gospodarki

Podtrzymanie ożywienia gospodarczego i pozyskiwanie nowych rynków zbytu, a także utrzymanie pozycji Polski jako najatrakcyjniejszego miejsca do inwestycji w Europie - to strategiczne zadnia resortu gospodarki, o których mówił Janusz Piechociński.

Wicepremier zaznaczył, że mocno stawia na arbitraż i mediacje. Centra Arbitrażu i Mediacji (CAiM) mają odciążyć sądy i skrócić czas rozwiązywania sporów między przedsiębiorcami (w poniedziałek w Poznaniu podpisano dokument powołujący pierwsze centrum).

Minister zaznaczył, że rząd "nadal będzie dbał, aby skierować popyt polskiej energetyki na polski węgiel". Jednocześnie wyraził nadzieję, że uda się rozwiązać problem szarej strefy w handlu węglem.

JANUSZ PIECHOCIŃSKI - MINISTERSTWO GOSPODARKI

Bartosz Arłukowicz - Ministerstwo Zdrowia

Onkologia bez limitów, utworzenie Instytutu Geriatrii, zmniejszenie kolejek do lekarzy, ustawa dot. in vitro i informatyzacja - to, jak poinformował w Sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, priorytety podległego mu resortu na najbliższe miesiące.

Od pierwszego stycznia 2015 r. zaczną wchodzić w życie przepisy dotyczące leczenia onkologicznego. Zgodnie z propozycjami resortu diagnostyka onkologiczna ma być w 2015 r. wykonana przez świadczeniodawcę w terminie nie dłuższym niż 9 tygodni, a docelowo 7 tygodni od 2017 r. Chory, który będzie miał Kartę Pacjenta Onkologicznego i rozpoznanie choroby, powinien rozpocząć terapię w ciągu dwóch tygodni od chwili, gdy trafi na listę oczekujących na dane świadczenie. Kolejnym zadaniem Ministerstwa Zdrowia - jak poinformował Arłukowicz - będzie utworzenie Instytut Geriatrii w Polsce. Jak wyjaśnił, będzie to centrum opieki medycznej nad osobami starszymi.

Marek Biernacki - Ministerstwo Sprawiedliwości

Usprawnienie funkcjonowania sądów, ustawa o ochronie świadka, Prawo Restrukturyzacyjne - to najważniejsze plany resortu sprawiedliwości, o których mówił w środę minister Marek Biernacki.

Zapowiedział, że jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie dla pokrzywdzonego i świadka, parlamentarzyści zajmą się także projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego ws. usprawnienia funkcjonowanie sądów.

Z kolei w czwartek na Komitet Stały Rady Ministrów trafi Prawo Restrukturyzacyjne. Biernacki poinformował, że w niedługim czasie do Sejmu trafi też zmiana kodeksu prawa handlowego. Jeszcze w tym roku posłowie mają otrzymać projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, której celem jest usprawnienie funkcjonowania sądów.

Plany ministerstwa sprawiedliwości
Plany ministerstwa sprawiedliwościtvn24

Radosław Sikorski - Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że resort będzie wspierał poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich towarów. Ponieważ, jak tłumaczył, wobec zaostrzającej się sytuacji na Wschodzie firmy nie powinny uzależniać się nadmiernie od jednego rynku.

Sikorski zwrócił uwagę na wzrost polskiego eksportu do państw afrykańskich, azjatyckich i Ameryki Łacińskiej. Szef MSZ mówił także o zbliżającym się szczycie NATO w Walii. Sikorski podkreślił, że kolejne rządy "zabiegały o urealnienie gwarancji traktatowych, poprze stworzenie fizycznych możliwości w naszym regionie, wypełnienie gwarancji zdolnościami wojskowymi".

- Nie wszystkie nasze postulaty, a nawet marzenia być może będą spełnione. Na szczycie w Newport spodziewam się, po raz pierwszy po 15 latach od naszego członkostwa, dużej, sojuszniczej inicjatywy, dla upewnienia naszego regionu, że gwarancje mogą być fizycznie wykonane - mówił szef MSZ.

Sikorski o głównych celach polskiej dyplomacji
Sikorski o głównych celach polskiej dyplomacjitvn24

Joanna Kluzik-Rostkowska - Ministerstwo Edukacji

Przygotowanie podręczników dla klasy II i III szkoły podstawowej, wzmocnienie szkolnictwa zawodowego i nauczania matematyki, podniesienie poziomu bezpieczeństwa w szkołach - to priorytety MEN przedstawione przez minister Joannę Kluzik-Rostkowską.

