Zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Profesor Mirosław Ząbek we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 mówił o najgroźniejszych schorzeniach neurologicznych, których wystąpienie może być powiązane ze złym stanem powietrza, wskazywał też na inne czynniki ryzyka. Przedstawił także perspektywy leczenia m.in. udaru i choroby Alzheimera.
Ostatnie badania naukowe wskazują na związek między ekstremalnymi zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem powietrza a występowaniem i przebiegiem chorób neurologicznych, takich jak migrena, udar mózgu, stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera.
Prof. Mirosław Ząbek, neurochirurg, nauczyciel akademicki i lekarz ze Szpitala Bródnowskiego, w programie "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24 przyznał, że dużo łatwiej jest wytłumaczyć wzrost zachorowań w przypadku wdychania zanieczyszczonego powietrza: - Trochę ciężej znaleźć analogie pomiędzy ociepleniem klimatu, bo przecież są ludzie, którzy żyją w bardzo wysokich temperaturach i tam nie obserwuje się, żeby coś się wydarzyło - powiedział, zwracając jednocześnie uwagę na czynniki ryzyka, które "mogą spowodować, że jakaś jednostka chorobowa wystąpi".
Co zwiększa ryzyko zachorowania
Zdaniem prof. Mirosława Ząbka na wzrost liczby odnotowywanych przypadków zachorowań ma wpływ nie tylko zmieniający się klimat, ale również upowszechnienie aparatury diagnostycznej, a także fakt, że "czas życia człowieka bardzo się wydłuża, w związku z tym ludzie żyją dłużej, ale to nie znaczy, że żyją aktywnie" - dodał. Tymczasem brak aktywności fizycznej może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób otępiennych.
Profesor zgodził się z sugestią, że to, kto zachoruje na chorobę Alzheimera bądź inne schorzenie układu nerwowego, jest w pewnym sensie "loterią". - Bardzo wiele chorób jest uwarunkowanych genetycznie, ale nie u wszystkich się one objawiają. Muszą zaistnieć dodatkowe czynniki uwalniające. Takie, które sprawią, że choroba wystąpi. I być może smog, zanieczyszczenie środowiska jest właśnie takim czynnikiem - ocenił. Ryzyko zachorowania zwiększa też m.in. palenie papierosów i praca w szkodliwych warunkach czy ekspozycja na azbest. - Myślę, że takich czynników jest bardzo wiele, z których dzisiaj nawet jeszcze nie zdajemy sobie sprawy - zaznaczył.
Postęp w leczeniu udarów
Zapytany o inne niebezpieczne schorzenia, wspomniał o chorobach układu sercowo-naczyniowego, do których zalicza się udar mózgu: - Tylko że (obecnie) już jesteśmy przygotowani do ich leczenia. Bo tak jak wiedzieliśmy, że w kardiochirurgii człowiek ma wkładane stenty po zawale serca i może wrócić do pracy, tak jeśli był udar mózgu, to wiadomo było, że (pacjent) będzie do końca życia niesprawny, nie zawsze mógł chodzić, leżał w łóżku. Dzisiaj jesteśmy w stanie to leczyć. Kilka lat temu otworzyliśmy u nas w szpitalu na Bródnie Krajowe Centrum Leczenia Chorób Naczyniowych, jest lotnisko, jest heliport… Pacjenci, którzy mają udar mózgu, mogą wrócić do zdrowia, bo jesteśmy w stanie cewnikami wyjąć skrzeplinę - powiedział profesor. Podkreślił też, jak ważna jest znajomość symptomów udaru mózgu oraz wiedza, jak postępować w razie wystąpienia udaru u osoby z naszego otoczenia.
Terapia genowa choroby Alzheimera
Profesor Mirosław Ząbek nadziei upatruje również w nadchodzących badaniach naukowych poświęconych chorobie Alzheimera. - Już niebawem, myślę, że to kwestia pół roku, rozpocznie się w małych grupach terapia genowa choroby Alzheimera z zastosowaniem czynników wzrostu nerwowego; w Stanach Zjednoczonych, a głęboko wierzę, że również w moim szpitalu (…) One (czynniki wzrostu nerwowego - red.) rewitalizują te okolice, które funkcjonują niewłaściwie, i blokują gromadzenie się tego toksycznego białka, które jest w chorobie Alzheimera.
Duże nadzieje profesor Mirosław Ząbek wiąże również z terapią genową. - Normalnie jeśli stosujemy chemioterapię, to 90 parę procent cząsteczek nie dochodzi do mózgu, a te, które docierają, działają na cały mózg, choroba jest zaś w jednym miejscu - wyjaśniał.
Światowy Dzień Radiochirurgii
Okazją do rozmowy był Światowy Dzień Radiochirurgii, obchodzony 24 listopada, w rocznicę urodzin jej twórcy, Larsa Leksella. - On zastanowił się, że jeżeli igłą można osiągnąć dowolny fragment mózgu, to tak samo promieniem rentgenowskim można osiągnąć dowolne miejsce - powiedział profesor, zaznaczając, że to Leksell zbudował nóż gamma, "najlepsze urządzenie do napromieniania chorób w zakresie centralnego układu nerwowego".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24