Zaznaczyła, że przygotowanie podręczników dla uczniów niższych klas szkoły podstawowej to "element większej całości, fundamentalna zmiana na rynku podręczników, która budziła bardzo wiele namiętności w ciągu ostatnich miesięcy.

Szefowa resortu edukacji podała także, że zbliżający się rok szkolny 2014/2015 będzie dedykowany szkolnictwu zawodowemu. Podkreśliła, że tam, gdzie szkolnictwo zawodowe jest trochę zaniedbane musi zostać odbudowane, musi być bardzo solidna oferta dla tych, którzy chcą uczyć się w szkolnictwie zawodowym, musi być też korelacja i współpraca szkolnictwa zawodowego z lokalnym rynkiem pracy.

Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawia plany MEN
Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawia plany MENtvn24

Lena Kolarska-Bobińska - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wspieranie udziału nauki w rozwoju gospodarczym, podnoszenie jakości badań i ułatwienie studentom startu na rynku pracy to priorytety Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak zapewniła Lena Kolarska-Bobińska, resort dołoży starań, aby nauka była motorem innowacji i rozwoju gospodarczego. W tym celu ma m.in. wspomóc finansowo naukowców, uczelnie i wynalazców, którzy będą starali się wprowadzić swoje innowacyjne pomysły na rynek. W listopadzie ma zostać podpisany bardzo duży projekt współpracy innowacyjnej ze Stanami Zjednoczonymi. Kolejnym celem resortu, o którym mówiła minister, jest to, aby studia na uczelniach dawały lepsze przygotowanie do pracy. W tym celu np. wprowadzono możliwość tzw. kształcenia dualnego, czyli połączenia studiów teoretycznych z praktyczną nauką zawodu. Kolarska-Bobińska mówiła też o podwyżkach dla pracowników naukowych, których trzecia tura będzie realizowana w przyszłym roku.

Kolarska-Bobińska o priorytetach ministerstwa nauki
Kolarska-Bobińska o priorytetach ministerstwa naukitvn24

Mateusz Szczurek - Ministerstwo Finansów

W 2015 roku deficyt finansów publicznych liczony według europejskich standardów nie przekroczy 3 proc. PKB - zapowiedział w środę w Sejmie minister finansów Mateusz Szczurek.

Minister poinformował również, że rodziny wielodzietne szybciej otrzymają zwrot w ramach ulgi na dzieci, na pieniądze będą czekać nie dłużej niż miesiąc. Dodał, że w 2015 r. powstaną podwaliny pod nową Ordynację podatkową.

Szczurek zapowiedział też instytucję asystenta w urzędzie skarbowym dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Asystent ten będzie mógł być skierowany - zamiast kontroli - także do podatników już prowadzących firmę.

MATEUSZ SZCZUREK - MINISTERSTWO FINANSÓW

Bartłomiej Sienkiewicz - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Największym priorytetem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest obecnie zabezpieczenie granic Polski - powiedział w środę w Sejmie szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Jak dodał, konieczność zabezpieczenia polskich granic wynika m.in. z trudnej sytuacji na Ukrainie. Dlatego wdrożony został m.in. program technicznego wsparcia ochrony granicy. Chodzi, jak tłumaczył Sienkiewicz, o zakupy sprzętu, a także budowę wież z głowicami optoelektronicznymi pozwalającymi na monitorowanie granicy, strzeżenie, wczesne ostrzeganie. Planowany jest też zakup lekkich samolotów, śmigłowca wielozadaniowego i dronów. Sienkiewicz zaznaczył, że działania te wydają się być absolutnie niezbędne, biorąc pod uwagę fakt, że to, co dzieje się przy granicy polskiej, jest najpoważniejszym kryzysem od 25 lat. Kolejnym priorytetem resortu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Zaś trzecim kluczowym elementem dla MSW jest kwestia rejestrów państwowych. M.in. wszystkie akty stanu cywilnego będą dostępne w wersji elektronicznej. Dodatkowo będzie możliwość zamawiania dowodów osobistych online.

BARTŁOMIEJ SIENKIEWICZ - MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH

Sienkiewicz: priorytetem MSW zabezpieczenie granic
Sienkiewicz: priorytetem MSW zabezpieczenie granictvn24

Władysław Kosiniak-Kamysz - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Kosiniak: priorytetem ministerstwa pracy przedstawienie sposobu waloryzacji rent i emerytur
Kosiniak: priorytetem ministerstwa pracy przedstawienie sposobu waloryzacji rent i emeryturtvn24

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w tym tygodniu zostanie skierowany do konsultacji społecznych projekt ustawy w sprawie nowego sposobu waloryzacji rent i emerytur. Podkreślił, że chodzi o to, by Sejm jak najszybciej mógł się nim zająć i zmienić warunki waloryzacji już od przyszłego roku.

Roczny koszt waloryzacji na nowych zasadach szacowany jest na 3 mld 600 mln zł.

Minister zapowiedział, że w najbliższym czasie trafi do konsultacji społecznych stosowna ustawa o Karcie Dużej Rodziny, która m.in. wprowadzi ustawowe zniżki na przejazdy PKP - 37 proc. zniżki na bilet jednorazowy oraz 49 proc. zniżki na bilety miesięczne, a także ulgi na wyrobienie paszportu - 75 proc. dla dzieci, 50 proc. dla rodziców.

Małgorzata Omilanowska - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Lepszy i pełniejszy dostęp do kultury, kontynuowanie inwestycji w zakresie ochrony zabytków, dziedzictwa kulturowego i edukacji - to priorytety MKiDN na najbliższe miesiące przedstawione przez szefową resortu Małgorzatę Omilanowską

Poinformowała, że w ramach współpracy z Ministerstwem Sportu i samorządami resort chce wdrożyć sieciowy program wspierania muzeów i miejsc historycznych. Ministerstwo chce też wesprzeć programy cyfryzacyjne, które "decydują o tym, że dostęp do kultury jest tańszy". Główną instytucją odpowiedzialną za ten program jest i będzie Narodowy Instytut Audiowizualny. Zaznaczyła także, że nadwyżka, która ma pojawić się w budżecie ministerstwa, przeznaczona zostanie na wdrożenie projektów obniżenia kosztów dostępu do kultury - do muzeów, teatrów, muzyki.

Inwestycje, pełniejszy dostęp do kultury. Szefowa MKiDN o priorytetach resortu
Inwestycje, pełniejszy dostęp do kultury. Szefowa MKiDN o priorytetach resortutvn24

Rafał Trzaskowski - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Szef ministerstwa administracji o planach resortu
Szef ministerstwa administracji o planach resortutvn24

Możliwość załatwienia jak największej liczby spraw za pośrednictwem internetu, podnoszenie kompetencji cyfrowych, a także rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu - zapowiedział w Sejmie minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

Jak mówił, dzięki współpracy MAC z innymi ministerstwami drogą elektroniczną będzie można m.in. uzyskać zaświadczenia o służbie wojskowej i niekaralności. Za pośrednictwem internetu będzie można uzyskać też dostęp do informacji dotyczących wyborów, czy podstawowych usług zdrowotnych.

Przypomniał, że MAC rozwija stronę danepubliczne.gov.pl, na której dostępne będą wszystkie dane opracowane za pieniądze publiczne.

Zapowiedział także, że MAC wprowadzi system powiadamiania obywateli o zagrożeniach w sytuacjach kryzysowych za pośrednictwem telewizji i aplikacji na urządzenia mobilne.

Władysław Karpiński - Ministerstwo Skarbu

Szef resortu Skarbu Państwa zapowiedział w Sejmie, że spółki Skarbu Państwa do 2016 r. zainwestują w poszukiwania surowców ze źródeł niekonwencjonalnych nie mniej niż 5 mld zł, zaś ministerstwo przygotowuje ustawę, która ułatwi te poszukiwania.

Nowe przepisy mają uprościć procedury administracyjne związane z poszukiwaniem, rozpoznawaniem, wydobywaniem i przesyłaniem węglowodorów.

Zmiany zmierzać będą do przyspieszenia procedury związanej z uzyskaniem decyzji, opinii i pozwoleń, poprzez skrócenie ustawowych terminów rozpatrzenia spraw przez organy administracji, wskazanie jednego organu administracji - wojewody, jako głównego decydenta, nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom administracyjnym, zastąpienie uzgodnień, pozwoleń, opinii, zgód oraz stanowisk właściwych organów wymaganych w procedurach poprzez niewiążące opinie (wraz z wprowadzeniem domniemania opinii pozytywnej), czy skrócenie terminów w procedurach odwoławczych.

WŁODZIMIERZ KARPIŃSKI - MINISTERSTWO SKARBU

Marek Sawicki - Ministerstwo Rolnictwa

Najważniejsze wyzwania dla polskiego rolnictwa to afrykański pomór świń (ASF) oraz rosyjskie embargo na polskie produkty - mówił minister rolnictwa Marek Sawicki w środę w Sejmie.

Zapowiedział starania na rzecz poprawy unijnej propozycji dot. rekompensat dla rolników.

Minister poinformował również, że do końca tego roku zamierza przeprowadzić przez Sejm pięć istotnych ustaw. Wymienił ustawę o utworzeniu funduszu ubezpieczenia od ryzyka rynkowego, która będzie skonstruowana na wzór ustawy o funduszach promocji. Chodzi o sposób ściągania składek, zbierania środków od rolników. Jak zaznaczył, skorzystać z funduszu będą mogli ci rolnicy, którzy zawrą wieloletnie umowy z przetwórcami. Dodał, że funduszem będą zarządzać rolnicy i przetwórcy. Według ministra taki fundusz będzie mógł być uruchomiony np. w sytuacji embarga, ASF czy upadku firmy przetwórczej - czyli, gdy rolnicy dostarczyli płody, a nie otrzymali za nie zapłaty. Zdaniem ministra fundusz ten będzie mógł pełnić rolę swoistego gwaranta. Sawicki wskazał też na ustawę dot. sprzedaży bezpośredniej, która jest już procedowana w Sejmie.

MAREK SAWICKI - MINISTERSTWO ROLNICTWA

Sawicki o rosyjskim embargu
Sawicki o rosyjskim embargutvn24

Ministerstwo Środowiska

Wsparcie gmin, na terenie których są parki krajobrazowe, dokończenie inwestycji związanych ze środowiskiem czy uruchomienie 25 tras biegowych w Lasach Państwowych - to niektóre plany resortu środowiska na najbliższe miesiące, zaprezentowane w środę w Sejmie.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski zapowiedział uruchomienie dodatkowych instrumentów wsparcia m.in. dla gmin, na terenie których leżą parki narodowe. Ma powstać specjalny fundusz, który będzie zasilał te gminy w dodatkowe środki.

W ramach wsparcia samorządów MŚ chce, by powstała infrastruktura turystyczna i rekreacyjna np. na terenie Lasów Państwowych.

Gawłowski zapowiedział, że w najbliższych 2-3 tygodniach na Radę Ministrów zostanie skierowany projekt założeń do nowego Prawa wodnego.

Przewiduje on, że dwie największe polskie rzeki: Wisła i Odra zyskają własnych gospodarzy - zarządy dorzeczy. Teraz różne instytucje administracji odpowiadają za różne fragmenty rzeki. Np. za nurt Wisły odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW), natomiast np. za wały wiślane już odpowiada albo marszałek województwa, czyli de facto dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, albo prezydent miasta, przez którego teren przepływa dana rzeka. Wiceminister podkreślił, że MŚ chce też zwiększyć nakłady na ochronę przeciwpowodziową. Zapowiedział też zakończenie w ciągu roku największych inwestycji, za które odpowiada resort. Wśród nich wymienił zakończenie trwającej od kilkudziesięciu lat budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Modernizacja sił zbrojnych i wzmocnienie zdolności obronnych Polski - to jeden z głównych priorytetów MON.

Jak mówił wiceminister obrony Czesław Mroczek, modernizacja techniczna i zmiany w systemie szkolenia to kolejny etap profesjonalizacji sił zbrojnych.

Zapowiedział rozstrzygnięcie w 2015 r. "kluczowych postępowań" - dotyczących systemu obrony powietrznej obejmującego zdolności przeciwrakietowe, zakupu 70 śmigłowców wielozadaniowych oraz "całego segmentu systemów bezzałogowych".

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Najbliższy rok będzie kluczowy, jeśli chodzi o inwestycje kolejowe i drogowe - mówił w środę w Sejmie wiceszef resortu infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło. Miasta dostaną ponad 25 mld zł na rewitalizację z UE.

Wiceminister przypomniał, że trwa realizacja wielu ważnych odcinków ekspresówek, m.in. S3 łączącą Wrocław z Zieloną Górą, S5 Wrocław-Poznań-Bydgoszcz, S7 Gdańsk-Olsztyn-Warszawa-Kraków, S8 Białystok-Warszawa-Łódź-Wrocław czy S17 Warszawa-Lublin. Do końca tego roku ma być oddanych 255 kilometrów dróg. W międzyczasie nastąpi stopniowe wdrożenie jednolitego i przyjaznego dla kierowców systemu, który będzie docelowo obowiązywał na autostradach. Wyeliminuje to konieczność zatrzymywania się w celu opłacenia przejazdu. Wiceminister dodał, że trwa też modernizacja ważnych szlaków kolejowych.

Autor: MAC/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: M. Śmiarowski/KPRM

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Dziesiątki tysięcy ludzi ponownie protestowały w Tbilisi przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach, której projekt poprzedniego dnia przeszedł drugie czytanie w parlamencie. Policja użyła gazu i zatrzymała kilka osób - podała agencja AFP.

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

Źródło:
PAP

Dziś obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Szef MSZ Radosław Sikorski leci na trzydniową wizytę do Waszyngtonu. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24